Thread: Windows 11
View Single Post
Old 06-01-2022, 11:47   #242
cristispot
Ancient friend

cristispot's Avatar

Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
@cristispot Puteti reda DVision doar cu mediaplayer compatibil aka KODI.
Nivelul oferit de netflix acum e shit din cauza pandemiei, inainte era WOW. Compresia de o gasesti pe Netflix o gasesti si in torrenti. Daca iei ceva de 80GB poti gasi lejer la 20-40GB remuxat sau si mai bine 265 HEVC care e pervers de mic.
BlueRay iso il poti reda direct din kodi dar nu recomand, orice remux e mai bun si mai mic si mai putin complicat (deci evitat iso-urile)

Trebuie sa va informati mai bine ce containere sunt optime pentru voi/ pt tv-ul vostru si mai ales pentru reteaua voastra pentru ca nu intotdeauna poti reda via WiFi daca nu aveti o retea capabila asa ca pentru unii inca varianta cu USB-ul e viabila sau si mai rau... procesorul din TV face buffer pentru ca nu face fata.

Uite colegul Benedict are LG OLED si va poate informa exact ce suporta si cum. Eu unul nu iau nimic mai jos de REMUX HDR 4K

LATER EDIT CRISTI:
Vezi ca majoritatea TV_urilor mai vechi suporta dolby vision DOAR in Netflix/Amazon etc. Al meu XF90 teoretic doar in netflix suporta si nu poate reda cu player-ul nativ (care oricum e rahat si nu l-am folisit niciodata) insa imi ia automat in KODI profilul de DVision ... ceea ce e misto. Suportul de DV la mine a venit prin update, nu din fabrica.
ideea e ca tv-ul meu nu are android, are saphi( un fel de tizen dar pt Phillips, iar aplicatiile sunt limitate). mai am un mi box pe care pot sa instalez kodi, problema e ca prin cablu optic transmit sunetul din tv catre sistemul audio. daca rulez filmele prin kodi( aka prin mi box) sunetul catre boxe ajunge doar stereo.
filmele pe care le iau toate sunt remux, intre 40-80 gb, depinde de film, insa chiar daca e HDR sau DV tot nu se vad la fel de bine ca cele de pe Netflix sau AppleTV. Acum nu stiu daca playerul tv-ului este limitat sau filmele sunt comprimate prost.
cristispot is offline   Reply With Quote