lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-12-2022, 23:34   #2341
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am luat un Ubiquiti ER-X.

Dar:
Quote:
Originally Posted by Bennedict View Post
In rest am 940Mbps up down cu ultimul firmware.
Eu nu prind in aceleasi conditii decat 932Mbps down si 922Mbps up. Probabil mai trebuie setat ceva si nu am dibuit.
Pe emag laudau ER-X-ul cu 960Mbps down ...

Cu Tp-Link am 932Mbps down si 942Mbps up.

Quote:
Originally Posted by allexb View Post
ER-X mi se pare obsolete, e limitat la 1Gbps both ways deci o sa ai maxim 500/500 full duplex.
True.

MikroTik avand acelasi HW ca si ER-X e tot la fel limitat? Nu as vrea sa cumpar si un MikroTik doar ca sa vad.

Pana si un Tp-link Archer C2 de 8 ani stie 1Gbps full duplex.

Stau si ma gandesc daca sa ii fac vant lui ER-X.

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Fizic vorbind, ER-X e mic, Dream e cam mare.

MiniPc-urile nu imi prezintă incredere (la modul plug and forget), au nevoie de sursă de alimentare specială (gen 19.5V?!?) și au consum măricel.
ER-X e mic si are update-uri de soft - avantaje , dar e slab ca perfomanta bruta - MARE dezavantaj.

Mini PC-urile vin cu alimentatoare de 12V si 1A unele. De unde sa traga mai mult de 12W?

pfSense pe un minipc ar trebui sa prezinte incredere nu?
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2022, 10:09   #2342
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Sincer nu știu ce să iți zic, da' pari un băiet cam afurisit.

Situația la mine e cam așa: am două TP-Link Archer C2 și un ER-X.

ER-X stă in cutia de la stradă și se ocupă de internetul casei.
Un Archer C2 este cateva camere mai incolo, pe post de AP, iar un altul este offline, cu antenele demontate, la mine pe birou, așteptand vremuri mai bune, proiecte mai interesante.

Asta cred că spune tot.

Nu știu la ce mini PC-uri te gandești tu, dar sigur nu prea găsești cu 12V și 1A. Poate vrei să dezvolți...

Ontopic/offtopic, dar:
https://www.rhsgroup.ro/routere/3924...d-hap-ax2.html
https://nasstore.eu/product/mikrotik-hap-ax2-wifi6/

Quote:
Reintra in stoc in 2022-12-26
Quote:
99.00€ (117.81€ incl. VAT)
Backorder item is available to order but will not ship until more arrive in our warehouse. The delivery date is unconfirmed and can be rescheduled by manufacturer without prior notification.

Estimated shipping date: 02 March 2023
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2022, 14:02   #2343
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Sincer nu știu ce să iți zic, da' pari un băiet cam afurisit.
Asa imi place sa cred si eu ca sunt.

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Nu știu la ce mini PC-uri te gandești tu, dar sigur nu prea găsești cu 12V și 1A. Poate vrei să dezvolți...
Modele de pe AliExpress:
1. opton X86 Fanless Mini PC J4125 J4105 Quad Core 2x i226-V 2.5G Nics Industrial Soft Router Firewall Computer PC NVMe 2xUSB3.0
2. Celeron J4125 2.5G Router 4x Intel i226-V 2500M LAN 2xDDR4 HDMI1.4 DP1.2 Fanless Mini PC OPNsense Firewall Appliance VPN Server
3. 2022 New 11th Gen Pentium N6005 2.5G pfSense Router 4*Intel i226 Nics NVMe 2*DDR4 Fanless Mini PC OPNsense Firewall VPN Server
4. 6 LAN Intel i226-V 2.5G Soft Router Pentium N6005 2*DDR4 Slot NVMe Firewall Computer Fanless Mini PC HDMI2.0 DP1.4 ESXi Proxmox
5. New 12th Gen Micro Firewall Appliance 6 Intel i226-V NIC Ports Fanless Mini PC Celeron J6413 J6412 Network Gateway Soft Router

Poate mai sunt si altele dar eu pe astea le am prin wishlist.

Pe ele pui pfSense si nu prea are sens sa iei cu 6 lan-uri ca ala nu prea stie switching, ideal ar fi ceva cu 3 porturi maxim.

Consumul de 10W-12W l-am luat de aici:

Si m-am inselat: nu era de 10-12W. Era de 10-12W idle (6-7W cu un adaptor mai bun) si 20-24W in fullload.

Dar inca nu fac pasul spre asa ceva.

Am de vanzare un ER-X.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2022, 14:40   #2344
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

E foarte frumos ce imi arăți tu, dar nu prea. Motivele sunt simple, eu vreau o rețea să lucreze singură pentru mine, nu vreau să stau eu să bibilesc permanent la ea. Am mai multă incredere in update-uri impinse pe țeavă de Ubiquiti decat să le fac eu cu m?na mea.

Iar tu cam vrei să te duci de la un router plug and forget spre un calculatorici cu firewall complicat de administrat, adică vrei să iți complici existența. Pentru ce?!?

Singura chestie mișto la aia cred că ar fi porturile de 2.5Gbps de care efectiv nu cred că am nevoie și parcă in posturile anterioare și tu ți-ai auto-demonstrat că nu ai nevoie.

Liteon face unele dintre cele mai bune (solide) și eficiente surse inchise, nu ai cum să scazi sub acea sursă pe care o are ăla in video, aia e practic best of the best of the best. MeanWell fac și ei surse bune.

Dar o sursă bună de la Liteon și Meanwell sunt scumpe in draci, asta dacă nu o ai deja luată chilipir cu altă ocazie.

Cred că mai bine faci retur la ER-X decat să il vinzi, dar tare imi este că după ce testezi minuni scumpe de pe Aliexpress o să revii la un router Tenda spanzurat cu capul in jos.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2022, 14:46   #2345
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Treaba-i in felul urmator:
1. Daca nu esti platit, cel mai important este sa fie hands off.
2. Daca esti platit, cel mai important este sa aiba toate functionalitatiile necesare, chiar daca creste complexitatea, dar sa fie clientul foarte multumit, chiar daca inseamna mai multa munca.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2022, 16:01   #2346
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
E foarte frumos ce imi arăți tu, dar nu prea. Motivele sunt simple, eu vreau o rețea să lucreze singură pentru mine, nu vreau să stau eu să bibilesc permanent la ea. Am mai multă incredere in update-uri impinse pe țeavă de Ubiquiti decat să le fac eu cu m?na mea.

Iar tu cam vrei să te duci de la un router plug and forget spre un calculatorici cu firewall complicat de administrat, adică vrei să iți complici existența. Pentru ce?!?
Imi place "plug and forget", doar ca C2-ul pe care si eu il am dar ca intrare in retea are ultimul update in 2017.
ER-X-ul de acum din decembrie. Ambele sunt "plug and forget", doar ca tot ce imi doresc e securitate la zi pe cat posibil, adica firmware cat de cat recent cu vulnerabilitati rezolvate.

La Ubiquiti ma enerveza limitarea up/down la 1Gbps. Si contravine piticului cu maxim, maxim, maxim nu cu limitari.

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Cred că mai bine faci retur la ER-X decat să il vinzi, dar tare imi este că după ce testezi minuni scumpe de pe Aliexpress o să revii la un router Tenda spanzurat cu capul in jos.
Cred ca ajung sa pun in loc de Archer C2 cu firmware din 2017 un archer C6 cu firmware din 06.2022 (cu security fixes, penultimul fiind din 2020).

Merge retur pe OLX? De acolo l-am luat, acolo se duce/este.

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Treaba-i in felul urmator:
1. Daca nu esti platit, cel mai important este sa fie hands off.
2. Daca esti platit, cel mai important este sa aiba toate functionalitatiile necesare, chiar daca creste complexitatea, dar sa fie clientul foarte multumit, chiar daca inseamna mai multa munca.
1. Piticii nu ma platesc si nici familia nu incurajeaza pierderea timpului cu routere: daca ma frec 1 luna si apoi 3 ani stau linistit merge, altfel ... nu prea.
2. Clar nu sunt pentru asta. E doar pitic.

Last edited by madhorsefuzzy; 29-12-2022 at 16:04.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2022, 16:07   #2347
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Realitatea insa e alta: Nu merge sa pierzi 1 luna si sa stai calm 3 ani pentru simplul motiv ca trebuie sa faci patching constant ca sa acoperi gaurile de securitate. La un router pui patchul si noapte buna. La serverul tau faci patchul dupa care, daca ceva merge prost, faci troubleshooting. Deci iti bati capul constant daca e ceva de batut capul. Dupa aia, peste 2 ani vezi ca nu mai e suportata versiunea aia si trebuie sa faci upgrade la o versiune mai noua. Alte povesti, alt stres, alte prostii. Pur si simplu nu merita. Daca vrei tu sa bibilesti un server, super, dar nu face asta pe serverul care iti da internet in casa, nu e o idee buna.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2022, 16:12   #2348
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Tocmai de asta nu am cumparat nimic de pe AliExpress. Si nu ma atrage nici MikroTik.

Ubiquiti era cu interfata umana precum TpLink, Asus, etc., dar ...
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2022, 16:17   #2349
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ar trebui sa te atraga Mikrotik pentru ca l-ai setat si gata. Nu-ti bati capul. Nu e in aceeasi categorie un Mikrotik cu un pc cu pfsense sau ce vrei sa faci.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2022, 18:44   #2350
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Asa imi place sa cred si eu ca sunt.

Modele de pe AliExpress:
1. opton X86 Fanless Mini PC J4125 J4105 Quad Core 2x i226-V 2.5G Nics Industrial Soft Router Firewall Computer PC NVMe 2xUSB3.0
2. Celeron J4125 2.5G Router 4x Intel i226-V 2500M LAN 2xDDR4 HDMI1.4 DP1.2 Fanless Mini PC OPNsense Firewall Appliance VPN Server
3. 2022 New 11th Gen Pentium N6005 2.5G pfSense Router 4*Intel i226 Nics NVMe 2*DDR4 Fanless Mini PC OPNsense Firewall VPN Server
4. 6 LAN Intel i226-V 2.5G Soft Router Pentium N6005 2*DDR4 Slot NVMe Firewall Computer Fanless Mini PC HDMI2.0 DP1.4 ESXi Proxmox
5. New 12th Gen Micro Firewall Appliance 6 Intel i226-V NIC Ports Fanless Mini PC Celeron J6413 J6412 Network Gateway Soft Router

Poate mai sunt si altele dar eu pe astea le am prin wishlist.

Pe ele pui pfSense si nu prea are sens sa iei cu 6 lan-uri ca ala nu prea stie switching, ideal ar fi ceva cu 3 porturi maxim.

Consumul de 10W-12W l-am luat de aici: New Fanless 4x 2 5GbE Virtualization and Firewall Appliances

Si m-am inselat: nu era de 10-12W. Era de 10-12W idle (6-7W cu un adaptor mai bun) si 20-24W in fullload.

Dar inca nu fac pasul spre asa ceva.

Am de vanzare un ER-X.
Deci tu vrei sa te lego la cap fara sa te doara.
Man, routerele si ap-urile trebuie sa le ai astfel incat sa uiti de ele.
Eu nu am mai intrat in interfata routerului de 1 an (mint, am intrat cand m-am mutat inapoi acasa, ca sa schimb userul si parola pppoe). Am.scripturi care fac autoupdate, care dau jos listele actualizate de IP-uri declarate ca attacker, care actualizeaza automat ddns-ul noip si reguli de firewall care adauga automat in lista de blocked ip-urile de la care se incearca brute force sau pinguri repetate etc.
Firewall-ul e stufos, adevarat, dar nici nu ma intereseaza sa vad 900/900 in speedtest. Pt mine securitatea e mult mai importanta decat sa vad max in speedtest.
Daca stii bine pfsense si alte nebunii, go for what you like. Daca nu, ia un router destept, documenteaza-te si securizeaza-l maxim. Eventual ii pui un script care sa ruleze la luna reboot, pt a primi alt IP (sa zicem ca sunt boti care il invata de pe te miri unde si dai in el) si sa curete blocklist-ul acumulat.
Nu inteleg ce zici prin interfata umana. Winbox-ul de la mtik e interfata clicky-clicky. Dar trebuie sa inveti putin cum sa faci ce vrei prin acea interfata. E stufoasa, pt ca poti face multe, dar stufos nu inseamna inuman.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 29-12-2022 at 18:48.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2022, 22:33   #2351
allexb
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucurstadt
Posts: 1,192
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default

Guys, din ce scrieti voi e clar ca nici unul nu a pus mana pe pfsense/opnsense dar aveti pareri.

E cat se poate de plug and forget, tot ce poti sa strici e minipc-ul?fiind o chinezarie fara garantie si cam atat.

Nu, nu pui pfsense daca nu ai nevoie de functii avansate si ma repet: IDS/IPS; niste reguli de firewall sunt ceva basic.

Ce ofera uniquiti si mikrotik la preturi decente sunt low power, nu o sa rulezi niciodata IPS la 1Gbps sau vreun VPN la full speed.
In schimb, pe chinezariile alea e posbil.

EdgeOS si RouterOS sunt linux, pfsense/opnsense sunt BSD?you pick your flavour.

Vrei ceva mai trustworthy?cumpara netgate sau DEC.

Si totusi?de unde frica asta ca cineva isi iroseste timpul sa va sparga tocmai pe voi?


Sent from my iPhone using Tapatalk
allexb is offline   Reply With Quote
Old 29-12-2022, 22:43   #2352
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by allexb View Post
Si totusi?de unde frica asta ca cineva isi iroseste timpul sa va sparga tocmai pe voi?
C'mon... ne zici ca suntem pufani cu pfsense si pui intrebarea asta? Pai?
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2022, 02:39   #2353
allexb
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucurstadt
Posts: 1,192
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai da omule, explica-mi ce expui pe net de la tine din casa si nu poate fi folosit printr-un VPN? De cate ori s-a descoperit bug de securitate suficient de serios pe echipamentele pe care le-ai folosit?

Recomand o solutie open-source, care vorba aia, are cele mai mari sanse sa fie patchuita la timp si nu e suficient de robusta

Cumparati ceva decent si enjoy your lives. Verificati mai degraba restul de chinezarii din retea care scurg date in china like there?s no tomorrow.

Las cuvantul mai marilor retelisti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
allexb is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2022, 10:07   #2354
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

La asta cu chinezariile care trimit tot ai mare dreptate.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2022, 10:40   #2355
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ăia care iși pun pfsense la intrarea in casă mă gandesc că nu au Tuya Smart pe telefon.

Iar invers e și mai simplu, ăia cu Tuya Smart nu iși pun pfsense, atat de simplu este.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2022, 10:46   #2356
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Lasa, ca nici cu altii nu mi-e rusine. Eu m-am crucit cate date poate cara pe serverele lor un nenorocit de AC Samsung (si asta acum ani buni)
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2022, 10:50   #2357
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu device-uri inteligente am: un Roborok, o masina de spalat vase Bosch, masina de spalat rufe LG, LED Philips, Oled Samsung si 2 Chromecast TV-uri.

Ups. Deconectez de la net OLED-ul Samsung si folosesc ChromeCast-ul la el.
Apoi masina de spalat Bosch nu are nevoie de Wifi oricum ...

Raman Roborok-ul si Masina de spalat LG.

Last edited by madhorsefuzzy; 30-12-2022 at 10:52.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2022, 14:49   #2358
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Lasa, ca nici cu altii nu mi-e rusine. Eu m-am crucit cate date poate cara pe serverele lor un nenorocit de AC Samsung (si asta acum ani buni)
Samsung nu cară date pe Smartthings care să fie relevante privind datele personale ale utilizatorilor. M-am uitat și eu pe API-ul lor, pe ceea ce transmite AC-ul și aplicația de Android și pot spune că nu trimit mare lucru, de fapt cam nimic.
Nici măcar statisticile privind consumul nu se duc la Samsung/Smartthings pe site.
Asta la aerele condiționate mai noi, din gamă Cebu și Windfree. La alea vechi nici at?t, alea merg doar pe LAN.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2022, 22:08   #2359
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Ăia care iși pun pfsense la intrarea in casă mă gandesc că nu au Tuya Smart pe telefon.

Iar invers e și mai simplu, ăia cu Tuya Smart nu iși pun pfsense, atat de simplu este.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
Dezvolta pls...
La anul cel mai probabil, sper sa ma mut si va trebui sa imi fac reteaua in casa. Si sincer ma gandeam si eu la ceva de genul modem -> router pfsense -> switch -> prize net si AP-uri.
Ca echipamente smart, momentan nu am mare lucru...un NAS Synology, un aspirator, TV-uri...dar probabil vor mai urma. Pe partea de climatizare, intrerupatoare nu stiu daca voi merge pe smart...dar mna, nu se stie niciodata.

Oricum vreau sa ma documentez putin ce si cum, si ce e cu securizarea asta si de ce? Momentan...sunt basic user (probabil ca 90% din utilizatorii de internet).
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-2022, 23:46   #2360
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

La multe chestii integrările nu se fac dec?t prin Tuya Smart, ceea ce nu prea e de dorit. Multe merg ?nsă reflashuite cu Tasmota/ESPhome de exemplu, dar de obicei doar device-urile cu ESP-uri ?n ele. Problema e că chinezoii scot și aruncă pe piață clone de ESP mai ieftine, ce nu pot fi Tasmotizate.

Absolut toate device-urile ar trebui să fie Smart, pentru că nu știi ce nevoi și ce integrări surpriză vei avea mai t?rziu. Eu personal nu sunt fan becuri, leduri și lumini, nu sunt fan ?ntrerupătoare cu touch de exemplu atunci c?nd vorbim de Smart house.
De asemenea nu mă omor după boxe assistant gen Alexa, Siri, google.
Dar ?n rest orice e smart e bine venit, chiar dacă nu ?l folosesc Smart.

Climatizarea este una din cele mai importante părți Smart ?ntr-o casă, de exemplu poți seta senzori de temperatură, termostate de ambient, valve trv, relee, etc. pentru a ?ți face managementul pe partea de ?ncălzire.

Iar aerul condiționat este important pe partea smart pentru că ?l poți prioritiza ?n funcție de panourile fotovoltaice.

De asta este important să ai protocol de comunicare deschis, public, bine utilizat/implementat.

Așa că trebuie să alegi cu grijă ce cumperi, altfel o să te oftici și o să ?ți dai pumni ?n cap de nervi pentru că ai cumpărat o chestie și nu o poți integra cum vrei tu.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
ultimul thread care il fac jur pls cat mai multe raspunsu deci este ultimul jur steam23 Cutia de sub birou 40 19-12-2013 15:02
Problema retelistica 2dor Cutia de sub birou 13 30-12-2011 17:25
GigaWorks T20 vs Logitech Z520 care pe care? puff0086 Periferice 9 12-06-2011 15:29
Sectiune despre retelistica segamarius lab501 2 09-06-2011 19:22
D-Link DIR 524 - problema de retelistica Monstru Periferice 13 15-01-2010 10:15

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,140
Total Online: 3795

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 02:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.