lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 08-06-2022, 20:18   #8081
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by laser View Post
N-am mai gasit Microlab Solo prin magazinele din Romania si nu voiam de pe OLX asa ca am luat Edifier R2850DB. Costa dublu aproximativ, dar pentru mine merita, se aud superb, dar nu sunt audiofil ca sa pot compara cu ceva mai bun.
Inalte si medii foarte clare iar bassul suficient de jos si puternic pentru nevoile mele. Observ o separare foarte buna a instrumentelor muzicale cand ascult ceva, ceea ce la alte sisteme detinute nu am auzit.

Sunt de asemenea un pic cam mari ( si grele la 23 kg) pentru un dormitor, dar nu ma deranjeaza, sper sa nu ii deranjeze nici pe vecini, am pus sub ele niste spuma protectoare de la ambalajul cutiei, in lipsa unui stand specilizat

Banana for scale:

Man, good for you. Eu c?nd am luat Solo 6C am avut noroc că le-am găsit la prețul ăla și ?n stoc, Edifier astea par bine construite și dacă se simt ca un upgrade este perfect iar prețul total este mult sub un amplificator bun + boxe bune care ar oferi beneficii nu cu mult mai mari dec?t astea.

Un sfat ar fi să cauți niște standuri de boxe ok care se pot umple cu nisip, sunt foarte folositoare la scos tot ce se poate dintr-o boxă. Nu-ți face probleme că deranjezi vecinii, vibrațiile transmise prin suport (de care o fi el) sunt minime vs vibrațiile transmise prin portul de bass reflex. De aceea există boxe standfloor impresionante care deranjează mai puțin dec?t o pereche de bookshelves agresife
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 08-06-2022, 20:44   #8082
Gork
Junior Member
 
Join Date: Apr 2020
Posts: 2
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Pentru cei care nu stiu deja, atentie la LOGITECH Z333, tweeter-ul (difuzorul mic de sus) este ... fake, nu exista, e doar un capacel de plastic irosit acolo.
Gork is offline   Reply With Quote
Old 09-06-2022, 11:22   #8083
laser
Senior Member
 
laser's Avatar
 
Join Date: Aug 2016
Posts: 666
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by piticu View Post
Daca le tii pe jos si tu va trebui sa asculti tot de jos, se aud suficient pentru cat costa ceea ce este normal. Poate pana acum ai detinut doar trompete si asezate necorespunzator.
Trompeta era vechiul soundbar-ul Samsung conectat la TV. Nu mai pun mana pe soundbars de acum inainte. Or fi si unele acceptabile, dar la preturi de 2-3k+ ron din ce am vazut.

Le-am pus jos din lipsa de spatiu, una are loc in sus, cealalta nu, voi mai analiza optiuni pentru a le ridica.
In general am folosit mai mult casti din dorinta de a nu deranja oamenii, dar acum la TV am dorit mai mult o experienta home cinema, atat cat poate oferi sistemul asta 2.0.

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Edifier astea par bine construite și dacă se simt ca un upgrade este perfect iar prețul total este mult sub un amplificator bun + boxe bune care ar oferi beneficii nu cu mult mai mari dec?t astea.
Cam asta a fost si logica mea, stiu ca pot gasi amplificatoare SH+ boxe pasive pe OLX, etc. dar tot sunt preturi comparabile sau mai mari, plus spatiul ocupat si cablarea. A fost o solutie de compromis buna IMO.

Last edited by laser; 09-06-2022 at 11:29.
laser is online now   Reply With Quote
Old 16-06-2022, 22:18   #8084
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,314
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mor de nervi, simt ca o iau razna.
Treaba sta asa:

PC(bagat in APC SUA1500, priza cu impamantare) > FIIO e10k via USB > 3.5mm la RCA > Presonus Eris E5.

Bazait ca toti dracii cu boxele alimentate din UPS, ground loop pe undeva banuiesc. Am rezolvat insa relativ simplu problema dupa ce am alimentat boxele din complet alta priza. Sunet perfect curat.

A sosit ieri si Presonus Eris Sub 8. Alimentat din aceeasi priza separata de PC ca si E5, din DAC RCA-uri in Subwoofer, iar din subwoofer RCA-uri in E5. Bazait oribil cand e si subwooferul in ecuatie.

Daca-l alimentez doar pe el dintr-o priza a UPS-ului, bazaitul dispare in mare parte, insa sunetele din calculator sunt oribile. Uitati aici de exemplu ce se intampla cand lucreaza GPU, am dat "render test" in GPU-z.
https://www.dropbox.com/s/zevkjzs2nq...80%8B.wav?dl=0

Cautand pe net am gasit ca "trick" sa legi cu un fir de la carcasa PC la carcasa DAC-ului. Am incercat cu un papuc prins de o tabla a carcasei PC-ului, la masa de pe Coax OUT a DAC-ului si s-a diminuat 75%. Dar eleganta solutiei asteia e inexistenta.

Am comandat un iFi Defender+, teoretic ar trebui sa rezolve problema pentru ca decupleaza curentul PC-ului de la DAC si-l pot alimenta dintr-un charger deparat.
Va anunt ce rezolva.

Ma mai gandeam si sa incerc sa scot din DAC cu RCA splitter, si sa dau direct in E5, fara sa le mai trec semnalul prin subwoofer. Practic din DAC sa iasa 2 perechi de RCA-uri, una in subwoofer, una in monitoare.

In alta ordine de idei, cablurile RCA sunt scumpe ca toti dracii. Am cateva care trebuie sa-mi soseasca, insa am niste mufe faine pe-aici, si am si niste coaxial RG6. E bun pentru facut RCA-uri custom din el? Pe partea de shielding macar ar trebui sa stea bine de tot.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 16-06-2022 at 22:21.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 16-06-2022, 22:29   #8085
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Incearcă să folosești ca placă de sunet un dongle Samsung pentru telefoane...

Poți folosi acest adaptor pentru Type-C

Iți pot imprumta niște cabluri TRS... poate ajută... să mergi direct cu ele din Sub8, dar nu știu dacă sunt balansate... nu cred...


LE:

Cablu TRS mai accesibil...

Sau așa...

mai multe aici...

Last edited by Bugsy004; 16-06-2022 at 22:40.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 16-06-2022, 22:36   #8086
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,314
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Interesanta idee, o sa incerc. Nici nu m-a dus capul ca ar functiona. Am deja un USB-C pe mobo.
Cu toate ca n-as renunta la DAC in favoarea variantei asteia, pe langa calitatea sunetului ma ajuta si knob-ul de volum de pe DAC. Dar e interesant de probat.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 16-06-2022, 22:40   #8087
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Interesanta idee, o sa incerc. Nici nu m-a dus capul ca ar functiona. Am deja un USB-C pe mobo.
Cu toate ca n-as renunta la DAC in favoarea variantei asteia, pe langa calitatea sunetului ma ajuta si knob-ul de volum de pe DAC. Dar e interesant de probat.
Vei fi plăcut surprins... ce poate scoate o chestie de sub 50 lei...


sau acest cablu...


să ai grijă să fie pe stoc... să intrebi dacă sunt balansate...
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 16-06-2022, 22:43   #8088
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,314
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Din pacate n-am iesire balansata din DAC.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 16-06-2022, 22:45   #8089
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Din pacate n-am iesire balansata din DAC.
Păi folosești ce ai ca intrare in Sub8 (RCA presupun), iar din Sub8 folosești cabluri TRS balansate către cele două Eris E5.

Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 16-06-2022, 22:52   #8090
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,314
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ma gandesc ca daca semnalul iese prost din DAC, degeaba dau 1-2-300 ron pe cabluri balansate (am nevoie de 3m de la sub la monitoare), pentru ca o sa trimita mai departe un sunet deja alterat.
Singura varianta viabila e sa decuplez alimentarea DAC-ului de PC/boxe, ceea ce sper sa reuseasca iFi Defender+. In clipul asta nici nu foloseste alimentarea separata, care rezolva si mai mult problema.

__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 16-06-2022, 23:00   #8091
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Incearcă și cu o placă de sunet/dongle Samsung.

Indicat e ca acel cablu RCA care ajunge la SUB8 să fie cat mai scurt.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 17-06-2022, 23:54   #8092
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,314
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Down the rabbit hole we go, am aflat ca aparent problema e cauzata de scumpul GPU Nvidia (because why invest in preventing EMI?).
https://www.nvidia.com/en-us/geforce...se-under-load/

Cica o solutie ar fi sa decuplezi impamantarea de la PC, dar numai ok nu m-as simti, mai ales intr-un sistem cu watercooling. Revin cu pareri dupa ce soseste iFi Defender, sper sa rezolve problema ca am ajuns asa dupa doua zile de sunete dubioase(iar in weekend slabe sanse sa vina coletul).

__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 17-06-2022 at 23:57.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 18-06-2022, 07:13   #8093
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ai incercat la instalare driver nvidia sa debifezi driverul audio + clean install? Poate, poate.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2022, 08:42   #8094
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Down the rabbit hole we go, am aflat ca aparent problema e cauzata de scumpul GPU Nvidia (because why invest in preventing EMI?).
https://www.nvidia.com/en-us/geforce...se-under-load/

Cica o solutie ar fi sa decuplezi impamantarea de la PC, dar numai ok nu m-as simti, mai ales intr-un sistem cu watercooling. Revin cu pareri dupa ce soseste iFi Defender, sper sa rezolve problema ca am ajuns asa dupa doua zile de sunete dubioase(iar in weekend slabe sanse sa vina coletul).

O problemă audio cauzată de GPU nvidia are și fiul meu. Pe audio integrat, Realtek 1200 apare un zgomot puternic in momentul in care este folosită placa video in jocuri sau teste. Noroc că am găsit o placă de sunet pe USB care elimină aproape total acest zgomot, e un no name, luată de mine de pe ebay. Se mai aude, dar aproape insesizabil. Cu placa audio dongle Samsung se aude la fel, deranjant.
El are două Presonus Eris E5 XT.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 20-06-2022, 10:33   #8095
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am avut aceeasi problema si am rezolvat-o doar inlocuind DAC-ul Fiio K3 cu o placa CREATIVE Sound BlasterX G6.
__________________
Something happened
Something happened

Last edited by Robÿ; 20-06-2022 at 10:45.
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 20-06-2022, 11:17   #8096
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am problema cu acel coil noise atunci c?nd pleacă placa video (un preview un iRay e suficient, sau un joculeț/emulator ceva) ?n ceva mai intensive dar am opțiuni de power saving și limite active, gen am turbo boost pe off, profil silent, etc.
Dacă las placa să se dezlănțuie, se diminuează coil noise-ul ăla considerabil.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2022, 22:47   #8097
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Ma gandesc ca daca semnalul iese prost din DAC, degeaba dau 1-2-300 ron pe cabluri balansate (am nevoie de 3m de la sub la monitoare), pentru ca o sa trimita mai departe un sunet deja alterat.
Singura varianta viabila e sa decuplez alimentarea DAC-ului de PC/boxe, ceea ce sper sa reuseasca iFi Defender+. In clipul asta nici nu foloseste alimentarea separata, care rezolva si mai mult problema.

https://youtu.be/wLyeWvx1bPo?t=694
Ce noutăți mai ai in legătură cu problema ta?
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 23-06-2022, 02:06   #8098
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,314
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu vazusem update-urile de aici, sorry. Am rezolvat, pun aici cu quote ce-am zis pe topicul de electronica.

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Dupa ce-am incercat diferite metode printre care si introducerea in loop a iFi Defender 3.0 (210Ron) + iFi AC Purifier (330Ron), + cabluri RCA din cupru oxygen-free puritate 99.99%, duble shielded, 24k gold plated + cablu micro USB cu ferita... am scos-o la capat folosit o metoda foarte high tech.
Am folosit astea adica: https://www.emag.ro/adaptor-priza-uk.../pd/DK1HFJBBM/

15 Ron, absolute silence. Pur si simplu decuplarea de la masa a boxelor/subwooferului (fara sa comunice nici intre ele, via prelungitorul in care sunt toate) m-a scapat de toate problemele. Asa am evitat sa tai cablurile ca sa intrerup ground-ul.

iFi AC Purifier se intoarce retur, dar pastrez iFi Defender. Am comandat sursa audio de 5V si voi alimenta DAC-ul prin ea, via iFi Defender.
https://www.aliexpress.com/item/4001...73131802M9zowb
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 23-06-2022, 06:13   #8099
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Mulțumesc frumos Boggy de feedback, am comandat patru bucăți
La boxele mele, Eris E8 XT, aud un zgomot metalic, slab, dar sesizabil...
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 23-06-2022, 09:29   #8100
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

...insă Metallica sună atat de bine!!!
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,093
Total Online: 3791

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.