lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > International corner > Open discussions
Connect with Facebook

Open discussions Fell free to discuss anything you like, as long as we're keeping it decent


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 15-07-2021, 00:20   #1
ionut96x
Member
 
ionut96x's Avatar
 
Join Date: Jan 2021
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default Bluescreen-uri repetate please help.

Buna seara tuturor , de circa 6 luni mi-am cumparat un pc nou( pe pc-ul vechi nu aveam de a face cu bluescreenuri... ) si din pc-ul vechi am luat doar placa video pe care am schimbat-o recent ( credeam ca ar fi o cauza al acelor bluescreenuri) si un ssd ( pe care de asemenea l-am inlocuit crezand ca ar fi o cauza...) , ideea e ca am luat mai toate piesele de la PC Garage ( acum sa enumar ce componente am sa fie clar : sursa = seasonic s12 iii de 550w , i5 10400f cpu , gpu 1660 super asus, 16 gb ram 3000 mhz g skill ripjaws v , mobo asus tuf b460 , si inca vreo 3 ssd + 1 hdd , temperaturile sunt foarte ok in orice load , monitorizez cu msiafterburner , si mentionez ca nu am dat oc la nici o piesa...) ,inafara de placa video noua , iar acum dupa ultimile update-uri din windows m-am trezit din nou cu niste bluescreenuri , primul fiind azi ( mi-am reinstalat windows-ul acum circa o saptamana) , de dimineata deschid pc-ul imi da direct bluescreen restart ,iar dupa ce incerc sa intru intr-un joc primesc 2 bluescreenuri cu log-ul urmator : Kernel-Power , ID 41 Task Category 63 , am tot cautat fix-uri pe net , momentan nu mai imi da acele bluescreenuri insa ma astept din pacate sa mai primesc... , daca a mai intampinat cineva aceleasi probleme , rog sa ma lamureasca cum as putea sa scap de bluescreenuri , sau eventuale mini freeze-uri ( sunt foarte rare , dar cand joc jocuri mai vechi vad ca face asta , in astea noi nu...)
ionut96x is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2021, 12:54   #2
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Din pacate, cand ai probleme de astea, cauza poate fi aproape orice. De la o componenta (placa de baza, procesor, memorii, etc) pana la un software (aplicatie, driver, serviciu).

Incearca sa-i dai un memtest si sa-l lasi sa faca macar un pass complet, asa scoti 99% din ecuatie memoriile. Daca fac probleme, vezi pe rand modulele, incerci alte sloturi, etc. Chestia asta o faci relativ usor, fara costuri, deci eu zic sa o incerci prima data.

Daca totul e ok, eu as merge pe placa de baza. Apoi procesorul, in special controllerul de memorie din el, desi cazurile astea sunt rare, in ultima perioada nu mai sunt atat de rare, stiu deja cateva cazuri similare, a fost schimbat doar procesorul si totul a fost ok.

Deci cam astea doua sunt componentele suspecte principale: placa de baza si procesorul.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2021, 13:32   #3
dic1
Senior Member
 
dic1's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Posts: 649
Mentioned: 27 Post(s)

PC-ul meu

Default

Iata si o alta abordare, poti incerca sa bootezi cu o configuratie hardware minimalista, un singur modul de RAM, SSD-ul cu windows instalat si doar tastatura; fara placa video, fara alte discuri, fara mouse, fara alte periferice daca ai (camera web, management UPS, imprimanta etc).

Vezi daca e stabil, conectezi mouse, conectezi pe rand perifericele si vezi daca apare problema si unde apare problema. Daca e stabil, incepi sa adaugi alte lucruri pe rand in el (il opresti si pui pe rand discurile etc).

Poate o si de la un driver de mouse sau de mai stiu eu ce componenta exotica. Poate fi si de la un contact imperfect de memorie sau altceva care se rezolva reinserand componentele. Verifica si contactele de la cablurile de alimentare, SATA, reinsereaza memoriile, placa video.

Verifica setarile din BIOS; renunta la orice overclock (CPU, RAM, GPU) daca este facut.

Spor!

LE: ah, este procesor F fara video integrat.Poti muta placa video in alt slot PCI-e, incearca cu alta placa video sau alt procesor cu GPU integrat.

Last edited by dic1; 15-07-2021 at 13:39.
dic1 is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2021, 20:19   #4
ionut96x
Member
 
ionut96x's Avatar
 
Join Date: Jan 2021
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Va multumesc enorm de mult pentru ca v-ati facut timp si a-ti impartasit aceste informatii , o sa mai postez pe acest topic in caz de mai am vreun BSOD , poate altcineva intampina aceeasi problema , am vazut foarte multe cazuri tot ca al meu pe net si m-am ingrozit , fiindca pe vechile platforme nu aveam aceste BSOD...
ionut96x is offline   Reply With Quote
Old 15-07-2021, 22:46   #5
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Fa-i te rog un bios update la placa de baza.
Load optimize dupa si save si lasa-l asa fara sa mai umblii la nici o setare si enjoy si vezi daca mai crapa.

BSOD si freeze poti sa iei si de la un cablu SATA belit.
Cautatul pe net nu ajuta, daca vrei sa aflii exact problema urci aici minidump-ul si se poate citi, poate sa fie si un driver dar la tine cred ca e belea de un voltaj d'am'pulea, unele placi pot subvolta sau profilul XMP la rami sa iti faca belele etc.
Incepe cu minimal setup aka strictul necesar.

Micro/mini freeze-urile pot fi date si de un GPU cu probleme, driver... imi aduc aminte de o problema veche rau, mi-a mancat zilele cu BSOD-ul random... era un driver de bluettoth in cazul meu.

Last edited by agarici cu pedale; 15-07-2021 at 22:49.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2021, 07:26   #6
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ai instalat cumva softul de la asus , crate?
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe
polter is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2021, 16:49   #7
ionut96x
Member
 
ionut96x's Avatar
 
Join Date: Jan 2021
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da @polter , e instalat armoury crate-ul.
ionut96x is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2021, 06:51   #8
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

de la ala ai blue screen
intra la event viewer pune poza aici .
Dar totusi un dezinstal cu revouninstaler , mai cureti si manual , pun pariu ca raman fisiere
, as mai face pariu ca ai in event viewe crash from bug kernell panicat apoi ...
ORicum vedem pe poze
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe
polter is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2021, 09:22   #9
ionut96x
Member
 
ionut96x's Avatar
 
Join Date: Jan 2021
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Deci , sa mai explic putin situatia , ma joc Aion sau orice NFS mai nou , gen 2015 , Heat , nu e problema , merg toate flawless fara stuttering , bluescreen , adica pe Aion mi-a mai dat , dar extrem de rar , iar daca incerc sa instalez ceva , sau browsing cu ceva in bara random gen folder sau control panel ( incercand sa fixez problema cum vad pe youtube, insa degeaba , fiindca tot o intampin e problema mare inca) , referitor la ce a spus colegul agarici_cu_pedale mai sus legat de BIOS , eu nu dispun de un USB ... , iar de partea tehnica de hardware nici nu ma ating fiindca nu ma pricep la asamblat , sincer vreau doar sa scap de erorile astea si sa simt ca mi se misca pc-ul la adevaratul lui potential , fiindca ma simt foarte restrictionat in folosirea lui , mi-e frica sa fac si multitasking ca imi iau bluescreen , sa nu mai zic ca ma mai bate gandul sa ma joc vreun shooter , dar e instant turn off pentru mine acel mini freeze random , daca aveti timp si vointa necesara , poate m-ati putea ghida prin discord ( va astept pe pm ), eu fac sharing screen , o zi cat mai placuta sa aveti.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.png
Views:	170
Size:	256.2 KB
ID:	73041   Click image for larger version

Name:	2.png
Views:	181
Size:	270.4 KB
ID:	73042   Click image for larger version

Name:	3.png
Views:	176
Size:	283.3 KB
ID:	73043  
ionut96x is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2021, 09:46   #10
ionut96x
Member
 
ionut96x's Avatar
 
Join Date: Jan 2021
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

De asemenea , ar trebuii sa dau uninstall la celelalte programe asus si aura lighting?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	4.png
Views:	168
Size:	288.6 KB
ID:	73044  
ionut96x is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2021, 11:22   #11
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Deci OS curat fara briz brizuri, doar driverii de la producator si placa video... test.

Daca nu ai bios update la zi atunci nu te astepta sa-ti mearga totul ok. Gasesti pe cineva sa-ti pune bios update si gata, un usb stick il iei si cu 10 RON daca te superi.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2021, 12:00   #12
ionut96x
Member
 
ionut96x's Avatar
 
Join Date: Jan 2021
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesc , am dezinstalat acel armory crate si pare ca este mai ok acum , nu am mai primit vreun bluescreen , dar bineinteles ca o sa revin pe topic in caz de orice alta eroare... , @agarici_cu_pedale e windows curat , fara "briz brizuri"... doar ca e posibil sa nu am ultimul bios update.
ionut96x is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2021, 12:03   #13
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Armory crate ala lasa in urma o droie de kkturi care inca merg... eu cred ca am sters manual tot ce inseamna asus in C:\Users\USER\AppData
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2021, 12:09   #14
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Briz brizuri = orice alt software in afara de driveri, inclusiv msi afterburner si alea alea.

OS clean inseamna OS CLEAN.

Iti garantez total ca nu ai ultimul bios.


Version 1605
2021/05/11 8.39 MBytes

TUF GAMING B460-PLUS BIOS 1605
1.Improve system performance
DOWNLOAD
Version 1602
2021/01/15 8.39 MBytes

TUF GAMING B460-PLUS BIOS 1602
"Improve system performance and stability
Improve ReSizable BAR compatibility for NVIDIA RTX30 series graphics cards"

DOWNLOAD
Version 1401
2020/08/12 8.28 MBytes

TUF GAMING B460-PLUS BIOS 1401
Improve system performance
DOWNLOAD
Version 0811
2020/07/07 8.31 MBytes

TUF GAMING B460-PLUS BIOS 0811
Improve system performance
DOWNLOAD
Version 0601
2020/06/12 8.18 MBytes

TUF-GAMING-B460-PLUS BIOS 0601
Improve system stability
DOWNLOAD
Version 0401
2020/06/12 8.14 MBytes

TUF GAMING B460-PLUS BIOS 0401
DOWNLOAD
Version 0810
2020/06/12 8.14 MBytes

TUF GAMING B460-PLUS BIOS 0810
Improve system performance
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2021, 13:08   #15
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu m-am crucit sa vad cate porturi foloseste tovarasul Crate de la Asus: https://www.nirsoft.net/utils/cports.zip
Poti folosi si utilitarul asta sa afli daca e dezinstalat totul.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2021, 20:38   #16
ionut96x
Member
 
ionut96x's Avatar
 
Join Date: Jan 2021
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

update , nu am mai primit BSOD , in schimb nu imi mai merge sa folosesc task managerul dupa ce am instalat revo uninstaller , in fine , i-am dat uninstall ca mi-am facut treaba cu el , si inainte de asta am incercat sa ma joc si eu CoD Warzone , insa fara succes , nu m-a lasat sa intru in nici un meci , mi s-a blocat complet , iar dupa mai multe incercari imi dadea eroare de gpu not supported ( Desi am ultimul driver...) , situatia devine din ce in ce mai enervanta pe zi ce trece , simt clar ca sistemul meu nu se misca la parametrii lui normali , dar ma mir cum de merge sa ma joc Aion sau NFS Heat / 2015 fara probleme , iar cand incerc sa joc alte jocuri ori nu imi mai intra in ele , ori se inventeaza erori sau screenuri negre si necesitatea de a da restart pentru a putea iesi din acea nebuloasa. / era sa uit , nu mai merge sa intru in steam... , asta de jumatate de ora , plus ca nu mai merge nici task managerul tot de atunci ><
ionut96x is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2021, 21:21   #17
ionut96x
Member
 
ionut96x's Avatar
 
Join Date: Jan 2021
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Update nou : a trebuit sa dau restart la pc sa imi mearga din nou task managerul si cu steam , stiu ca e stanjenitor sa tot postez... dar nu mai stiu ce sa ii fac ca ma dispera si as vrea sa ma bucur si eu de pc... e luat de nou si de cand l-am luat niciodata nu am simtit ca e la 100% , ori eroarea X ori Y , ori bluescreen-uri , in fine , in mare nu mai iau bluescreenuri , insa vad ca tot iau eroare de browser cu Aw Snap for god knows what reason , am incercat orice fix de pe youtube , reddit , niciunul nu a mers , iar cand e sa instalez jocuri de pe anumite platforme , nu merg , se gaseste "motiv".... , pot doar sa ma joc pe origin si ncsoft atat...si cate ceva pe steam.
ionut96x is offline   Reply With Quote
Old 17-07-2021, 22:31   #18
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Reinstall windows... iti ia maxim 30 de minute.
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 18-07-2021, 09:19   #19
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Iti mai zic odata, daca nu pui OS-ul pe curat total fara absolut nimic in afara de driveri eu unul nu te mai ajut.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 21-07-2021, 02:31   #20
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

Man ti am spus ca ai primit blue screen de la Asus Crate si cu revouninstaler nu rezolvi nimic , asus si a bagat nasul adanc in windows cu porcaria aia de program.
Acum ai noroc ca pastreaza ultimele setari la rgb daca pentru asta l ai instalat iar ca update de bios asus are un utilitar ce lucreaza din windows direct si este usor de folosit.
Faci update de bios apoi instal windows pe curat doar cu drivere eventual un adblocker pentru liniste si pace si cam ata.
Iti garantez ca fara treaba asta nu poti sa ti dai seama daca ai probleme hardware sau software.
Dar din pozele cu event se vede clar bug pe kernel de unde si reset ul bug facut de asus crate…..
Asculta de @agarici cu pedale daca pe mine nu ma crezi si pune windows ul curat
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe
polter is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
BlueScreen maryus Software 13 06-06-2014 13:31
Restart fara bluescreen Drazzy Cutia de sub birou 7 05-03-2010 19:07

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3193

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 05:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.