lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-11-2021, 16:18   #8021
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 19,027
Mentioned: 793 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
S-a trezit deșteptul...
La fiecare post al tău pe subiectul ăsta scrii câte o prostie, și tot insiști...
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 09-11-2021, 16:19   #8022
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,329
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tu ești cel care insistă și citește ce vrea și cum vrea... Prost ești tu!
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 09-11-2021, 16:23   #8023
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,338
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cablurile balanced functioneaza cum a spus Arise, ideea cu ele e ca mai au un semnal de control cu care "anuleaza" orice zgomot, asadar in echipament ajunge semnalul fix asa cum a iesit din sursa. RCA-urile de exemplu au ecranarea prin ground care acopera cablul de semnal, dar sunt mult mai predispuse la a capta zgomot/paraziti ambientali. La 2m cat am eu cred ca e ok insa. Si nici n-are rost sa iau un DI Box pentru asa ceva.

https://www.aviom.com/blog/balanced-vs-unbalanced/



__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2021, 16:37   #8024
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,329
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cablurile menționate pe pagina anterioară sunt foarte bune calitativ.
În acest moment folosesc cablurile Hosa CYX 403M 3m pentru ambele seturi de monitoare audio E5 XT și E8 XT. Se aude un brum ușor doar dacă se reglează nivelul de pe boxă la maxim. Eu le folosesc la jumătate, este mai mult decât îndeajuns pentru apartament. Dacă nu ești mulțumit, poți adăuga un DI-Box, doar că vei avea nevoie de cabluri XLR-XLR sau TRS-TRS. Cablul până Di-Box va trebui să fie cât mai scurt.

LE:
Do you need a Direct Box? - Test Results!
www.youtube.com/watch?v=aXSuph-pkQI

Last edited by Bugsy004; 09-11-2021 at 17:02.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 09-11-2021, 18:17   #8025
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 19,027
Mentioned: 793 Post(s)

PC-ul meu



Default

@Boggy: cablurile balanced se folosesc de regulă atunci când legi microfoane de scenă (alimentate din Phantom) sau instrumente muzicale și trebuie să mergi cu sunetul pe distanțe lungi. Pentru audio în boxe nu se folosește așa ceva, se pun cabluri normale, distanța nici nu ar trebui să fie un criteriu aici.

Later edit: Fiio E10k nu are ieșire balansată, dar Fiio K3 are. Eu aș păstra Fiio E10k și nu mi-aș bate capul.

@Bugsy004: te las în lumea ta, cumpără-ți în continuare cabluri Hosa CYX 403M 3m, pentru că e clar că atât te-a dus bibilica. Nu mai îmi bat capul să îți explic nimic, ești prea fudul să accepți că nu ești buriqu pământului.
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 09-11-2021 at 18:29.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 12-11-2021, 10:05   #8026
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,329
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Daca tot schimb biroul am dat comanda si de piticele astea. Presonus Eris E5.

Care e cea mai buna optiune de a le conecta la Fiio E10k, din cate vad la prima vedere n-o sa mearga decat prin RCA? Ca sa bag balansat pot sa fac cumva? (n-am lucrat cu conexiuni balansate pana acum).
Vezi că sunt la ofertă Presonus Eris E5 XT... 550 - 570 lei
https://www.djsuperstore.ro/presonus-eris-e5-xt.html
https://www.soundcreation.ro/monitoa...t-id27730.html
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 12-11-2021, 17:49   #8027
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,338
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mersi! Dar nu mai dau retur la ele. Chiar daca au extra 5Hz pe partea de bass, din ce vad prin review-uri, E5 (non-XT) ar fi mai "balanced" un pic. Am probat E5-urile ieri si mi-au placut tare mult, chiar nu simt nevoia de mai mult bass, iar varful ala pe inalte pe care XT-ul il are in plus poate fi compensat usor din reglaj/eq (dar chiar n-am simtit nevoia, again, sunt foarte echilibrate). Plus ca din pacate spatiul e limitat si 1-2cm se simt (that's what she said ).

Tocmai din considerente de spatiu mergeam initial spre E3.5, dar din pacate au carente mari pe bass daca nu-s ajutate de un subwoofer. E5 sunt la limita ca marime, dar au best of both worlds.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2021, 14:12   #8028
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ca tot a pomenit @walkman de XM4, ce parere aveti de Sony - WF-1000XM3? Pe olx se invart la +500lei, in magazine +580lei (telefonultau / quickmobile). Sony XM4 si cele comparate in review sar de 1000 lei.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2021, 14:41   #8029
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,167
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

https://www.rtings.com/headphones/re...truly-wireless
ktf is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2021, 14:53   #8030
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,604
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

WF sunt in-ear, nu suport tipul asta de casti.

Nu avem un thread dedicat pentru casti?


Sent from my iPhone using Tapatalk
walkman is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2021, 15:41   #8031
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multu!

Quote:
Originally Posted by walkman View Post
WF sunt in-ear, nu suport tipul asta de casti.

Nu avem un thread dedicat pentru casti?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Habar nu am, credeam ca asta este topicul pentru tot ce inseamna audio pe forum.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2021, 15:46   #8032
walkman
Senior Member
 
walkman's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 4,604
Mentioned: 72 Post(s)

PC-ul meu



Default

Era o intrebare, habar nu am daca exista thread :-))).


Sent from my iPhone using Tapatalk
walkman is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2021, 16:00   #8033
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

)

Am citit reviewurile de pe emag. E riscant cu indesarea lor in urechi, cica ar cadea foarte usor. Habar nu am cum am urechile, in afara de cele de la Apple nu am folosit decat ocazional, prefer orice varianta pe sau deasupra urechii. Cele de la Apple imi stau bine in urechi in schimb. Daca nu ar fi atatea copii de Apple pe piata la magazinele online, parca as da un ochi, insa intr-un buget de 500lei-ish, nu cred ca le prind.

"In timp ce castile AirPods sunt facute special pentru iPhone, conectandu-se imediat, aici trebuie sa conectezi castile mai intai la bluetooth-ul iar apoi la aplicatia Sony Headphone Connect, fara de care castile nu merg! Daca faci pauza cu muzica, aplicatia se deconecteaza, reconectarea putand sa dureze alte 20-30 secunde!"

Daca omul are dreptate si se deconecteaza, e chiar nasol.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2021, 16:00   #8034
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,167
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Apropo de casti, are cineva experienta placuta cu niste casti wireless cu microfon bun si noise cancelling care sa mearga pe Teams ? Am citit destul de multe review-uri si desi in teorie sunt unele care cica sunt ok (gen Jabra Evolve / Evolve2 65/85), se plang unii ca se deconecteaza in call-uri si alte tampenii, ceea ce la banii aia e inacceptabil...
ktf is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2021, 16:04   #8035
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,329
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by ktf View Post
Apropo de casti, are cineva experienta placuta cu niste casti wireless cu microfon bun si noise cancelling care sa mearga pe Teams ? Am citit destul de multe review-uri si desi in teorie sunt unele care cica sunt ok (gen Jabra Evolve / Evolve2 65/85), se plang unii ca se deconecteaza in call-uri si alte tampenii, ceea ce la banii aia e inacceptabil...
Eu am Samsung Buds Plus, true wireless, de care sunt foarte mulțumit. Se conectează foarte ușor pe orice device (telefon, tabletă, PC, notebook) cu BT 4.0, are microfon, parcă câte două, în fiecare cască. Autonomie excelentă.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 21-11-2021, 19:20   #8036
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Are cineva Soundcore Liberty Pro 2? Sunt 500 lei


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2021, 21:11   #8037
ktf
Ancient friend
 
ktf's Avatar
 
Join Date: May 2011
Location: Bucuresti
Posts: 3,167
Mentioned: 108 Post(s)

PC-ul meu

Default

Astia de pe rtings au review la o tona de casti. Nu stiu ce are versiunea "upgrade" in plus totusi.
ktf is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2021, 21:32   #8038
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
)

Am citit reviewurile de pe emag. E riscant cu indesarea lor in urechi, cica ar cadea foarte usor. Habar nu am cum am urechile, in afara de cele de la Apple nu am folosit decat ocazional, prefer orice varianta pe sau deasupra urechii. Cele de la Apple imi stau bine in urechi in schimb. Daca nu ar fi atatea copii de Apple pe piata la magazinele online, parca as da un ochi, insa intr-un buget de 500lei-ish, nu cred ca le prind.

"In timp ce castile AirPods sunt facute special pentru iPhone, conectandu-se imediat, aici trebuie sa conectezi castile mai intai la bluetooth-ul iar apoi la aplicatia Sony Headphone Connect, fara de care castile nu merg! Daca faci pauza cu muzica, aplicatia se deconecteaza, reconectarea putand sa dureze alte 20-30 secunde!"

Daca omul are dreptate si se deconecteaza, e chiar nasol.
Eu le am de vreo 2 ani. De un an jumate le foloseste sotia eu trecand la WH XM4.

Intr-adevar nu merg fara Headphone Connect pe telefon (dar merg bine mersi fara pe orice alt device cu BT).

Nu am patit sa se deconecteze asa aiurea. Iar conectarea se face aproape instant. Folosite pe un S9+ si un OnePlus 7 Pro.

Pentru niste dopuri se aud f misto, eu am ramas impresionat. Si asta fara break in.

Ce e naspa e ca Sony se incapataneaza sa nu foloseasca un codec low latency si atunci toate castile lor sunt egale cu zero la jocuri sau filme in mod wireless, avand lag considerabil (devine din ce in ce mai evident cu cat asculti mai mult).
codpin is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2021, 21:48   #8039
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Are cineva Soundcore Liberty Pro 2? Sunt 500 lei


Sent from my iPhone using Tapatalk
Am liberty air 2. Sunt ok, am vorbit de cateva ori la ele, au 2 microfoane/casca si nu am avut plangeri legate de calitatea convorbirii. Partea de noise cancelling nu ma intereseaza si nu imi place, motiv pentru care am ales varianta fara. Bateria tine suficient pentru mine(minim 4-5 ore), iar carcasa permite incarcarea castilor de 2-3 ori si se poate incarca wireless.
Nu am avut probleme de conexiune pe un iphone 12.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2021, 21:54   #8040
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by codpin View Post
Eu le am de vreo 2 ani. De un an jumate le foloseste sotia eu trecand la WH XM4.

Intr-adevar nu merg fara Headphone Connect pe telefon (dar merg bine mersi fara pe orice alt device cu BT).

Nu am patit sa se deconecteze asa aiurea. Iar conectarea se face aproape instant. Folosite pe un S9+ si un OnePlus 7 Pro.

Pentru niste dopuri se aud f misto, eu am ramas impresionat. Si asta fara break in.

Ce e naspa e ca Sony se incapataneaza sa nu foloseasca un codec low latency si atunci toate castile lor sunt egale cu zero la jocuri sau filme in mod wireless, avand lag considerabil (devine din ce in ce mai evident cu cat asculti mai mult).
Zici de Sony WF-1000XM3, nu? Nu ai avut probleme, tu sau sotia ta (in ideea ca femeile au urechile mai mici ca un barbat), sa va sara din urechi sau sa nu stea bine la unele miscari mai sport?

Quote:
Originally Posted by ktf View Post
Astia de pe rtings au review la o tona de casti. Nu stiu ce are versiunea "upgrade" in plus totusi.
Da, am salvat linkul data trecuta. Desi cumva mi se pare usor subtire la unele produsele ce scriu despre ele, nu iti da impresia de "deep" review. M-am uitat la mai multe modele. Pana la urma tot un test isi spune cuvantul, pe uitate e cum e

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Am liberty air 2. Sunt ok, am vorbit de cateva ori la ele, au 2 microfoane/casca si nu am avut plangeri legate de calitatea convorbirii. Partea de noise cancelling nu ma intereseaza si nu imi place, motiv pentru care am ales varianta fara. Bateria tine suficient pentru mine(minim 4-5 ore), iar carcasa permite incarcarea castilor de 2-3 ori si se poate incarca wireless.
Nu am avut probleme de conexiune pe un iphone 12.
A disparut promotia intre timp. Insa la 500lei ma gandeam sa pun ceva extra si sa iau Jabra sau ceva pe langa, cu NC. Iar de testat nu ai unde sa le testezi sau macar sa asculti cateva minute sau chiar si cum iti stau in urechi. Desi aici am inteles ca nu ar fi vreo problema de genul.
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,581
Threads: 27,966
Posts: 783,891
Total Online: 1370

Newest Member: MIKE_YT

Latest Threads
- by suzuki
- by Miru
- by LAB501
- by dixy

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:16.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.