lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-04-2012, 14:17   #1
vladTGS
Junior Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 4
Mentioned: 0 Post(s)


Smile Experiente cu evoMAG

Am intampinat o problema ciudata cu cei de la evoMAG insa nu cred ca nu poate fi rezolvata. Am comandat niste componente pentru PC-ul meu, printre acestea se afla si un monitor LED Acer care pe site-ul lor scria ca e Full HD(http://www.evomag.ro/MONITOARE-Monit...-HD-84786.html). Cand a sosit coletul am verificat ficare component daca e acolo si cand am ajuns la monitor observ o chestie ciudata, il despachetez si ma uit peste manual in care scrie ca e LCD cu rezolutia maxima de 1366x768, tot nu eram convins si am testat monitorul, mda asa e, 1366x768(Monitorul este identic cu cel din poza, LCD-S191HQL asa scrie pe manual). Le-am dat un email, raspunsul probabil il voi avea miercuri. Au scris gresit specificatiile monitorului, induc cumparatorii care se asteapta sa primeasca un LED Full HD in eroare...
vladTGS is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2012, 14:28   #2
Celmaicorupt
Senior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 675
Mentioned: 22 Post(s)


Send a message via Yahoo to Celmaicorupt
Default

E scris gresit pe site. Dar tu nu ti-ai dat seama? Cum naiba sa aibe un monitor de 18 inch rezolutia 1920-1080?
Celmaicorupt is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2012, 14:29   #3
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default

De ce nu ar putea sa aiba?
madalin is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2012, 14:31   #4
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Take it back dude. La mii de produse se mai strecoara si greseli.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2012, 14:48   #5
vladTGS
Junior Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 4
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Stiu ca se strecoara greseli, e produs nou si probabil inca nu au depistat greseala, si normal o sa-l trimit inapoi.
vladTGS is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2012, 15:37   #6
scutyjunior
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj
Posts: 2,586
Mentioned: 39 Post(s)


Default

Fara suparare, dar tu nu cauti si in alte locuri cand faci o investitie sau faci post hunting: http://www.sigmanet.ro/Acer-S191HQLG...E.G01--id66013 . Cum naiba sa ai rezolutie full hd la 18.5 (cand minimul la monitoare e 21.5 - http://www.pcgarage.ro/monitoare-led...e-1920-x-1080/). La laptopuri exista 15" si full hd, insa aici vb de monitoare de desktop. Au gresit ca au pus pe site rezolutia respectiva, dar vina cea mai mare o ai tu, deoarece nu trebuie sa astepti sa primesti totul pe tava (ma refer la informatii despre produs) si mai ales la pretul respectiv. De curiozitate ... faci storn si crezi ca iei monitor full hd sub 400 ...
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2012, 16:18   #7
vladTGS
Junior Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 4
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by scutyjunior View Post
Fara suparare, dar tu nu cauti si in alte locuri cand faci o investitie sau faci post hunting: http://www.sigmanet.ro/Acer-S191HQLG...E.G01--id66013 . Cum naiba sa ai rezolutie full hd la 18.5 (cand minimul la monitoare e 21.5 - http://www.pcgarage.ro/monitoare-led...e-1920-x-1080/). La laptopuri exista 15" si full hd, insa aici vb de monitoare de desktop. Au gresit ca au pus pe site rezolutia respectiva, dar vina cea mai mare o ai tu, deoarece nu trebuie sa astepti sa primesti totul pe tava (ma refer la informatii despre produs) si mai ales la pretul respectiv. De curiozitate ... faci storn si crezi ca iei monitor full hd sub 400 ...
Da, fac post hunting, genius. Am facut eu greseala de a nu ma uita in alte locuri,am fost neatent, mi-am luat mai multe componente, nu am dat prea multa atentie monitorului...Si eu sunt de vina si si evo. Comentariul tau nu-si are rostul cu cine are mai mare vina, take a chill pill.
vladTGS is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2012, 17:54   #8
dev
Ancient friend
 
dev's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 8,277
Mentioned: 1 Post(s)




Default

Amândoi aveţi dreptate. Problema e că situaţia de faţă nu merita un topic alarmist de genul asta.
__________________
It was a bright cold day in April, and the clocks were striking thirteen.

Quote:
Originally Posted by Apocalypse Now View Post
Sa nu fim pizde, va rog.
dev is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2012, 23:01   #9
vladTGS
Junior Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 4
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by dev View Post
Amândoi aveţi dreptate. Problema e că situaţia de faţă nu merita un topic alarmist de genul asta.
Pai da, pentru ca sectiunea aceasta a forumului este rezervata doar cazurilor grave. Ce e asa alarmist la topicul meu? Pur si simplu am avut o problema cu un magazin de IT&C(de aceea am si postat in sectiunea aceasta), atii au facut threaduri pentru probleme mai mici decat a mea.
vladTGS is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2012, 23:25   #10
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Problema ta nu e reala...au gresit specs-urile, schimba produsul. Problema e daca nu vor sa ti-l schimbe...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2012, 00:21   #11
Kspic
Banned
 
Join Date: Sep 2011
Location: Brasov
Posts: 1,521
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Default

Normal ar trebui sa il schimbe.
Cu cei de la emag am patit eu ceva de genu. Am comandat un model de televizor 3d de la samsung si am specificat sa fie versiunea pe negru si ei au spus da, si cand a venit era alb.Am vorbit cu ei si defapt modelul comandat de mine era numai pe alb si pentru ca a fost greseala lor televizorul a fost schimbat.
Evomag sunt destul de seriosi si eu zic ca nu o sa fie probleme.
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2012, 09:34   #12
Patrascu Mihai
VIP
 
Join Date: Apr 2012
Location: Bucharest
Posts: 25
Mentioned: 6 Post(s)


Smile

Salut,

Este foarte simplu, foloseste acesta procedura: http://www.evomag.ro/Pagini/Politica-de-returnare.html sau email direct la [email protected]

Multumim, nu ezita sa ne contactezi oricand!
Patrascu Mihai is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2012, 16:20   #13
kmbogd
Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 12
Mentioned: 0 Post(s)


Default

In ultimul am achizitionat destul produse de la evoMAG datorita faptului ca preturile lor sunt clar mai mici decat ale celor de la eMAG. Diferenta ar fi ca parca cei de la eMAG livreaza mai repede dar asta nu e neaparat o problema majora. Nu stiu exact cum sta treaba cand e vorba de garantii...
kmbogd is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2012, 00:38   #14
xplaur
Senior Member
 
xplaur's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Ville de Boisbriand
Posts: 1,095
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via AIM to xplaur Send a message via Yahoo to xplaur Send a message via Skype™ to xplaur
Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Problema ta nu e reala...au gresit specs-urile, schimba produsul. Problema e daca nu vor sa ti-l schimbe...
Problema e ca amandoi au o vina in situatia asta: clientul plateste prin faptul ca pierde timp si poate bani din faptul ca nu a primit ceea ce a platit, dar magazinul oare cum plateste ca a facut o eroare?
xplaur is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2012, 08:26   #15
Selky
Senior Member
 
Selky's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 4,107
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Scutyjunior Nu toata lumea stie ca monitoarele full hd sunt de cel putin 21.5", ca e recomandat sa iei ceva de 23" sau peste, etc. Oricine poate face cumparaturi, se uita la specificatii si pret si ia ce crede. Monitorul se poate schimba pentru ca nu este conform cu specificatiile produsului pentru care clientul a dat comanda, cum a zis si Monstru, problema era daca nu vroiau sa-l schimbe.
Iar magazinul plateste prin vanzarea produsului ca desigilat si pretul transportului daca este cazul.

P.S. Diablo 3 - licenta electronica se aduce la evomag?

Last edited by Selky; 01-05-2012 at 08:42.
Selky is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2012, 18:30   #16
darco_2
Ancient friend
 
darco_2's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: timisoara
Posts: 1,818
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu



Default

is it just me sau, orice ai incerca sa accesezi de pe siteul evomag, dureaza 3-5 minute pana sa iti afiseze pagina dorita?
darco_2 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-2012, 18:33   #17
criso
Senior Member
 
criso's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 317
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Confirm. Site momentan oprit pentru mentenanta. Reveniti in 15 minute. Va multumim pentru intelegere.
criso is offline   Reply With Quote
Old 10-05-2012, 08:40   #18
IraqI_Freedom
Senior Member
 
IraqI_Freedom's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 929
Mentioned: 4 Post(s)




Send a message via MSN to IraqI_Freedom Send a message via Yahoo to IraqI_Freedom Send a message via Skype™ to IraqI_Freedom
Default

experiente proaste cu evomag? i can't belive it, io am avut numa super experiente cu ei.
in '09 am facut o comanda mai groasa la ei si nu le-a luat nici 12ore sa o execute in pofida faptului ca majoritatea componentelor erau trecute cu "in stoc furnizor". Pai la o comanda de 4000+ ron facuta la 10am, am primit telefon de confirmare la 11am si la 5pm ma suna dinou precum ca ma asteapta pana in ora 19.30 ssa-mi ridic comanda. Sa nu mai vorbesc de comenzi returnate dupa mai mult de 24H fara nici o problema.
Baietii mi-au fost de ajutor tot timpul si chiar si RMA-ul l-au rezolvat mult mai repede decat alte firme gen pipigarage sau emag.
Se pare ca in ro, firmele cu cat ssunt mai mici cu atat sunt mai customer friendly.
Evomag don't ever change.
__________________
Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
fetite care s-au remarcat doar prin aptitudinile de a suge
Thank god for that
IraqI_Freedom is offline   Reply With Quote
Old 10-05-2012, 09:51   #19
kvm
Senior Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 313
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Daca ai avut de ex numai laptopuri nu iti va parea ciudat sa ai full hd la 18 inch. Pe laptop ai full hd si la 14-15 inch. Oricum sper sa apara rezolutii cat mai mari la diagonale cat mai mici.
kvm is offline   Reply With Quote
Old 10-05-2012, 18:12   #20
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

"rezolutii cat mai mari la diagonale cat mai mici"

pentru? sa nu mai poti vedea/citi nimic? mie full HD pe ceva mai mic de 21"-22" mi se pare tortura pentru ochi si tu vrei peste full HD la diagonale mai mici... oh boy...
codpin is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Voucher reducere evoMAG - pentru utilizatorii inregistrati dupa 5 Aprilie 2012 Monstru lab501 220 25-09-2018 21:47
Discutii si experiente cu SandyBridge gmc Procesoare si chipseturi 2080 12-10-2017 23:21
Colaborare evoMAG - LAB501 Micutzu Articole 8 05-04-2012 20:22

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,105
Total Online: 3335

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 16:26.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.