lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Carcase si surse
Connect with Facebook

Carcase si surse Nu le ignorati, sunt importante

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-06-2022, 11:38   #201
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Dupa capac pare un APC CS500.
Si eu am experimentat o defectiune ciudata cu al meu, fiindca si-a luat shutdown de cateva ori in cateva luni, lasandu-se cu un computer defect. Pe final a inceput sa dea tot felul de semnale, asa ca l-am tras pe dreapta.
Dar acumulatorii folositi pe el: panasonic, yuasa si csb sunt ok.
Din pacate al meu este cam vechi si am inteles ca ar trebui sa fac ceva recap, doar ca ma gandesc sa fac un upgrade la ceva mai puternic si mai nou.

Ma ingrijoreaza ca nu ai sesizat mai devreme, ceea ce obliga la efectuarea unor verificari mai atente macar la 3 luni, cu demontarea bateriei.

Last edited by kobro; 21-06-2022 at 11:41.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2022, 12:56   #202
mbc
VIP

mbc's Avatar

Mentioned: 1435 Post(s)

PC-ul meu

Da, e un CS 650. Foarte rar am vazut rateuri de genul acesta, problema e ca rackul este de perete si nu prea poate tine un SUA calumea, deci tot ceva CS sau similar voi folosi si in continuare.

UPS-ul nu este vizibil din exterior, ce trebuia sa fac era sa am monitorizare pe el, am avut initial dar am scos echipamentul pentru a-l folosi la altceva. Nu stiu daca o data la 3 luni e fezabil, probabil o data pe an e mai aproape de realitate. Oricum, ce ma sacaie pe mine este ca bateria e trecuta de viata ei oficiala, asta nu ar fi trebuit sa o las asa, deci sigur am si eu un pic de vina.
Old 21-06-2022, 13:23   #203
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Am verificat UPS-ul, totul arata ok inafara de un condensator usor umflat. Ceva imi spune ca, daca ii pun o baterie acum, totul va fi ok. Voi incerca sa cumpar un condensator si sa vad daca reusesc sa il schimb, eventual daca nu gasesc undeva sa mi-l schimbe.

https://i.postimg.cc/gJD8nqNz/2022-06-21-13-09-59.jpg
Old 21-06-2022, 17:01   #204
kobro
Ancient friend

kobro's Avatar

Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Eu iti recomand sa cauti un meserias care sa-ti faca recap la toti condensatorii mici. Cu siguranta au iesit din parametri, cel putin cei legati de durata de functionare: 3,5k-5k-8k ore functionare.
Daca este cel de langa mufa rosie de sus, sigur e in scurt si ti-a distrus accu.
E dificil sa faci recap daca n-ai scule si nu este unul, sunt mai multi.
La mine e totul curat, dar degeaba. Si n-am sanse sa gasesc un mester bun.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2022, 23:50   #205
mbc
VIP

mbc's Avatar

PC-ul meu

Problema este in primul rand sa gasesti pe cineva care vrea sa faca schimbarea de condensatori si sa isi faca treaba bine. Dupa aceea, mai e vorba si de costul UPS-ului. Daca un UPS 2nd hand costa 200 lei si sa schimbi toti condensatorii costa 100 lei, in ce masura mai merita? Evident, la UPS-urile mai scumpe povestim altfel, dar deja acolo sunt condensatori mai multi si mai scumpi.

Pana una alta am pus o baterie in UPS-ul cu pricina si functioneaza ok. Tensiune de incarcare floating e corecta, dupa ce vine bateria noua, o pun pe aceea si merge asa mai departe. Daca mai face figuri, vedem atunci. Voi inspecta bateria o data pe an.

Am mai desfacut inca un UPS similar si, inafara de condesatorul respectic, arata cam la fel. Nu-mi dau seama exact ce efect are condensatorul respectiv. Sunt in proces de a verifica UPS-urile si, pana acum, nu am mai gasit acumulatori cu probleme, insa toti sunt trecuti de 5 ani.
Old 22-06-2022, 08:34   #206
Arise
VIP

Arise's Avatar

Mentioned: 773 Post(s)

PC-ul meu

Un condensator bătr?n poate să fie dus de tot și totuși la exterior să arate perfect. Nu doar cei umflați sunt cu probleme, ?n general toți condensatorii care sunt ?ntr-un perimetru unde se degajă căldura au de suferit ?n timp.
Dar din ce am observat c?nd am desfăcut ultimul NAS custom DIY, ?n ciuda faptului că erau mulți condensatori umflați și unii chiar curși pe placa de bază, calculatorul ?ncă mergea.

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules