lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Procesoare si chipseturi
Connect with Facebook

Procesoare si chipseturi CPU, MCP, MCH, ICH, IOH, etc


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-10-2021, 22:02   #1
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default 10940 vs 10920

Doar de curiozitate, are careva asa ceva?
Daca da, ati scos ceva diferente dupa overclocking?
Vad ca se gasesc <3000ron.
db00m is offline   Reply With Quote
Old 11-10-2021, 22:59   #2
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Don't bother, le bate un 5900x de le usuca...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 12-10-2021, 00:21   #3
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Don't bother, le bate un 5900x de le usuca...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
Cu overclock nu prea, iar mai departe mobo si stabilitate.
AMD, K5, K6-II, dragostea K6-III, Duron 1100(dezamagit profund pe un KT266A), T-bird 1700 cu modul de pin, il am si in sertar si pe un MS KT400A dus la 3200+; dupa, pauza, am avut de a face doar asambland pana prin 2006.
Mai departe, APU era, dezamagit again, 3300x dezamagit again.

Intr-un final, da, nforce2(inainte de APU si 3300x ) AMD era un king la viteze(multe drivere praf), ulterior, din pacate, nu ma mai convinge nimeni.
Raman la intel, fixist cu era BX2, i815, 965, X38 care merge perfect si astazi.
De aceea revin la topic, intre cele 2 sunt 400ron max diferenta, daca are cineva il rog sa isi expuna parerea.

5900x si un mobo sunt pe la 5-6000ron, cu 128GB pe placul lor se mai adauga inca mii de roni, toate astea pentru? VM ruleaza la fel de bine, FPS in games sunt super ok pentru un "gamer" care nu vede diferenete intre 75hz si 144hz, iar 144fps nu ai cu nici un cpu si gpu actual pe ultra extra god mode BFG pe ultra. Eu consider ca AMD nu are nici in ziua de azi placi de baza corespunzatoare, e boala lor, precum a fost in era ALI, SiS and so on, efectiv nu sunt in stare de calitate, useless piece of crap, cpu ok, platfome useless. Ceva in siliciu, cupru, aluminiu nu a functionat si nu functioneaza... In windows AMD nu a fost fluent ever, perceptia mea, in linux e ok, non gui. Pentru mine AMD e precum soba tedeie, turbo lag.

Last edited by db00m; 12-10-2021 at 00:35.
db00m is offline   Reply With Quote
Old 12-10-2021, 03:25   #4
MishuL
Member
 
Join Date: Jun 2020
Location: In spatele tau,vis a vis de clădirea aia din lateral
Posts: 151
Mentioned: 3 Post(s)


Default

da mai era pe vremuri i860 ,i7 3960 iar super ok. Mult peste amd chiar cu mai multe core
Chiar, Cyrix de ce au iesit de pe piata? Facusera niste cpu in era Pentium 1
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Cyrix

Last edited by MishuL; 12-10-2021 at 03:33.
MishuL is offline   Reply With Quote
Old 12-10-2021, 09:40   #5
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Nu stiu de ce ai fost dezamagit de 3300x, dar eu am avut 3700x si acum 3950x si singura problema a fost o incompatibilitate de drivere AMD, dar tind sa cred ca driverul pentru placa video a fost de vina, pentru ca dupa ce am luat o placa video nvidia, nu am mai avut nicio problema.

Acel 5900x este superior 10940 in orice, consuma mult mai putin si ai o platforma mai noua. Pretul unui 5900x e 2600 de lei, iar o placa de baza buna e maxim 1500 de lei, deci in niciun caz 5-6000 de lei. Asta doar daca vrei 5950x, care deja e in alta liga.
https://www.forit.ro/procesoare/amd/...-80ghz-am4-wof
https://www.forit.ro/placi-de-baza/m...hawk-max-wifi/
3900 lei
O placa de baza intel 2066 e cel putin 1500 de lei, majoritatea incep de la 2000 si deja nu prea se mai gasesc.
Pe memoria ram vei da la fel indiferent de platform si aici ai singurul beneficiu la 10940, quad channel. Daca folosesti aplicatii care au nevoie de latime de banda pentru ram mare, atunci ia intel hedt.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 12-10-2021, 22:27   #6
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by db00m View Post
Cu overclock nu prea, iar mai departe mobo si stabilitate.
AMD, K5, K6-II, dragostea K6-III, Duron 1100(dezamagit profund pe un KT266A), T-bird 1700 cu modul de pin, il am si in sertar si pe un MS KT400A dus la 3200+; dupa, pauza, am avut de a face doar asambland pana prin 2006.
Mai departe, APU era, dezamagit again, 3300x dezamagit again.

Intr-un final, da, nforce2(inainte de APU si 3300x ) AMD era un king la viteze(multe drivere praf), ulterior, din pacate, nu ma mai convinge nimeni.
Raman la intel, fixist cu era BX2, i815, 965, X38 care merge perfect si astazi.
De aceea revin la topic, intre cele 2 sunt 400ron max diferenta, daca are cineva il rog sa isi expuna parerea.

5900x si un mobo sunt pe la 5-6000ron, cu 128GB pe placul lor se mai adauga inca mii de roni, toate astea pentru? VM ruleaza la fel de bine, FPS in games sunt super ok pentru un "gamer" care nu vede diferenete intre 75hz si 144hz, iar 144fps nu ai cu nici un cpu si gpu actual pe ultra extra god mode BFG pe ultra. Eu consider ca AMD nu are nici in ziua de azi placi de baza corespunzatoare, e boala lor, precum a fost in era ALI, SiS and so on, efectiv nu sunt in stare de calitate, useless piece of crap, cpu ok, platfome useless. Ceva in siliciu, cupru, aluminiu nu a functionat si nu functioneaza... In windows AMD nu a fost fluent ever, perceptia mea, in linux e ok, non gui. Pentru mine AMD e precum soba tedeie, turbo lag.
Faptul ca iei ca reper un amarat de 3300X si probabil o ghena de mobo la care te asteptai sa faca minuni imi demonstreaza ca esti uber-fanboy intel ... aka fixist cum zici. Apoi compari 5900 cu super placa de baza si cu 128GB "pe placul lui" vs 10K cu super mobo si 128GB ? ... sau cu mobo cheap si niste rami acolo aruncati ca nu prea da la fel ... banii tot aia sunt si colo si colo te asigur... poate chiar mai scump la intel sava vorbim de mere uc mere. Din cate stiu AMD stau bine rau la capitolul rami si controler pe seria 5K vs 3K vs Intel acuma na fiecare cu pizd@ masii.

VM-uri faci doar pe intel si amd epic daca vrei lucruri serioase, daca vrei joaca de plictiseala sau home lab poti sa faci si telefon daca te superi ca e irelevant. Cel mai important e sa ai suport pentru softul de virtualizare de il folosesti, ESXI, WMware etc dar ma indoiesc ca vei faci tu asa ceva pe consumer grade.

Vorbesti de gaming si nu faci diferenta intre 75 si 120/144hz... Totodata consideri ca gaming inseamna detalii super uber mega la maxim, abia de la 3080 in sus te joci QHD blana lejer orice joc la 60FPS mai putin cyberpunk, mai sus te ajuta DLSS sau placile mai puternice. Un gamer in general se joaca la un minim de 100FPS-uri ca doar de aceea si-a luat monitor cu herzi multi dar again si asta e subiectiv... jocurile merg la fel si pe AMD si pe Intel deci despre ce vorbim ? Pe mine un 3070 ma satisface la fix pe QHD

Vorbesti de placi de baza la AMD proaste ? pai daca va luati petarde sub 1000RON cu pretentii de uber super mega acelasi lucru gasesti si in tabara cealalta... Am avut pana acum 5 placi pe AM4 si nu am avut absolut nici o problema cu niciuna, toate VRM solid si executat cum trebuie iar cea mai proasta dintre toate a fost Gigabyte X570 Elite. Gasesc multi oameni care sunt nemultumiti de platformele lor si prezinta probleme care la mine nu au existat niciodata ... de ce ? pentru ca le lasa pe AUTO si cu biosi vechi.

De curand am trecut pe 5800X pe PC si e diferenta sesizabila intre 3700X comparat clock la clock si mai nou mi-am luat si pe laptop la fel, ghici ce... laptop-ul se misca mai bine decat 3700X de pe PC... Poti sa-mi zici fanboy... poate sunt, poate nu sunt dar in momentul asta de fata intel nu are nimic cu ce sa ma excite ca sa zic asa.

Tu consideri... eu consider... e doar subiectivism dar hai sa comparam mere cu mere... iar in momentul de fata mi se pare absurd si obsolete sa iei 10k in ziua de azi, a dat saracu intel pe repede inainte la generatii si plaforme de si-au batut joc de noi. Pana la seria 12K nici nu vreau sa mai aud de ei.

Eficienta, AMD se pisa cu bolta pe intel atat la energie/eficienta pe un chipset vechi care trebuia sa fie mort si ingropat. Yeah the good underdog a iritat pe multi ca au scos seria 5000 scumpa... pai cam merita. Intel face procesoare cu care ne incalzim iarna.

Ah da... acum incerc un homelab cu piese ramase aka 3700X si un B550 Tomahak cu tot cu virtualizari ESXI in care voi arunca PFSENSE, XPENOLOGY, Dokere si multe altele. Abia astept.. yup testing.

My advice... hotarastete ce bani ai de cheltuit si ia-ti ce iti place, ce te gadila la melodie de la intel... daca nu iti place il dai la schimb pe AMD ) Pot spune ca seria 5K e super ok vs 3K.

Last edited by agarici cu pedale; 12-10-2021 at 22:54.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 18-10-2021, 00:07   #7
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
VM-uri faci doar pe intel si amd epic daca vrei lucruri serioase, daca vrei joaca de plictiseala sau home lab poti sa faci si telefon daca te superi ca e irelevant. Cel mai important e sa ai suport pentru softul de virtualizare de il folosesti, ESXI, WMware etc dar ma indoiesc ca vei faci tu asa ceva pe
Doar fanboi esti, imi ajunge 5900x si Herou negru soon(oricum e muci in general, e bun al ceva FPS si daily basic). In legatura cu VM si altele, nu stiu ce lab ai tu, dar eu am avut lab din 2005 pe VM(cu acele KS.. 250, pfsense il arunci asa de moda? de fanboy?de ex: ia 10milE si gaseste o solutie mai buna, pfsense o sa fie acolo, jos la mocangeala), o farama stiu cu ce se mananca, idem stiu si echipele de AWS cat de faniboi sunt. Idem stiu cum pe un P3 850 cu 256SDRAM dura 15min un adobe edit de pe un scan cu factura de Romtelecom care A DRQ avea watermark, editatu totalului de plata, deh, era scump dialup, faceam bani din altele, dar trebuia falsificata factura pt ai mei, pe vremea aia erai telecomanda, treci sa platesti facturile and so on..
Chill, AVX2 512, nu sunt in echipa AMD. Mai departe, RDR2 sa joci in LOW, hmm, nus gamer, vreau sa vad full tech cand am o placa de 3-4kE in prezent, nah, tu te poti bucura cu LOW in 2021, eu NU.
Mai departe, pentru mine e doar blablabla.
Si mai departe, well... BX2 pe Asus CUSL2...nu a fost o palca de 2 ron, MSi 965Platinum nu a fost de 2ron (mega de kkt palca la OC), P5E x38 cu bios de ROG idem nu a fost lame, m-a servit pana in 2018 si e ok si acum, MSI KT400A(am factura, o sa o caut si o sa o postez, 14mil parca a fost, 3 4 salarii la vremea respectiva) merge perfect si azi cu 3200+ TB. Spre retro pentru astia care avem ~40 ani nici ALi, nici VIA gen IWILL etc nu au fost placi ieftine.
In final, chill, nu toti isi iau un PC pentru game, unii mai fac un vm, altii algoritmica and so on.
Daca tot esti fan boy, expune tu o placa pe non auto care a fost muci pentru INTEL/AMD. Eu de ex pot spune ca MSI 965 Platinum a fost cea mai praf placa, "eftina" (pe vremea aia lenuxu era muci la 5.1 si aveai kernel in panica de voiai 5.1)
Idem la raid, la capitolul AMD, muci muci. In era retro, NF2 a fost WOW.
Si mai departe, am ceva colectie din 97 de LEVEL, ulterior am si XtremPC, CHIP, ultra era ultra, NU ultra si inca o rubrica de unlocked, pe care daca o bifezi si duci totul la "ultra" pica totul cu 50%.
Indobitocirea maselor cu marketing e maxima in prezent.
La final "My advice... hotarastete ce bani ai de cheltuit si ia-ti ce iti place, ce te gadila la melodie de la intel..." 100% agree.
Lunar pot sa imi iau ultimele noutati, dar asta nu inseamna ca sunt de acord cu blablablabla de faniboi and so on.
Personal cred ca 0.001 de pe forum sunt capabili sa perceapa raspunsul de la o tastatura mecanica de exemplu. Nu de alta, dar de ma insel cred ca aveam cei mai cei gameri WW.
Si mai departe, ca si asamblagiu, tester etc de HW pana in 2005, eu unu nu cred tot blablau legat de temps pt rtx3090 din online, am investit suficient in EK pe apa si vad ce am, altii au acelasi lucru stock, hmm, wtf. Expus si in topic separat. Sunt mega deschis la teste, dar ghici ce, sunt convins ca 0 e rezultatul, online prostimeee, yay.

"Faptul ca iei ca reper un amarat de 3300X si probabil o ghena de mobo la care te asteptai sa faca minuni imi demonstreaza ca esti uber-fanboy intel "
Un amic si-a luat, da, sunt fanboi, CELERON A!!! L-ai prins? Mai departe, am un X99A2, care vs rampage are in minus doar blablauri..aaa, wtf again. Probabil HEDT e mai putin cunoscut tie...dar stai chill, in cateva zile sunt funboi AMD cu 5900x, hero negru si 128gb ram plus tzz ssd si nvme, sa vezi distractie cand pui la treaba o placa "consumer" la treaba.

Apollo PRO bs BX era MUCI pe IDE33... and so on..E easy sa tot compari, pe vremea lui Quantum Fireball...Nah, fixist, dar pentru linistea ta, voi rula un AMD, in pas cu moda, sper sa duca mobo 5ani at least, intelu actual e la vanzare.
Faniboii, zic eu, au crescut din neajunsul de a isi cumpara top level, parerea mea, idem sunt si astazi, acei miciuri care iau un cpu, un mobo, un nvme in prezent si un hdd(alias NAS), ei "nu stie" ce inseamna o platforma "ci stie" ce vede online.
Atat cu parerile mele, rog un mod sa inchida sau stearga topicul intrucat am devenit si eu un fainboi AMD.

Last edited by db00m; 18-10-2021 at 01:11.
db00m is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2021, 12:12   #8
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
VM-uri faci doar pe intel si amd epic daca vrei lucruri serioase, daca vrei joaca de plictiseala sau home lab poti sa faci si telefon daca te superi ca e irelevant. Cel mai important e sa ai suport pentru softul de virtualizare de il folosesti, ESXI, WMware etc dar ma indoiesc ca vei faci tu asa ceva pe consumer grade.
Bați câmpii, faci VM pe orice procesor cu quad core. De asta mulți și-au luat acel Microserver gen8.
Eu am vm-uri și pe WSL și VirtualBox și VMware, pentru că... compilarea sub Windows uneori nu este posibilă, dacă anumite proiecte au fost dezvoltate de la început sub Linux.
Merg de rup norma, asta pe laptopul meu cu 8 core-uri și 32GB RAM.

Mi-ar trebui mai mult RAM, cu 64GB ar fi mai bine, recunosc, dar nu neapărat și nu direct de la VM-uri, pur și simplu Photoshop + Blender + aplicații java gurmande cer prea mult.

Iar eu nu mă joc de plictiseală, nici nu fac homelab că nu sunt student și nici nu mă duc la interviu să mă angajez, eu pur și simplu din asta trăiesc.

Dacă știi tu use case-uri de oameni care se dau cu Epyc e una, dar nu ne spune tu că nu putem rula mașini virtuale pe laptop, lol.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2021, 13:51   #9
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

C0@i3 esti un troll si tu si MBC ma jur. Unde am scris ca nu merg ? Deci o sa ma opresc in basca mea sa mai postez si pe forumul in curand. Nici rahatul asta de post nu am vrut sa-l mai scriu ca degeaba vorbesc fiindca fiecare are lumea lui si intelege cu capul cu care nu gandeste. Toti sunt doctori si experti la noi in tara la noi de cand cu pandemia, lucru cu adevarat bun.

Ai citit in diagonala absolut fara sa gandesti si vorbesti fara sa stii despre enterprise unde trebuie sa asiguri 99.99% si sa fii la zi cu fix-urile/exploit-urile samd ca sa ma exprim mai clar. Sunt multi care lucreaza cu solutii gratis acasa si functioneaza bine merci ca nu au pretentii mari aka tu, sunt altii cu pretentii mai mari si cu necesitati de homelab serioase aka eu. Unora le plac grasele, altora nu, totul e subiectiv.

Reciteste ATENT ce am scris, nu am spus ca nu merg, am zis ca daca vrei lucruri serioase serioase doar pe alea faci ca nu risti sa pice productia de la un freeze sau crash si sa pierzi bani mai mult decat valoreaza hardware-ul. Repet VM-uri poti sa faci pe absolut orice (aproape) depinde cat esti dispus sa risti. Ce faci tu nu are legatura cu uptime-uri mari dar asta nu inseamna ca e ideal si valabil pentru altul, nu degeaba s-au inventat soket-uri de server sau solutii cu ECC chiar si consumer.

Pe AMD Ryzen AM4 in ESXI au fost probleme mari si PINK screenuri si altele, acum merg okeish dar mai e mult pana la perfectiune.
Pe Linux iar sunt alte probleme dar au mai fost fix-uite sau sunt anumite feature-uri date disable la boot in linux ca sa se evite crash-uri si lista continua, si acolo mai e de munca in functiune de distributie.
La actual vreau sa testez acasa un homelab pe 3700X undercloked si racit pasiv sa vad daca e viabil 24/7, daca nu e atunci imi ramane doar solutia intel

Last edited by agarici cu pedale; 20-10-2021 at 13:58.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2021, 14:07   #10
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Problema e în modul în care tu faci declarații, crezi că doar whatever faci tu este miezul, că noi ceilalți suntem unii ce ne jucăm cu puța pe sub calorifer și că doar ce faci tu se încadrează la chestii serioase serioase.

Nu nene, fiecare face după nevoi și fiecare ajustează hardware-ul după necesități.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 20-10-2021, 21:30   #11
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu pricep ce inseamna chestii serioase pe un desktop sincer. Sunt fanboi ECC anyway.
Eu unul rulez 10-20 WM-uri pe desktopul meu cand am de facut teste rapide.
Cine sfinti ruleaza PROD pe un desktop?!
Discutia a plecat de la 2 CPU intel, dar nah, 5900x e in dulap, astept sa vina si eroul acum, mai apoi distractie.
Ca si initiator de topic am lamurit discutia, am trecut de la Intel la AMD, sper sa se ridice la asteptari, if not, peste un an trec iar pe Intel si ura.


PS: ca sa fiu rautacios: unul suna a programator free, altul lucrator in servicii, prestator de servicii, cu idei...la moda (ibm, atos, sogeti, etc), ca si muritor de rand, imi cumpar orice, oricand, cum si cand vreau, asta ca sa trecem peste faniboi. Mai departe, well, din 2004 a inceput cultura corporate in RO si merge bine, bine rau. No offence, dar de ce sa iau un server zgomotos cand pot sa iau un desktop silent? Muritor de ATOS zicea de server, wow, yay blabla, atat stia el, dar el era super xxx in ramura lui. PML...atata stia. (chiar era super ok pe aratura lui, dar era pe langa rau cu restul)

Last edited by db00m; 21-10-2021 at 01:29.
db00m is offline   Reply With Quote
Old 21-10-2021, 13:15   #12
dixy
Member
 
Join Date: May 2020
Posts: 238
Mentioned: 2 Post(s)


Default

VM sunt solutii din anii 90, de cand falsificai tu facturi Romtelecom. Au aparut intre timp Docker si Kubernetes.

In alta ordine de idei, nu am probleme sa rulez VM-uri nici pe laptopul de la serviciu, nici pe calculatorul personal si ambele au procesoare Ryzen.
dixy is offline   Reply With Quote
Old 21-10-2021, 19:13   #13
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by db00m View Post
Nu pricep ce inseamna chestii serioase pe un desktop sincer. Sunt fanboi ECC anyway.
Eu unul rulez 10-20 WM-uri pe desktopul meu cand am de facut teste rapide.
Cine sfinti ruleaza PROD pe un desktop?!
Discutia a plecat de la 2 CPU intel, dar nah, 5900x e in dulap, astept sa vina si eroul acum, mai apoi distractie.
Ca si initiator de topic am lamurit discutia, am trecut de la Intel la AMD, sper sa se ridice la asteptari, if not, peste un an trec iar pe Intel si ura.


PS: ca sa fiu rautacios: unul suna a programator free, altul lucrator in servicii, prestator de servicii, cu idei...la moda (ibm, atos, sogeti, etc), ca si muritor de rand, imi cumpar orice, oricand, cum si cand vreau, asta ca sa trecem peste faniboi. Mai departe, well, din 2004 a inceput cultura corporate in RO si merge bine, bine rau. No offence, dar de ce sa iau un server zgomotos cand pot sa iau un desktop silent? Muritor de ATOS zicea de server, wow, yay blabla, atat stia el, dar el era super xxx in ramura lui. PML...atata stia. (chiar era super ok pe aratura lui, dar era pe langa rau cu restul)
Nu man, incercam sa zic ca daca vrei ceva care sa mearga 24/7 fara probleme chiar si un banal de NAS intelul sta mai bine si pe desktop si pe productie dar ei sunt miez pe piata de ani de zile, ma bucur ca Ryzen-ul prinde din urma si e un lucru bun pentru consumeri. Aia cu productia am adus-o in discutie ca si comparatie, poti lua xeon si intr-un banal de microserver doar de asta exista acele soket-uri. Nu ai ce face cu server grade, acasa abordez metoda low power sau optimizez hardware-ul pt consum mic (underclock etc). Daca nu mi se lua curentul cu tot cu UPS-uri cred ca microserverul custom de il am facut ar fi avut ani buni de UPtime (exceptie stop-urile de mentenanta si upgrade). Ce e amuzant e ca proiectul meu de xpenology a fost facut la oha pe hardware entry lvl gen N3150 sa vad cat tine si asa a ramas de 5 ani zile fara sa am nevoie de mai mult in care i-am trantit si automatizari in docker si tot nu e folosit nici la 50%. La work am linuxuri de ruleaza 24/7 pe hardware normal in productie de ani de zile si au intel la baza, my point e ca abia astept sa vad acelasi lucru si la AMD unde suportul software din partea dezvoltatorilor este inca slab dar e ce trebuie pe Epic-uri.
Sper sa am timp in weekend sa ma apuc sa dau teste pe Ryzen 3700X sa vad daca a ajuns ce trebuie pe consumer.

Nu toti au bani de servere adevarate pentru orice prostie si aici te adaptezi Cum zici si tu, muritori de rand suntem toti mai mult sau mai putin.

Quote:
Originally Posted by dixy View Post
VM sunt solutii din anii 90, de cand falsificai tu facturi Romtelecom. Au aparut intre timp Docker si Kubernetes.

In alta ordine de idei, nu am probleme sa rulez VM-uri nici pe laptopul de la serviciu, nici pe calculatorul personal si ambele au procesoare Ryzen.
Asta vroiam sa aud. Din ce am citit stau binisor fata de acum 2 ani cand am incercat prima data, de asta si ideea cu 3700X si esxi.

Last edited by agarici cu pedale; 21-10-2021 at 19:22.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 21-10-2021, 19:28   #14
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Problema e în modul în care tu faci declarații, crezi că doar whatever faci tu este miezul, că noi ceilalți suntem unii ce ne jucăm cu puța pe sub calorifer și că doar ce faci tu se încadrează la chestii serioase serioase.

Nu nene, fiecare face după nevoi și fiecare ajustează hardware-ul după necesități.
Man, nici acum nu ai inteles, las-o asa. Stai in lumea ta, repet esti troll-ul numarul doi si cu asta am inchis orice subiect si cu tine. Faci ce vrei cu puța ta dar macar citeste clar inainte sa arati cu degetul un lucru care nici macar nu l-am zis. In schimb am exagerat cu lucrurile asa numite "serioase" de acasa... PE MINE ma intereseaza sa fie stabil ce folosesc fara am crash-uri random sau la boot fiindca toata reteaua mea se invarte in jurul unui miez, din cauza asta am spus ca AMD-ul nu e la nivel de Intel pe VM-uri si cand zic asta nu ma refer la un VM banal pus intr-un rahat de OS numit Windows 10 sau un container, tu nu poti compara cerintele tale cu ale mele si apoi sa-mi bagi pumnul pe gat ca e ca tine si ca restul sunt prosti si in primul rand subiectul nu era intre noi doi si necesitatile noastre ci omul zicea ca AMD e de ***** vs Intel, lucru care chiar nu e adevarat. Au ajuns sa fie tot pe acolo sau chiar mai bun unul decat celalat in anumite cazuri dar de la seria 3000 in sus AMD e ce trebuie, de 5000 nici nu mai zic.

Over and out!

Last edited by agarici cu pedale; 21-10-2021 at 19:45.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,097
Total Online: 3363

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:32.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.