lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Software
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-12-2021, 22:07   #2881
Lowlife
Senior Member
 
Join Date: Aug 2018
Posts: 928
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

https://www.cnbc.com/2021/08/05/ethe...mber-2021.html

S-a intamplat chestia asta, mai e rentabil minatul?
Mai ales cu scumpirile de curent
Lowlife is offline   Reply With Quote
Old 06-12-2021, 22:36   #2882
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Păi dacă se scumpește și bitcoinu atunci va fi foarte rentabil.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2021, 19:01   #2883
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Salutare! Am si eu cateva intrebari legate de vanzarea criptomonedelor prin intermediul aplicatiei Revolut. Daca am cumparat o criptomoneda la valoarea x si ea ajunge la valoarea x+y, iar eu vreau sa o vand, platesc impozit pentru y? Daca da, cum? Pot plati online? Trebuie sa stau pe la ghisee anaf? Daca am 2 criptomonede de vanzare, la care am facut profit y, respectiv z, platesc impozit pentru y+z sau separat? Sunt plafoane pentru profit de la care se plateste impozit? Cat e impozitul?
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 11-12-2021, 20:11   #2884
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

se completeaza o declaratie de venit la anaf; merge platit si prin op.
dar nu stiu exact detalii din pacate.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2021, 00:27   #2885
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

>Daca am cumparat o criptomoneda la valoarea x si ea ajunge la valoarea x+y, iar eu vreau sa o vand, platesc impozit pentru y?

Legal e sa platesti.


>Daca da, cum? Pot plati online?

Da.

>Trebuie sa stau pe la ghisee anaf?
Nu, iti faci cont pe SPV si ghiseul.ro

>Daca am 2 criptomonede de vanzare, la care am facut profit y, respectiv z, platesc impozit pentru y+z sau separat?

y+z.

>Sunt plafoane pentru profit de la care se plateste impozit?

Sunt exceptate de la obligația de declarare, respectiv de plată a impozitului, câștigurile mai mici de 200 de lei/tranzacție, însă doar în situația în care totalul câștigurilor dintr-un an fiscal nu depășește nivelul de 600 de lei.


>Cat e impozitul?

10% din profit. Referitor la CASS, contribuția este datorată numai dacă totalul veniturilor realizate (fie doar din tranzacții cu monede virtuale, fie cumulat cu cele din alte surse extra-salariale) este cel puțin egal cu 12 salarii minime brute pe țară (~27.000 lei).
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2021, 14:52   #2886
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Un pic offtopic, dar legat de chestia asta, mi se pare absolut hilar sa platesti impozit pe astfel de castiguri in care risti. Daca eu cumpar o cryptomoneda cu 100 lei si maine e 200 lei si o vand, am facut profit 100 lei si trebuie sa platesc impozit. Bun.

Dar daca maine e 10 lei, o vand si pierd 90 lei statul imi plateste ceva mie? Nu, pentru ca am fost "prost", nu? Dar daca-s inteligent, statul ma taxeaza. Frumos.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2021, 14:59   #2887
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu platesti nimic dar daca faci la alta 100lei poti scade cei 90lei pierduti. Specula se plateste si cred ca ar trebui intarita pe partea de imobiliare unde pretul chiar are un impact real asupra omului de rand....
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2021, 16:09   #2888
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

exact, iti plateste in sensul ca te lasa sa deduci pierderea. Impozitul e super rezonabil, in alte tari platesti mai mult, in US ajungi si la 37%.

Last edited by mike_1; 12-12-2021 at 16:11.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2021, 16:46   #2889
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Un pic offtopic, dar legat de chestia asta, mi se pare absolut hilar sa platesti impozit pe astfel de castiguri in care risti
Orice formă de inițiativă antreprenorială care îți aduce un câștig implică un risc.
Și dacă îți faci fermă de muls coțofana și faci profit statul vine și te impozitează. Iar dacă ieși pe pierdere, nu trebuie să disperi, statul va fi desigur alături de tine, cel puțin moral.

Problema e că tu nu înțelegi cu ce se mănâncă piața crypto și crezi că totul aici ține de noroc, dacă ai noroc să crească... faci profit, dacă nu ai noroc atunci se cheamă ghinion.
Numai că lucrurile nu sunt așa, sunt oameni care înțeleg mult mai bine cum functionează lucrurile astea, au fler, experiență, inside info și știu să speculeze momentele potrivite. La ei nu mai este o investiție bazată strict pe noroc, la ei este o investiție în cunoștință de cauză. Iar când știi ce se va întâmpla nu mai e vorba de noroc, iar riscurile se reduc semnificativ.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2021, 19:08   #2890
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Evident, eu vorbeam strict pentru prosti ca mine, care habar n-au ce fac, dar sa zicem ca au noroc, statul ii impoziteaza. Au ghinion, dublu ghinion. In fine, am inteles cum sta treaba, e perfect normal ca statul sa te impoziteze de multiple ori, impozit pe profit, apoi cu ce ramane cumperi ceva, pac, TVA, alt impozit. Nu ma mai mira nimic, nici macar faptul ca exista oameni care cred ca asta e ceva normal, ca de aia si merge treaba asa. Puteti reveni la crypto, era o curiozitate stupida de-a mea, dar m-am lamurit cum e.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2021, 19:18   #2891
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

) nu este normal... dar ce poti face? In germania ii 25% taxa pe specula( bursa, cripto, loto) La imobiliare este de 50% daca nu ma insel atunci cand n-au trecut 10 ani sau n-ai stat tu personal in el mai putin de 2 ani
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2021, 19:58   #2892
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

TVA înseamnă taxa pe valoare adăugată.
Deci este o taxă, nu este un impozit.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 12-12-2021, 20:46   #2893
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Se plateste 10% pe venit, adica vei solicita o declaratie specifica si revolut ti-o da in format digital, dupa care iti calculezi impozitul conform declaratiei 210 si- depui formularul in Spatiul virtual Anaf, cont pe care ar trebui sa-l faci daca vrei sa ai control mai simplu si mai rapid.
Dupa care ar trebui sa platesti suma estimata in termen cat mai scurt, altfel te baga la rauplatnici si-ti blocheaza absolut toate conturile. @kretzu77 stie ca am vorbit cu el la nervi, prin toamna, cand pentru cateva ore de procesare a platii mi-am furat niste comisioane.
M-as bucura sa se intample si la case mai mari dar... ghici! NU se intampla
kobro is offline   Reply With Quote
Old 26-12-2021, 17:07   #2894
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Cool ma intreb SINCER ce manipulari mai urmeaza

SOV da bomba anului:
Quote:
„Generație, sunt aproape sigur în proporție de 70% că anul viitor va urma o prăbușire a burselor de valori la nivel mondial și a pieței exchange cryptomonedelor. În septembrie, în mod cert, în proporție de 95% va avea loc această prăbușire. Trebuie să ai grijă ce faci cu banii”, a spus Sorin Ovidiu Vîntu, legat de capitolul finanțe și economie.
bitCOInul deja e sub 50k indiferent de volatilitate.
cum o fi ajuns simpaticul infractor de la 70 la 95% incredere in acelas paragraf, cine stie.

planul meu e simplu: cine a cumparat placi grafice cu sacosa, sa le stea in gat, ca nu cumpar decat produse noi. iar daca ar fi sa pariez banii proprii, as paria ca italienii o iau la gaura maro printre primii (tarile PIGS), cu pene totale de curent, lockdown-uri agresive si vanzari ale celor mai importante active ramse. datorie guvernamentala (fara cea privata)vs pib 154%. de altfel, masurile de tip lockdown doar au accelerat atat indatorarea cat si inflatia.
__________________
"nu mai exista dup-aia"

Last edited by labuser; 26-12-2021 at 17:09.
labuser is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2022, 18:35   #2895
Victor
Senior Member
 
Victor's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Timisoara
Posts: 1,082
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by labuser View Post
Bitcoin in scadere cu -20%
Ether -17,4%
In ritmul asta, la anul ne luam placi video
O lasam pe anu viitor? Sau mai vedem, ca daca generatiile noi de placi au hashrate pe cum se arata, nici in urmatorii ani nu pupam placi la preturi de bun simt

Chiar asa, ce mai mineaza lumea? Care o fi viata dupa ce se termina cu minatul de ETH?

__________________
Old troll...

Last edited by Victor; 16-01-2022 at 18:37.
Victor is offline   Reply With Quote
Old 16-01-2022, 21:02   #2896
Kebab
Senior Member
 
Kebab's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharesti
Posts: 980
Mentioned: 18 Post(s)

PC-ul meu

Default

La fel a fost si cand era Romania plina de rx 480 8gb sh-uri la 350lei cu garantie 6 luni la diverse magazine, si aveau sute pe stoc. La fel o sa fie si acum. Se umple piata, dupa apare iar o alta moneda si iar se vand in draci. Cam asa functioneaza piata... mereu apare ceva sa dea cererea/oferta peste cap.
__________________
Contact: (atentie, prin click parasiti forum-ul) https://pastebin.com/yqFtSvq7 Trade CG: https://imgur.com/a/AqSLGdg
Cine iti mentine forma? Doar Kebabul si Shaorma!
Kebab is offline   Reply With Quote
Old 17-01-2022, 12:09   #2897
gg0
Senior Member
 
gg0's Avatar
 
Join Date: Aug 2017
Location: Bucuresti
Posts: 1,098
Mentioned: 37 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Victor View Post
O lasam pe anu viitor? Sau mai vedem, ca daca generatiile noi de placi au hashrate pe cum se arata, nici in urmatorii ani nu pupam placi la preturi de bun simt

Chiar asa, ce mai mineaza lumea? Care o fi viata dupa ce se termina cu minatul de ETH?

Nimeni nu vrea sa opreasca miningu normal la ether, toti ar pierde. Dar probabil ca o sa se mineze altceva, cu orice, nu e problema, maine poimaine apare mining cu monitorul.
gg0 is offline   Reply With Quote
Old 18-01-2022, 21:49   #2898
carcozep
Senior Member
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,415
Mentioned: 33 Post(s)


Default

500M Avira Antivirus Users Introduced to Cryptomining

Norton 360 Now Comes With a Cryptominer

I'm not a fan of mining, and this definitely doesn't help.
Consider ca orice antivirus (aplicatie) care vine cu "miner" instalat (fie si el dezactivat) e din start "malware".
carcozep is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2022, 12:15   #2899
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu astept update-ul de Windows cu miner inclus.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2022, 14:59   #2900
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Slăbuț, eu aștept ceva Nvidia © Ready, scos de verzi, optimizat la sânge pentru un hashrate obscen.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Sistem mining! pareri/idei/sfaturi brhams Cutia de sub birou 187 24-05-2016 19:51
Surpriza! Cash Shop-ul pentru Street Fighter V, amânat LAB501 Nivelul2 0 25-03-2016 19:20
To BITCOIN sau not to Bitcoin? HappyGuy Placi video 4 12-03-2014 12:32
Recomandare pc pentru bitcoin mining piticu Cutia de sub birou 9 04-02-2014 18:48
T420 - what value-cash? jonyyybe Notebooks & netbooks 7 08-05-2013 19:36

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3374

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 04:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.