lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-12-2021, 12:08   #1001
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Robÿ View Post
"Este confortul care vine la pachet cu toate produsele Elfi, dar cu o experienta senzoriala aparte. Finetea se intalneste cu aroma surprinzatoare, dar totusi delicata, a diminetilor in lanul de porumb."

Nu am mai ras de mult in halul asta...
codpin is offline   Reply With Quote
Old 01-12-2021, 14:31   #1002
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by dangrig View Post
Asa ?

Doamne ajuta.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2021, 10:22   #1003
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by codpin View Post
"Este confortul care vine la pachet cu toate produsele Elfi, dar cu o experienta senzoriala aparte. Finetea se intalneste cu aroma surprinzatoare, dar totusi delicata, a diminetilor in lanul de porumb."

Nu am mai ras de mult in halul asta...
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 02-12-2021, 10:25   #1004
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am comandat ieri, cica azi vine
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2021, 17:41   #1005
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Nu e o "dezamagire", dar nu stiu unde altundeva sa intreb, asa ca... stie cineva daca un card cadou emag poate fi folosit pentru a cumpara ceva de pe emag, ceva care e vandut de alta firma? Sau doar pentru chestiile vandute direct de emag?
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2021, 20:48   #1006
scarules2006
Member
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 56
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Salut,
Pentru chestiile vandute de emag.
scarules2006 is offline   Reply With Quote
Old 09-12-2021, 21:03   #1007
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by codpin View Post
"Este confortul care vine la pachet cu toate produsele Elfi, dar cu o experienta senzoriala aparte. Finetea se intalneste cu aroma surprinzatoare, dar totusi delicata, a diminetilor in lanul de porumb."

Nu am mai ras de mult in halul asta...
Mi-a spus o amica, nu, mersi, prefer cocenii =))))
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2022, 15:54   #1008
Pancakes
Junior Member
 
Join Date: Jan 2022
Posts: 1
Mentioned: 1 Post(s)


Default Sa ma risc la un resigilat?

Salutare in primul rand, asta e primul meu post aici ca am gasit forumul acum cateva zile si m-am pierdut prin threaduri cu orele.

Ma mananca sa imi termin buildul cu CPU-ul asta https://www.emag.ro/procesor-amd-ryz...#used-products care e la resigilate, as pandi si un cod de resigilate si poate merita daca scade inca 10%.

am mai auzit de strategia cu fakeuri la resigilate, pe principiu ia omu incarcator original de mac si face retur la un fake sau chestii de genul asta. Care ar fi sansele sa se intample asa ceva si la un CPU, sa schimbe capacul sau alte prostii de genul?
Pancakes is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2022, 15:58   #1009
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Procesoare poti lua linistit de la resigilate. Evident, ca si orice cumparat online, il verifici imediat dupa ce a ajuns ca e ce trebuie si nu spart / nefunctional / pini indoiti. Daca e, anunti furnizorul imediat, in cateva ore dupa ce l-ai primit.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2022, 16:56   #1010
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am luat resigilate de la Emag dar, doar cu ridicare in showroom unde am verificat produsul de fata cu cel care il livra.

Altfel cu livrare prin curier nu m-as risca. Nu stii ce dubiosenie se ascunde in spatele produsului: pini indoiti, piese lipsa la placi de baza, chestii bubuite pe placi de baza, etc.

Unele scapa la verificare si le vezi tu acasa ... si apoi ai discutii cum ca nu ai indoit tu pinii procesorului ... chiar daca este emag.

Altfel avem oferte bune de procesoare pe forum ( vezi @Iubitel - eu am luat 5950x cu delid si lapping + 2 x 5750GE fara nici o problema), doar ca noi ne cunoastem de mult pe aici si mergem pe incredere, dar pentru un nou venit asta trebuie sa vina in timp (increderea in cei de pe forum).

Last edited by madhorsefuzzy; 20-01-2022 at 16:59.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2022, 17:01   #1011
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am cumpărat multe produse resigilate de la emag. Majoritate ok. Am returnat o singură boxă Bose care apărea la producător ca ieșită din garanție... în rest super ok.
Am luat chiar un S20 resigilat... pentru copil, care era impecabil (este în continuare), dar acesta l-am luat din showroom... pentru siguranță.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 20-01-2022, 18:13   #1012
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

Am luat de la Emag un i5 7400 mai demult resigilat,nu am verificat coletul ca ma gandeam ca doar e Emag,in cutia de i5 7400 era un i3 7100 ....Am sunat la Emag au zis ca imi returneaza banii ,am zis ca eu vreau i5 7400 ....Si mi-au trimis unu nou.
Nu am avut probleme pe partea de returnare cu produsele resigilate Emag dar 50% din ce am luat aveau probleme.Si am luat destul de multe
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2022, 10:06   #1013
first snow
Member
 
first snow's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 22
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Pancakes

Daca ai mai multe comenzi pe eMAG, cand suni la suport cu o problema se uita si la istoricul tau cand e vorba de incredere, genul acela de situatie unde e cuvantul tau versus cuvantul lor si tind sa fie pro client, cel putin eu am avut noroc de fiecare data.

eMAG are obiceiul mai ales la produse IT sa se "joace" cu preturile si ce e azi la pretul X la resigilate il gasesti peste o vreme la ceva promotie nou, la acelasi pret si vice versa.

Caz concret, acel 5950X a fost acum cam 3 saptamani cu ocazia promotiei " Revolutia Preturilor" la 3499 ron, asa ca nu ma mira ca acum au aparut resigilate la acel pret, pentru ca exista posibilitatea ca acel resigilat sa fie un retur recent.

Asa ca sfatul meu daca il vrei nou si din magazin, e sa mai ai rabdare si o sa il gasesti mai devreme sau mai tarziu la 3500 lei, sau in jur de...
first snow is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2022, 17:44   #1014
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

5950X are Iubițel la 2500 lei... o ofertă excepțională!
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 30-01-2022, 17:53   #1015
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ma enerveaza ca pe "marketplace"-ul de la Emag cand comanzi tot felul de dracovenii ai sanse 50/50 sa iti ajunga exact ce este in descriere / poze pe site.
Am tot luat cabluri, niste truse mici ba de chei, ba de biti, leduri etc si cred ca la jumatate din comenzi mi-a venit altceva decat era prezentat.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2022, 18:51   #1016
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Motiv pentru care, daca nu e vandut de emag sau o firma pe care o cunosc (vexio de exemplu) nu cumpar.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2022, 20:04   #1017
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by first snow View Post
@Pancakes

Daca ai mai multe comenzi pe eMAG, cand suni la suport cu o problema se uita si la istoricul tau cand e vorba de incredere, genul acela de situatie unde e cuvantul tau versus cuvantul lor si tind sa fie pro client, cel putin eu am avut noroc de fiecare data.

eMAG are obiceiul mai ales la produse IT sa se "joace" cu preturile si ce e azi la pretul X la resigilate il gasesti peste o vreme la ceva promotie nou, la acelasi pret si vice versa.

Caz concret, acel 5950X a fost acum cam 3 saptamani cu ocazia promotiei " Revolutia Preturilor" la 3499 ron, asa ca nu ma mira ca acum au aparut resigilate la acel pret, pentru ca exista posibilitatea ca acel resigilat sa fie un retur recent.

Asa ca sfatul meu daca il vrei nou si din magazin, e sa mai ai rabdare si o sa il gasesti mai devreme sau mai tarziu la 3500 lei, sau in jur de...

Pai nu pe degeaba sunt renumiți că din 3-5 imprimante fac una, care ulterior va apărea pe site la preț întreg, de nouă.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 30-01-2022, 20:05   #1018
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by dangrig View Post
Ma enerveaza ca pe "marketplace"-ul de la Emag cand comanzi tot felul de dracovenii ai sanse 50/50 sa iti ajunga exact ce este in descriere / poze pe site.
Am tot luat cabluri, niste truse mici ba de chei, ba de biti, leduri etc si cred ca la jumatate din comenzi mi-a venit altceva decat era prezentat.

Probabil de asta au făcut “Genius” ca să scape de bătăi de cap de genul asta. Ceea ce pică în cârca și dezamăgirea clientului, din păcate.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2022, 09:19   #1019
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Pai nu pe degeaba sunt renumiți că din 3-5 imprimante fac una, care ulterior va apărea pe site la preț întreg, de nouă.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sa vezi la UPS-uri distractie.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 31-01-2022, 15:07   #1020
first snow
Member
 
first snow's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 22
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ceea ce e de retinut despre eMAG e ca daca ai ochit un produs la resigilate, daca ai rabdare o sa ajunga sa fie la promotie nou, la acelasi pret sau chiar mai bun.

Cat despre resigilate imi place sa cred ca nu se coboara la nivelul acela de care ziceti, dar nici nu am avut experiente asa ca nu ma pronunt.

Eu cand vine vorba de procesoare resigilate, desi am fost tentat de cateva ori mereu m-am gandit:"Oare de ce i s-a facut retur? E un sample asa prost? Se prea incalzeste?", la fel si la monitoare/tv-uri:"Oare are pixeli morti, oare are probleme de uniformitate, bleeding?"
first snow is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
PC-Garage a dezamagit GreuHip Magazine IT&C 2243 25-01-2024 20:09
emag...mx-2 pret booomba! john_sheppard Magazine IT&C 19 04-08-2010 11:38
Promotii eMag revelion buggsbunny29 Magazine IT&C 70 03-01-2010 01:11
eMAG inaugureaza un nou showroom in Ploiesti Micutzu Stiri 6 18-08-2009 21:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,105
Total Online: 3527

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 16:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.