lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-11-2021, 18:38   #1
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default Probleme Zotac 1080ti Amp Extreme

Salut,

Am o placa video Zotac 1080ti Amp Extreme la care am observat artefacte in 3dmark doar la unul dintre teste, apareau artefactele si facea freeze sau crash to desktop.
La acea vreme nu am mai dorit sa cercetez si am cumparat alta placa video.
Acum sunt in situatia sa ii fac un upgrade la baiatul meu si ma gandeam ca pot face ceva cu aceasta placa Zotac.

Daca scadeam putin frecventa la memorii placa nu mai facea artefacte si trecea 3dmark.
O alta problema era crash to desktop in Battlefield 5, crashuri pe care nu le puteam explica la momentul respectiv.

Placa testata in Furmark si Kombustor nu avea probleme, nu apareau artefacte si nu se incalzea, problema era doar in 3dmark si crash to desktop aleator.

Cu preturile nesimtite la placile video as incerca sa remediez problema, in prima faza i-as pune un bios cu frecvente mai scazute la memorii.

Ce alte solutii ar fi? De vandut asa nu pot pentru ca m-ar ajunge blestemele

Multumesc.
Ares is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2021, 19:08   #2
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Salutari,
Ce fel de artefacte facea ? video pls... ajuta mult.
De verificat si in alt sistem si fara brizbrizuri de risiere si alea alea.
Cauta si bios update in caz de ceva.

Una peste alta ti-as recomanda urmatoarele: instalezi MSI aferburner ultima versiune beta si dai unlock la voltaje.
Te duci si tragi de sliderul de memorie la minim si faci teste unde crapa inainte si vezi daca mai face, faci run-uri mai multe. Daca dispare sunt sanse mari sa fie memoria.
Tot cu memoriile la minim te duci in MSI afterburner si apesi CTRL-F si ii faci o frecventa mai joasa cu mult si liniara (gasesti pe google cum se face undervolt si underclock la ea daca nu esti fan) , iti recomanda sa cazi mult doar in ideea de a vedea daca mai face si repeti testele. O alta optiune ar fi sa testezi si cu memorile defaul si GPU tras mai jos dar depinde de rezultate.

Cu putin noroc poate o mai refolosesti cativa ani pana crapa de tot. Sa stii ca sunt firme care repara bine placile mai ales daca e doar un chip de memorie.


LE: Daca ti se trica peste cativa ani, te rog nu o arunca, o vreau eu pe post de bibelou ca arata bestial placa.

Last edited by agarici cu pedale; 02-11-2021 at 19:19.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2021, 19:17   #3
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by agarici cu pedale View Post
Salutari,
Ce fel de artefacte facea ? video pls... ajuta mult.
De verificat si in alt sistem si fara brizbrizuri de risiere si alea alea.

Una peste alta ti-as recomanda urmatoarele: instalezi MSI aferburner ultima versiune beta si dai unlock la voltaje.
Te duci si tragi de sliderul de memorie la minim si faci teste unde crapa inainte si vezi daca mai face, faci run-uri mai multe. Daca dispare sunt sanse mari sa fie memoria.
Tot cu memoriile la minim te duci in MSI afterburner si apesi CTRL-F si ii faci o frecventa mai joasa cu mult si liniara (gasesti pe google cum se face undervolt si underclock la ea daca nu esti fan) , iti recomanda sa cazi mult doar in ideea de a vedea daca mai face si repeti testele. O alta optiune ar fi sa testezi si cu memorile defaul si GPU tras mai jos dar depinde de rezultate.

Cu putin noroc poate o mai refolosesti pana crapa.
Cauta si bios update in caz de ceva.
Multumesc de raspuns!

Placa nu mai este in sistem de 1 an si nu o pot testa acum.

Am incercat atunci si am pus placa direct in slot, era pe riser, acelasi lucru. Daca scadeam putin frecventa la memorii mergea si trecea testul.
Nu am testat cu memoriile la minim, daca scadeam frecventa la GPU tot avea artefacte. Cred ca scadeam vreo 200Mhz la memorii si era ok.
Artefacte avea doar in 3dmark, in alte jocuri era ok, nici o problema. In Battlefield 5 cateodata facea crash to desktop dar nu avea artefacte.
Ares is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2021, 19:20   #4
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bun atunci.
Fie o folosesti cu - la memorii pana crapa de tot ... fie o repari, la ce preturi sunt acum cam merita reparatia.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 02-11-2021, 21:42   #5
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

Unde as putea sa o trimit sa se uite cineva priceput la ea ? Eu nu cunosc pe nimeni din pacate.
Ares is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Pret ZOTAC GeForceĀ® GTX 1080 Ti AMP Extreme Ares Placi video 5 19-10-2018 23:42
Review ? ZOTAC GeForce GTX 1080 AMP Extreme LAB501 Articole 7 01-12-2016 16:03

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,105
Total Online: 3911

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 16:43.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.