Thread: Recomandare TV
View Single Post
Old 12-12-2021, 14:17   #496
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 167 Post(s)

PC-ul meu

Pai stai asa ca aici e alta problema, nu OS_ul in sine.
Android-ul mananca resurse comparativ cu dumb OS care sunt optimizate fix pe fix si asa mor, daca ai Android pe tv cu mai putin de 1.5GB memorie e o experienta relativ slow, android 9 de exemplu pe 2GB pe XF9005 e smooth as fuck comparativ cu Android 8 pe acelasi tv care agata destul de des chiar cu netflix si youtube in fundal. Apoi ca si la telefoane, trebuie sa inchizi aplicatiile din fundal pentru ca iti raman acolo si papa resurse (invata sa le inchizi) altfel o sa sacadeze tot. Mie nici TV-ul Sony din 2014-15 cu Android 5 si 1GB memorie nu imi sacadeaza cum zici tu insa daca ii las netflix-ul si youtube-ul in fundal se chinuie.
Pe langa asta ca si la telefoane, ii mai faci ceva optimizari in spate pe la animatii si aplicatii care nu le folosesti, de exemplu l-am integrat in google smart home si mi-l aprinde automat cu muzica pe youtube sau ce vrea nevasta-mea sa-i dea sa cante.

Sunt televizoare care se dau smart si defapt nu prea sunt, alea intotdeauna vor merge smooth pe netflix si youtube si cam atat pentru ca doar atata pot si apoi te trezesti cu suportul EOL, la android chiar daca nu mai primesti update-uri poti instala aplicatiile noi oricand si peste 10 ani pentru ca nu esti limitat de nimic, tot pe android te poti juca pe cloud gaming daca legi un controler sau mouse + tastatura. Am inteles ca abia LG au adus si ei cloud in store.

Stii cum e subietivism si necesitati diferite la fiecare.

Last edited by agarici cu pedale; 12-12-2021 at 14:26.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote