lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Memorii & stocare
Connect with Facebook

Memorii & stocare RAM, ROM, SSD, HDD ...


 
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Prev Previous Post   Next Post Next
Old 12-10-2021, 16:27   #1
un_trecator
Member
 
Join Date: Apr 2020
Posts: 84
Mentioned: 1 Post(s)


Default Firmware pentru SAMSUNG SATA SSD 870 EVO

Salutare,

De cateva zile incerc sa fac rost de firmware-ul pentru SSD-ul SATA 870 EVO, dar nicaieri pe site-ul Samsung nu gasesc firmware-ul sub forma de fisier .iso, precum sunt firmware-urile pentru celelalte medii de stocare de pe site-ul lor.

Sectiunea firmware poate fi accesata pe site-ul lor mergand la:
https://www.samsung.com/semiconducto...ownload/tools/
, apoi la "Firmware".

De ce am nevoie de fisierul cu firmware?
Suspectez ca firmware-ul SSD-ului a fost afectat in urma defectarii sursei, chiar daca in Samsung Magician (software-ul care este recomandat sa fie instalat pe PC pentru a oferi SSD-ului o performanta optima) toti senzorii si toate testele arata ca SSD-ul n-are nicio problema. Problema pe care o intampin, de fapt, este ca fisierele Windows-ului sunt corupte periodic, chiar daca de fiecare data am urmat procedurile recomandate de reparare ale fisierelor.

De ce cred ca este firmware-ul daca toate lucrurile par a fi in regula, cu exceptia fisierelor Windows-ului?
In trecut, cu un total alt PC, s-a intamplat un scurt, care a corupt firmware-ul DVD writer-ului in asa maniera incat i-a permis acestuia sa scrie doar la anumite viteze. Continutul DVD-urilor scrise ulterior n-au avut niciun fel de corupere.


Nu sunt 100% sigur ca este firmware-ul SSD-ului, poate fi placa de baza, cablul de date SATA sau pot fi altele. Vreau insa sa elimin posibiliatea ca firmware-ul SSD-ului sa fi fost corupt.

Intentia mea este sa flash-uiesc firmware-ul folosindu-ma de un stick USB.

I-am contactat pe cei de la Samsung, dar nestiind cat va dura pana imi vor da un raspuns, am decis sa nu stau ca mainile in san, si sa vin aici pentru a va expune problema, in speranta gasirii unei solutii.

Asadar, de unde credeti ca as putea face rost de firmware sau ce as putea face in cazul in care nu pot face rost de firmware?

Un prieten care este tehnician PC mi-a spus ca SSD-ul nu este eligibil pentru garantie din moment ce SSD-ul arata prin senzorii sai si prin testele efectuate ca totul este in regula.
De asemenea, tot el mi-a spus, in trecut a incercat sa flash-uiasca un SSD Samsung cu un firmware mai vechi, folosindu-se de stick USB, insa SSD-ul a refuzat sa ia firmware-ul. Asadar, se pare ca am nevoie de cel mai recent firmware pentru SSD-ul meu.

Inca o rugaminte, daca cineva are un mediu de stocare de la Samsung, ati putea cumva sa verificati daca ultima versiune de firmware din Samsung Magician este aceeasi cu cea de pe site-ul Samsung, din sectiunea cu firmware?

Spre exemplu, pe site-ul lor SSD-ul 870 QVO are versiunea SVQ02B6Q, versiune regasita langa butonul "Download".

Va multumesc!
un_trecator is offline   Reply With Quote
 

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3232

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 05:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.