lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 19-02-2022, 22:44   #21
MrT
Member
 
MrT's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresi
Posts: 81
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tocmai ce am primit ieri mesaj de la depanero ca procesorul e defect si ca or sa ma contacteze pt. inlocuire/ramburs suma.
MrT is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2022, 18:43   #22
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

boost clock ul s a dus pe acelasi bios la fel si Vid ul crescut , apoi am facut update la bios si nu s a schimbat nimic.
am all core acum pe 4.6ghz cu 1.27v , cu 4 luni in urma mergea 4.7ghz all core 1.235v si stabil in teste .
acum 1.4v si degeaba , iau bsod in load screen indiferent de setari....
pe 4.6ghz acum am scor mai mic fata de ce aveam cu ceva luni in urma pe 4.5ghz .... oricum nu pre mai imi pasa , o sa l fac breloc foarte curand ...
astept un pret bun sa ma mut pe intel cu 12700k si termin cu gluma asta de amd ... numai probleme au fost...
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe

Last edited by polter; 22-02-2022 at 22:57.
polter is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2022, 13:39   #23
Dacus
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 295
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by polter View Post
.... oricum nu pre mai imi pasa , o sa l fac breloc foarte curand ...
astept un pret bun sa ma mut pe intel cu 12700k si termin cu gluma asta de amd ... numai probleme au fost...
Ups, așa a mai murit o legendă.

Scorurile în Cinebench nu prea mai contează acum, nu-i așa?

În era asta, pentru userul obișnuit nu mai contează prea mult diferența de performanță, ci stabilitatea și consumul de energie electrică.

Pe majoritatea nu cred că mai interesează că un procesor are 279 fps și altul 312, sau că face în Cinebench 12457 și unul 10346.

Că un PC consumă 350 W și altul 700 W, asta va conta în viitorul apropiat.
__________________
"Spatiul public e ala care nu dispare daca trag eu serverul din priza. - Monstru dixit"
Dacus is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2022, 14:06   #24
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Exagerati... ghene de CPU-uri sunt peste tot. Din cate stiu polter a fost nemultumit de la inceput. Am avut si 2 ghene de 3600 si 3700X si au mers perfect si pe auto si pe manual.

In schimb eu am avut ghinion cu 6900XT cu restarturi.

Last edited by agarici cu pedale; 25-02-2022 at 14:24.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2022, 12:00   #25
Lowlife
Senior Member
 
Join Date: Aug 2018
Posts: 927
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Dacus View Post
Ups, așa a mai murit o legendă.

Scorurile în Cinebench nu prea mai contează acum, nu-i așa?

În era asta, pentru userul obișnuit nu mai contează prea mult diferența de performanță, ci stabilitatea și consumul de energie electrică.

Pe majoritatea nu cred că mai interesează că un procesor are 279 fps și altul 312, sau că face în Cinebench 12457 și unul 10346.

Că un PC consumă 350 W și altul 700 W, asta va conta în viitorul apropiat.
Nu prea inteleg cu cine esti partinitor pt mine de exemplu au contat mereu si consumul si performanta, ca nu vreau sa ma coc de cald, nici sa platesc curent aiurea si am si job-uri pt procesor.

Iar stabilitate stock cred ca au toate, nu ca il duci in blana blanelor si ah stai ca peste 2 ani nu stiu ce se intampla.
Lowlife is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2022, 14:38   #26
Dacus
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 295
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu sunt părtinitor, spun că am intrat într-o eră când lucruri care contau în trecut, contează mai puțin acum.

Cred că am trecut de chestii puerile, Intel l-a "bătut" pe AMD, AMD "se p!șă" pe Intel etc. etc.

Zic că în review-uri vezi aceleași tip de teste ca acum 20 de ani. Nu zic că testele nu sunt bune ca să să vezi diferențe între cpu-uri, dar nu mai sunt așa de relevante pentru majoritatea utilizatorilor.

Faptul că un procesor are nu știu câte puncte în Cinebench mă lasă rece.

Cum zicea cineva, cei care așteaptă terminarea taskului ca să facă click sunt prea puțini în momentul de față.

Din păcate nu mai există acel ceva care să mă facă să dau o grămadă de bani ca să fac un upgrade. Moar cores nu prea mă ajută cu nimic.

Nu prea am ce face cu performanța aia suplimentară, care costă acum o căruță de bani.

Prefer să am o platformă stabilă, care să fie cât de cât performantă și să nu consume prea mult. În review-uri însă nu pot găsi date despre stabilitatea unei platforme, pentru că nu este posibil. Oricum la lansare, toate au câteva hibe.

Oi fi îmbătrânit eu, mai știi?
__________________
"Spatiul public e ala care nu dispare daca trag eu serverul din priza. - Monstru dixit"
Dacus is offline   Reply With Quote
Old 28-02-2022, 17:39   #27
one111
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 848
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si eu am avut un 5900x nou ,defect din fabrica.Schimbat la emag cu altul,il am de 1 an fara nicio eroare,nada,rece si bun.
Intradevar intel are muuuult mai putine rebuturi,la zen 3 am citit adevarate povesti de groaza cu primele batchuri.Acum cred ca nu mai sunt probleme.Cred ca si biosul de la B550 s-a mai maturizat,cu 5900x nu am avut nici o whea error si nici bsod,desi l-am undervoltat la -30 Curve optimizer.

https://www.bing.com/search?q=zen+3+...9AE9F27E664B30
one111 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-2022, 12:26   #28
Lowlife
Senior Member
 
Join Date: Aug 2018
Posts: 927
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Dacus View Post
Nu sunt părtinitor, spun că am intrat într-o eră când lucruri care contau în trecut, contează mai puțin acum.

Cred că am trecut de chestii puerile, Intel l-a "bătut" pe AMD, AMD "se p!șă" pe Intel etc. etc.

Zic că în review-uri vezi aceleași tip de teste ca acum 20 de ani. Nu zic că testele nu sunt bune ca să să vezi diferențe între cpu-uri, dar nu mai sunt așa de relevante pentru majoritatea utilizatorilor.

Faptul că un procesor are nu știu câte puncte în Cinebench mă lasă rece.

Cum zicea cineva, cei care așteaptă terminarea taskului ca să facă click sunt prea puțini în momentul de față.

Din păcate nu mai există acel ceva care să mă facă să dau o grămadă de bani ca să fac un upgrade. Moar cores nu prea mă ajută cu nimic.

Nu prea am ce face cu performanța aia suplimentară, care costă acum o căruță de bani.

Prefer să am o platformă stabilă, care să fie cât de cât performantă și să nu consume prea mult. În review-uri însă nu pot găsi date despre stabilitatea unei platforme, pentru că nu este posibil. Oricum la lansare, toate au câteva hibe.

Oi fi îmbătrânit eu, mai știi?
https://www.techpowerup.com/review/i...th-gen/20.html

Vad ca arata bine intelul pt job-uri intensive, mai bine decat 5800x. Dar pt jocuri (overall 2k) e doar 4% peste si consuma ceva curent in plus
Lowlife is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2022, 16:44   #29
Dacus
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 295
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da, motorul upgradeului a fost următorul: la același preț ca platformă precedentă, să obțin o performanță mai bună, ceva ce simt în real life, adică un spor de peste 20-25%.

Acum ai performanță (sporul însă nu te dă pe spate, decât în multithreading - moar cores) dar și consumul de curent și prețul este pe măsură.

În principiu acum trebuia să avem procesaore de peste 20 GHz, dar nu avem. S-au împotmolit în jurul a 5 GHz.

Poza de aici este relevantă.
https://www.karlrupp.net/2018/02/42-...or-trend-data/
__________________
"Spatiul public e ala care nu dispare daca trag eu serverul din priza. - Monstru dixit"
Dacus is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2022, 17:58   #30
scutyjunior
Senior Member
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj
Posts: 2,586
Mentioned: 39 Post(s)


Default

Ai mult mai multe core-uri, ca frecventa nu te ajuta cine stie ce daca ai de facut chestii demanding (daca nu venea AMD cu boom-ul inca aveam 4/8 la 1800ron ...).
scutyjunior is offline   Reply With Quote
Old 02-03-2022, 21:36   #31
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,315
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Frecventa e poate 10% din ce face un procesor sa fie rapid. Mai bine tragi de restul de 90% si nu te impotmolesti in cresterea frecventei.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 06-03-2022, 19:09   #32
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by one111 View Post
Si eu am avut un 5900x nou ,defect din fabrica.Schimbat la emag cu altul,il am de 1 an fara nicio eroare,nada,rece si bun.
Intradevar intel are muuuult mai putine rebuturi,la zen 3 am citit adevarate povesti de groaza cu primele batchuri.Acum cred ca nu mai sunt probleme.Cred ca si biosul de la B550 s-a mai maturizat,cu 5900x nu am avut nici o whea error si nici bsod,desi l-am undervoltat la -30 Curve optimizer.

https://www.bing.com/search?q=zen+3+...9AE9F27E664B30
Cand am avut 6900XT in PC aceleasi setari sau default bios eram full de Whea Error in logs. Pus inapoi Nvidia zero errori. Din ce am inteles de pe alte garduri ar fi ceva probleme cu anumite batch-uri de GPU-uri iar astia care au cumparat fara numar si le-au tinut in magazine pe rafturi au ramas cu modelele vechi (cum am patit eu cu vexio)

Daca tineam placa undervolted si sub specs era stabila, cum ii dadeam numai probleme.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2022, 11:43   #33
Lowlife
Senior Member
 
Join Date: Aug 2018
Posts: 927
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by db00m View Post
Ai testat personal ca sa vezi cat consuma?
In link e o mare minciuna, 5900x in prime papa cat e in atasament.
In poza 2 e auto tot, deci da cu virgula maxima ce au cei pe techpower.
Poza 3, PBO enabled, restul AUTO.
Daca e sa ma iau dupa "pentru userul obișnuit nu mai contează prea mult diferența de performanță, ci stabilitatea și consumul de energie electrică" pot zice ca nu a contat ever asta pentru userul obisnuit, EVER.
A contat pentru astia carora ne place sa stoarcem tot ce se poate din PC.
Nu am testat, inca sunt pe 3700x. Ma gandeam sa schimb platforma si m-am uitat fugitiv pe testul linkuit.

In fine, pe mine ma intereseaza consumul de energie pt ca e dezastru vara chiar si acasa, daramite intr-un birou cu 100 PC-uri. Ok, nu stau toate in blana mereu, dar oricum, ar trebui sa conteze si aspectul asta procesor mai scump, consum mai mare, ram mai scump, ALTA placa de baza si aia mai scumpa decat la AMD...
Lowlife is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Problema placa video Sky Placi video 2 13-10-2016 18:40
problema placa video andi_dobre Placi video 6 15-06-2013 19:54
Problema placa video zoneit Cutia de sub birou 9 22-07-2012 15:27
Problema placa video muff Placi video 5 31-12-2010 12:50
problema placa video - 460 gtx in2ition Placi video 11 01-11-2010 05:53

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,106
Total Online: 3970

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.