lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 18-04-2021, 13:03   #781
poker_x
Senior Member

Mentioned: 9 Post(s)

Asa ceva?
Stiu ca costa ceva bani, dar nu e o avere. Eu as dona pt un adaptor daca nu sunt alte variante.
https://www.emag.ro/adaptor-wireless.../pd/EQ7KKBBBM/
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2021, 13:03   #782
poker_x
Senior Member

Mentioned: 9 Post(s)

Arise zice bine. Te duci in device manager pe device-ul ala, iei hw id si dai pe google poate gasesti driver de w10

LE:
https://www.ath-drivers.eu/download-...s10-64bit.html

https://www.dell.com/support/home/en...driverid=26rm6
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2021, 13:09   #783
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 266 Post(s)

PC-ul meu

Daca nu merge dupa ce cauti dupa Hardware Id, trimite in privat contul de revolut platesc eu 3x
sau sunt prea slabe?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2021-04-18 12_06_22-Computer Management.png
Views:	51
Size:	13.4 KB
ID:	72272  
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2021, 13:25   #784
agarici cu pedale
Ancient friend

agarici cu pedale's Avatar

Mentioned: 138 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Cauți după VIN/VID poate găsești driver pentru așa ceva. Wifi-ul nu are cum să fie "Model Dell 1702" pentru că Dell nu face wifi-uri (Chip-ul nu are cum să fie Dell, trebuie să fie Atheros, Broadcom, etc.)

Model Dell 1703 merge fara probleme, dar 1702 nu vrea.
Del nu produce dar rebranduieste si le baga in whitelist/blacklist.

Logic ca am incercat deja lucrurile astea si am ramas fara solutii, am incercat si cu softuri speciale de driveri, mai multe versiuni de driveri si tot asa.
Problema e ca si cu driver-ul minune tot nu imi merge, e dubios ca am ajuns in punctul in care se conecteaza la WiFi dar imi da No Internet ca si cand nu stie sa isi ia gateway-ul si alte basic stuff.
Eram asa obosit ieri incat m-am bagat la somn si am zis ca o sa reiau problema sa vad daca reusesc sa-i fac ceva.

Nu stiu cum sa abordez situatia, dongle USB sau sa iau de pe OLX de la dezmembrari 1703 ?
@vibeup - nu stiu cum sunt dar cu siguranta sunt mai bune decat nimic. ce-mi place e ca e foarte mic si riscul sa-l rupa copii e mult mai mic ca decat la unul mare.

Last edited by agarici cu pedale; 18-04-2021 at 13:30.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2021, 13:33   #785
vibeup
Senior Member

vibeup's Avatar

Mentioned: 266 Post(s)

PC-ul meu

Poate ai din router ceva setare sa nu foloseasca A,B,G,N-ul. Eu am pe wifi doar ultimele standarde enabled AC parca.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	2021-04-18 12_32_29-MikroTik - Interface _wlan1_ at admin@192.168.88.14 - Webfig v6.49beta27 (te.png
Views:	46
Size:	8.9 KB
ID:	72273  
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 18-04-2021, 13:40   #786
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

"Good news, everyone!" (futurama reference)

Am gasit buba... aparent wifi adapter-ul asta nu negociaza ok cu AP-ul meu. Am facut hotspot cu telefonul si merge fara greata chiar si cu driver-ul generic de OS.
Le voi putea dona chiar si asa....
@vibeup - exact dar am si BGN activ doar ca nu vrea pur si simplu cu placa asta.

Merci de ajutor.

Last edited by agarici cu pedale; 18-04-2021 at 13:42.
Old 18-04-2021, 13:41   #787
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 747 Post(s)

PC-ul meu

Dell nu face whitelist, eu personal nu am īntālnit așa ceva pānă acum. Doar HP și Lenovo practică whitelist-ul pe porturile mPCIe.

Cu alt OS (adică Windows 7) ai certitudinea ca softul de conectare merge? Posibil să fie bulit adaptorul wireless. Asta se īntāmplă oarecum inexplicabil/dar frecvent atunci cānd placa este combo cu bluetooth, firmware-ul este comun, ceva ce se īncarcă și pentru bluetooth și pentru wifi și posibil să se īncarce din BIOS (ACPI/DSDT).

Nu ai alte erori pe ACPI sau pe bluetooth?
Old 18-04-2021, 13:58   #788
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Modulul e ok dpdv al functionaalizatii.

Gasit si buba in Network...
Placa nu vrea sub nici o forma sa se conecteze daca Wifi-ul de 2.4Ghz e setat pe banda 40Mhz ci doar 20Mhz.
Totul merge ok cum.

LE: Gata merge si pe 40Mhz acum, era de la Enable Unscheduled Automatic Power Save Delivery din controler-ul unify.
Ce inseamna sa faci zilnic IT la munca si acasa sa uiti sa-ti setezi jucariile cum trebuie, fukin amazing.

Last edited by agarici cu pedale; 18-04-2021 at 14:08.
Old 18-04-2021, 15:30   #789
Bugsy004
Ancient friend

Bugsy004's Avatar

Mentioned: 347 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Daca are cineva idei need help:

Am resuscitat ieri 3 laptop-uri vechi pt donatii printre care unele mai rasarite cu sandy cu i3, mai exact Dell N5110 ca sa aflu cu stupoare ca WiFi-ul - Model Dell 1702 nu are suport de windows 10, se conecteaza la wifii dar iti da No internet... dupa ce muncesti o zi intreaga ca idiotu nu-ti vine sa le arunci pe geam ca-ti faci nervi singur ?

Va rog daca aveti idei sau fix-uri sunt binevenite ca nu mai am buget sa bag in ele pentru placii WiFi aditionale.
Adu-mi aminte luni, să mă uit la serviciu, sigur am ceva, tot din Dell scoase care merg sub win10
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 18-04-2021, 16:14   #790
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Sigur, momentan am rezolvat buba.
Old 08-05-2021, 16:10   #791
Rob’
Ancient friend

Rob’'s Avatar

Mentioned: 121 Post(s)

PC-ul meu

Donez un procesor AMD Athlon 64 X2 4800+ (ADO4800IAA5DO) plus coolerul AM2 aferent și bracketul pentru pompă de la o carcasă NZXT H500, cel roșu din poza de mai jos, doar că al meu e negru:

Dacă nu se dau rapid, ajung la gunoi.
Old 12-05-2021, 00:13   #792
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Hai noroc Lab501!

Am tot evitat din lipsa de timp dar de 2-3 weekend-uri m-am apucat de reparatii si de cotrobait prin vechituri ca sa mai scap din ele, am pe teava 5 laptop-uri de trimis la copii impreuna cu 2 tablete si alte nimicuri dar din pacate am ajuns la punctul in care trebuie sa-mi fac spatiu prin casa ca am altele laptop-uri de restaurat si reparat primite pentru donat iar de urmatoarele de mai jos nu mai am timp si chef motiv pentru care au ramas uitate prin cutii cu anii.

Daca nu le repar ieftin sau cu ajutorul vostru ca sa le donez intr-o stare cat mai excelenta o parte din ele le voi dona aici in starea actuala si le va rapara/upgradeaza cine le primeste. Am decis sa arunc sau sa nu mai investesc deloc in anumite laptop-uri/calculatoare care sunt sub un anumit prag deci incep cu urmatoarele:

1.Are cineva un Dell Vostro 3360 defect ? Daca-l repar il donez. Booteaza rar... 90% din cazuri cand apas pe power se stinge in 2 secunde dupa care ia freeze... nu stiu ce mm are... s-a belit stand in cutie. Nu ajung in pasul in care sa-i rescriu bios-ul deci presupun ca are bios corupt sau defect pe mobo. Am nevoie de placa de baza.

2. Am nevoie si de o tastatura de Aces Aspire 5750G. Tastatura e functionala chiar daca are 2 butoane sarite/rupte (sageata stanga si dreapta) chiar si asa functioneaza perfect si ele dar refuz sa-l donez in starea asta.
Se poate upgrada pana la i3/i5 seria 2K si 3K daca nu gresesc, daca cineva are un CPU de laptop din seria 2K si 3K e binevenit si ala, momentan are un amarat de Celeron B800
Overall laptop-ul e functional chiar daca are un slot de ram mort.

3.Am 2x Asus EEPC dar habar nu am ce sa fac cu ele ca sunt naspa la ora actuala de donat, unul e complet cu alimentator si absolut perfect functional iar celalat e fara alimentator si posibil functional si el. Alimentatorul are 19v si 1.58A mufa extrem de subtire ca la nokia 3310 aproximativ. Ambele au Windows 10 LTSC puse pe el si merg bine. Pot reda video pe youtub destul de fluid.
Le vrea cineva sau aveti idei ce pot face cu ele?

4. Mai am un MSI EX-1723 aka EX720 aka GXEX720 etc (acelasi model de sasiu dar facut in mai multe variante) plasticul unde se prind balamalele pe display sunt rupte si lumina de la display nu mai functioneaza (functiona ultima data, posibil conectica imperfecta). M-am chinuit o vreme buna sa-i gasesc rama de la display buna dar nu mai exista asa ceva fiindca a fost defect de fabricatie. Probabil se poate ranforsa si repara. @maestru avea unul de donat cu piese similare si posibil sa-l fi trimis catre @kobro... va ajuta cu ceva ce am aici sau ?

Quote:
Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Eu am EX-1723 modelul - foarte apropiat.

Link producator
https://www.msi.com/Laptop/EX720/Specification

Probleme actuale - plasticul unde se prind balamalele pe display sunt rupte si lumina de la display nu mai functioneaza (functiona ultima data, posibil conectica imperfecta)
link catre pagina unde s-a purtat discutia posturile #690 si #691.
https://forum.lab501.ro/showthread.php?t=869&page=35

5. O placa de baza pentru Dell Latitude 3550 - Laptop-ul a fost al meu personal, s-a stricat stand degeaba, se aprinde o secunda si se stinge, 99% sigur ca e mobo-ul, mai exact o siguranta/protectie, am tot zis ca-l dau la un electronist sa mi-l reparare dar n-am mai ajuns la punctul asta. Daca stiti pe cineva care repara ieftin si recomandati ma ajuta enorm, poate pot repara si punctul 1.

6. Partea de sus a carcasei pe care e prinsa tastatura la un Dell Inspiron 5547 , plasticul s-a rupt in zona mufei de LAN fiindca balamaua pune presiune acolo. Daca se foloseste asa se rupe placa de baza.

Revin cu update-uri ca mai am sigur.

Una peste alta daca din greseala aveti memorii de laptop DDR3 de la 2G in sus inclusiv am nevoie maxim ca sa pot pune in picioare alte alaptop-uri primite incomplete. Totodata daca cumva aveti tablete/telefoane mai vechi dar nu cu butoane (haha) si SSD-uri care stau degeaba uitate in colt si nu va mai folosesc de nici un fel trimiteti la mine PM ca vor pleca catre copii alaturi de un laptop.

Va multumesc enorm si anticipat pentru ajutorul acordat in trecut.

PS: In paralel caut sa-mi fac timp sa pun in picioare 2 unitati de gaming de donat pe platfroma Haswell cu i5 ambele. Din cauza crizelor de GPU si mining e greu sa mai cumperi GPU-uri gen 1050/1050TI la preturi omenesti motiv pentru care nu m-am focust pe proiectele de desktop-uri.
Daca stiti si cunoasteti cazuri mai nasoale unde un laptop / unitate PC face diferenta va rog PM la mine si rezolvam. Atentie, anunt valabil doar la membri vechi si de incredere.

Last edited by agarici cu pedale; 12-05-2021 at 01:25.
Old 12-05-2021, 01:35   #793
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 307 Post(s)

PC-ul meu

Am niște HDD uri de laptop, din păcat sunt sub 500Gb. Am dat de ele, trebuie sa le verific. Mai am niște plăcute de ram. Cum m-am mutat la repezeală, sunt printre niște cutii. Le caut și revin cu info, dacă vă ajută.
Old 12-05-2021, 10:21   #794
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 167 Post(s)

PC-ul meu

M-am uitat prin mesaje si n-am găsit modelul precis la laptop. Stiu ca avea o balama rupta fiindcă au fost foarte strānse din fabrică si a cedat. Am incercat atunci mai multe metode, dar l-am lăsat "fix", cu displayul rabatat permanent. Cpu l-am upgradat la un i3 si am pus 2x4GB. Cam atāt. N-am primit nicu-o " reclamație " pānă acum, așa că am cam uitat de el
kobro is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2021, 17:31   #795
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by mirciusx View Post
Am niște HDD uri de laptop, din păcat sunt sub 500Gb. Am dat de ele, trebuie sa le verific. Mai am niște plăcute de ram. Cum m-am mutat la repezeală, sunt printre niște cutii. Le caut și revin cu info, dacă vă ajută.
Merci dar de HDD-uri nu duc lipsa.

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
M-am uitat prin mesaje si n-am găsit modelul precis la laptop. Stiu ca avea o balama rupta fiindcă au fost foarte strānse din fabrică si a cedat. Am incercat atunci mai multe metode, dar l-am lăsat "fix", cu displayul rabatat permanent. Cpu l-am upgradat la un i3 si am pus 2x4GB. Cam atāt. N-am primit nicu-o " reclamație " pānă acum, așa că am cam uitat de el
Da, exact, poate sta fix fara nici o greata, daca nu era belit iluminajul asa il donam si eu dar sincer nu mai am timp si chef de el. Daca-l vrei si ai timp ti-l trimit daca nu ii fac vant pe viitorul apropiat. Era ceva CPU dual core, 2x2DDR2, GPU dedicat si display IPS si rezolutia de 1600x ceva, cred ca 16/10.

Last edited by agarici cu pedale; 12-05-2021 at 17:33.
Old 12-05-2021, 17:42   #796
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 167 Post(s)

PC-ul meu

Eu stiu... nu prea pot sa fac nimic vreo 2 saptamani .
O sa-ti dau un mesaj pe whatsapp si dai semn cand ai timp.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2021, 18:03   #797
gg0
Senior Member

gg0's Avatar

Mentioned: 25 Post(s)

Poate gasim pe olx? N-am piese dar particip cu bani daca e nevoie!
gg0 is offline   Reply With Quote
Old 12-05-2021, 18:22   #798
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Tot ce am postat mai sus nu prezinta prioritate, sunt lucruri de care ma cam lovesc prin casa pe care zic ca le repar sau le donez si nu reusesc sa o fac niciodata, exceptie punctul 1, 5 si 6 pe care as incerca sa le repar ca sunt okish iar 2-3-4 as vrea sa le donez direct fara sa-mi mai bat capul dar cu mentiunile de mai sus.
Deci cine vrea 2-3-4 ?

Majoritatea cer preturi destul de mari pe dezmembrari motiv pentru care nu mi-am batut capul deloc cu OLX-ul absolut deloc.

PS: Rectific dau si la persoane mai noi daca garanteaza cateva persoane vechi pentru ei ca sa nu ajunga pe OLX (nu ca s-ar imbogatii cu ele) dar ma astept la spameri pe PM de la pomanagii.

Last edited by agarici cu pedale; 12-05-2021 at 18:38.
Old 13-05-2021, 10:46   #799
AlexxTG
Member

Mentioned: 0 Post(s)

Salutare. As lua eu unul din punctele 2,3 sau 4, pentru un proiectel. Sunt din Bucuresti, deci ne putem intalni / pot veni sa il ridic personal.
Merci!
AlexxTG is offline   Reply With Quote
Old 13-05-2021, 19:44   #800
agarici cu pedale
Ancient friend

PC-ul meu

Acer-ul e rezervat pt Bugsy.
1x EEPC se duce la PSS.

AlexxTG - am vazut ca ai donat si tu lucruri chiar daca ai contul doar pentru vanzari deci te incadrezi si-ti pot da punct 3 care ramane sau 4 daca nu-l vrea @kobro , da-mi mai multe detalii pe privat si rezolvam cumva. Ce vrei sa faci ?

Stau in zona Lujerului pentru cei interesati, imi lasati PM cand vreti sa ne vedem si ne auzim.

LE:Am uitat sa precizez, EEPC-urile nu au baterii deloc, unul e cu 1x slot memorie si are 1GB (suporta 2) iar celalat e fanless si are 1GB lipiti... ambele au HDD_uri de 320 slim, cel din urma cu 1GB are bios mod facut de mine pentru x64 pentru un proiect si testing ceva, default EEPC-urile sunt blocate pe x86.

Last edited by agarici cu pedale; 13-05-2021 at 20:23.
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules