lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 01-06-2021, 07:49   #4181
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

https://twitter.com/UniverseIce/stat...88107409334274

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2021, 08:05   #4182
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Pentru 1 an cat tii un telefon chiar nu conteaza.
Eu am htc-ul M8 din 2015 si ruleaza fin in continuare in familie. Deci conteaza.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2021, 10:21   #4183
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Eu am htc-ul M8 din 2015 si ruleaza fin in continuare in familie. Deci conteaza.
Pentru asta e util adaptive charge, il incarca pana la 80% cand il pui seara la incarcat si il tine acolo pana a doua zi dimineata cu aprox 1h inainte sa sune alarma. Dupa aceea incepe si il incarca in intregime si cand suna alarma e incarcat.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2021, 10:51   #4184
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu știu cum e la alții, dar din experiență am nenorocit mai multe baterii, prin urmare am ajuns la următoarele concluzii.

Telefoanele Apple nu se încarcă decât cu chargere specializate, dacă nu scrie Apple, Anker, Baseus pe el atunci nu îl încarc. Nu se încarcă Apple cu chargere no name din Auchan, nu se încarcă cu chargere de mașină cheap.
Bateriile Apple se degradează oricum rapid, deci e bine la câțiva ani să le mai și schimbăm.
Bateriile Apple ținute permanent în priză nu sunt prea fericite.

Toate telefoanele moderne cu Android ar trebui încărcate cu limita la 80% pe timpul nopții.

Laptop-urile dacă stau permanent în priză ar trebui ținute la încărcat la 65-70%, altfel în 1-2-3 ani bateria se poate strica. (Nu știu cum e pe la alte mărci, dar la Asus și Lenovo sunt apps pentru așa ceva).
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 01-06-2021 at 10:57.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2021, 11:54   #4185
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu tin foarte mult telefoanele dar pot spune ca nu am belit niciodata o baterie, le-am dat in familie sau la prieteni si cumva inca tin extrem de bine.
Nu am tinut cont de nimic ci doar de faptul ca le-am incarcat cu chargere originale sau xiaomi, huawey si mai nou un telur la 15RON.

La laptop-uri unde se poate pune limitare, da un 80% e ok. Nici la capitolul asta nu am reusit sa distrug o baterie mai mult de 40% uzura.

Ah da, si apple e pretentios, logic. Altfel nu ar vinde chargerele lor.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2021, 12:36   #4186
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nici eu nu am avut grija la nici un telefon cum il incarc, de obicei daca bateria e la 50% sau sub il pun la incarcat seara inainte de culcare si-l las peste noapte pana dimineata cand ma trezesc, daca ma trezesc peste noapte si vad ca bateria e incarcata atunci il scot de la incarcat, in rest oricand e nevoie il bag la incarcat, nu am tinut cont niciodata sa-l tin la incarcat pana la 80% sau sa nu-l descarc mai putin de 20%, uneori ajung cu el acasa la 5%, nici o problema pana acum si eu tin de obicei telefoanele mult timp, Samsung Galaxy S5 2 ani, S7 3 ani, acum am S10+ de vreo 9 luni si cred ca-l voi pastra pana face 2 ani.

Nu am observat de exemplu la Samsung S7 o degradare a bateriei dupa 3 ani mai mult de 10-15%, daca la inceput obtineam cu el SOT 6 ore si ceva, dupa 3 ani obtineam vreo 5 ore si ceva SOT.
Depinde si cum e folosit pana la urma, eu nu ma joc deloc pe telefon, nu am instalat nici macar un joc, ce am observat pana acum ca la filmare la rezolutie 4k se duce cel mai rapid bateria.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2021, 13:07   #4187
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

De obicei, nu-mi cumpar incarcatoare de calitate indoielnica. Incarcatoarele cu care incarc telefonul peste noapte sunt LG cu cablu Anker si e de 18w, deci practic OnePlus Nord se incarca cu 8w si acum S20FE se incarca cu 15, respectiv la fel ca si cu incarcatorul din pachetul lui. Dar daca, in timpul zilei, am uitat sa il pun la incarcat si e 20% sau l-am folosit foarte mult si am nevoie de curent, pentru mine e mult mai important sa ma pot baza pe telefon si sa aiba bateria plina decat sa ma gandesc la uzura lui. Efectiv nu ma intereseaza uzura lui, ma intereseaza sa-mi fac treaba. In momentul ala il conectez la incarcatorul PD de laptop sau la un power bank PD daca sunt plecat si se incarca cat de repede poate.

Faza asta cu stai sa am grija de baterie ca sa tina 10 ani nu ma intereseaza si cred ca productivitatea telefonului e mult mai importanta decat longevitatea lui. Bateria se poate schimba cu costuri nu foarte mari la service peste 5 ani si mergi mai departe, iar 5 ani cam tine orice baterie de telefon.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2021, 13:13   #4188
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Încărcătoarele PD sunt de regulă încărcătoare bune, pentru simplul motiv că au multă electronică și logică în ele. Încărcarea din Powerbank iar este ok pentru că este o încărcare DC, eventual chiar sub 5V, deci nu are ce să se strice.
Probleme apar la încărcarea cu generice/noname-uri de la priză (AC), acolo nu ai de regulă control pe ripple și voltajul de intrare care poate fi peste limite și poate fluctua grav.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2021, 13:51   #4189
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,320
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si telefoanele au modul de conversie in ele sa converteasca de la USB 5V la 3.7-4.2v pentru incarcarea bateriei. Ripple-ul ala nu intra "direct" asa in baterie. Adica daca ar stresa ceva, ar stresa circuitul de incarcare din telefon, nu neaparat bateria direct.

Tin mine ca la S3 sau S5 cu incarcatoare dubioase primeam si mesaj "unstable charging detected, slow charging only".

Unele pur si simplu se duc repede, batch-uri ciudate, etc. Eu pe Mi8 de exemplu l-am incarcat doar cu chargere "de firma" si dupa 2.5 ani am estimat 2600mAh din 3400mAh original. Si am avut grija sa-i dau doar 80% in poate 90% din incarcari.

Dar are si foarte multe cicluri ca folosesc Waze la orice iesire. Cred ca are pe putin 1000-1200 de cicluri in astia 2.5 ani. Ceea ce e foarte ok daca stau sa ma gandesc bine pentru un rahat de baterie cu litiu.

Am luat baterie originala noua, cand am timp o schimb. 50Ron
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 01-06-2021 at 13:53.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2021, 19:13   #4190
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

vin si noutatile

iPhone 13 mini - 2406mAh (8 percent capacity increase over iPhone 12 mini)
iPhone 13 - 3095mAh (9.9 percent capacity increase over iPhone 12)
iPhone 13 Pro - 3095mAh (9.9 percent capacity increase over iPhone 12 Pro)
13 pro max - 4352 mAh +18%

la cat o sa coste mai bine cumperi pachet magsafe si 2 powerbankuri rapide

eu va inteleg ca luati telefoane noi pe abonamente sau fara dar cu garantie si vi se rupe, dar daca pica bateria telefonului si nu e in garantie sa vezi distractie cu recuperat date care nu sunt in cloud.
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2021, 19:27   #4191
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

De ce nu iti tii datele in cloud?

Nu-mi iau telefoane la abonament.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2021, 19:47   #4192
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

În afară de poze ce altceva mai poți să ții pe un iPhone?

Pe iPad și iPhone mai țin de regulă cărți/comics când fac jailbreak, dar alea le transfer oricum din calculator.

Când cumperi telefoane la abonament întotdeauna ajungi să plătești mai mult decât dacă le-ai cumpăra la liber, se justifică doar dacă obții un deal bun (de regulă asta înseamnă să rămâi în rețea încă 2 ani, iar ei să îți vând telefonul la un preț final aproape de cel la liber doar că vei plăti un avans iar restul va fi achitat sub forma de rate/abonament lunar crescut).
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2021, 19:49   #4193
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

E mai bine sa iei un telefon la liber in rate de la Altex sau emag sau ceva decat sa iei telefonul de la Vodafone / Orange la abonament. Evident, eu nu cred ca e inteligent dpdv al managementului banilor sa iei un telefon in rate, dar decat o chestie foarte rea, mai bine una un pic rea.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2021, 20:35   #4194
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Telekom are abonamentul fara durata contractuala si perioade cu destule promotii la telefoane.
Avantajul este ca nu au bloatware. Apoi abonamentul poate fi pastrat doar 1+1 luna. Telefonul se poate plati in rate sau integral.
Verificati mai des, ca alternativa, s-ar putea sa ramaneti surprinsi de pretul bun.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2021, 20:38   #4195
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu am verificat peste tot si nu am gasit preturi bune niciodata la operatori: Vodafone, Orange, Telekom, Digi. Nici Digi nu are bloatware dar preturile sunt mai mari decat la Altex de exemplu. Evident, n-am verificat toate telefoanele, ci cam ce ma interesa in momentul respectiv sa vad daca e loc de reducere sau pur si simplu s-a ajuns la pretul cel mai mic.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2021, 21:22   #4196
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

1. Nu poți să faci rate pe firmă.
2. Costurile sunt incluse în abonament, plătești doar o singură factură, la un singur operator. Nu vreau să stau lunar să plătesc lunar și la Altex/Emag și la Vodafone. E suficient o singură factură la Vodafone, oricum și-o trag prin direct debit.
3. Costurile reprezintă de fapt un abonament mai mare, de care evident că nu ai nevoie dacă nu bagi blană pe 4G/5G și nu vorbești câte două ore zilnic la telefon.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 01-06-2021, 21:52   #4197
Marmota
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 593
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by labuser View Post
vin si noutatile
13 pro max - 4352 mAh +18%

.
are usbc ? asta e lucru care ma intereseaza .. restu e cancan

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
E mai bine sa iei un telefon la liber in rate de la Altex sau emag sau ceva decat sa iei telefonul de la Vodafone / Orange la abonament.
pai si daca pe baza discount-urilpr de la operator pretul iese cu 100-150eur mai ieftin ... aici ma refer telefon nou aparut azi si il vreau sa il am maine .

Last edited by Marmota; 01-06-2021 at 21:55.
Marmota is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 10:40   #4198
Marmota
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 593
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Are cineva un Pixel 5 sa imi spuna pareri?
Marmota is offline   Reply With Quote
Old 08-06-2021, 13:44   #4199
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce părere aveti de Xiaomi Mi 11 Ultra?
Dupa review-uri pe eMAG nu pare un telefon audiofil ci doar alta chinezarie care se incarca rapid
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 08-06-2021, 18:47   #4200
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pare la fel de audiofil ca si Mi 11 simplu: tot sound by Harman Kardon.

Doar ca Mi 11 e la jumatate de pret fata de Ultra.

Eu am Mi 11 dar nu stiu daca e audiofil sau nu. Nu l-am testat cumva, dar nu am sesizat ceva deranjant la sunet.

Chinezarie e oricum si se incarca rapid e adevarat.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,145
Total Online: 4770

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 09:58.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.