lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-05-2021, 19:09   #4161
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,229
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce telefon e ? S20 FE ?
Vezi ce versiune de firmware are, CSC, probabil ORO daca zici că ai anumite apps de la ei.
Cred că merge sa schimbi cu firmware ROM, curat nebranduit.
Avantajul la fw. ROM e că primești mai repede update față de cele branduite pentru Orange, Vodafone sau Telekom.
În rest nu cred ca te deranjeza și probabil se pot dezactiva acele apps.
Danos is online now   Reply With Quote
Old 29-05-2021, 19:31   #4162
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,352
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Asta sugeram si eu cu xda developers.
DAr o faci singur, dupa ce te documentezipe threadul dedicat modelului tau detelefon
kobro is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2021, 20:25   #4163
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Telefonul este Samsung Galaxy S20 FE 5g - deci cu Snapdragon 865.
Service provider software version este SAOMC_SM-G781B_OXM_ORO_RR-0014 ORO/ORO,ORO/EUX/ORO.

Nu ma intereseaza sa ma bag la creatie cu ROM-ul telefonului, mi-am luat telefonul sa il folosesc linistit si, mai ales, sa faca poze decente. L-am setat astazi si l-am folosit full time ca telefon principal, cu numarul meu si e ok.

Inafara de faza cu camera, Nord-ul era mai rapid in aproape orice operatiune, era mai fluid. Nord-ul l-am pus la vanzare si probabil diferenta dintre aceste 2 telefoane va fi foarte mica, de cateva sute de lei. Pana se lanseaza Android 12 catre consumatori, cel mai probabil voi avea alt telefon sau vad atunci daca e o intarziere prea mare.

Avantajele pe care le vad fata de Nord:
-Incarcare Qualcomm Quickcharge, PD 25w, Samsung FastCharge. Are si wireless dar pentru mine nu e neaparat un beneficiu. Nord-ul mergea doar cu al lui sau PD 20w, altfel aveai incarcare slow.
-Camerele foarte bune - Normala, Wide, Tele 3x - tele 3x mi se pare foarte interesanta pentru pozat animale Calitatea camerei principale e foarte buna, principala si tele sunt OIS. Poza o face foarte repede.
-Difuzor foarte bun, stereo, in comparatie cu Nord ca e mediocru si mono.
-Cu adaptorul usb-c la 3.5 calitatea e mult mai buna, cred ca furnizeaza mai multe curent.
-Conexiunea bluetooth pare a fi mai buna pentru ca pana acum nu mi s-a intrerupt legatura cu castile FreeBuds 4i niciodata, nici cand imi bag telefonul in buzunarul din fata stand pe banca. ANC tot nu merge calumea.
-Ecranul mai bun. Nu stiu exact ce e, dar arata mai bine. Da, are 120hz vs 90, dar e mai bun si la culori si luminozitate mi se pare.
-Bateria pare ca tine mai bine.
-Update de securitate mai rapid decat pe Nord. Pe S20 am Mai 2021, pe Nord am Martie 2021.

Dezavantaje fata de Nord:
-Softul nu e la fel de clean, desi s-a curatat mult in ultimul timp, nu se mai instaleaza o gramada de aplicatii, tot mai gasesc cate o chestie dubla.
-Swipe left imi arata Samsung Free sau nimic. Nu am optiunea de Google Now. La S21 este deci posibil ca la un moment dat sa fie update de soft si sa se poata. Pana atunci am dezactivat Free si am pus shortcut pentru Google Now.
-Softul e mai rapid pe Nord, desi telefonul e mai slab (Nord are 2 GB RAM in plus).
-Netflix are HDR10 pe Nord, nu are HDR pe S20, n-am inteles de ce, nu il folosesc pe telefon dar na...
-Ring slider-ul de pe Nord deja imi lipseste, dar macar butoanele sunt pe partea corecta la S20.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2021, 22:57   #4164
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Să-l folosești sănătos, Alin.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 29-05-2021, 23:40   #4165
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Multumesc. Sper sa ma tina un an fara probleme. I-am pus carcasa Spigen Tough Armor si acum e gata de lucru. Mi se pare ca mergea si fara nici un fel de carcasa, spatele nu aluneca necontrolat din mana dar mai bine un pic de extra siguranta.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 29-05-2021, 23:46   #4166
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am husă de silicon, foarte aderentă. Încă nu am scăpat telefonul, de obicei am grijă de lucrurile mele.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 30-05-2021, 18:53   #4167
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

posesor iphone XR , cu iOS 14.7 beta , carcasa Razer Arctech Pro, folie, in curand airpods pro si poate iwatch, poate magSafe original.

suficient pt daily use, display bun, audio foarte bun si in teste si in viata de zi cu zi, bluetooth peste medie. softul face toti banii, se aude bine, am dezactivat niste chestii pt durata bateriei. pt linistea mintii am Bitdefender cu vpn inclus.

pro: compatibil cu produsele apple (airpods pro, iwatch, in viitor dispozitiv apple vr)
poze interesante pe timp de zi, soft peste concurenta tot soiul de gesturi si rotatii si etc.
cu setari cica merge recognitia faciala si cu masca (nu am incercat). privacy peste Android/google. la nevoie se poate instala google maps sau osm and maps. de fapt sistemul de operare si preocuparea apple de intimitate reprezinta punctul forte si justificarea achizitiei.

con: bateria tine putin, incarcare greoaie, chiar si xr-ul se simte cam obosit hardware si are nevoie de suflu nou. cred ca ii schimb bateria la service autorizat in curand, poate cumpar si magsafe ... nu ma incanta cand vad ca acumuleaza impuritati de la magnetii puternici.
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2021, 19:34   #4168
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Multumesc. Sper sa ma tina un an fara probleme. I-am pus carcasa Spigen Tough Armor si acum e gata de lucru. Mi se pare ca mergea si fara nici un fel de carcasa, spatele nu aluneca necontrolat din mana dar mai bine un pic de extra siguranta.
Ia vezi la animatii, am avut s20 ultra cu s865 si se misca clar mai repede ca Nord. Nu vad cum 2GB de ram ar conta atat de mult... In orice caz, Nord e un telefon un pic cam over-rated iar update-urile vin din an in paste....

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2021, 20:19   #4169
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by labuser View Post
posesor iphone XR , cu iOS 14.7 beta , carcasa Razer Arctech Pro, folie, in curand airpods pro si poate iwatch, poate magSafe original.

suficient pt daily use, display bun, audio foarte bun si in teste si in viata de zi cu zi, bluetooth peste medie. softul face toti banii, se aude bine, am dezactivat niste chestii pt durata bateriei. pt linistea mintii am Bitdefender cu vpn inclus.

pro: compatibil cu produsele apple (airpods pro, iwatch, in viitor dispozitiv apple vr)
poze interesante pe timp de zi, soft peste concurenta tot soiul de gesturi si rotatii si etc.
cu setari cica merge recognitia faciala si cu masca (nu am incercat). privacy peste Android/google. la nevoie se poate instala google maps sau osm and maps. de fapt sistemul de operare si preocuparea apple de intimitate reprezinta punctul forte si justificarea achizitiei.

con: bateria tine putin, incarcare greoaie, chiar si xr-ul se simte cam obosit hardware si are nevoie de suflu nou. cred ca ii schimb bateria la service autorizat in curand, poate cumpar si magsafe ... nu ma incanta cand vad ca acumuleaza impuritati de la magnetii puternici.
Cat la % mai are viata bateria? Folosesti incarcatorul original, daca da atunci aia este problema? Nevasta are xr eu am iphone 11 si ambele se incarca la fel de repede si bateria tine 2 zile cu mult futai.
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2021, 21:26   #4170
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Maxim 86% dupa iOS 14.6 /7 , doar charger original. de la huawei 40w pare slow charging
cum imi pun niste iutube sa vad ce mai e nou cum se duce bateria + chestii uzuale
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2021, 21:42   #4171
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Apple foloseste PD pentru incarcare rapid, incarcatoarele Huawei nu au PD, au un standard proprietar. Incarcatorul de OnePlus 8T suporta PD de 45w, dar in rest nu prea. Sau poti sa iei incarcator de la Anker cu PD.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2021, 22:01   #4172
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu incarc cu anker si merge mai repede ca s10 care are fast charge cica... pana in ios 14.6/7 tot asa era cu bateria? mie imi pare ceva dubios acolo.
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 30-05-2021, 22:09   #4173
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

"Fast charge" "Quick charge" sunt termeni de marketing. Trebuie vazut efectiv ce protocol foloseste.

Un exemplu concret, OnePlus Nord suporta incarcarea Warp Charge 30w. S20 FE 5g suporta Fast Charge 25w. Da, doar ca in viata reala eu am incarcatoare / power bankuri Lenovo, Anker, cu PD sau Quallcomm Quickcharge. S20 Fe 5g incarca cu 25w PD, Nord 20w. La incarcatoarele Quallcomm Quickcharge (Motorola, LG) Samsung incarca cu 18w, Nordul cu... 8w.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2021, 10:30   #4174
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu e nimic în "neregulă" cu încărcătoarele proprietare, pot să fie mai eficiente decât PD-ul, care e doar un standard bătut în cuie, problema la încărcătoarele proprietare este că pot folosi conectori ne-standardizați și să nu fie compatibile cu alte cabluri/telefoane.

Bateriile din iPhone sunt baterii destul de sensibile, nu recomand să folosiți alte încărcătoare care nu sunt făcute pentru iPhone, adică doar încărcătoare Apple originale, sau Anker, Baseus, etc. dar să fie pentru iPhone.
Nu folosiți încărcătoare din Auchan sau de la chinezi.
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 31-05-2021 at 10:32.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 31-05-2021, 10:32   #4175
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu zic ca e mai eficient (si mai green) sa nu arunci o gramada de incarcatoare la gunoi pentru simplul fapt ca nu e compatibil cu noul telefon. De aceea eu as zice ca ar fi dragut sa fie USB-C all si PD all.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2021, 11:23   #4176
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu zic că ajută și să nu fii curwar din ăla, cum sunt arabii de umblă cu toate cămilele sau mbc de umblă cu toate telefoanele, ba Samsung, ba OnePlus, ba Motorola, ba Xiaomi, ba...
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 31-05-2021, 13:06   #4177
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default



Sunt impresionat ca le stii pe toate corect. Daca mai ziceai si de Apple, era pachetul exact pe ultimii 3 ani.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14

Last edited by mbc; 31-05-2021 at 13:12.
mbc is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2021, 19:46   #4178
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

real-life:
mate 20 pro charger original 1h incarcare completa 4.200 mAh
iphone xr charger original 2942 mAh oficial 30 min pt 50% si din ce inteleg pe reddit 4h pt 100%
mate 20 pro tine 1zi, 2 zile cu optimizare pt tatauci
iphone xr tine juma de zi pe eco mode, cu totul dezactivat
cum sa fii multumit in conditiile astea ?
sa ne zica expertii Apple ce charger e bun, ala original de 12w, ala de ipad , magSafe care aduna impuritati cu magnetii etc

editat pt detalii incarcare xr.
__________________
"nu mai exista dup-aia"

Last edited by labuser; 31-05-2021 at 20:26.
labuser is offline   Reply With Quote
Old 31-05-2021, 23:07   #4179
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cu cât un telefon se încarcă mai lent cu atât mai bine pentru baterie. Și cu cât stă mai descărcat (60-70% este sweet spot-ul) cu atât mai bine.
Comparațiile privind profilul de încărcare al bateriei nu își au rostul.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 31-05-2021, 23:22   #4180
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pentru 1 an cat tii un telefon chiar nu conteaza.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,095
Total Online: 3472

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 14:05.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.