lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 03-04-2020, 20:41   #2681
burtal
Senior Member

Mentioned: 7 Post(s)

Pai da, cam o freaca non stop si in general se uita de la distanta in timp ce o freaca....pardon, ma scuzati in zilele astea e distantat social
burtal is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2020, 20:44   #2682
neophitus
Member

Mentioned: 2 Post(s)

Quote:
Originally Posted by korby View Post
Ia ui stalker-u'.
Atâta timp cât mi-e restricţionată inclusiv ieşirea din casă din cauza sparţilor care n-au putut sta unde s-au dus, asta înseamnă că-s afectate inclusiv drepturile omului.
Suntem o familie aici, șefu'. Unii frați mai mari, alții mai mici...

Astea sunt drepturi minore, nimic grav. Ai toți rinichii la purtător, te poți așeza pe scaun fără grimase, ești bine, drepturile inalienabile sunt imaculate.

Daca le-ar fi dat firmelor locale de construcții metalice o pâine și ar fi făcut cartiere de containere după vama, pentru carantinare, plus protecție la medici, treceam ușor peste pandemia asta. Eram ca Suedia și poate ajungea și Liga 1 celebră, aveau și ai noștri șansă să devină cunoscuți global.

Last edited by neophitus; 03-04-2020 at 20:58.
neophitus is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2020, 21:10   #2683
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Mentioned: 706 Post(s)

Send a message via Yahoo to Monstru

Quote:
Originally Posted by neophitus View Post
Nu, acesta nu e un drept care poate fi suspendat, e unul din puținele care rămân valabile atât într-o stare de urgență cât și de asediu. Dacă te cheamă Monstru nu înseamnă că ai habar de legislația națională sau cea Europeană sau de articolul 13 a Declarației Universale a Drepturilor Omului: "a citizen has the right to leave any country and to return to his or her country at any time."
Nu, nu inseamna ca am habar. La fel cum nu inseamna ca tu ai habar. Eu iti spun sigur ca se poate. Tu esti liber sa crezi ce vrei. Imi doresc din suflet sa nu ajungi sa afli ca am avut dreptate.

Quote:
Ca fapt divers susținerea ideilor care îngrădesc acest drept reprezintă o retorică a urii. E bine să ai grijă ce propovăduiești, sunt unii care chiar iau de bun tot ce spui tu, atât ii duce mintea.
Simt o amenintare voalata aici? Ca rezolv foarte repede sa nu mai fi jignit de astfel de idei. Nu, sustinerea ideii ca inchiderea completa a granitelor este posibila nu este o retorica a urii. Dar daca tu crezi asta si esti genul ala de om care da cu subsemnatul la militie sau Directia 5 pentru ce discuta oamenii pe forum, discutam altfel.

Quote:
PS: pe data de 8 octombrie 2018 la 1100 ai fost la Centrul de Vize pentru China, pe Strada Gheorghe Țițeica nr.142. Ți-ar fi plăcut să nu te fi putut întoarce sau ai fi preferat sa fii primit dar băgat în carantină pentru 14 zile? Sau folosești dublul standard, tu ești special, superior față de restul?
Contrar a ceea ce crezi tu, sustinerea unei idei legate de apararea integritatii teritoriului romanesc sau a sanatatii populatiei sale, nu este retorica a urii. Utilizarea sau publicarea datelor personale la care ai avut acces in timpul serviciului reprezinta in schimb o incalcare a legii, pasibila de amenda, intreruperea contractului de munca si, in functie de unde lucrezi si alte consecinte mai grave. Sa imi spui te rog daca doresti sa urmaresc acest fir logic. Ca oi fi eu doar Monstru de pe forum, dar poate cunosc si oameni care nu sunt....

Ca sa iti raspund, nu, normal ca nu mi-ar fi convenit sa nu pot sa ma intorc. Totusi, ce sa vezi, eu nu am decis atunci sa plec sau sa ma intorc in timpul unei pandemii, ci cu un an si ceva inainte. La fel cum anul asta la inceputul lui Martie am decis sa NU ma duc in Amsterdam la intalnirea cu colegii mei, NU pentru ca m-ar fi fortat statul roman sa nu ma intorc sau sa stau in carantina ci pentru ca am preferat sa ma feresc pe mine si pe cei din jurul meu de consecintele pe care acest lucru il putea avea. Altii de ce sunt mai cu mot?

Quote:
Originally Posted by burtal
pai si ce facem acu boss ? respectam ce legi ne convin si cand nu ne convin ne bagam plua in ele ?

[...]

Onanis destul de greu sa mi-o da la maro ca el in mare parte e onanist din ce se vede,poate voyeurist

[...]

Sa iti amintesc ca acu 2 zile SUA care are cele mai multe cazuri nu era pe lista rosie ? (sa nu mai zic de astea de mai aproape de noi, UK, Germania, Austria .
M-ai inteles gresit. Eu am spus ca se poate, atata tot. Mai departe intelegi ce vrei.

Daca nu ti-o da, poti sa i-o dai tu lui, poate ii place, eu nu am de unde sa stiu ce preferinte are presedintele tarii si nici nu ma intereseaza.

Cat despre zona rosie, asta iti explic si eu. Se pot face lucruri, dar ai nostrii oricum iau masuri moderate, cu intarziere.

Nu zic nu, fata de UK sau SUA eu cred ca ai nostri pot fi dati exemplu. Dar fara de Taiwan sau Germania... mai putin
Old 03-04-2020, 21:19   #2684
RaverX
Senior Member

Mentioned: 41 Post(s)

Quote:
Originally Posted by burtal View Post
pai si ce facem acu boss ? respectam ce legi ne convin si cand nu ne convin ne bagam plua in ele ?
Nu ne bagam nimic, doar aplicam starea de urgenta.
Vezi aici:
https://www.presidency.ro/ro/media/d...oriul-romaniei

pe durata stării de urgență este restrâns exercițiul următoarelor drepturi, proporțional cu gradul de realizare al criteriilor prevăzute de art. 4 alin. (4):

libera circulație;
dreptul la viață intimă, familială și privată;
inviolabilitatea domiciliului;
dreptul la învățătură;
libertatea întrunirilor;
dreptul de proprietate privată;
dreptul la grevă;
libertatea economică.

Ti se limiteaza pana si dreptul de proprietate privata si la viata intima. Dar ia vezi care e primul drept - libera circulatie.

Sau https://lege5.ro/Gratuit/giztqnzv/ma...=giydqnbxha2tm

închiderea frontierei de stat, în întregime sau în zona în care a fost instituită starea de urgență, intensificarea controlului la punctele de trecere a frontierei care rămân deschise, precum și a pazei și supravegherii frontierei pe toată lungimea sa.

Deci se poate, ar fi culmea sa nu se poata, din moment ce poti face chestii mult mai "nasoale", inclusiv suspendarea dreptului la proprietate.

Dar nu se vrea. De ce? Prostie combinata probabil cu slugarnicie, adica cel putin eu sunt convins ca Italia, Franta, etc le-au transmis guvernului prin ambasade sa-si ia "valorile" inapoi. Si noi ne-am conformat.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2020, 21:19   #2685
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 276 Post(s)

Quote:
ps: Pe data de 8 octombrie 2018 la 1100 ai fost la centrul de vize pentru china, pe strada gheorghe Țițeica nr.142. Ți-ar fi plăcut să nu te fi putut întoarce sau ai fi preferat sa fii primit dar băgat în carantină pentru 14 zile? Sau folosești dublul standard, tu ești special, superior față de restul?
dafuq ?
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2020, 21:21   #2686
neophitus
Member

Nu e nici o amenințare, ne simțim cu toții bine în sufrageria ta. Tocmai de asta și pentru că ești gazdă e bine sa fii echilibrat.

Referitor la ce poate fi interzis și ce nu, acum nu mai suntem deconectați, Romania nu trăiește într-o bulă, iar in majoritatea țărilor e nevoie de viză limitată temporal. Nu știu dacă vrei să superi niște Americani, Japonezi etc. și să nu îți iei acasă vajnicii cetățeni. Poți întreba mai departe, vei vedea că am dreptate, aceasta nu e o situație în care revenirea la origini să poată fi interzisă.

Referitor la background check, chill. Te-am văzut personal, erai într-un tricou MSI, îmi luam și eu viză. Te-as fi pupat și strâns zdravăn mâna dar te învârteai nervos prin fața acolo de parca te-au pus chinezii sa mănânci liliac.

RaverX, ne știm de pe CG de aproape 20 de ani. Libera circulație se închide în sens invers, nu înspre propria țară. Ai văzut că nr.1 in lume îi cheamă acasă ASAP? Ai citit ce link-uri am dat? Ai văzut că același lucru îl fac și brits?

Last edited by neophitus; 03-04-2020 at 21:24.
Old 03-04-2020, 21:23   #2687
burtal
Senior Member

Si eu iti zic ca nu poti da on/off la articole din constitutie asa cum vrei tu(ma refer in general,nu la tine personal)

Vrei sa dai off la treaba cu intratu in tara...faci frumos modificare de constituie cu tot tambalaul.

Daca dai off la constitutie înseamnă ca statul e in disolutie totala (momentan e doar polutie).
Old 03-04-2020, 21:32   #2688
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post

Dar nu se vrea. De ce? Prostie combinata probabil cu slugarnicie, adica cel putin eu sunt convins ca Italia, Franta, etc le-au transmis guvernului prin ambasade sa-si ia "valorile" inapoi. Si noi ne-am conformat.
Mai...problema este alta, asa cum o vad eu. Nu ca se inchid ACUM granitele conteaza. Contea cand faceam spume toti acum 50 de pagini pe tema asta. Atunci, este posibil sa fi ajutat, este posibil sa nu fi murit oameni din cauza asta, este posibil sa nici nu fi fost in situatia asta acum. Acum nu mai conteaza asa de mult, daca obligatoriu oricine intra in tara este bagat in carantina 14 zile.

Dar deh... asta nu e logica, e retorica urii

Quote:
Originally Posted by neophitus
Nu e nici o amenințare, ne simțim cu toții bine în sufrageria ta. Tocmai de asta și pentru că ești gazdă e bine sa fii echilibrat.

Referitor la ce poate fi interzis și ce nu, acum nu mai suntem deconectați, Romania nu trăiește într-o bulă, iar in majoritatea țărilor e nevoie de viză limitată temporal. Nu știu dacă vrei să superi niște Americani, Japonezi etc. și să nu îți iei acasă vajnicii cetățeni. Poți întreba mai departe, vei vedea că am dreptate, aceasta nu e o situație în care revenirea la origini să poată fi interzisă.

Referitor la background check, chill. Te-am văzut personal, erai într-un tricou MSI, îmi luam și eu viză. Te-as fi pupat și strâns zdravăn mâna dar te învârteai nervos prin fața acolo de parca te-au pus chinezii sa mănânci liliac.
In ziua de azi, plin de nebuni pe toate gardurile, nu ai de unde sa stii. Drept urmare, ar fi pacat sa cred eu gresit si sa actionez ca atare, pentru ca poate am inteles gresit ce vrei sa zici...

Stiu, nu suntem singuri pe lume si ai dreptate, cu totii suntem legati, iar sederea in cele peste 150 de tari in care nu ne trebuie viza este limitata de timp, desigur. Dar in situatii exceptionale, regulile astea nu se mai aplica. Documenteaza-te un pic despre ce au facut Italienii cu dreptul de sedere al strainilor, de exemplu.

Repet, eu cred ca se poate. La fel, nu cred ca mai conteaza acum, daca toti cei care intra sunt bagati AUTOMAT in carantina. Totusi, acum 3 saptamani ar fi contat si poate nu ne aflam in situatia asta acum. Asta este parerea mea.

Puteai sa imi spui ca esti de pe forum, intotdeuna imi face placere sa ma intalnesc cu forumisti. Eram agitat acolo pentru ca trebuia sa rezolv doua situatii deodata, adica viza mea si a sotiei, noi mergand in parti diferite din China, in acelasi timp. Si dupa cum stii probabil, intotdeuna mai trebuie modificat ceva la chinezi. Ba invitatia si in chineza si in engleza, dar ambele cu stampile in chineza, ba contactul de acolo, etc, etc. De aia eram agitat. In plus, eram putin socat sincer pentru ca afara la tigara am auzit la telefon o discutie, in care cineva se plangea ca omul care l-a invitat acolo tocmai a fost bagat la parnaie si el nu stie daca sa se mai duca sau nu. Si sincer nu stiam daca sa-mi vad de treaba mea, sau sa ii spun omului aluia "bai nene, esti nebun? Stai nabii aici, ca nu mai pleci de acolo".

Cat despre echilibrat... eu cred ca incerc si in mare masura reusesc sa fiu extrem de echilibat in perioada asta, mai ales pe topicul asta. Inteleg ca multi oameni isi fac griji, inteleg ca multi sunt speriati, inteleg ca fiecare om reactioneaza in felul sau. Tocmai de aia spun, combateti ideea, nu omul. Si intelegeti interlocutorul, ca nici lui nu ii este usor.

Last edited by Monstru; 03-04-2020 at 21:55.
Monstru is online now   Reply With Quote
Old 03-04-2020, 21:36   #2689
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
Originally Posted by burtal View Post
Si eu iti zic ca nu poti da on/off la articole din constitutie asa cum vrei tu(ma refer in general,nu la tine personal)

Vrei sa dai off la treaba cu intratu in tara...faci frumos modificare de constituie cu tot tambalaul.

Daca dai off la constitutie înseamnă ca statul e in disolutie totala (momentan e doar polutie).
Bre, ti s-a dat citat clar mai sus la ce drepturi poti da off in stare de urgenta, ce nu intelegi?

pe durata stării de urgență este restrâns exercițiul următoarelor drepturi, proporțional cu gradul de realizare al criteriilor prevăzute de art. 4 alin. (4):

libera circulație;
dreptul la învățătură;
libertatea întrunirilor;
dreptul la grevă;
libertatea economică.

Dintre astea, intratul in tara ti se pare cea mai importanta si inviolabila chestie din lume?!?!?! Ca eu vad acolo niste chestii mai nasoale, gen dreptul la viață intimă, familială și privată, sau inviolabilitatea domiciliului. Ce zici, e mai nasol sa te tina la granita, sau sa apara Lucovid cand vrei sa ai un pic de viata intima cu nevasta si sa se linga pe bot in timp ce scrie o ordonanta?

Inca odata.. e o discutie teoretica, nu va mai basicati atat, ca nu s-a ajuns si nu se ajunge acolo. Dar avem voie sa discutam despre asta si ar fi ajutat daca se miscau mai cu talent la granite acum 2-3 saptamani. Chil... va purtati ca aia care se speriau ca ii intreaba statul cat aur au sau cati bani au, la recensamantul din 2001 sau 2002.

Last edited by Monstru; 03-04-2020 at 21:42.
Old 03-04-2020, 21:43   #2690
neophitus
Member

Lui Matose ii dădusem moka niste LM-uri pe vremea când erau rare, de pus la rană (Romania nu era în UE, eu lucram in afara), de la Sang luasem un X850XT, am mai cumpărat una-alta de la Ratsuca, cu tine nu avusesem treabă, de asta nu m-am băgat în seamă. Când ai câștigat titlul mondial am plâns de fericire...

Îmi pare rău de problemele de atunci, acum îmi pare bine că nu m-am băgat în seamă, nu erau ușoare. Poate data viitoare...
Old 03-04-2020, 21:44   #2691
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 746 Post(s)

PC-ul meu

Oameni buni, nu sunt expert în drepturi, dar din ce știu eu treaba este cam așa.

Drepturile omului (rămâne să clarificați voi care sunt alea) rămân valabile și trebuie respectate inclusiv în stare de război, asediu, deci și într-o amărâtă stare de urgență.

Fiecare om are dreptul la cetățenie, de aici decurg niște implicații. Dacă o țară nu te vrea, te consideră indezirabil, trebuie să părăsești teritoriul acelei țări. Dacă nici alte țări nu te vor, singura ta posibilitate este să te întorci în țara în care ai cetățenia, aia e singura obligată să te primească înapoi. Altfel o să ajungi să bâjbâi printre vămi în țara nimănui.

Ca un corolar, nu îți poți pierde cetățenia dacă ai una singură. Poți renunța la cetățenia română doar dacă ai alta obținută între timp și dovedești că e validă.

Deci pe scurt.
România este obligată să te primească dacă ai cetățenie. Pentru că este dreptul tău ca om (ființă vie) și apoi ca cetățean român.

Imediat cum ai trecut granița poți să ajungi liniștit la tine acasă sau... poți să ajungi și la carantină, la izolare, la pârnaie sau eventual direct în fața plutonului de execuție, depinde de circumstanțe. Și toate astea fără a pune în discuție drepturile tale.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 03-04-2020, 21:45   #2692
RaverX
Senior Member

Mentioned: 41 Post(s)

Serios ca nu va inteleg. E deja dat off la constitutie de mult, din moment ce nu poti circula legal fara declaratie. Deci despre ce vorbim aici? Oricum, e deja prea tarziu, raul cel mare a fost facut, cred ca sunt sute de mii de valori care s-au intors si au respectat tot, vezi Tandarei, Suceava, etc.

Sa fiu bine inteles, eu sunt pro libertate, ba chiar foarte pro, dar sunt cazuri cand e mai bine sa limitezi anumite drepturi pentru a opri niste chestii mai nasoale (sa nu zic catastrofe).

Cum naiba sa nu poti inchide granitele ca sa "respecti legea", dar sa poti inchide (chiar si "temporar") o gramada de firme, sa poti obliga oamenii sa nu iasa numai cu declaratie si (pentru batrani) numai in anumite intervale orare.

Voi ganditi un pic? Pe bune acum. Vai, dar nu poti sa nu lasi cetateanul sa nu intre in tara! E dreptul lui! Dar sa bagi in gard mii si mii de afaceri, sa lasi oameni in somaj tehnic, sa limitezi dreptul la miscare in propria lor tara poti?

Si nu zic asta cu rautate, recunosc ca nu-mi plac deloc valorile care se intorc, stiu ce pot, cum gandesc, cum traiesc, etc. Mi se rupe in paispe de ei cat timp ma pot feri cat de cat de ei. Insa cand vin si dau iama in magazine si infecteaza pe toti (din care ulterior sunt care mor), asta nu mai pot accepta, chiar si daca i-as respecta.

Hai sa va explic altfel, sa zicem ca ai un caine la care tii, dar ai si un copil mic. Si cainele turbeaza si vezi ca sare sa-ti atace copilul. Si ai o pusca, trebuie sa reactionezi rapid. Ce faci? Si in exemplul asta nici nu vorbim sa omori pe cineva, nici macar animal, ca sa salvezi pe altcineva.

Dar acum, in viata reala, fix asta se intampla si asta nu intelegeti voi. Au murit oameni ca sa respectam dreptul la "intrarea in tara a cetatenilor". Sper sa sunteti impacati cu asta si sper (sincer) sa nu fiti direct afectati, sa nu va moara o persoana apropiata, infectata (direct sau indirect) de valorile care s-au intors.

Stiu ca par cinic, morbid, etc, dar asta e situatia, treziti-va naibii odata. Daca se inchideau granitele din start nu aveam morti sau aveam muuuult mai putini.

EDIT: Monstru, vezi ca mi-ai dat quote la ceva ce eu nu am scris...

Last edited by RaverX; 03-04-2020 at 21:47.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 03-04-2020, 21:45   #2693
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:

Îmi pare rău de problemele de atunci, acum îmi pare bine că nu m-am băgat în seamă, nu erau ușoare. Poate data viitoare...
Huh? Eu tocmai ti-am zis opusul

Quote:
Drepturile omului (rămâne să clarificați voi care sunt alea) rămân valabile și trebuie respectate inclusiv în stare de război, asediu, deci și într-o amărâtă stare de urgență.
Only a selected few. Si nici alea intotdeuna. Vezi ca avem condamnare internationala de la CEDO taman pentru nerespectarea drepturilor omului, deci despre ce plm vorbim

Quote:
Stiu ca par cinic, morbid, etc, dar asta e situatia, treziti-va naibii odata. Daca se inchideau granitele din start nu aveam morti sau aveam muuuult mai putini.
Asta cred si eu. Dar se pare ca ideologia libertariana, dreptul inalienabil al cetanteanului si disputele avute pe marginea acestora sunt mai importante decat o simpla constatare de bun simt. Plm...

Last edited by Monstru; 03-04-2020 at 21:49.
Old 03-04-2020, 21:53   #2694
neophitus
Member

Dificultăți, vineri seara, carantinare de 3 săptămâni, s-a dus rezistență la grade.

Plus copiii... E grea viața.
Old 03-04-2020, 21:56   #2695
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 746 Post(s)

PC-ul meu

Cum am scris mai sus, nici o țară nu poate închide granițele.

Granițele se închid pentru străini, dar nu pentru proprii cetățeni.

Și granițele se pot închide doar într-un sens, adică poți să interzici cetățeanului să iasă din țară, dar nu îi poți interzice să intre.

Dacă ți-a intrat un cetățean posibil infectat atunci îl poți băga în carantină (cu sau fără voia lui). Asta este soluția care trebuia aplicată pentru a limita extinderea virusului.

În plus, anunțai că toți veniți din afară intră în carantină și nu se mai îngrămădeau la graniță ca potârnichiile.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 03-04-2020, 21:56   #2696
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Quote:
EDIT: Monstru, vezi ca mi-ai dat quote la ceva ce eu nu am scris...
Vazut

Quote:
Dificultăți, vineri seara, carantinare de 3 săptămâni, s-a dus rezistență la grade.

Ahahaha...pai asa sa faceti ma... Bagati damigeana si dupa aia va certati cu colegii pe forum. Intr-un fel, e si asta bine, aici nici macar vasluienii nu s-ar putea cutitarii. Work from home... more like drink from home )))

Quote:
În plus, anunțai că toți veniți din afară intră în carantină și nu se mai îngrămădeau la graniță ca potârnichiile.
Nu erau pregatiti, nu aveau cum in secunda aia, nu era aparatul pus la punct. Ce e atat de greu de inteles?

E bine boss. Mor oameni pentru asta. Sunt convis ca familiile lor se gandesc cu ochii in lacrimi cum a fost respectat dreptul cetatenilor romani care s-au intors acasa in aceste grele vremuri si asta le da forta si putere, pentru ca cei dragi nu au murit in van, ci au fost jertfiti pe altarul dreptatii, al libertatii si al drepturilor omului. Toate acestea in timp ce completeaza o declaratie pe propria raspundere ca sa poata iesi sa puna o lumanare.

Last edited by Monstru; 03-04-2020 at 22:01.
Old 03-04-2020, 22:15   #2697
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 678 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Te-a torturat SRI-ul astăzi, let me guess. Așa te înțeleg.

Repet, ți se poate rechiziționa până și frumosul tău laptop sau microserver HP, alături de mașina și apartament, însă nu ți se poate interzice revenirea în țară ta. Oricât de colorat ai fi sau de lung ai avea părul.
Exista o exceptie: cei care au si alta cetatenie decat Ro. Pentru ei se poate face derogare de la Carta. Dar nu si daca renunta la.cealalta.si.ramane.cu Ro.
Old 03-04-2020, 22:15   #2698
burtal
Senior Member

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Bre, ti s-a dat citat clar mai sus la ce drepturi poti da off in stare de urgenta, ce nu intelegi?

libera circulație;
dreptul la învățătură;
libertatea întrunirilor;
dreptul la grevă;
libertatea economică.

Dintre astea, intratul in tara ti se pare cea mai importanta si inviolabila chestie din lume?!?!?! Ca eu vad acolo niste chestii mai nasoale, gen dreptul la viață intimă, familială și privată, sau inviolabilitatea domiciliului. Ce zici, e mai nasol sa te tina la granita, sau sa apara Lucovid cand vrei sa ai un pic de viata intima cu nevasta si sa se linga pe bot in timp ce scrie o ordonanta?

Inca odata.. e o discutie teoretica, nu va mai basicati atat, ca nu s-a ajuns si nu se ajunge acolo. Dar avem voie sa discutam despre asta si ar fi ajutat daca se miscau mai cu talent la granite acum 2-3 saptamani. Chil... va purtati ca aia care se speriau ca ii intreaba statul cat aur au sau cati bani au, la recensamantul din 2001 sau 2002.
De la Constitutie citire

ARTICOLUL 25
(1) Dreptul la liberă circulaţie, în ţară şi în străinătate, este garantat. Legea stabileşte condiţiile exercitării acestui drept.

(2) Fiecărui cetăţean îi este asigurat dreptul de a-şi stabili domiciliul sau reşedinţa în orice localitate din ţară, de a emigra, precum şi de a reveni în ţară.
ARTICOLUL 27
(1) Domiciliul şi reşedinţa sunt inviolabile. Nimeni nu poate pătrunde sau rămâne în domiciliul ori în reşedinţa unei persoane fără învoirea acesteia.

(2) De la prevederile alineatului (1) se poate deroga prin lege pentru următoarele situaţii:
a) executarea unui mandat de arestare sau a unei hotărâri judecătoreşti;
b) înlăturarea unei primejdii privind viaţa, integritatea fizică sau bunurile unei persoane;
c) apărarea securităţii naţionale sau a ordinii publice;
d) prevenirea răspândirii unei epidemii.

ARTICOLUL 43
(1) Salariaţii au dreptul la grevă pentru apărarea intereselor profesionale, economice şi sociale.

(2) Legea stabileşte condiţiile şi limitele exercitării acestui drept, precum şi garanţiile necesare asigurării serviciilor esenţiale pentru societate.

ARTICOLUL 44
(1) Dreptul de proprietate, precum şi creanţele asupra statului, sunt garantate. Conţinutul şi limitele acestor drepturi sunt stabilite de lege.
.
.
.
.
..
si tot asa ca mi-e lene sa le caut pe toate. Deci constitutia iti zice ce si ce nu deleaga mai departe pentru a fi clarificat prin lege

deci RaverX .... constitutia nu e OFF...
Acu ca e buna sau nu constitutia ... alta discutie pentru alta data

evident ca oricum toate sunt tardive acum ... dar cum ziceam suntem si noi ca niste babe pe sant care comenteaza una,alta

Last edited by burtal; 03-04-2020 at 22:20.
Old 03-04-2020, 22:18   #2699
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 678 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by korby View Post
Ia ui stalker-u'.
Atâta timp cât mi-e restricţionată inclusiv ieşirea din casă din cauza sparţilor care n-au putut sta unde s-au dus, asta înseamnă că-s afectate inclusiv drepturile omului.
Tu confunzi dreptul la circulatie cu dreptul la apartenenta.
Nu poti.exista fara o.cetatenie. Tocmai pentru a evita viteji din astia care arunca fiitele umane la gunoi. Vii macar.
Old 03-04-2020, 22:22   #2700
Monstru
Administrator

Monstru's Avatar

Ba, ne mai cacam mult pe noi? Ti... s-a... explicat... clar... ca... in fucking situatie de urgenta sunt drepturi care pot fi suspendate. Drepturi garantate altfel in constitutie. Fix in constitutie iti spune "Domiciliul şi reşedinţa sunt inviolabile. Nimeni nu poate pătrunde sau rămâne în domiciliul ori în reşedinţa unei persoane fără învoirea acesteia." si fix in definitia legala a starii de urgenta in Romania iti spune clar ca te poti sterge la cur cu articolul asta? Wtf... alte subiecte nu mai avem?

Ok? Gata? O lasam asa? Sau dam link-uri cu evolutia legilor de la codul lui Hammurabi incoace? Care e treaba? Aveti rude la granita??? Ati incarcat dubele si sunteti pe drum? Sau de ce ***** va cramponati fix in subiectul asta? Oricum nu va opresc aia ca asa zicem noi aici...

E forum de IT, nu forum juridic. Fuck off cu drepturile voastre, va inchid threadul, sa vedeti atunci incalcari ale drepturilor omului si dictatura =)))))

Last edited by Monstru; 03-04-2020 at 22:24.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules