lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-10-2021, 17:37   #4321
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Vedeti ca in Vanced puteti activa si SponsorBlock, moment in care experienta devine de 100 de mai misto. La fel si pe FireStick cu SmartTube Beta.
De aia vorbeam.
Dar multi nu marcheaza segmentul ca segment de sponsor, se stieeeee.
La astia seriosi de afara e parfum.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2021, 01:21   #4322
Bennedict
Senior Member
 
Bennedict's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2,168
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kpy_here View Post
Eu de sponsor block vorbesc.
La fel folosesc si eu SmartTube pe TV. E super



La mine e 59 pentru family.
La mine e 2.22eur echivalent in Rupii indiene, activat de doi ani cu VPN de india si functioneaza super, e si family cu 6 conturi ))
__________________
"Questions belong in the forum, not in my mailbox, no support via PM!"

Nickname anterior: Kynyo
Bennedict is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2021, 06:38   #4323
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default


Aparent chiar e piesa 13 pro max la capitolul baterie, not bad at all.
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2021, 15:53   #4324
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default Ce telefon mobil detineti ?

ProRes nu apare decât de la 256Gb in sus. Puteau sa anunțe cei de la Apple. Orișicum, fișierele ocupa mult pe partea de filmare, de unde și logica cu 1Tb. Pentru “avansați”, variata asta pare cea mai dezidorie.

Am fost in AFI, cel de la iStyle a confirmat ca nu are… dar habar nu avea gagiul despre ce vorbeam. Altfel, apar in magazine după 8.10.


Am profitat de ocazie precum am menționat intr-un post ca voi merge la Huawei. Am pus mâna pe Pro 40. Nu cred ca am rămas așa impresionat de prin 2009, când a apărut Nikon D3s. Am fost cu cineva și am făcut și câteva poze cu Pro 40. Băi, se … insert ce vreți voi, pe Samsung 21 și Pro 12, pe care le-am butonat la iStyle și Orange. Nu știu cum e Pro 13, dar cum ne-am așteptat, nu va fi o diferența uriașă. La iStyle mi-am făcut niște draci ca sunau alarmele in continuu la telefoane, unele erau blocate de masă, parcă le furau ceva din Pentagon. Culorile plate de la 12 Pro și mediul de kkt, la propriu, când tu te lauzi ca ești șmecher pe foto, m-a lăsat prost. Adică ai niște așteptări de la o companie precum Apple. Nu contest ca pe video nu sunt buni, dar fiecare cu ale lui. Cine are Apple poate confirma meniul de cacao pe care îl pun la dispoziție. Iar Samsung l-a copiat. Sau invers.

Imi pare rău ca nu am putut trimite pozele trase cu 40 Pro. Am rămas mască - se poate regla câmpul de profunzime după ce poza este realizată. Auzisem, dar una e sa îl ai in mâna și sa vezi așa ceva live. Altfel, are o grămada de setări pe partea de fotografie. Pe video nu m-am jucat foarte mult, speram ca e 13 Pro la iStyle in ideea asta.

Astăzi pun 12 Pro in vânzare, sunt șanse mari sa comand Huawei. Are google maps, are gmail.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2021, 15:56   #4325
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Ce ai fumat cu google maps si gmail? Exista workaround-uri...da, dar la fiecare update iar astepti solutii neortodoxe, iei erori cand iti e lumea mai draga, stiu cateva persoane care au tot insistat si dupa cateva saptamani erau fie la retur fie pe olx...
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2021, 16:25   #4326
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am migrat pe Apple de pe vremea samsung Galaxy Note 3 sau 4. Nu mai stiu exact.
Am migrat pentru ca sotia avea deja iPhone de 2 ani si daca la ea mergea la fel de cursiv ca in prima zi la mine dupa cateva luni deja se simtea greu in operare.
Cand mai puneam si solutia de email de la companie deja mergea la limita suportabilitatii. In specs era mult peste iphone.

Acum mai avem prin casa un Samsung pe android dar nu-l folosim si nu am nicio idee cum se prezinta iar de Huwaei P30 Pro nu am fost impresionat vreo 3 saptamani cat s-a jucat sotia cu unul (primit moka de la firma).

Cu timpul si job-ul, nu m-a mai pasionat sa ma joc cu custom ROM etc asa ca telefonul a ajuns sa fie basic: telefon, emailuri personale si job, ceva chat, ceva waze, google maps etc, books si alte soft-uri educative sau productive.

Pe parte de foto/video nu ma intereseaza decat basics again. Daca vreau o fotografie la care chiar tin sa iasa cat mai bine, apelez la Sony Alpha III.

Pe parte de stabilitate, baterie, constanta in performanta si integrare in ecosistem apple (iPad, mac, ceas etc..) este ce trebuie si astea sunt motivele pentru care raman pe apple.

Asteptam mai multe updates de la 13 Pro Max dar am dat comanda de unul. Nu ma astept la nimic wow, just a phone. As mai fi asteptat pana la anul dar X Max-ul a decis ca trebuie schimbat asap
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2021, 16:46   #4327
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Momentan sunt probleme la ecranele pe 13. O sa caut info despre asta. Au bug uri la refresh rate și se și blochează.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2021, 16:57   #4328
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

No problem, il dam inapoi si luam altul.
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2021, 17:03   #4329
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
sunt șanse mari sa comand Huawei. Are google maps, are gmail.


Sent from my iPhone using Tapatalk
NU are. Daca vrei sa folosesti aplicatii google musai, nu lua huawei man.
Daca azi merge una, maine nu merge alta. Si tot asa.
Nasul meu a avut p30 pro cu google. Fain telefon. Si-a luat p40 pro. Naspa. L-a dat pe olx pe un Note 10. Caruia i-a spart ecranul.
Avand nevoie de google services, acum are un S21 Ultra. Nu se compara la camere cu P40 pro, dar asta e.

Deci nu te amagi ca vei folosi google apps pe huawei, ca mai mult nu o vei face. Si tot stai toata ziua buna ziua sa instalezi si dezinstalezi chestii.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 02-10-2021, 20:34   #4330
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

@sammurai dacă ai avut P30 Pro, mă gândesc ca nu ai scos untul din el nici pe jumătate pe partea de media.

De A7 zici? Nu văd rostul sa iei un dslr in vacanța atâta timp cât nu printezi sau ai un job, la care ai nevoie de obiective dedicate. Însă îți pot arată poze cu P9/ iphone 7, poze pe care le pot printa liniștit. Nu îți cunosc nivelul in fotografie, dar compari A7 cu un telefon e ca și cum l-ai compara pe @Monstru vs mine pe OC.

@kretzu77 are ggl Maps, l-am butonat personal. Iar gmail ai client ca și la Apple, cum e emailul lor. Una peste alta, morții lor, credeam că scap de ei…Am o vagă impresie ca voi ajunge hater de Apple cu iphone in buzunar. Nu oferă absolut nimic in plus de ce poate oferi un android la un nivel mai jos. Atâta oferă, stabilitate. Nimic altceva. Nimic wow ca experiență. Toate aplicațiile merg la fel ca pe android. La fel au și ei crash uri, neajunsuri, probleme la update uri, bug uri de securitate, etc. Uneori random, la fel și pe android, zboară puiule, zboară. Zboară o …., hop in service sau zici asta este. Asta am zis și eu 4 ani și ceva, cu probleme când telefonul e pe casti, cu wifi de cacao, cu black screen uri pe camera, cu crash uri pe aplicații, etc.

iCloud ul cu care se lauda e o labă tristă dacă nu ai iMac, mbp sau mini. De ce? Accesul in iCloud, chiar și de pe tableta, cu un net bun, este limitat. Si este și pe android Cloud, să nu ne mai cacam pe noi atât.

Sunt ferm convis ca sunt suficiente neajunsuri și in eco sistem, unde, cu putina dibăcie, poți sa nu ai nevoie de el sau pur și simplu sa îți faci ceva drăguț chiar și pe Windows, unde bate lumea apa caldă in sus și in jos, Apple e tare.

Mai fraților, o fi el tare, dar poate sa lovească utilizatorul unde doar mai tare, pe iOS. Unde pentru unii chiar contează și au așteptări realiste pentru un preț de PS5 dat pe un telefon. Ah, ca folosim iphone ul la nivel basic, ca un muritor de rând, doar ca sa Apple, și sa zici ca este “tare”, e un moft scump. Nu e vorba ca sunt sau nu bani, ci mă refer la preț / calitate pe care o oferă.

Ar fi multe de spus, însă consider o bătaie de joc in unele aspecte, iar dacă suntem nițel realiști, chiar și fan boy aia înrăiți, in sufletul lor, vor recunoaște că mă nu-i chiar așa…da, mă, morții lor, dar asta e sacrificiul.

LE: TLR asta cu Apple e ca și cu guvernul nostru. O suge, dar suntem ok cu el, merge, doar noi l-am votat, “ce plm”..., ca sa o citez pe o doamnă.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 02-10-2021 at 20:42.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2021, 06:15   #4331
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
dacă ai avut P30 Pro, mă gândesc ca nu ai scos untul din el nici pe jumătate pe partea de media.

De A7 zici? Nu văd rostul sa iei un dslr in vacanța atâta timp cât nu printezi sau ai un job, la care ai nevoie de obiective dedicate. Însă îți pot arată poze cu P9/ iphone 7, poze pe care le pot printa liniștit.
Din P30Pro nici macar 10% nu am scos pe media. Nu ma intereseaza partea media. Cred am zis destul de clar.

Dap, Sony alpha 7 cu 24-105mm F4 95% din timp pe aparat. Nelipsit in concediu.
Daca tu nu vezi rostul, nu inseamna ca altii nu gasesc foarte util sa care un mirrorless in concediu, in ciuda greutatii. Si nu mai presupune ca toti printeaza poze.

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Nu îți cunosc nivelul in fotografie, dar compari A7 cu un telefon ....
Mai citeste odata ce am scris, nu are noima ce ai scris.
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2021, 08:39   #4332
AlexD
Senior Member
 
AlexD's Avatar
 
Join Date: Apr 2013
Location: Timisoara
Posts: 1,114
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default Ce telefon mobil detineti ?

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
@sammurai dacă ai avut P30 Pro, mă gândesc ca nu ai scos untul din el nici pe jumătate pe partea de media.

De A7 zici? Nu văd rostul sa iei un dslr in vacanța atâta timp cât nu printezi sau ai un job, la care ai nevoie de obiective dedicate. Însă îți pot arată poze cu P9/ iphone 7, poze pe care le pot printa liniștit. Nu îți cunosc nivelul in fotografie, dar compari A7 cu un telefon e ca și cum l-ai compara pe @Monstru vs mine pe OC.

@kretzu77 are ggl Maps, l-am butonat personal. Iar gmail ai client ca și la Apple, cum e emailul lor. Una peste alta, morții lor, credeam că scap de ei…Am o vagă impresie ca voi ajunge hater de Apple cu iphone in buzunar. Nu oferă absolut nimic in plus de ce poate oferi un android la un nivel mai jos. Atâta oferă, stabilitate. Nimic altceva. Nimic wow ca experiență. Toate aplicațiile merg la fel ca pe android. La fel au și ei crash uri, neajunsuri, probleme la update uri, bug uri de securitate, etc. Uneori random, la fel și pe android, zboară puiule, zboară. Zboară o …., hop in service sau zici asta este. Asta am zis și eu 4 ani și ceva, cu probleme când telefonul e pe casti, cu wifi de cacao, cu black screen uri pe camera, cu crash uri pe aplicații, etc.

iCloud ul cu care se lauda e o labă tristă dacă nu ai iMac, mbp sau mini. De ce? Accesul in iCloud, chiar și de pe tableta, cu un net bun, este limitat. Si este și pe android Cloud, să nu ne mai cacam pe noi atât.

Sunt ferm convis ca sunt suficiente neajunsuri și in eco sistem, unde, cu putina dibăcie, poți sa nu ai nevoie de el sau pur și simplu sa îți faci ceva drăguț chiar și pe Windows, unde bate lumea apa caldă in sus și in jos, Apple e tare.

Mai fraților, o fi el tare, dar poate sa lovească utilizatorul unde doar mai tare, pe iOS. Unde pentru unii chiar contează și au așteptări realiste pentru un preț de PS5 dat pe un telefon. Ah, ca folosim iphone ul la nivel basic, ca un muritor de rând, doar ca sa Apple, și sa zici ca este “tare”, e un moft scump. Nu e vorba ca sunt sau nu bani, ci mă refer la preț / calitate pe care o oferă.

Ar fi multe de spus, însă consider o bătaie de joc in unele aspecte, iar dacă suntem nițel realiști, chiar și fan boy aia înrăiți, in sufletul lor, vor recunoaște că mă nu-i chiar așa…da, mă, morții lor, dar asta e sacrificiul.

LE: TLR asta cu Apple e ca și cu guvernul nostru. O suge, dar suntem ok cu el, merge, doar noi l-am votat, “ce plm”..., ca sa o citez pe o doamnă.

Calm the tits si instaleaza https://apps.apple.com/ro/app/filmic...p/id1482338564 [emoji16] ai tot ce vrei pe parte foto iar pe parte video ai https://apps.apple.com/ro/app/filmic...ra/id436577167 + https://apps.apple.com/ro/app/double...o/id1478041592 thank me later. Eu am dat retur la un P40 PRO dupa 2 zile, horror experienta si camera era wow doar pe zoom in rest bs.

Edit: https://apps.apple.com/ro/app/halide...ra/id885697368 si asta e misto pentru foto.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Battlelog: ROSkinrip
Battletag: Skinrip#2825
Uplay: ROSkinrip

Last edited by AlexD; 03-10-2021 at 09:31.
AlexD is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2021, 12:39   #4333
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default Ce telefon mobil detineti ?

Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
Din P30Pro nici macar 10% nu am scos pe media. Nu ma intereseaza partea media. Cred am zis destul de clar.

Dap, Sony alpha 7 cu 24-105mm F4 95% din timp pe aparat. Nelipsit in concediu.
Daca tu nu vezi rostul, nu inseamna ca altii nu gasesc foarte util sa care un mirrorless in concediu, in ciuda greutatii. Si nu mai presupune ca toti printeaza poze.


Mai citeste odata ce am scris, nu are noima ce ai scris.
Are noimă, cel puțin pentru mine. Probabil am fost prea subtil.

Păcat, presupun că e un telefon fain. Mă uit in spate ce am scos cu P9, mă gândesc că se poate și mai mult cu 30 Pro.

Pai tocmai asta era ideea, că nu se printează. Iar dacă nu printezi sau nu ai un job plătit, personal nu văd rostul. Am 65Tb de câțiva ani buni, sunt de backup, mă gândesc că nu e tocmai ușor să păstrezi poze de vacanță care ocupă sute de Gb. Acum depinde și cât tragi, cum tragi și ce așteptări ai. Intr-adevăr, e alegerea fiecăruia.


@AlexD le știu aplicațiile. Mulțumesc! Nimic comparativ cu ce are Huawei nativ. Dacă doar atât te-a impresionat la 40 Pro comparativ cu oricare telefon de la Apple, oh, well… Așa cum îi ziceam și @sammurai, depinde de experiența fiecăruia cu acel gadget, așteptări, experiență, and so on. Chit că mă repet, pe foto, rupe. Iar comparativ, nu o spun doar eu, o zic și alții care asta mănâncă pe pâine. Nu trebuie să mă crezi pe mine, dă un ochi și pe Dxo

LE. Telefonul o fi praf, nu contest asta, însă discutam pe partea media pe care o are. In rest, toate telefoanele fac in principiu cam același lucru.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 03-10-2021 at 12:45.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2021, 17:38   #4334
PSS
Ancient friend
 
PSS's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 3,107
Mentioned: 54 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to PSS
Default

este cineva posesor de telefon huawei fara servicii google? as vrea sa cumpar un P40 Pro si vreau sa stiu daca sunt probleme daca le instalez manual cu googlefier
PSS is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2021, 18:41   #4335
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Si concluzia e? Incerci sa ne convingi pe noi, sau incerci sa te convingi pe tine?

Nu de alta...dar pe P40 Pro NU ai GoogleServices, oricum incerci tu sa ne convingi (sigur...ai acces din browser la ele, dar nu e tot una). Sigur, este un telefon premium, excelent, camera foto buna, baterie...DAR...are un pret de flagship ANDROID, doar ca, nu are acces la tot ecosistemul android. Ah, si e destul de greu de gasit prin magazine la noi

Eu unul, si cam 99% din utilizatorii de smartphone folosesc aparatul foto in stil point and click...eventual ii mai arunc un filtru de instagram si aia e. Sigur, e bine ca au functii specifice pentru pasionati si profesionisti, dar eu alea le vad asa ca un bonus, nu ca un punct decisiv in achizitie.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2021, 20:43   #4336
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Si concluzia e? Incerci sa ne convingi pe noi, sau incerci sa te convingi pe tine?

Nu de alta...dar pe P40 Pro NU ai GoogleServices, oricum incerci tu sa ne convingi (sigur...ai acces din browser la ele, dar nu e tot una). Sigur, este un telefon premium, excelent, camera foto buna, baterie...DAR...are un pret de flagship ANDROID, doar ca, nu are acces la tot ecosistemul android. Ah, si e destul de greu de gasit prin magazine la noi

Eu unul, si cam 99% din utilizatorii de smartphone folosesc aparatul foto in stil point and click...eventual ii mai arunc un filtru de instagram si aia e. Sigur, e bine ca au functii specifice pentru pasionati si profesionisti, dar eu alea le vad asa ca un bonus, nu ca un punct decisiv in achizitie.
Sunt aplicații, nici vorba de web. Le-am văzut cu ochii mei, instalate pe Pro 40. Nu ai aplicație de gmail, dar ai client ca pe Apple și poți pune ce email dorești, gmail, Yahoo, etc. Nici vorba de web. De asta am mers la Huawei personal, ca să văd ce și cum, plus ca mi-a arătat in 3 clickuri ce ușor se instalează aplicațiile pe telefon. Am pus Strava și Spotify.
Cât despre custom rom nu mă gândesc la asta. A trecut era când mergeau cum mergeau. La vremea aia nici iPhone nu stăteau ok din multe puncte de vedere. Între timp le-a venit mintea la cap, nu de tot. Call log -ul e o mizerie, ca pe Nokia 3310, discutam de telefoane pe 2022, nu de acum 100 de ani.

LE. Mă așteptam cu iOS 15 sa aducă niște îmbunătățiri semnificative. Intr-adevăr, pentru ceea ce văd eu util, util in sensul ca aceste lucruri foarte simple sunt pe android de foarte mulți ani. Ei Batman, și ca pot. E un fel de sugi o ceapa, dar pe banii tai.

LE2. De acord cu tine. Dar de ce sa dau 6000 lei pe un telefon care chiar și pe iphone 7 sau echivalentul la android face același lucru? Și dacă ai amintit asta, mă refer la orice alt telefon. Ok, nu eu (mai) mă joc pe telefon. Bateria se deteriorează semnificativ de repede la aplicații de genul, motiv pentru care am și renunțat la asta. Alt motiv de upgrade care ar putea fi dacă folosim telefonul la nivel basic?

LE3. 3900 ron 256Gb, la Huawei. Bugetul era 4000. Sunt ferm convins că ne descurcam sa îl găsim probabil la un preț ușor mai bun. Sincer sa fiu, m-am uitat și la 30 Pro. Are google. Sub 3000 lei, model 2019. Problema este ca nu sta așa de bine pe camera, dar asta e moftul meu, recunosc. @Monstru avea dreptate, dacă avea google services, sigur era cotat mult mai bine decât este in momentul actual, pentru ca oferă hardware destul de bun la un preț decent. Și nu doar atât. Iphone tot in China se face, dar asta știm cu toții.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 03-10-2021 at 20:57. Reason: LE
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 03-10-2021, 21:26   #4337
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Man....din nou...google nu inseamna Gmail...
Bineinteles ca exista aplicatie de e-mail. Eu pe P30 Pro am google services si folosesc Outlook ca si client de e-mail la care am legat 3 adrese, inclusiv una de google.
Chrome - iar, nu e mare lucru...probabil ca se poate lua de pe apkpure sau site-uri similare. Eu oricum folosesc Edge.
GoogleMaps - aici sigur nu ai aplicatie, il folosesti in browser.
Strava - la Strava nu e problema pe telefoane. Problema Huawei cu Strava e ca nu poti face sync din aplicatia lor HuaweiHealth cu Strava (asta e nasol daca ai vreun ceas Huawei si te intereseaza Strava)...oricum Strava a devenit o mizerie in ultimul an daca nu esti dispus sa iti faci Premium.
Youtube - nici pe telefon cu google nu o folosesc, cata vreme exista YoutubeVanced
E vorba ca nu ai GooglePlay - sigur, ai alternative gen apkpure, AppGallery...dar nu o sa gasesti toate aplicatiile. Stiu, o sa zici...no problem...majoritatea le gasesc. Nu stiu cum sta cu aplicatiile de banking si de plati.

P30 Pro sincer nu merita la banii aia. Am dat 2.400 de lei pe el anul trecut in mai si am primit un incarcator wireless cadou.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 04-10-2021, 01:08   #4338
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default Ce telefon mobil detineti ?

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Man....din nou...google nu inseamna Gmail...
Bineinteles ca exista aplicatie de e-mail. Eu pe P30 Pro am google services si folosesc Outlook ca si client de e-mail la care am legat 3 adrese, inclusiv una de google.
Chrome - iar, nu e mare lucru...probabil ca se poate lua de pe apkpure sau site-uri similare. Eu oricum folosesc Edge.
GoogleMaps - aici sigur nu ai aplicatie, il folosesti in browser.
Strava - la Strava nu e problema pe telefoane. Problema Huawei cu Strava e ca nu poti face sync din aplicatia lor HuaweiHealth cu Strava (asta e nasol daca ai vreun ceas Huawei si te intereseaza Strava)...oricum Strava a devenit o mizerie in ultimul an daca nu esti dispus sa iti faci Premium.
Youtube - nici pe telefon cu google nu o folosesc, cata vreme exista YoutubeVanced
E vorba ca nu ai GooglePlay - sigur, ai alternative gen apkpure, AppGallery...dar nu o sa gasesti toate aplicatiile. Stiu, o sa zici...no problem...majoritatea le gasesc. Nu stiu cum sta cu aplicatiile de banking si de plati.

P30 Pro sincer nu merita la banii aia. Am dat 2.400 de lei pe el anul trecut in mai si am primit un incarcator wireless cadou.

Chrome nu folosesc. Edge / Mozilla (privat) sau Safari.

Gmail, ca la asta mă refeream, merge adăugat in mail la Apple, unde poți adauga câte conturi dorești de la provideri diferiți (Yahoo, google, etc), așa merge și la Huawei. Doar că in Store ai și gmail ca aplicație. Depinde cum ești obișnuit.

Gmaps, era aplicație pe Pro 40. Dacă mai trec prin AFI fac o poza la screen. Sau o alta varianta ar fi asta.


Strava, da, așa este.

Pe iphone astăzi mi-a dat crash de 2 ori, am pedalat vreo 40km aiurea. Nu e prima oară. Mă rog, există viața și fără Strava, dar acolo adun km. Nu iau Garmin-ul mereu cu mine decât la ture unde sunt atent la HR, cadența, etc. Apropo, au o lună trial acum, dacă te ajută cu ceva. Eu făceam hărțile in Strava, o sa profit de ocazie. Altfel Ride with GPS.

Aplicații de banking ar fi câteva - ING, Raiff, nu le știu pe toate (văzusem un review la un moment dat, erau mai multe), am renunțat la băncilor noastre, am rămas doar pe R, care este printre aplicații.

Legat de preț nu știu ce să spun decât ca pare unul foarte bun, însă utilizându-l și fiind dezamăgit de 30 Pro, inclusiv având serviciile Google, nu am nimic de adăugat, in cel mai bun caz te-aș întreba ce te deranjează și ce apreciezi. Consider faptul că 3000 lei este un preț mai mult decât ok pentru un telefon în general, peste… e alegerea fiecăruia. E totuși un telefon.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci

Last edited by mirciusx; 04-10-2021 at 01:18.
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2021, 01:36   #4339
reflavius
Senior Member
 
reflavius's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 2,026
Mentioned: 66 Post(s)


Default

Doamne fereste! nu e imperios nevoie ...vor trece zile si va ramane la acelasi nivel, am fost printre primii utilizatiri de Apple in tara asta si multe d-astea inepte m-au facut sa renunt la ei, nu vad vreodata vreun motiv sa le dau enorm de multi bani pe un căcat cerut de ei, ma refer la pachetul hw si soft cu care se îmbrâncesc oamenii anual la 1000+ usd, bani lor profitil lor , oricum dreptul de a alege il.are fiecare, eu voi ocoli cu placere acest brand oricând ...fiecare are dreptul de a alege )) Camere bune gasesti si pe brand-ri modeste, nu ma refer la cel care folosesc eu )))
@mirciusx, nu te amagi cu metode de a avea gaps pe p40pro,.dispar ca prin ceață , la orice update de os, au in clauza cu google de a opri acele metode de a instala gaps pe ele, nu uita ca au bootloader lock , nu ai aces nici la custom, daca alegi Huawei il alegi asa schiop cum e , limitat va ramane si fara google suport pana la moartea produsului, posibil doar ca in viitor peste ani si ani sa mai colaboreze cu google...vezi daca nu au facut nimic impreuna....htc , samsung, lg au facut diverse versiuni de telefoane , gama, nexus ...drag mi-a fost unul in trecut....astept din curiozitate un pixel 5a 5g daca-l aduce mosul din state, asa cum se prezintă el, acolo are superpret nu mai amintesc de backup nelimitat in google photo la calitatea default, unde Pixel pe mod portret si point and shut e destul de ok...si altele beneficii pe care le are un Pixel...
știi și tu...

Sent from my M2011K2C using Tapatalk

Last edited by reflavius; 05-10-2021 at 02:02.
reflavius is offline   Reply With Quote
Old 05-10-2021, 12:27   #4340
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Camere mai bune or fi, dar pe video nu am vazut android (indiferent cu cat aveau camerele mai bune in specs) peste 12 pro max (testat cu flagship-urile android din acel an).
Dar tare imi e ca, si cu upgrade-ul de camere in bataie de joc de pe 13 pro, tot apple este peste la filmat.
La poze nu contest, exita android peste apple (si nu chiar putine). Dar la video ...
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,133
Total Online: 3728

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 23:48.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.