View Single Post
Old 06-01-2022, 11:29   #22
Neo
Ancient friend

Neo's Avatar

Mentioned: 352 Post(s)

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Man...nu stiu ce vorbesti tu aici, dar Gamepass nu e "game as service"...e pur si simplu "Netflix for videogames".
Nu, nu este game as a service, este games as a service. Și este ok să fii ok cu asta. Eu personal detest situația, dacă îmi place un joc îl cumpăr și-l joc când vreau eu (adică atunci când am timp), nu stau să mă gândesc că omg luna viitoare îl scoate MS din GamePass șamd.

Ca fapt divers, detest și Netflix pentru simplul motiv că tot scot show-uri după cum le expiră licențele și te trezești în mijlocul seriei că ups nu mai este disponibil. Da, multe Netflix originale sunt mișto și salvează Netflix as a whole, dar greu.

Ne îndreptăm încet-încet către "închiriat totul" și nimic al tău. Eu unul nu vreau - iar dacă te uiți în jur greu mai găsești ceva care să nu se fi orientat spre "as a service". De la online DRM la jocuri single player până la închiriat magazinul cu totul, este minim ținut legat la producătorul jocului cumva până la băgat mâna în buzunar la intervale regulate.

Și întrebarea este - ai nevoie să joci jocul X "la lansare" și efectiv să dai enable unor practici dubioase ale unor companii care vor să te țină hooked up la perfuzia lor de bani? Sau poți suporta 2 săptămâni - 1 lună să apară o ofertă convenabilă?
Neo is offline   Reply With Quote