lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-10-2021, 14:36   #3441
Super-T7
Senior Member
 
Super-T7's Avatar
 
Join Date: Apr 2021
Location: Bacau, Romania
Posts: 924
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Sunt curios ce anume ai vrut sa spui aici, poate nu inteleg eu, dar mi se pare ca spui ca e ok ca n-ai luat X1950XTX pentru ca ai primit un 4850. Daca aveai nevoie de o placa pentru un calculator, da, are sens ce spui, dar daca e vorba de colectionat... nu inteleg care e legatura, sunt placi diferite, faptul ca ai una nu exclude sa o vrei si pe cealalta, cel putin nu pentru mine.
As fi luat acel X1950XTX dar pretul era prea piperat. Da, imi placea si mie sa am unul, dar nu la un pret asa de mare (cerea 150 lei pe ea, fara vreo gluma). Vroiam ceva cat de cat period correct pentru un 2007 (MSI P965 Platinum, C2D E6750, vreo 2.5-3 GB RAM, HDD 160GB Samsung si un Vista Ultimate) insa la un buget de "junk parts", ca sa zic asa. In conditiile in care pe placa am dat cam 20lei cu cooler Spire + Pentium E2160 pe ea, sursa (HKC SZ-430PDR reconditionata integral) a fost gratis, cum la fel a fost si restul unitatii (carcasa, HDD si DVD-RW au venit cu ea, e o carcasa JNC neagra, nu de cea mai buna calitate dar macar e modulara la modul ca pot sa ii schimb tablele cu alte carcase JNC de acelasi tip), nu prea mi se parea ok sa bag deodata 150 lei intr-un X1950XTX, asa ca am optat sa primesc acel HD4850 (chit ca e din 2008, nu 2007).

Asta, si mai ales la pretul acela riscam sa stau mai mult sa ma uit la ea ca bibelou decat sa o vad functionala - am patit sa gasesc multe placi din seriile X300/600/800/1000 care sa aiba artefacte insesizabile in BIOS (de ex. o litera sau doua ingrosate) si care abia cand rulai ceva 3D sa crape cu totul. HD4850-ul macar l-am testat in prima faza sa vad daca are artefacte sau altceva (ca sa nu mai spun ca mi-a venit cu cel mai USELESS adaptor, DVI-D la VGA ) in 2D si 3D, si a trecut testul cu succes. Stiu ca poate suna aiurea, dar in cazul meu, caut ca orice placa, pe cat de rara, sa imi functioneze.

APepper - teoretic da, se pot pune la loc. Practic... e mai greu de zis daca va merge placa dupa ce ii montezi la loc.

P.S - abia acum am vazut, si incep sa mai apara conzi SMD rupti. De la C1740 in jos, mai ai doi conzi rupti.
__________________
Enter at your own peril, past the bolted door...
Super-T7 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2021, 14:55   #3442
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Am inteles, asa am si banuit, ca vrei ceva pentru un build.

Eu ma bucur ca nu-s tentat (inca) deloc de placile mai moderne (tot ce-i PCI Express). Din punct de vedere al unui colectionar au urmatoarele dezavantaje.

1. Sunt mult mai voluminoase (raportat la placile din anii 90, inceputul anilor 2000). Si asta devine cu atat mai important cu cat ai mai multe. Intr-o cutie medie (cam cat 4 cutii de pantofi) bag lejer 50 de placi de genul TNT2, Voodoo3, etc, amblalate frumos in folie antistatica + o folie cu bule. In aceeasi cutie intra maximum 10 placi "moderne" (gen 8800 Ultra, X1900XTX, etc).

2. Costa considerabil mai mult in targ. Bine, asta era mai demult, dar si acum mai prinzi cate un Voodoo3 sau un TNT2 la 5-10 lei, pentru ca arata banal. In schimb o placa mai recenta, chiar daca e veche arata aproape ca una din ultima generatie, asa ca "baietii" cer pe ele peste 100 lei, mai ales de cand e moda cu minatul si placile video nu se gasesc.

3. Sansele sa le prinzi defecte sunt mult, mult, mult mai mari. Din start sunt mult mai complexe, apoi pasta (fara plumb) cu care e lipit chip-ul si memoriile se deterioreaza in timp. Sunt si masive si grele, au, e mult mai usor se desprinda chestii de pe ele.

Dar na, fiecare cu pasiunea lui, sunt destui care colectioneaza si high end-urile de la astea moderne.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2021, 16:25   #3443
Super-T7
Senior Member
 
Super-T7's Avatar
 
Join Date: Apr 2021
Location: Bacau, Romania
Posts: 924
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Hai ca m-ai facut curios. Unde in Romania ai gasit TNT2 si V3 la asa preturi? Cred ca singura data cand am gasit un V3 a fost intr-un pachet de placi video puse intr-o cutie de pantofi (ce-i drept cred ca e pre-1989, fiindca-i mare si din material gros, nu cutie din asta normala de carton) la 50 lei. Iar TNT2 maxim M64 sau Vanta am gasit in 90% din cazuri.
__________________
Enter at your own peril, past the bolted door...
Super-T7 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2021, 16:30   #3444
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

In targul de vechituri. Mai demult (2008-2012) gaseam si 10 3dfx-uri intr-o vizita. Acum mult mai rar, dar odata la 2-3 luni mai apare cate una. Incearca si la centrele de reciclat, dar si acolo s-a cam stricat treaba. Puteam intra acolo, lua ce-mi placea si la iesire dadeam ceva pret modic. Acum le cantaresc si cer preturi aberante, plus ca nici nu se mai gaseste mare lucru si ce se gaseste e fara radiatoare si de multe ori zgariate, lovite, etc. Dar merita sa incerci.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2021, 17:02   #3445
Super-T7
Senior Member
 
Super-T7's Avatar
 
Join Date: Apr 2021
Location: Bacau, Romania
Posts: 924
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cred ca am luat la puricat ambele targuri din Bacau si oborul din Arad, plus intr-un timp si Iasi-ul, si o singura data am mai dat de un Voodoo 2 care din pacate era mort (TMU cu cativa pini efectiv striviti mai rau decat un carcalac) de la Powercolor parca (nu mai tin minte exact firma dar stiu ca avea PCB albastru)

In schimb gaseam MX-uri si FX-uri la kilogram, jur.
__________________
Enter at your own peril, past the bolted door...
Super-T7 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2021, 17:17   #3446
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

in ce ma priveste, singurele placi pci-express mai vechi care sunt de interes sunt GTX 750ti si 970/980ti. Reci, rapide, cu suport windows XP, iesiri analogice pentru CRT.

Variantele mai vechi (serile 2xx / 4xx / 5xx / 6xx) sunt prea gurmande iar performantele nu compenseaza consumul de curent si zgomotul racirii.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2021, 17:18   #3447
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Din pacate toata piata s-a stricat ... iar 3dfx este probabil un caz special, desi sunt alte placi grafice mult mai rare (ex Rendition, Number Nine, placi S3 aparute tarziu, chiar si Intel probabil multe multe altele, nici macar eu nu am cunostinte suficiente)
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2021, 17:25   #3448
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

3dfx-ul are avantajul brandului, si mai e ceva: sunt foarte stabile, merg perfect pe chipset-uri via, compatibile cu jocuri glide / dos, performanta ok in direct 3d, drivere functionale.

Daca vrei sa faci un sistem retro pe care chiar sa il folosesti, in afara de 3dfx / nvidia / ati nu ai alternative comparabile.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 28-10-2021, 17:39   #3449
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
Din pacate toata piata s-a stricat ... iar 3dfx este probabil un caz special, desi sunt alte placi grafice mult mai rare (ex Rendition, Number Nine, placi S3 aparute tarziu, chiar si Intel probabil multe multe altele, nici macar eu nu am cunostinte suficiente)
Cerere si oferta. Tot mai multi se apuca de colectionat, youtube e plin de canale dedicate si multe iti fac pofta cu jocuri si hardware retro. Asta duce la o cerere din ce in ce mai mare. Iar oferta e tot mai slaba, placile vechi au cam disparut.
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 03:34   #3450
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Asa e …

Build-ul e 99% gata … cam aici am ajuns desi am comandat o alta carcasa acest lian li mi-a castigat dragostea

SPOILER:



Last edited by rodarkone; 29-10-2021 at 04:20.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 06:45   #3451
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

I am ready
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 10:32   #3452
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Bravo, arata superb
Foarte inspirate alegerile de nuante.
Ma gandeam ca acel cablu de la ventilator il poti scurta la minimum. Il poti declipsa din mufa si sa introduci firele intr-un rest de tub alb, dupa care le introduci din nou in mufa
kobro is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 13:03   #3453
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sunt cateva jocuri pe acolo care tare curios sunt sa vad/aud cum ruleaza pe struto-camila aia Voodoo
APepper is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 15:12   #3454
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default Good old Days

@APepper ce rau esti

Mersi @kobro - cred ca rezolv usor la cpu, nu stiu insa cine s-a gandit ca e o idee buna sa faci ventilatoare albe cu fir negru trebuie sa-l mai desfac si sa bibilesc .. atunci o sa ascund firele mai bine

Last edited by rodarkone; 29-10-2021 at 15:17.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 16:31   #3455
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

C'mon...codul culorilor e foarte important , un mic exemplu: https://landing.coolermaster.com/faq...wire-diagrams/
kobro is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 17:12   #3456
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

Ma refer la cablurile de la ventilatoarele Lian Li care sunt braided si au folosit un sleeve negru iar ventilatoarele sunt albe

La cablul ventilatorului de CPU voi folosi un braid/sleeve alb pentru a masca culorile. Dar nu investesc in coolerul actual, vreu ceva mai performant si mai aratos (si mai alb) ahahha
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 19:52   #3457
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by rodarkone View Post
@APepper ce rau esti
Nu sunt rau, imi stau strugurii acri in gura cand ma uit la ea si mi-ar placea sa am una :P Serios acum, sa te bucuri de ea cat mai mult timp iti doresc, pot sa ghicesc doar ce sentiment unic e sa ai una.
APepper is offline   Reply With Quote
Old 29-10-2021, 23:27   #3458
Super-T7
Senior Member
 
Super-T7's Avatar
 
Join Date: Apr 2021
Location: Bacau, Romania
Posts: 924
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Fiindca tot am cam devenit stricator de petreceri (nu ca as fi mandru de asta but anyways), APepper, ti-as recomanda sa schimbi cat de curand condensatorii de pe Soyo-ul ala. Vad o droaie de Sacon (aka GSC/Evercon) care iti pot crapa cand ti-e lumea mai draga.

S-au dus vremurile cand umbla Soyo cu Wendell, alea macar erau la nivelul OST-urilor, care sunt relativ bunicele.

Intre timp, cu speranta ca se incadreaza la retro (cel putin la vechime ar trebui sa fie... I guess.), am comandat un laptop mai "pictat" . Este vorba de un HP Pavilion dv6 Artist Edition, model dv6-1299ea. Ca un scurt specs, are un Turion X2 RM-75, un HD4650, 4GB DDR2 si 320GB HDD. Printre lucrurile interesante intalnite la el este display-ul, caruia i s-a mai aplicat un strat de sticla (si chiar e sticla, nu glumesc.) pentru a face dintr-un display mat unul glossy. De asemenea, "gentuța" cu care a venit e chiar faina.

__________________
Enter at your own peril, past the bolted door...
Super-T7 is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2021, 07:11   #3459
APepper
Senior Member
 
Join Date: Oct 2020
Posts: 451
Mentioned: 10 Post(s)

PC-ul meu

Default

Soyo? Ce Soyo?
APepper is offline   Reply With Quote
Old 30-10-2021, 09:28   #3460
Super-T7
Senior Member
 
Super-T7's Avatar
 
Join Date: Apr 2021
Location: Bacau, Romania
Posts: 924
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Default

Oof, de oboseala (vecinu de camin de deasupra s-a gandit sa ia o fata si sa o puna la "lucru" intre 1 si 3 noaptea, si asa de zgomotos ca rasuna pana la parter) am incurcat userii, scuze. Era vorba de placa lui rodarkone KT333-ul Dragon Ultra Platinum
__________________
Enter at your own peril, past the bolted door...
Super-T7 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,124
Total Online: 3484

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:52.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.