lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-11-2018, 19:34   #3321
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Voi cum va puteti juca pe telefon..... cu orele ?
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 09:59   #3322
nemaca
Member
 
nemaca's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: la mine
Posts: 178
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Raw performance. Al meu cu aproape 315000 ar trebui sa fie culmea culmii, dar se misca la fel ca un oneplus bine inchegat, cu scoruri mult mai mici: optimizarea face totul in ziua de azi, dupa parerea mea. LG G4 a avut multe optimizari pe snapdragon 808 in timp ce tot restul aveau 810, si se misca mai bine ca cele pe 810. Atunci am vazut cat de mult conteaza.
Oneplus este lider in domeniul optimizarii si fluiditatii la pret redus. Sper sa se tina.
__________________
LiFe
nemaca is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 10:29   #3323
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by war4peace View Post
Am rulat AnTuTu pe Note 9. Scorul a fost 251101 de puncte. Presupun că e de bine...
Am dat si eu.
Uninstall imediat dupa, mi se pare o tampenie.

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Untitled.jpg
Views:	1672
Size:	86.6 KB
ID:	64392  
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 10:57   #3324
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,319
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ca se misca la fel cu altele prin meniuri sau in Whatsapp nu e relevant. Fluiditatea asta e ok pana vezi cum zboara un telefon cu +250k puncte prin Snapseed dupa ce editezi o imagine de 36mpx cu +15-20 layere de adjustments. De alea "stock" de 12mpx nu mai zic nimic, le rontaie fara nicio greata aproape instant. Depinde de fiecare la ce foloseste telefonul, degeaba dai +2500 Ron pe el cand ai fi stat la fel de bine pe Fb/Waze cu un Moto G4 Play cum are maica-mea, de 400Ron.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 11:13   #3325
nemaca
Member
 
nemaca's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: la mine
Posts: 178
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Acum am pus pe google drive o poza de 36mpx, 29.2mb, sa vad ce face snapseed, ca nu l-am folosit niciodata.
Si sa vedem daca punctele alea sunt reale sau nu, ca chiar sunt curios. Poate si Mali o sa lucreze la capacitate maxima, sa vad ce scoate. @Boggy tu calibrezi monitorul la telefon, reglezi kelvin ceva, sau lucrezi cu el default?
__________________
LiFe
nemaca is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 11:36   #3326
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,319
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

La Mi8 pe mod standard are dE 1.8. Adica nu merita sa-mi bat capul cu calibrarea. Teoretic as putea sa incerc sa leg Spyder5 la el si sa gasesc ceva aplicatie care sa calibreze.

Cred ca putem face un "benchmark" cu Snapseed, se poate salva preset de editare. Dar trebuie sa folosim cronometru extern.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 12:18   #3327
jok3r4u
Senior Member
 
jok3r4u's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: Timisoara.
Posts: 969
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to jok3r4u
Default

eu am trecut recent la S9+, de la iPhone 7.

S9+ e net superior in Antuntu, dar chiar fac ceea ce a spus Booggy: Snapsed, Lightroom, Photoshop pe telefon. Gen poate 1 - 2 ore pe zi, cand ma prinde flama.

Raspunsul: pe iPhone mergeau mult mai bine toate aplicatiile de editare, importarea se facea instant, filtrele erau gata de aplicat imediat dupa incarcare, export aproape instant. Nu pot sa zic acelasi lucru despre S9+, care agata de foarte, foarte multe ori. Nu e foarte deranjant, dar e sesizabil, foarte sesizabil.

In cazul in care e careva curios ce fac atata in aplicatii de editat pe telefon, @allinpetrariu pe Instagram e raspunsul ).
__________________
eat. lift. misc. sleep. repeat
jok3r4u is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 12:45   #3328
nemaca
Member
 
nemaca's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: la mine
Posts: 178
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Boggy ce spyder ai? Eu inca nu am, si ma tot chinui cu ochiometrul, dar cateodata vad clar ca sunt pe langa.
In Snapseed, .nef-urile vad ca nu mi le accepta.
@jok3r4u ti-am dat follow, ai multa culoare pe-acolo
__________________
LiFe
nemaca is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 14:33   #3329
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Ca se misca la fel cu altele prin meniuri sau in Whatsapp nu e relevant. Fluiditatea asta e ok pana vezi cum zboara un telefon cu +250k puncte prin Snapseed dupa ce editezi o imagine de 36mpx cu +15-20 layere de adjustments. De alea "stock" de 12mpx nu mai zic nimic, le rontaie fara nicio greata aproape instant. Depinde de fiecare la ce foloseste telefonul, degeaba dai +2500 Ron pe el cand ai fi stat la fel de bine pe Fb/Waze cu un Moto G4 Play cum are maica-mea, de 400Ron.
Just.
Sunt puternice draciile astea noi.
Daca nu iti trebuie musai x86, il poti folosi pe post de laptop fara greturi pentru light stuff.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 16:39   #3330
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,319
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by nemaca View Post
@Boggy ce spyder ai? Eu inca nu am, si ma tot chinui cu ochiometrul, dar cateodata vad clar ca sunt pe langa.
In Snapseed, .nef-urile vad ca nu mi le accepta.
@jok3r4u ti-am dat follow, ai multa culoare pe-acolo
Spyder 5. Versiunea cea mai ieftina, pentru ca toate au fix acelasi hardware(limitarea vine din soft), iar eu oricum nu folosesc cu softul de la ei, ci cu DisplayCal care are performante net superioare (cu toate ca dureaza vreo ora calibrarea).

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Just.
Sunt puternice draciile astea noi.
Daca nu iti trebuie musai x86, il poti folosi pe post de laptop fara greturi pentru light stuff.
Sunt fenomenale, la cat sunt de mici si cata putere consuma, performanta e exceptionala. Pacat ca nu exista o comparatie bine pusa la punct intre performanta astora si a celor desktop. In GeekBench n-am mare incredere pe partea asta.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2018, 19:33   #3331
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu ai cum sa compari ARM vs x86
Alte seturi de instructiuni, alte aplicatii
Daca ai excel pe ARM in Adroid, asta nu inseamna ca il poti compara cu unul rulat pe un x86 la aceeasi frecventa.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-2018, 14:43   #3332
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am trecut și eu la Mate 20 Pro. Am fost plecat în deplasare și l-am găsit la 3500 de lei la duty free.
Bateria e awesome. Scos din cutie m-a ținut vreo 3.5 ore de SOT de la 40% baterie. În comparație, cam atât rezista note 8 toată ziua.
Camera e cam nasoala, mai ales pe video. Sa vedem dacă scot ăștia ceva update sa mai rezolve din probleme....
Im rest, la fel de rapid ca alte flagship-uri.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 20-11-2018, 15:13   #3333
Day
Senior Member
 
Day's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: capitala prazului
Posts: 375
Mentioned: 14 Post(s)


Default

OP6T
Inca nu l-am butonat foarte mult. Foarte tare culoare
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	PURPLE.jpg
Views:	447
Size:	426.6 KB
ID:	64571  
Day is online now   Reply With Quote
Old 21-11-2018, 04:08   #3334
nemaca
Member
 
nemaca's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: la mine
Posts: 178
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by fubu View Post
Cum sta Mate 20 pro la capitolul fotografii si baterie?

...detin un Mate 9 si nu ma pot plange decat de zona foto unde as vrea mai mult! In rest jos palaria!
Quote:
Originally Posted by kpy_here View Post
Am trecut și eu la Mate 20 Pro. Am fost plecat în deplasare și l-am găsit la 3500 de lei la duty free.
Bateria e awesome. Scos din cutie m-a ținut vreo 3.5 ore de SOT de la 40% baterie. În comparație, cam atât rezista note 8 toată ziua.
Camera e cam nasoala, mai ales pe video. Sa vedem dacă scot ăștia ceva update sa mai rezolve din probleme....
Im rest, la fel de rapid ca alte flagship-uri.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Verifica ce tip de ecran ai, daca ai LG sau normal. Daca e normal, e bine, da ca e LG, suni la huawei si iti trimit acasa un plic, apoi iti dau replacement, asa imi dau mie acum.
__________________
LiFe
nemaca is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2018, 09:41   #3335
kpy_here
Ancient friend
 
kpy_here's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: Cluj
Posts: 7,737
Mentioned: 242 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am văzut toată povestea cu ecranul. E LG, dar eu nu vad nici o problema cu el. Nu vad de ce l-aș schimba dacă totul e ok cu el.

În schimb, ce ma deranjează e jelly effect-ul de pe filmare. Sper sa apară un update care sa rezolve problema curând.

L.E. Am contactat Huawei Support sa intreb de problema si ce pot face in cazul in care o sa am probleme pe viitor si tocmai am fost anuntat ca nu pot beneficia de garantie pentru ca Huawei nu are garantie internationala
That's just great. Asta cu toate ca la achizitie mi s-a confirmat de 2 ori ca garantia e internationala si pot apela orice service autorizat sau direct pe Huawei.

Last edited by kpy_here; 21-11-2018 at 15:45.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2018, 16:10   #3336
Bennedict
Senior Member
 
Bennedict's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2,168
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Spyder 5. Versiunea cea mai ieftina, pentru ca toate au fix acelasi hardware(limitarea vine din soft), iar eu oricum nu folosesc cu softul de la ei, ci cu DisplayCal care are performante net superioare (cu toate ca dureaza vreo ora calibrarea).



Sunt fenomenale, la cat sunt de mici si cata putere consuma, performanta e exceptionala. Pacat ca nu exista o comparatie bine pusa la punct intre performanta astora si a celor desktop. In GeekBench n-am mare incredere pe partea asta.
Cand faci calibrarea luminozitatea din monitor o ajustezi dupa bunul plac si contrastul trebuie sa ramana cel default, parca asa stiam. Sau gresesc?
DisplayCal-ul il las asa default si pur si simplu face calibrarea vreme de o ora sau trebuie sa-i mai fac ceva setari aditionale? Tot un Spyder5 Express am si eu dar stiu ca e acelasi senzor la toate.
__________________
"Questions belong in the forum, not in my mailbox, no support via PM!"

Nickname anterior: Kynyo
Bennedict is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2018, 16:33   #3337
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,319
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Depinde de target, eu m-am dus spre cel standard cu luminozitatea, ~120cd/mp. Dupa ce setez asta, ma duc si reglez gain-ul din monitor pe fiecare culoare pana imi da dE cat mai mic pe gri-ul de test. Ma duc din gain pana imi arata dE 0.0-0.2. Abia apoi il las sa-si faca calibrarea lui software.

Trebuie incercate 2-3 calibrari pana ajungi unde-ti convine, fiecare setare schimbata chiar si cu valoare de 1 poate sa dea diferente foarte mari la final. Eu de ex am preferat sa ma duc cu lumina la 52 unde dE pe primele nivele de negru e un pic mai mare, dar in rest culorile stau pe la 0.29dE average, ceea ce eu zic ca e... blana.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	disp1.JPG
Views:	434
Size:	176.2 KB
ID:	64575   Click image for larger version

Name:	disp2.JPG
Views:	410
Size:	342.2 KB
ID:	64576  
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2018, 16:37   #3338
Bennedict
Senior Member
 
Bennedict's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2,168
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesc pentru lamuriri, sper ca nu e cu suparare daca te mai necajesc.
__________________
"Questions belong in the forum, not in my mailbox, no support via PM!"

Nickname anterior: Kynyo
Bennedict is offline   Reply With Quote
Old 21-11-2018, 16:42   #3339
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,319
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Absolut deloc, spor acolo!
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 22-11-2018, 23:06   #3340
nemaca
Member
 
nemaca's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Location: la mine
Posts: 178
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kpy_here View Post
Am văzut toată povestea cu ecranul. E LG, dar eu nu vad nici o problema cu el. Nu vad de ce l-aș schimba dacă totul e ok cu el.

În schimb, ce ma deranjează e jelly effect-ul de pe filmare. Sper sa apară un update care sa rezolve problema curând.

L.E. Am contactat Huawei Support sa intreb de problema si ce pot face in cazul in care o sa am probleme pe viitor si tocmai am fost anuntat ca nu pot beneficia de garantie pentru ca Huawei nu are garantie internationala
That's just great. Asta cu toate ca la achizitie mi s-a confirmat de 2 ori ca garantia e internationala si pot apela orice service autorizat sau direct pe Huawei.
Eu cred ca ai primit o balmajire. Huawei nu se vinde unde nu are acoperire la garantie. Nu este o firma vapor-ware, ci ditamai gigantul plin de bani.

Testul la ecran: intr-o camera intunecata, cu luminozitatea la minim, dai pe meniul de sunat si vezi unde sunt partile care ar trebui sa fie gri, acolo poti vedea green bleeding venind inspre marginile ecranului. Asa depistezi daca ai sau nu probleme. faza e ca in timp se inrautateste. Daca ai asa ceva, fa-i o poza cu alt telefon si tine-o pentru proof ca ai probleme. Apoi suni huawei si le spui direct: am probleme cu telefonul, factory defect, si le spui ca stii ca se inlocuiesc telefoanele. Daca comenteaza, intrebi de numele persoanei (sunt obligati legal sa ti-l spuna) si sa iti dea informatia unde sa depui complain pentru problema si unde poti deschide o investigatie. Apoi urmezi exact pasii si te bagi pe problema: in 90% din cazuri prefera sa inlocuiasca handsetul decat sa isi bata capul, pentru sunt constienti ca telefonul are probleme si vor pierde. Dar asta daca intradevar ai buba. Eu asa am facut cu LG G4, am mers pe complain si ticket pentru inadequate support, si in 3 zile mi-a venit telefon nou.
Sunt curios cum o sa decurga treaba. Te costa cateva telefoane si probabil 30 min timp.

Acum la Huawei doar am mentionat ecranul verde si m-a intrebat imediat daca am adresa updatata, sa-mi trimita colet pentru returnarea telefonului. Nici nu a suflat in alta directie. A trebuit si copie dupa proof of purchase si pentru mine tinut poze cu IMEI (de pe cutie), care sunt identice cu IMEI de pe proof of purchase (chitanta d ela magazin sau chitanta pdf electronica).
__________________
LiFe

Last edited by nemaca; 22-11-2018 at 23:10.
nemaca is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,133
Total Online: 3625

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:01.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.