lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-04-2018, 11:42   #1361
fubu
Senior Member

fubu's Avatar

Mentioned: 64 Post(s)

PC-ul meu

Cred ca ar fi bine sa te apuci sa deschizi un muzeu IT
Old 10-04-2018, 18:59   #1362
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

Mentioned: 38 Post(s)

PC-ul meu

Un muzeu IT? Hmm serious BUSINESS inca nu am atata material de expus

Azi am reusit sa exorcizez TOTI DEMONII din sistemul P66.

O sa fie o poveste pe cinste! Am reusit sa pun pe P66 un HDD WDC 800JB - 80GB 8MB buffer si man it is fast as hell. HDD-ul a fost recunoscut ca fiind de 2GB si sterge pe jos cu HDD-urile vechi

Am rulat vreo 20 de teste DOOM Shareware si urmeaza sa rulez inca vreo 60 de teste pe vreo 8-10 placi video PCI, pentru un tip din Germania care vrea sa scrie un articol pe vogons.cc. Am pus un cooler de socket A pe P66 si e COOL as a CUCUMBER. Nu am avut cum sa-l prind insa m-a ajutat gravitatia si mai ales MX-4 FTW!

Cand am vazut ce bine merge DOOM pe P66 dar mai ales faptul ca este alive and kicking, nu pot sa descriu ce bine m-am simtit. Solutia a fost una neasteptata si extrem de evidenta...LIVE AND LEARN mai ales cand NU AI un manual al placii de baza...foarte greu sa gaseti informatie despre aceste componente...m-a ajutat mult si programatorul BIOS...

In SpeedSys 4.78 CPU Processor Benchmark pt Pentium 66MHz - 36.85 si pt AMD 5x86 133MHz 36.51. Intel a avut un monstru la lansare. Daca nu era chestia cu FDIV bug atunci ar fi fost perfect...(In SpeedSys 4.78 HDD score este cu SMARTDRV ON)

Episodul se va numi: THE ORIGINAL PENTIUM. Va fi postat peste cateva saptamani bune asa ca trebuie sa aveti rabdare

GOOD NEWS!!! procul meu este FDIVANIT manca-l-ar tata de patratel

More later.

Last edited by Robert B; 19-04-2018 at 07:40.
Robert B is offline   Reply With Quote
Old 11-04-2018, 18:06   #1363
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Se pare ca postimage.org este down. Nu stiu pentru cat timp. Toate pozele din acest thread au devenit inactive.

Ma gandeam ca se va intampla asa ceva la un moment dat.

Am backup la toate pozele si toate post-urile mele asa ca nu sunt probleme.

Pana decid ce voi face pe viitor sau isi revine postimage.org o sa suspend postarile pe thread.

Trebuie sa iau fiecare link din thread si sa schimb din postimage.org in postimage.cc....~ 4000 de poze....

Sorry guys.

Last edited by Robert B; 11-04-2018 at 18:37.
Old 17-04-2018, 20:49   #1364
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Haze-M - Lucky Love (Original Club Mix)

Mai astept nitel pana o sa trebuiasca sa editez toate post-urile mele anterioare ca sa aduc la lumina frumoasele mele poze

Sa redenumesti mii de link-uri din .org in .cc este SERIOUS BUSINESS alright... Cu toate acestea nu m-am potolit deloc...inca...

Weekend-ul trecut I got my A$$ in OVERDRIVE cu Intel 80486 Overdrive / SZ959 / DX4ODPR100

Era intr-o stare in care nu cred ca l-ar fi cumparat cineva daramite sa mearga Pe fruntea lui scria cu majuscule GOLD SCRAP!

See you laters dudes.

Last edited by Robert B; 17-04-2018 at 21:16.
Old 21-04-2018, 15:30   #1365
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Niste salata verde... la pret de salata verde

V3 2000, AWE64 Value, S3 Virge cumparata pentru chipurile de memorie video extra, S3 Trio32 pentru ca Diamond Stealth SE

Last edited by Robert B; 21-04-2018 at 15:32.
Old 22-04-2018, 10:03   #1366
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Guys, am reusit sa updatez toate link-urile cu pozele de pe postimages.org. Am redenumit link-uri din .org in .cc in toate post-urile in care le-am inclus.

Singurele link-uri care s-ar putea sa nu mai fie disponibile sunt cele de la categoria "gallery", link-urile individuale cu poze merg toate.

Thread operational!

Last edited by Robert B; 22-04-2018 at 10:29.
Old 24-04-2018, 08:28   #1367
zalmoxe
Junior Member

Mentioned: 1 Post(s)

Salut Robert!

Imi plac postarile tale si legat de sistemul pentium 66 MHz tocmai am asamblat si eu ceva asemanator cu ce ai tu, insa placa de baza socket 4 cu chipset SiS si.... ma bag in discutie

https://postimg.cc/image/59xw9ujcr/

Last edited by zalmoxe; 24-04-2018 at 08:31. Reason: Upload image
zalmoxe is offline   Reply With Quote
Old 24-04-2018, 08:39   #1368
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Wellcome to the club

Inca nu am scris episodul ATI insa urmeaza cat de curand.

More later.

Last edited by Robert B; 24-04-2018 at 08:41.
Old 24-04-2018, 20:45   #1369
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Cele patru victime cumparate sambata trec deja prin "chinurile" procesului de curatare

More later.
Old 25-04-2018, 09:58   #1370
nebuneli
Junior Member

Mentioned: 0 Post(s)

good old days, S3 Virge !! That was fun
nebuneli is offline   Reply With Quote
Old 25-04-2018, 22:49   #1371
RaverX
Senior Member

Mentioned: 47 Post(s)

Hai sa fim seriosi, fara suparare, dar S3 Virge a fost o mizerie, RAMDAC-ul din ele era execrabil, negrul era un maro verzui, nici macar atata nu era in stare sa afiseze.

In cazul asta ar fi mai potrivit bad old days
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 26-04-2018, 18:52   #1372
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Robert Burian - Free

Gloves needed.Placa de baza a iesit oglinda. Si cand te gandesti ca as mai avea de curatat ca totul sa fie up to my specs Deocamdata nu vreau sa o mai torturez cu cleaning procedures This is it for now My socket 4 setup is as I want it for the time being.

Full story la momentul oportun. P66 in the house

Placa de baza cu 386-ele DX 40MHz a fost si ea curatata cum se cuvine.

Mai am pe teava trei placi de baza. i850.SA6.K7M. Sa curga alcoolul izopropilic in valuri!

More later.
Old 27-04-2018, 16:03   #1373
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Gorgon City - Sky High

i850 GATA!

Two more to go

gallery: https://postimg.cc/gallery/qw8qun0w/

More later.
Old 04-05-2018, 19:33   #1374
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Shimmer - To Be As One

ATI special...kind of...my ordeals with ATI cards continue...8500/9500/9800

Titlul acestui episod este cat se poate de self explanatory.

Yep. Put si simplu, eu si placile ATI am inceput cu stangul. Back in '99 am cumparat un mighty Celeron A 366MHz si o placa de baza 440BX MSI-6154. Sistemul a venit cu o placa video ATI Rage II C de 4MB. Ce deceptie am avut cand mi-am dat seama ca nu era ceea ce doream. Asta inseamna sa ai un buget mic. In plus nu vroiam un K6-2 nici sa ma bati. De Pentium II/III sau K7 nici nu se punea problema. Un an mai tarziu, de ziua mea, mi-am luat o placa ACorp nVIDIA VANTA de 8MB si placuta aia a fost tot ce imi dorisem. Carmagheddon mergea fest!

Diferenta era de la cer la pamant. Acela a fost momentul in care am experimentat pe deplin ce inseamna un accelerator grafic chiar daca nu vorbim despre o placa high end. It was AS GOOD AS IT GETS! VANTA aia n-am s-o uit niciodata iar acum sta cuminte in cutie alaturi de suratele sale. Acum cativa ani de zile am recuperat-o de la varul meu.

Dupa cum probabil ati observat, in colectia mea nu prea veti gasi placi ATI. De asemenea nici in talcioc nu apar prea des, asa ca atunci cand le-am gasit, le-am cumparat fara sa clipesc.

Dupa momentul ATI Rage II C nu am mai cumparat o placa ATI pana in zilele noastre. Pe viitor nu se stie. Inclinatia mea spre placi nVIDIA si ciclul la care am facut achizitii, au facut sa cumpar doar placi nVIDIA.

Cirrus Logic-ATI-nVIDIA-nVIDIA-nVIDIA-nVIDIA-nVIDIA-nVIDIA-nVIDIA.

Placile de mai jos sunt rezultatul a trei vizite distincte la talcioc.

1. Ati Radeon All-In-Wonder 8500DV 64MB
2. Ati Radeon 9500 64 MB - PN 109-94200-30
3. Ati Radeon 9800 PRO 256MB - PN 109-A09400-00

Ati Radeon All-In-Wonder 8500DV 64MB

Placuta asta mi-a captat privirea ca un magnet. Precum o racheta termo-ghidata m-am indreptat spre ea si am ridicat-o de pe carpa unde statea. Arata impecabil si pentru suma enorma de 10 lei a fost a mea. "Lucky" flea market find....yeah my A$$...pfffffttt...

La momentul respectiv eram 99.9999999% sigur ca era in stare de functionare. What could possibly go wrong? such a nice and clean graphic card. A dumpster find usually isnt that clean.

Am decis sa curat doar heatsink-ul si ventilatorul iar restul PCB-ului a fost doar ferchezuit cu o perie moale si cateva betigase de vata inmuiate in alcool izopropilic 99%. Am vrut sa pastrez urmele de marker de pe condensatori pentru un plus de autenticitate.

Nu am vrut sa dau jos heatsink-ul pentru ca acesta este lipit cu thermal glue. BIG DISAPPOINTMENT!

Dupa ce am facut placa bec i-am dat o cheie.

...

The unthinkable became reality in just a few seconds. Check out those cool artefacts on the mighty 20" LCD. A+++

In plus din zona cipului grafic venea un miros de ceva ars...

Nimic de adaugat. Inca o placa pentru sectiunea nefunctionale.

gallery: https://postimg.cc/gallery/1ktsn7ows/

gallery 2: https://imgur.com/a/jaakFsG
Old 04-05-2018, 19:34   #1375
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Ati Radeon 9500 64 MB - PN 109-94200-30

Pe roscata asta am gasit-o aruncata intr-un geamantan. Intial imi crescuse putin pulsul deoarece crezusem ca e un model mai rasarit. Eticheta de pe spate ma ajutat sa revin repede cu picioarele pe pamant. 9500 NON PRO 64MB.

Initial am pus-o la loc in geamantan, hotarat sa nu o cumpar. Peste putin timp insa m-am intors si am cumparat-o pentru suma de 5 lei. Dupa ce am platit pretul cerut, am avut un mic disconfort ca atunci cand iei ceva ce defapt nu doresti Obviously, higher forces were playing with me si imi spuneau sa o cumpar. In the end se pare ca au avut dreptate...

Placa a fost curata asa cum se cuvine. Testarea a decurs fara probleme. Pe sistemul PIII-800 nu a putut sa-si arate adevarata valoare insa important este faptul ca este in viata.

gallery: https://postimg.cc/gallery/3bisokan0/

gallery 2: https://imgur.com/a/PZuMivP

Last edited by Robert B; 05-05-2018 at 11:32.
Old 04-05-2018, 19:35   #1376
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Ati Radeon 9800 PRO 256MB - PN 109-A09400-00

Nu stiu ce a fost in capul meu cand am luat placa asta. Initial m-a atras marimea placii, radiatoarele si culoarea rosie a PCB-ului.

M-am uitat la ea, am intors-o pe toate partile si am pus-o la loc pe taraba.

Era intr-o stare jalnica. Murdara, zgariata, un condensator era desprins, radiatoarele aveau aripioarele indoite, ventilatorul lipsea, ce sa mai spun...pe scurt DO NOT BUY!

Singura parte mai curata era in zona unde se aflase ventilatorul. Ce sa faci cu un ventilator cu o prindere atipica? Naiba stie. Omul este o fiinta ciudata. Cineva avea mare nevoie de un ventilator asa ca l-a luat de pe placa video. Case closed. Faza asta mi-a adus aminte de placile de baza pe care le-am cumparat fara jumperi. Ce sa faci cu o punga de jumperi??!!

In timp ce ma plimbam prin piata tot imi ramasese gandul la placa rosie asa ca m-am scarpinat acolo unde m-a mancat si am dat 5 lei pe ea, negociat de la 10 lei.

Uite asa m-am pricopsit cu ea. Like glue BO$$!

Priviti si voi cum se prezenta saracuta de ea

Am folosit o perie uscata si moale ca sa inlatur o buna parte din murdaria de pe suprafata placii.

Old 04-05-2018, 19:38   #1377
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

Mi-am indreptat atentia asupra radiatorului de pe cipul grafic. Cel mai tare ma rodea lipsa ventilatorului. Gaurile de prindere mi-au dat de inteles ca voi avea ceva de furca pana sa gasesc un inlocuitor. Deja ma scarpinam si ma gandeam pe unde o sa scot camasa...

Radiatorul se misca pe cipul grafic si dupa ce l-am dat jos am vazut ca push-pinii de alama erau deformati.

Am spalat bine de tot radiatorul si am indreptat toate aripioarele.

Inlocuitor direct pentru ventilator nu aveam, asa ca am inceput sa caut in cutia mea cu elemente de racire si am gasit cativa candidati. M-am oprit la un cooler DeepCool V50 insa repede mi-am dat seama ca nu il pot folosi pentru ca radiatorul original are in centru o zona inaltata care face contact direct cu pastila de siliciu a cipului grafic. Fundul plat al V50-ului nu m-ar fi ajutat cu nimic. Am mai incercat alte coolere dar degeaba. Sa dau jos rama argintie de pe cipul grafic era exclus.

Hmmmm...it looks like I'm stuck with you...

Am inceput sa caut un ventilator...si nimic nu se potrivea.

Pana la urma am decis sa folosesc LEGENDA

La o prima strigare era ce aveam nevoie. Silentios si totusi puternic. Incapea la mustata. Fata de ventilatorul original sigur era mai potent.

Am vrut sa prind ventilatorul doar intr-un surub insa nu a mers.

Tot cautand solutii mi-a venit ideea unui "cadru" de care sa atasez ventilatorul si am vrut sa-l fac dintr-o foaie de aluminiu. Asta ar fi insemnat prea multa munca asa ca am cautat alternative.

Mi-am adus aminte ca aveam cateva placi de textolit. BINGO!

Ca sa nu am mult de munca am vrut sa fac cadrul triunghiular insa asta ar fi redus din eficienta radiatorului pentru ca fluxul de aer nu ar fi ajuns unde trebuie. Prin urmare am ales calea mai dificila si am facut trei extensii din textolit.

O prima tentativa de test a fost cam 90% din ce doream.

A doua tentativa a reprezentat un succes deplin.

Am cautat suruburi negre si am colorat cu un marker negru "schela" pe care care am atasat ventilatorul.

Tolerantele au fost mici insa am reusit sa obtin rezultatul ideal. A JOB WELL DONE!!!

Am adus push-pinii din alama la forma initiala. Am folosit un patent si doua bucatele de textolit. Am indesat bucatelele de textolit la baza si cu patentul am strans usor varful. Alama a fost docila si am recuperat push-pinii

Am lipit condensatorul, am pus pasta Arctic MX-4 si placa era gata pentru un test. (Condensatorul avea piciorusele deformate si am decis sa-l lipesc asa cum pot pentru a testa placa urmand ca la final sa-l dau jos si sa fac treaba asa cum trebuie.)

Old 04-05-2018, 19:44   #1378
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

La o prima cheie ventilatorul nu se invartea deloc. WTH?!?!? Header-ul de la mufa video fusese intors pe dos. L-am asezat asa cum trebuie si ventilatorul s-a trezit la viata.

Din pacate, pe placa de baza ABIT SA6 placa video nu a dat semnal si pe i850 am primit codul VGA NOT DETECTED...

Am incercat sa folosesc o placa PCI si sa rescriu BIOS-ul cu placa in PC. PC-ul nu a dat semnal video pe placa PCI.

Not good...

Hmmmmmm..............

VGA NOT DETECTED? Daca am de a face cu un BIOS corupt ca in cazul Voodoo 4?

Ma uit pe placa si caut cipul BIOS: SOIC 8 - STMicroelectronics ST25P05 / ST25P05V6.

Am incercat sa rescriu BIOS-ul direct pe placa cu clestele adaptor de la programatorul BIOS TL866A insa nu am reusit. Overcurrent protection kicked in. Ar fi trebuit sa incerc sa rescriu bios-ul cu placa in stare de functionare. Instinctul imi spunea insa sa caut alta solutie.

Am gasit un site unde se sugera sa tai un piciorus de la cipul BIOS lipit pe PCB, ca sa-l pot rescrie si apoi sa refac legatura cu un bridge de fludor. Datorita finetei zonei unde trebuia sa tai piciorusul si a unor imagini horror cu pad-uri desprinse care mi-au venit in minte, am zis [email protected] IT! si am decis sa dau jos cipul de BIOS si sa-l rescriu asa cum trebuie.

Ca in cazul V4-L am facut un test pe o placa de baza stricata. Procedura de inlaturare a cipului SOIC 8 a fost floare la ureche.

Am trecut la 9800 PRO. Inlaturarea, rescrierea si lipirea la loc a cipului BIOS au decurs fara probleme deosebite.

Legat de rescrierea cipului BIOS am de facut urmatoarele precizari. La o un prim VERIFY cipul parea gol asa ca am dat un ERASE si comanda a fost executata cu succes. Am cautat pe net o imagine BIOS folosind P/N de pe placa grafica si nu mi-a venit sa cred cat de greu a fost. Noroc ca pe TPU/TechPowerUp se gaseste o colectie de BIOS-uri pentru placi video. Gasesc imagini BIOS pentru placi mai vechi de 20 de ani si nu gasesc la placi mai noi...naspa naspa naspa...

https://www.techpowerup.com/vgabios/

Chiar si asa nu mi-a fost usor pentru ca nu am gasit nici o imagine exacta pentru placa mea. In cele din urma am redus aria de cautari la R350 / SAMSUNG memory si frecventele specifice pentru Ati 9800 PRO 256MB.

https://www.techpowerup.com/vgabios/...ize=256&since=

Avand in vedere ca placa este clar built by ATI am decis sa incerc o imagine BIOS stock si am gasit doar una.

https://www.techpowerup.com/vgabios/...msung22-030404

Observatie. In decursul procesului de scriere a cipului BIOS am primit de cateva ori o eroare de genul cip asezat gresit in socket, chiar daca acesta era pozitionat cum trebuie. Acest fapt mi-a dat de gandit in sensul ca este posibil ca cipul sa nu fi fost gol si fludorul care a mai ramas pe picioruse sa fi facut ca acesta sa nu aseze cum trebuie in adaptorul programatorului BIOS. Apare insa intrebarea, cum am reusit sa dau comenzile de VERIFY si ERASE?...mister...

Sa revenim.

Aveam placa pregatita. Sansele ca sa mearga erau destul de bune.

Dau o cheie....si.....NIMIC...nici o schimbare... drat and double drat and even a triple drat...

Au mai trecut cateva zile.

Am citit si rascitit zeci de pagini. Am cautat in lung si in lat alte imagini BIOS si tot nu am gasit nimic.

Am gasit P/N intr-o oferta de pe un site rusesc...

Cert era faptul ca placa nu a mers de nici o culoare asa ca era destul de probabil ca nu cipul BIOS sa fi fost problema. Ma oftic putin ca la momentul in care am dat ERASE nu m-am uitat mai atent ca sa vad daca cipul BIOS statea perfect in socket. Poate as fi putut sa recuperez ceva de pe el...daca insa placa a avut parte de un BAD bios flash si cipul era gol...supozitii doar supozitii.

Dupa zile de stors creierii am pus PUNCT insa am mai incercat ceva. Dupa alte review-uri citite am decis sa incerc un alt BIOS de data aceasta de la o placa Gigabyte.

https://www.techpowerup.com/vgabios/...samsung-030523

Am dat jos iar cipul BIOS etc etc etc...

Din pacate placa nu s-a trezit la viata.

In acest moment am spus THAT'S ENOUGH! si m-am pregatit sa curat final placa.

Am folosit alcool izoproplic 99% din plin insa murdaria aderenta nici macar nu s-a clintit asa ca am folosit detergent de vase si apa fierbinte.

In sfarsit am vazut rosul acela aprins din fabrica. [email protected] YEAH! I LIKE IT!

Dupa spalarea cu apa, placa a avut parte si de dusul obligatoriu cu alcool izopropilic 99%.

Last edited by Robert B; 05-05-2018 at 11:07.
Old 04-05-2018, 19:46   #1379
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

FINAL RESULTS.

Yep my ATI ordeals are kind of real

Dintre 8500, 9500 NP si 9800 PRO, doar umila 9500 NP este alive and kicking. I wasnt expecting this. Chiar si asa mi-a fost destul de greu sa inghit pilula amara...

Totusi aceasta experinta a fost plina de invataminte LIVE AND LEARN!

Este ceva de speriat cat de rapid poate dispare informatia de pe internet. In tentativele mele de a recupera ATI-ul 9800 PRO review-urile au fost o resursa importanta. De multe ori insa am dat de pagini goale, incomplete sau cu poze care nu se incarcau. Vorbim de o placa video lansata in 2003 si nu in 1990.

More to come.

gallery: https://postimg.cc/gallery/190eaq02k/
gallery 2: https://imgur.com/a/J75UxUo

Last edited by Robert B; 04-05-2018 at 19:51.
Old 04-05-2018, 19:57   #1380
Robert B
Ancient friend

Robert B's Avatar

PC-ul meu

ABIT SA6

Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread: