lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 26-01-2023, 11:54   #2221
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by ral View Post
si ca de obicei matose nu face nimic.Il doare la bascheti.
?
Ce ai bah cu ratonu'?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2023, 15:06   #2222
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Ce wtf? Ce am zis gresit? De fapt ce ma mir, e sport national sa n-ai idee de nimic, dar sa faci mistouri si wtf-uri si lol-uri.

https://www.cargus.ro/ce-inseamna-li...nd-sa-o-alegi/

Citez: "Reține că opțiunea de livrare cu verificare nu presupune sub nici o formă testarea sau probarea produselor comandate și nici verificarea tehnică a dispozitivelor digitale."

Sau

https://www.fancourier.ro/check-on-delivery/

Citez si de aici:

"NU este permisă verificarea/ proba tehnică la destinație!"

Dar na, noi suntem smecheri si le stim pe toate si ne wtf-uim si lol-oim. Bravo...

Si daca

Esti dus cu pluta si toata lumea s-a saturat sa iti zica asta hence nu te mai baga nimeni in seama. Nu e perfect legal dar e sanatos, sa stai tu sa te certi cu niste ratati de la un magazin infect de exemplu pcgarage cand iti primesti televizorul cu defect din fabrica sau transport, cu bani blocati timp pierdut si nervi sau sa dai o mica atentie la curier si sa te asiguri ca produsul e ok. A nu se confunda cu desfacerea produsului si pus in locul lui te miri ce. Dar tu justitiarul curului te gasesti sa comentezi ca vezi domne nu e legal si ce mare nelegiure a comis omul, extraordinar?.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2023, 15:32   #2223
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Nu stiu care din noi e mai dus cu pluta. Da, am comentat. Pentru ca NU e normal sa te lauzi cu chestia asta pentru ca da, exact, e ILEGAL. E "normal"? Poate. Ok, platesti curierul si testezi, treaba ta. Dar cand vii sa te lauzi cu asta...

Si chiar ar fi bine sa nu ma bagi in seama. Dar tu ma bagi in seama si ma insulti... "justitiarul curului". Exact cum ziceam - roman adevarat, din ala smecher, agresiv, cu limbaj de mahala. Fii mandru de tine, esti un exemplu clar - tupeist, agresiv, smecher. Bravo.

EDIT: Pana si semnatura ta te reprezinta, glume din alea de santier, pe care le astepti de la Dorel cu 3 clase. Desi probabil Dorel ala are mai multa decenta ca tine.

Last edited by RaverX; 26-01-2023 at 15:35.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2023, 17:06   #2224
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Nu s-a laudat nimeni ci era o discutie intre noi si nimic mai mult. Despre cum putem evita simplu anumite situatii penale FARA sa avem noi (clientul de rand) de suferit. Cam ireal unde ai ajuns cu discutia.
__________________
Doar doua lucruri sunt infinite, universul si prostia umana, insa nu sunt sigur despre primul. - Albert Einstein

Last edited by revox; 26-01-2023 at 17:09.
revox is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2023, 20:27   #2225
bebe_sorin30
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 321
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Domnilor, asta cu situatii ilegale,penale, sant chiar ridicole,eu stiu ca,de principiu,o fapta e penala daca prezinta pericol social sau e prevazuta de legea penala. Ce este penal, tips-ul dat curierului( treaba legiuitorului ca nu il impoziteaza), regulamentele firmelor de curierat, ori ce altceva? Din cate am inteles se considera un contract incheiat intre parti (client vs magazin on line) atunci cand magazinul trimite catre client informare de preluare a comenzii, nu mai vorbesc de clientii ce platesc in momentul plasarii comenzii. Daca atunci cand cumpar din magazin fizic, pot verifica, proba televizorul, monitorul, etc , de ce sa nu am acest drept si cand m-il aduce curierul ?
bebe_sorin30 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2023, 21:24   #2226
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by bebe_sorin30 View Post
Daca atunci cand cumpar din magazin fizic, pot verifica, proba televizorul, monitorul, etc , de ce sa nu am acest drept si cand m-il aduce curierul ?
BINGO!!!
Pentru ca aparent firmele de curierat nu vor. Cat timp au clar scris in site-urile lor ca nu ai voie sa verifici tehnic produsul.
__________________
Doar doua lucruri sunt infinite, universul si prostia umana, insa nu sunt sigur despre primul. - Albert Einstein
revox is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2023, 21:42   #2227
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by bebe_sorin30 View Post
Daca atunci cand cumpar din magazin fizic, pot verifica, proba televizorul, monitorul, etc , de ce sa nu am acest drept si cand m-il aduce curierul ?
Pentru ca ai drept sa-l returnezi in x zile cand il cumperi online. Gandeste-te cum ar fi daca ai putea proba cand ti-l aduce curierul. Cat timp sa-ti ofere? Vine cu un laptop sa zicem, tu spui ca vrei sa-i dai memtest, 3dmark, etc. O sa stea 3 ore cu fiecare client?

In magazin e simplu, ai acolo angajatul, sta cu tine, nu-i problema. Curierul are alte treburi, el trebuie sa livreze, nu poate sa stea cu tine 2-3 ore. Plus e problema cu condensul, am mai zis-o, daca tu scoti un TV de la rece si-l bagi direct in priza...

In final e simplu, esti paranoic si vrei sa testezi, mergi in magazin. Parerea mea.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2023, 22:16   #2228
ral
Banned
 
Join Date: Dec 2022
Posts: 22
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Ceva e în neregulă... să dureze trei zile generarea unui AWB...
Emag-ul văd că le livrează imediat, chiar dacă Sameday e al lor... ÃŽnainte să fie luat de emag, Sameday era un fel de Sameweek la livrare...
am patit asa cu procars97 din Arad, treaba cu 3 zile de generat awb+ trimis la easybox,cand am comandat de la ei. Desi le platisem pe site cu cardul cand am comandat
ral is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2023, 22:17   #2229
ral
Banned
 
Join Date: Dec 2022
Posts: 22
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
?
Ce ai bah cu ratonu'?
pai tocmai ca nu face nimic, e degeaba el administrator !
ral is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2023, 22:41   #2230
Selky
Senior Member
 
Selky's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 4,107
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

jos ratonu'!
HUO!
Selky is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2023, 22:51   #2231
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Curierul are alte treburi, el trebuie sa livreze, nu poate sa stea cu tine 2-3 ore.
Aha, e treaba lui sa livreze. Dar si cand se deterioreaza produsele, a cui mai e treaba? A lu' mama, nu?
Si dai niste exemple absurde total. Noi vorbim aici de produse cu risc mare de spargere. Gen tv, monitor, tot ce are display. Nu alte *****uri.

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
In final e simplu, esti paranoic si vrei sa testezi, mergi in magazin. Parerea mea.
Aha, ii poti zice asta lu' Vasile din deal care isi comanda tv in Murica pe dreapta. Iar primul magazin de electronice e la 100km, el neavand masina.
__________________
Doar doua lucruri sunt infinite, universul si prostia umana, insa nu sunt sigur despre primul. - Albert Einstein
revox is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2023, 00:21   #2232
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by revox View Post
Aha, e treaba lui sa livreze. Dar si cand se deterioreaza produsele, a cui mai e treaba? A lu' mama, nu?
Si dai niste exemple absurde total. Noi vorbim aici de produse cu risc mare de spargere. Gen tv, monitor, tot ce are display. Nu alte *****uri.
Pai tocmai de aia ai verificare (vizuala), sa vezi ca nu e spart. Ce dracu e absurd?
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2023, 11:08   #2233
mudpie
Member
 
mudpie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Location: Bucuresti
Posts: 70
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Faptul ca un curier incalca politica firmei si iti permite mai multe verificari il face sa-si riste jobul, nu puscaria. Ilegal inseamna cu incalcarea legii, nu a regulilor firmei de curierat.
Ce lege se incalca, e vorba de bacsis? Pe logica asta, oricine a primit sau dat ceva intr-un restaurant e un criminal.
mudpie is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2023, 11:36   #2234
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Pai tocmai de aia ai verificare (vizuala), sa vezi ca nu e spart. Ce dracu e absurd?
Incep sa cred ca esti agent curier.... de ii aperi asa cu indarjire.... Altfel nu imi explic.
Iti doresc (si nu sunt ironic), sa nu ai livrari de tv-uri sau monitoare si sa nu se vada spartura decat cu el aprins sau sa se intample s-o omiti tu. Un tv nu este dintr-o bucata, display-ul ala e ca o ceapa. La suprafata poate arata ca din fabrica, dupa ce il bagi in priza, sa fie cea mai frumoasa floare.
__________________
Doar doua lucruri sunt infinite, universul si prostia umana, insa nu sunt sigur despre primul. - Albert Einstein

Last edited by revox; 27-01-2023 at 11:39.
revox is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2023, 11:42   #2235
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Bacsis in restaurant dai ca ti-au placut serviciile. Poti da si la curier bacsis. Dar aici nu vorbim de bacis, vorbim de bani dati ca sa faca o chestie pe care NU are voie sa o faca in mod normal.

Mai multe n-are rost sa zic, daca te intereseaza subiectul cauta pe net, vorbeste cu un avocat, informeaza-te. S-ar putea sa dsescoperi chestii interesante, gen daca incalci un contract cu firma care te-a angajat, se poate ca firma sa te dea in judecata si sa raspunzi penal. Si o sa vezi ca politica firmei poate avea legatura cu legea.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2023, 13:14   #2236
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by ral View Post
pai tocmai ca nu face nimic, e degeaba el administrator !
lol
eu cred ca ai gresit forumul
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2023, 14:58   #2237
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
lol
eu cred ca ai gresit forumul
Nu l-a gresit, e unde trebuie. Mie mi-a trimis o intrebare foarte on-topic pe PM acum doua zile.

"salut ,chiar n-ai calculator pc sau laptop acasa?
vazusem semnatura ta "
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers".
"

S-a confuzat iesind probabil din topicul de uleiuri si piese auto pe care l-a deschis la publicitate.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2023, 16:24   #2238
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Să facem o chetă să luăm la Boggy un Pisiu. E păcat de copilașii ăia, exploatarea minorilor ce face el. Și am auzit că mai dă și șpagă la curieri să verifice koletu...
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 27-01-2023, 17:10   #2239
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Razi tu razi dar am avut pe moment un dubiu daca mai e politically correct semnatura in contextul social de azi...

...si am decis ca pana la urma ca e un compliment pentru oamenii buni la matematica.

Șpagă la curieri n-am dat, nu vreau p?rnaie că am un chip gingaș. Nu mi-ar prii, as iesi cu un gust nasol din toata experiența.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 27-01-2023, 17:31   #2240
mudpie
Member
 
mudpie's Avatar
 
Join Date: Sep 2013
Location: Bucuresti
Posts: 70
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
daca incalci un contract cu firma care te-a angajat, se poate ca firma sa te dea in judecata si sa raspunzi penal. Si o sa vezi ca politica firmei poate avea legatura cu legea.
In mod evident confunzi raspunderea civila cu cea penala.
mudpie is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,145
Total Online: 4792

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 10:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.