lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 18-12-2020, 11:27   #1881
Xel-fire
Member
 
Join Date: Dec 2020
Posts: 12
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Am si eu o buba cu pcgarge la partea de retur, am comandat un B365 si ulterior am vazut review-uri destul de proaste la partea de VRM, se incalzesc ca naiba si de acolo throttle la cpu. Comanda era inca in stadiul de pregatita, am solicitat schimbarea ei cu un model mai performat dar mi-a fost totusi trimisa cu specificatia ca nu s-a procesat la timp. Totusi am decis sa o testes si intradevar asa era, procesorul se subtacta de la frecventa turbo de 4.9 la 4.2. Ok, am decis sa-i fac retur, evident pe banii mei, mare mi-a fost surpriza sa aflu ca garajul ofera retur pe banii tai la transport, ca apoi sa primesc mesajul asta de la ei:

Buna ziua,
Referitor la cererea dumneavoastra de retur pentru produsul Placa de baza ASRock B365 PRO4, va informam ca la receptia si verificarea acestuia s-a constatat ca prezinta defecte de ordin fizic, pini indoiti in socketul procesorului, aspect ce nu se incadreaza in termenii si conditiile de retur.
Link catre galeria foto: https://imghub.io/i/bz3gE
https://imghub.io/i/bzDN5
https://imghub.io/i/bzEVd
Din pacate PcGarage nu poate da curs cererii dumneavoastra de retur in aceste conditii insa va poate oferi urmatoarele doua posibilitati pentru a finaliza cererea de retur:
1. Incercarea aducerii produsului la starea initiala iar costurile suplimentare vor fi suportate de dumneavoastra, costurile putand fi egale cu cele ale unui produs nou.
2. Putem trimite produsul pe linie de service catre serviceul autorizat pentru decizia finala, in functie de decizia acestora vom reveni cu un raspuns. Trebuie insa sa luati in considerare si ca decizia serviceului autorizat poate fi una negativa, in cazul acesta garantia produsului fiind anulata (C.I.D).
Asteptam decizia dumneavoastra.
Multumim pentru intelegere.

Sincer, eu nu am observat pini indoiti, nici la montaj si nici la demontajul cpu-ului. Placa a fost luata la resigilate. Evident am luat decizia sa o trimita la service-ul autorizat, insa pare totul asa de dubios si aiurea, nu sunt la primul montaj de cpu cu pini pe placa de baza, dar kestia cu pini indoiti este pentru prima oara in viata cand se intampla, ah ,da, am mai avut odata o problema pe vremea de Socket A, cand pinii erau expusi pe cpu......oricum sunt curios care este feedback-ul final.
Xel-fire is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2020, 11:43   #1882
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pentru a evita asemenea probleme pe viitor să faci poze la produs înainte de a-l trimite retur sau service. Așa procedez de fiecare dată, iar pozele le fac cu telefonul, acestea având informația privind data creată, locația etc.
Am mai auzit asemenea probleme în trecut și așa se poate preveni.

Îți recomand să le răspunzi și să le soliciți pozele cu produsul în ansamblu astfel încât să se observe și numărul serial, în caz contrar să îi informezi că vei depune sesizare de abuz față de client la ANPC.
Doar cu sesizare a comerciantului la ANPC am rezolvat problemele apărute în timp.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 18-12-2020, 12:20   #1883
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

O sa-i stranbe ei si fac poza. Sunt deja cazuri istorice la ei.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2020, 13:08   #1884
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Se indreapta lejer cu un ac.
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2020, 13:22   #1885
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

In momentul in care faci poza inainte de ambalare (eu fac si filmare in timpul ambalarii, sint stan patitul la jigodile de la cel.ro), le-o si trimiti atasata la cererea de retur/garantie, asa nu au cum sa o dea la intors.

Eu asa le-am trimis in cererea de retur, si am specificat clar:

"Buna ziua, placa a plecat astazi spre dvs cu Fan Courier, AWB 16918000.
Am achitat transportul.
Placa a fost ambalata in cutia ei cu absolut toate accesoriile cu care a venit, cutia fiind ambalata suplimentar in cutia de carton in care am primit cealalta placa.
Am facut un set de poze detaliate in special la placa, cit si la ambalaj, pentru a evita orice neplacere ulterioara referitoare la integritatea produsului.
Aveti aici un link cu toate pozele facute, inainte de ambalare si dupa, in cazul in care coletul ajunge deteriorat:

https://postimg.cc/gallery/SpBZw0C
"
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 18-12-2020 at 13:29.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2020, 14:37   #1886
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si eu evit sa mai cumpar de la PC Garage de când mi-au băgat pe gât ca am lovit eu un NAS si mi-au oprit 10% din suma plătită pentru acest lucru, cu toate ca acel mic semn era de cand am desigilat produsul, un mic defect de fabricație, de la turnare probabil, m-au acuzat ca eu l-as fi făcut deși le-am arătat poze făcute înainte, tot nu au vrut sa accepte returul până când nu am fost de acord sa mi se oprească cei 10%.
Foarte scârboși au devenit, prefer sa iau de la Emag sau alții, chiar dacă e ceva mai scump.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2020, 14:44   #1887
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Danos View Post
Foarte scârboși au devenit, prefer sa iau de la Emag
Uhm, I have some news for you.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2020, 14:50   #1888
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

știu că sunt același drac, doar că Emag încă nu mi-au făcut nici o fază de acest gen.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2020, 14:54   #1889
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu sunt același drac, au doar același acționariat. Angajații și managerii sunt diferiți, de aici comportamentul mizerabil din partea celor de la PC Garage la unele faze.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2020, 16:34   #1890
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Şi ce, Emac nu-s mizerabili? Bă...
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2020, 16:36   #1891
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by korby View Post
Şi ce, Emac nu-s mizerabili? Bă...
Clar ca nu-s mizerabili.Am facut retur la produse si nu au ajuns produsele la ei si eu aveam banii in cont .Am desfacut laptop ,am schimbat pasta ,si cand l-am trimis la garantie nu am primit refuz.Au preturi mari dar sunt cei mai onorabili din RO.
Cand iti cumperi ceva cu bani multi ,ia-ti de la Emag si nu ai probleme chiar daca e cu 200 mai scump.
Am luat televizor nou de la Altex ,defect din fabrica,sunat dupa 2 ore dupa ce a scanat curierul coletul ca e defect,au zis sa il trimit ca mi-l repara...Pai le-am zis ,"eu vreau televizor nou reparat"?,le-am zis clar ca am facut poza la serie sa nu cumva sa trimita tot acelasi televizor.
A durat 3 saptamani pana am primit altul ca au zis ca poate am varsat eu ceva in el sau l-am lovit.

Last edited by torque49; 19-12-2020 at 11:13.
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2020, 17:50   #1892
Xel-fire
Member
 
Join Date: Dec 2020
Posts: 12
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Până la urmă mă gândesc să fac apel la protecția consumatorului in cazul unui răspuns negativ, până la urmă am luat-o la resigilate, avea punga bacplate-ului și a cablurilor asta rupte. Poate mă va ajuta asta la soluționare in caz de escaladare. Va țin la curent
Xel-fire is offline   Reply With Quote
Old 18-12-2020, 17:57   #1893
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Xel-fire View Post
Până la urmă mă gândesc să fac apel la protecția consumatorului in cazul unui răspuns negativ, până la urmă am luat-o la resigilate, avea punga bacplate-ului și a cablurilor asta rupte. Poate mă va ajuta asta la soluționare in caz de escaladare. Va țin la curent
Pai daca era resigilata cum sa nu fie rupte?Defectele fizice se anunta in 48h ...dupaia te poti spala cu ea pe cap...

Last edited by torque49; 19-12-2020 at 11:12.
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-2020, 12:25   #1894
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Ai vreo poza sau print screen cu procesorul tau ruland pe placa facand throttle?
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is online now   Reply With Quote
Old 21-12-2020, 16:55   #1895
Xel-fire
Member
 
Join Date: Dec 2020
Posts: 12
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Nu sunt rupte, ei specifica ca sunt indoite, eu nu am observat asta nici cand am montat/demontat si sincer nici din poze nu se prea vede foarte bine. Nu, nu am facut poze cu throttle, odata instalat am rulat aida64 si dupa 1-2 minute se ducea din 4.7 in 4.2 si scadea temperatura sensibil.
Xel-fire is offline   Reply With Quote
Old 21-12-2020, 18:05   #1896
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

Ziceam de pungile de la accesorii ca sunt rupte
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-2020, 18:21   #1897
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Xel-fire View Post
Nu sunt rupte, ei specifica ca sunt indoite, eu nu am observat asta nici cand am montat/demontat si sincer nici din poze nu se prea vede foarte bine. Nu, nu am facut poze cu throttle, odata instalat am rulat aida64 si dupa 1-2 minute se ducea din 4.7 in 4.2 si scadea temperatura sensibil.
Asta nu are legatura cu placa de baza, ci cu racirea pe care o ai pe CPU.
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 21-12-2020, 19:20   #1898
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sint unele placi de baza, setari ale lor in special, in bios, care micsoreaza boost-ul din cauza temperaturii VRM(uri), pentru a se proteja. La mine la ASRock si la o ASUS, este undeva o setare, referitoare la VRM temp, pe care daca o activez, procesorul nu mai urca cum trebuie in boost, adica urca si in citeva sec, scade automat si acolo ramine. La ambele computere, racirea e pe apa si nu se pune problema de CPU throttling.
De retinut pentru colegi, pe viitor, faceti multe poze la ce trimiteti in garantie/retur, in special la placi de baza si placi video.
Mai bine sa plinga ei decit sa plingeti voi!
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 21-12-2020 at 19:31.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 21-12-2020, 20:58   #1899
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Am trimis căștile juniorului, un set Corsair HS-60, la garanție. Mi-au trimis email că au fost trimise la furnizor pentru „decizia finală”.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 21-12-2020, 21:45   #1900
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,352
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai?
Si eu am probleme intermitente cu microfonul...
kobro is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,106
Total Online: 3975

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:47.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.