lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > User test & review
Connect with Facebook

User test & review Teste si articole facute de catre voi

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-10-2009, 20:22   #1
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Thumbs up Logitech G500 review

A trecut ceva vreme de cand cei de la Logitech au scos pe piata un mouse de gaming serios. Insa, se pare ca asteptarea noastra a luat sfarsit. Din negura vremilor de mult apuse apare o noua versiune a renumitului si arhicunoscutului G5, si anume Logitech G500. Acesta se vrea a fii revizia cu numarul 3 a unui mouse foarte popu*lar in randul gamerilor.
Specificatiile producatorului:
Rezolutie senzor: 200-5700 dpi
Procesare imagine: 12 megapixeli pe secunda
Acceleratie maxima: 30 G
Viteza maxima: pana la 4.19 m/secunda
Format date USB: 16 biti/axa
Rata de raport USB: Pana la 1000 de rapoarte/secunda
Mod adormire: Dezactivat
Coeficient dinamic de frecare: Mu (k): 0,09**
Coeficient static de frecare: Mu (s): 0,14**
Greutate adjustabila: Pana la 27 de grame
Durabilitate butoane (stanga/dreapta) : 8 milioane de click-uri
Durabilitate glide-uri: 250 kilometrii
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2009, 20:23   #2
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

Logitech G500:Unboxing si primele impresii.
Mouse-ul vine intr-o cutie verde, cu insertii de galben, specifica segmentului de produse " G ". Cum ambalajul nu ne prea intereseaza, trec direct la continutul acestuia. In cutie regasim mouse-ul, o cutiuta din metal cu greutati, un quick start guide precum si suportul pentru greutati. Un lucru ciudat, pot spune, este lipsa unui disc cu driverele aferente mouse-ului, care insa se pot descarca direct de pe site-ul Logitech.

Prima impresie pe care ti-o lasa mouse-ul este de maretie. Este un mouse mare. Totusi, greutatea acestuia este destul de mica fara greutati in acesta. La prima vedere, mouse-ul iti da impresia de o calitate peste medie, si de lucru bine-facut.
Old 29-10-2009, 20:24   #3
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

Privind mai de aproape...
Dupa ce euforia data de noua achizitie incepe sa dispara, putem sa luam la " puricat " mouse-ul. Acesta are o forma imbunatatita, fiind mai ergonomica fata de vechiile G5-uri. Forma mouse-ului este o combinatie dintre dimensiunile unui G5 normal si wide-grip-ul de G9. Acesta are partea din stanga mai adancita, si mai mare, permitand degetului sa " leneveasca " pe mouse fara nici un efort. Partea din stanga nu a suferit schimbari majore, design-ul si forma fiind la fel. Suprafata mouse-ului este rugoasa, cu un model putin mai ciudat ( dealtfel, ca si celelalte modele de la vechiile G5-uri ) numit " poaie de mercur " o denumire mai mult decat potrivita, deoarece suprafata arata ca o bucata de metal pe care a cazut o ploaie de metal lichid. Poate pentru unii suprafata e neplacuta, insa pe mine ma incanta. Arata, dupa parerea mea, mai bine decat vechiile design-uri.

Mouse-ul are in compozitie 10 butoane, fiecare fiind pe deplin programabile. Putem pune pe fiecare buton o actiune, sau putem programa cate un macro ( o combinatie de taste). De exemplu, putem pune pe un buton combinatia CTRL + ALT + DELETE pentru a deschide task-manager-ul din windows cu o singura apasare de buton.
Mouse-ul are greutatea adjustabila, pe care o putem mari pana la 27 de grame cu ajutorul greutatilor incluse.
Old 29-10-2009, 20:25   #4
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

Pe partea dreapta, intr-un loc destul de accesibil pentru degetul mare, avem 3 butoane programabile, care se apasa foarte nici prea usor, si nici prea greu: Exact cat trebuie. Din pacate, butonul din centru, este plasat chiar intre celelalte 2 butoane, fiind putin mai greu de apasat, insa nu incomodeaza foarte tare. Pentru mine nu conteaza deoarece nu prea folosesc butoanele de pe mouse. Langa butonul de click stanga, avem cele 2 butoane programabile, care, out of the box indeplinesc functia de schimbare a DPI-ului.

Daca tot vorbim de DPI, avem si un indicator rosu, unde putem observa pragurile DPI-ului. Din pacate, nu putem schimba culoarea ca si in cazul G9-lui .

Rotita nu mai este o noutate. Aceasta este alba, si are insertii de cauciuc. Langa rotita avem si butonul prin care comutam cele 2 moduri de functionare. Rotita merge in 2 moduri: Free spin si Regular.

In modul free spin, rotita se invarte liber, fara click-uri. Aceasta functie este foarte utila cand folosim mouse-ul pentru office si internet, permitandu-ne sa rasfoim printre pagini foarte usor.
In modul regular, rotita se invarte normal, ca si o rotita normala de mouse. Aceasta este ok in jocuri, permitand utilizatorului sa schimbe armele intr-un shooter fara probleme, si cu o precizie mare, deoarece in acest mod avem "click-uri la fiecare rotatie".
Prin inclinarea rotitei, in stanga si in dreapta, accesam inca 2 butoane programabile. Zvonurile aparute legate de aceste butoane sunt infirmate, deoarece acestea se apasa la fel ca si celelalte butoane, nici prea usor, nici prea greu, iar in timpul folosirii rotitei, este destul de greu sa apasam din greseala butoanele din stanga si dreapta acesteia.
Partea "de sub mouse" are in componenta picioarele teflon si senzorul laser. Piciorusele sunt negre, si au aceiasi pozitionare ca si pe vechiile versiuni ale mouse-ului. Aceasta potitionare este foarte buna, permitand mouse-ului sa alunece foarte bine. In centrul mouse-ului avem senzorul laser de 5700 DPI, o rezolutie mai mult decat suficienta pentru orice impatimit al jocurilor. Dupa parerea mea trebuie sa fii robot sa te joci la 5700 DPI. Senzorul este unul de top, permitand jucatorului miscari bruste, fara sa faca " skip".
Old 29-10-2009, 20:29   #5
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

Software si drivere:
Mouse-ul foloseste acelasi driver si utilitar ca si ceilalti mousi produsi de Logitech, si anume Setpoint. Programul a ajuns la versiunea 5.9 permitandu-ne sa configuram fiecare parte a mouse-ului.
Mouse-ul dispune si de o memorie integrata de 8kb, care permite salvarea unui singur profil. Aceasta functie este foarte folositoare in cazul in care mutam mouse-ul pe un alt PC, care nu are instalat driverul mouse-ului. In acest fel, pastram setarile aduse in profilul mouse-ului.
Setpoint este impartit pe mai multe sectiuni: Overview, Basics, Buttons, Pointer, Scrolling, Profile Manager si Macro Manager. Nu prea are rost sa va enumar ce puteti face cu fiecare deoarece numele este destul de sugestiv, iar “ o imagine poate spune o mie de cuvinte ”
Old 29-10-2009, 20:29   #6
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

Experienta in utilizare:
Dupa 2 zile de folosire a mouse-ului, in jocuri, dar si in diferite aplicatii, acesta s-a comportat exemplar. Nu am experimentat nici o problema, mouse-ul descurcandu-se admirabil. L-am folosit pe 3 suprafete diferite: Mousepad de panza, Mousepad cu supfarata dura si direct be birou. Mouse-ul functioneaza la fel pe fiecare suprafata, diferenta simtindu-se doar in modul de alunecare al mouse-ului. Recomandarea mea este sa achizitionati odata cu mouse-ul si un mousepad cu suprafata dura pentru cea mai buna experienta in utilizare. Pot spune ca G500 se comporta la fel ca si G5, avand cateva puncte in plus, pentru forma imbunatatita si senzorul mult mai bun.
Old 29-10-2009, 20:32   #7
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

Concluzie:
Daca aveti o mana mare, un buget pe masura, si cautati un mouse de gaming care sa va satisfaca aproape orice nevoie, indreptati-va atentia spre Logitech G500. Mouse-ul se preteaza foarte bine pentru un gamer care joaca multe jocuri de gen Shooter ( C.S. , Left 4 dead, Quake, etc.) dar si pentru persoanele care au nevoie de un mouse performant in viata de zi cu zi, pentru a fii folosit in programe de gen Photoshop, 3dsMax, Corel Draw, etc. , in care avem nevoie de precizie mare.
PRO
-Dimensiuni mari
-Forma ergonomica
-Greutate adjustabila
-Senzor foarte bun
-10 butoane programabile
CONTRA
-Uneori, butoanele de pe laterala dreapta sunt mai greu de apasat, sau se apasa impreuna.
-Dimensiunile ( nerecomandat persoanelor cu mana mica)
-Modelul printat pe mouse
-Pret putin cam mare
Old 29-10-2009, 20:55   #8
All24
Senior Member

All24's Avatar

Mentioned: 0 Post(s)

Frumos review. In comparatie cu reaper edge este mai mic/mai mare?
All24 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2009, 21:17   #9
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

E poate putin mai mare.. Si mai greu
Old 29-10-2009, 21:38   #10
Drazzy
Senior Member

Drazzy's Avatar

Mentioned: 276 Post(s)

Cum e in comparatie cu MX518/G5 ? (forma/marime)
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2009, 22:06   #11
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

Cred ca am specificat si in review. Forma e aceiasi, doar ca partea degetului mare este mai mare
Old 30-10-2009, 09:15   #12
Raptor
Senior Member

Raptor's Avatar

Nu s-a simtit deloc ciudat faptul ca senzorul e urcat mai in fata, sub scroll?
Old 30-10-2009, 11:44   #13
DaLiu
Member

DaLiu's Avatar

Send a message via MSN to DaLiu Send a message via Yahoo to DaLiu Send a message via Skype™ to DaLiu

G500 e un mouse slab pentru mine:

- un mouse mult prea greu by default
- senzorul nu este cel mai bun, comparativ cu Kone e mai prost la precizie
- imi transpira mana pe el ceea ce pe G5 nu se intampla
- clickurile sunt ciudate rau, par fragile, iti dau senzatia ca se misca putin si in lateral cand le apesi
- scrollul e teribil, strica tot centrul de greutate al mouseului, ai senzatia ca toata greutatea e pe partea din fata a mouseului

Deocamdata raman la Roccat Kone si astept Steelseries XAI, G500-le l-am returnat a 2-a zi la magazin, l-am testat pe la sfarsitului lui septembrie.
DaLiu#1842
DaLiu is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2009, 12:07   #14
idbaghera
Senior Member

idbaghera's Avatar

Mentioned: 27 Post(s)

Poti compara G500 cu CM Storm Sentinel Advance ? mi-as scoate si eu la pensie batranul G5

| MSI X570 Unify | 5900x WB Heatkiller |F4-4266C17D-32GTZRB | Gigabyte RTX 3080 OC Bykski WB |Crucial P5 2TB x 2 | Seagate 12TB | Custom case & Seasonic X-750 | Predator XB271HU | | G Pro X Superlight & EVGA Z20
idbaghera is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2009, 14:54   #15
valor
Senior Member

Mentioned: 6 Post(s)

Pai eu cred ca CM Storm e mult mai ok decat G500. Utilizatorul inca nu a avut ocazia sa testeze CM-ul dar daca te uiti pe ceva review-uri vei vedea ca e mai mult decat ok.
valor is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2009, 17:05   #16
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

Raptor , Nu se simte diferenta.

DaLiu , depinde de fiecare user cu ce tip de mouse s-a obisnuit. Pentru mine, si 500 cu toate greutatile de 4,5 inauntru, mi se pare usor , iar click-urile mi se par perfecte. Nu stiu cum ti se pare ca se deregleaza centrul de greutate al mouse-ului... Poate ai maini mai mici, si esti obisnuit cu mousi usori.

idbaghera , din pacate nu am pus mana pe mouse-ul respectiv sa pot sa imi spun parerea.
Old 31-10-2009, 12:29   #17
idbaghera
Senior Member

idbaghera's Avatar

Mentioned: 27 Post(s)

Quote:
Originally Posted by kpy_here View Post
idbaghera , din pacate nu am pus mana pe mouse-ul respectiv sa pot sa imi spun parerea.
Sunt inca in cautari si nu stiu ce sa aleg intre Rocat Kone, G500
| MSI X570 Unify | 5900x WB Heatkiller |F4-4266C17D-32GTZRB | Gigabyte RTX 3080 OC Bykski WB |Crucial P5 2TB x 2 | Seagate 12TB | Custom case & Seasonic X-750 | Predator XB271HU | | G Pro X Superlight & EVGA Z20
idbaghera is offline   Reply With Quote
Old 31-10-2009, 17:25   #18
DaLiu
Member

DaLiu's Avatar

Send a message via MSN to DaLiu Send a message via Yahoo to DaLiu Send a message via Skype™ to DaLiu

Quote:
Originally Posted by idbaghera View Post
Sunt inca in cautari si nu stiu ce sa aleg intre Rocat Kone, G500
Le-am avut pe amandoua, pentru mine Kone e clar alesul intre cele 2.
DaLiu#1842
DaLiu is offline   Reply With Quote
Old 01-11-2009, 00:04   #19
Memphis
Senior Member

Memphis's Avatar

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to Memphis

Inca un review de foarte buna calitate, marca kpy_here . Baga mai multi bani in pc, lasa perifericele !!
Old 23-01-2010, 21:20   #20
Giovanni
Senior Member

Mentioned: 5 Post(s)

Mai sunt probleme cu setpoint, ma refer la faptul ca daca ii schimbi dpi-ul la alta valoare sa zicem 400, softu ii retine setarea dar la primul restart isi schimba sensitivitatea ?
Giovanni is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules