lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 16-02-2021, 14:55   #1981
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Cred ca tu esti intr-o grava confuzie de termeni. Una este dauna comerciala si alta este cea dpdv penal.
In rest, ce sa zic, tot confuzie, dar ma obosesc sa-ti desenez: daca pun poza aici cu stragul meu natzi, nu e penal. Daca ies cu el in Piata Victoriei, e penal.
Când o să pățească și el la fel, atunci o să-nțeleagă... toți suntem proști, iar el e deștept... nu-mi mai bat capul.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 16-02-2021, 15:14   #1982
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Când o să pățească și el la fel, atunci o să-nțeleagă... toți suntem proști, iar el e deștept... nu-mi mai bat capul.
Ce treabă are ceea ce spun eu, cu ce ai vrea tu să pățesc eu?

Și ca să te fac fericit, am fost și eu la "mila" service-ului PC Garage, sincer o experiență traumatizantă.

Dar după cum mi-a spus cineva, în viață mai și pierzi bani, mai apar și escroci, dar mergem înainte pentru că Dumnezeu îți dă înapoi ceea ce ai pierdut în alte feluri.

Puiule, îmi pare rău, dar tu ai probleme grave în a înțelege ceea ce se discută. Chiar îți recomand să nu îți mai bați capul.

Mai bine te duci și cauți o promoție specială la Evomag.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2021, 15:18   #1983
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu sint tipul de om caruia ii plac detaliile multe si corecte, astfel incit sa nu existe interpretari.
Am comandat alta placa de la Vexio, la 9 si un pic dimineata m-au sunat sa confirm ca astept 7 zile lucratoare. Muzica am pe ce sa ascult, iar cu fi-miu ma joc in retea de pe celalalt pc doar ca acum nu ne putem juca 3 insi pina vine placa de baza.
Am.mai vb cu un amic si mi-a zis ca asta e un fel de masura de precautie a lor sa fie absolviti de vina in caz de. Nu ma deranjeaza ideea ci aspectul cum au pus problema, gen "bagat mortul.in casa". Daca expuneau problema in.mod logic si firesc, cum am scris eu pe pagina anterioara cu rosu, nu ma deranja deloc.
Dar cind tu stii ca ai trimis ceva ok, ca la carte si primesti placinta aia de mail cum ca e placa e lovita si gata garantia, te iau spumele.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2021, 15:23   #1984
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

@DjLeco detaliile sunt importante, problema e atunci când te pierzi în acele detalii.
Îți spun sincer, tu nu știi să formulezi o plângere, trebuie să fii explicit, concis, scurt.
Detaliile sunt bune, dar trebuie păstrate la minim în astfel de interacțiuni pentru că există riscul să "confuzeze" pe celălalt, să îl plictisească, apar alte probleme.
Nu e deloc ușor să scrii o plângere la ANPC, sau la support sau oriunde altundeva, trebuie să o citești și recitești, să o scurtezi cât poți de mult. Tu ai scris o poezie întreagă acolo, trebuie să lași partea sentimentală și colerică deoparte, trebuie să analizezi și să răspunzi la rece.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 16-02-2021, 16:21   #1985
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Aia este discutie pe mail cu garage, nu plingerea la ANPC.
Daca va fi cazul, voi face si plingerea la ANPC, deocamdata astept sa vad cum se solutioneaza problema. Apoi in functie de rezultat, voi vedea.
La ce poza au pus ei pe mailul meu, nu cred ca este o problema. M-am uitat la celalalt pc si lamelele 2 de jos de la colierul de prindere pe carcasa al placii video, ating usor de placa de baza lasind probabil acea urma. Oricum pe cantul pcb-ului nu sint trasee electrice, iar ce au aratat ei nu este lovitura.

Repet, daca formulau cum trebuie pe mail ce au avut de spus, din prima, cu poza, explicind ca acea portiune incercuita de ei poate afecta garantia, dar ca ei trimit placa unde trebuie, nu era nicio problema.
Dar cind vezi ca placa ta a ajuns de 5 zile la ei, le scrii mesaje din cont client, pe care le citesc, dar nu se sinchisesc macar sa raspunda, cind incerci sa suni la departamentul service si nu poti lua legatura telefonic cu el, pentru ca robotul te ghideaza pentru mail discussion (la care raspund exact dupa o saptamina), cind vezi ca pe toti ii doare direct in gaoaza de problema ta, dar daca faci o comanda pe site, culmea, telefonic merge sa faci comanda ca deh, tre sa-ti ia banu', cind vezi ca in maxim 5 minute primesti 2 mailuri de la ei, cu confirmare comanda si factura, te apuca spumele.
Nu urasc altceva mai mult, (inafara de taranul/romanul cocalarizat) decit lipsa de comunicare si comunicarea tipizata, defectuoasa.

Asta denota lipsa unui minim respect fata de clienti, clienti datorita carora, tu, iti iei salariul in acea firma unde "te faci" ca lucrezi.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 16-02-2021 at 16:29.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 08:25   #1986
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Cred ca tu esti intr-o grava confuzie de termeni. Una este dauna comerciala si alta este cea dpdv penal.
In rest, ce sa zic, tot confuzie, dar ma obosesc sa-ti desenez: daca pun poza aici cu stragul meu natzi, nu e penal. Daca ies cu el in Piata Victoriei, e penal.
Ștromeleagul?
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 10:29   #1987
maximus
Senior Member
 
Join Date: Jan 2010
Location: GB
Posts: 438
Mentioned: 7 Post(s)


Send a message via ICQ to maximus Send a message via AIM to maximus Send a message via Yahoo to maximus Send a message via Skype™ to maximus
Default

Acea rosatura este cauzata de faptul ca ai introdus de mai multe ori placi video, din graba sau neatentie nu ai nimerit din prima slotul pci-e!
maximus is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 10:41   #1988
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Si cand il nimeresti din prima se freaca bracket-ul de marginea mobo
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 10:51   #1989
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Exact, depinde de carcasa cum pozitioneaza (cit de in marginea din spate), placa de baza.
In carcasa asta, placa video intra FEST la locul ei.

Cind bag placa video, lamelele din spate se freaca de placa de baza.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 12:00   #1990
Selky
Senior Member
 
Selky's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 4,107
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by DjLeco View Post
Sa va arat ce poza mi-au trimis garage, ma bufneste risul...

Asta cica este LOVITURA bai frate, si atentie unde este ca zona, exact marginea/cantul placii de baza, acolo unde aproape sta lipita placa de baza de marginea carcasei:




In locul tau, as fi incercat sa argumentez ca lovitura afecteaza doar vizual produsul, nu si functionarea acestuia.

In ceea ce priveste cealalta discutie...
Dauna de care vorbiti este sub forma unui prejudiciu.
Comanda este forma prin care partile se inteleg asupra acceptarii ofertei.
Mai mult, confirmarea comenzii de catre client (chiar si telefonic) implica acceptarea termenilor si conditiilor magazinului.
Si mai mult, ceea ce vorbiti voi implica existenta relei credinte.
Iar vanzatorul este indrituit sa solicite cumparatorului daune interese, in civil.

Apoi pot actiona si in penal.
Fiind vorba de sume mici, nu merita efortul. Dar repetand fapta, s-ar putea sa le starniti interesul.
Iar discutia de aici de pe forum (asimilat unui loc public) cu "ma bag" poate sta la baza constatarii constituirii unui grup infractional organizat.
Selky is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 12:14   #1991
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,352
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Trasa de par rau concluzia ta.
In analiza cauza-efect afirmata ta e dezolant de desueta.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 12:26   #1992
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Selky View Post
In locul tau, as fi incercat sa argumentez ca lovitura afecteaza doar vizual produsul, nu si functionarea acestuia.
Asta nu o poti argumenta la CID decat cu contraexpertiza tehnica sau cu mesaj clar de pa producatorul ei.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 12:37   #1993
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Poti argumenta ca placa video atinge mb-ul pentru ca nu are destula distanta... deci arsus trebuie sa-si asume. Punei sa testeze cu un RTX ce ocupa 4 sloturi.
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 13:06   #1994
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by kobro View Post
Trasa de par rau concluzia ta.
In analiza cauza-efect afirmata ta e dezolant de desueta.
Așa zic mulți până se trezesc acasă cu o scrisoare de la un cabinet de avocatură sau o notificare de la poliție să se prezinte la circa X în ziua de cutare la ora cutare.
Și atunci vezi că de fapt nu e chiar ca în basmele de vitejie de pe forum.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 13:31   #1995
Selky
Senior Member
 
Selky's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 4,107
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

@kobro "poate sta la baza" nu exprima certitudinea
Simplul "ma bag" nu ar trebui sa produca nimic ci doar impreuna cu alte discutii, detalii, actiuni, fapte, etc.
Selky is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 14:03   #1996
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,352
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Poate am fost de mai multe ori intr-o sala de judecata, poate am idee despre anumite notiuni si poate am idee despre cum se judeca o speta
Evident, nu sunt vreun expert, dar daca ma cheama la politie poate chiar vor sa ma serveasca cu o cafea inainte sa ma bage doujdaani la pujcarie .
Iar o scrisoare de la vreun cabinet de avocatura nici n-o deschid de teama. Poate contine ceva substante. Mai bine sun la 112 daca sunt in pericol...
Hai cu alte poante
kobro is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 14:07   #1997
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tocmai de aia zic și eu... cine a mai ajuns pe la poliție sau pe la tribunal poate știu despre ce este vorba și cum decurg lucrurile.
Acum depinde și de oameni, unora chiar le place să se plimbe...

P.S. Observ că la tine ăia te servesc cu cafea totuși... pe aici nu sunt așa de treabă. Aici te cheamă la o anumită oră și apoi te mai țin 3 ore pe la usă să dârdâi pe afară...
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 17-02-2021 at 14:10.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 15:07   #1998
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu sint de parere ca ASUS va rezolva problema, fiind o cauza comuna se pare. Tocmai de aceea, in acea zona NU sint trasee electrice.

Probabil ca toata tevatura este ca garajul vor sa fie "acoperiti" in caz de refuzul ASUS.

Astept sa vedem ce si cum. Banuiesc ca daca se refuza garantia, au obigatia de a-mi returna produsul asa cum l-am trimis.

Apoi daca este, voi angaja un expert in domeniu si vad mai departe. Nu o las asa cum vor ei.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 18:14   #1999
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Așa zic mulți până se trezesc acasă cu o scrisoare de la un cabinet de avocatură sau o notificare de la poliție să se prezinte la circa X în ziua de cutare la ora cutare.
Și atunci vezi că de fapt nu e chiar ca în basmele de vitejie de pe forum.
Ca sa vina acasa, le trebuie hotarare judecatoreasca prin care Tudor sa le dea ip-ul cu care am postat partikip. Pe urma, cu acel IP si cu hot judecatoareasca (alta daca nu a fost prinsa particularitatea in prima) trebuie sa se duca la orange sa le spuna ce nr de tel a avut ip-ul ala in acel moment.
Facubil, ce-i drept, ca nu am declarat sim-ul furat la orange in ziua cand am postat ca sa-mi activeze altul. =)))))))))))
Cabinetul de avocatura suge pix in cazul asta, ca nu are acces si autoritatea sa obtina ip-ul meu dinamic.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-2021, 18:48   #2000
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

Incercati totusi sa nu le mai mestecati...daca le fumati au efecte mai ok.
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,106
Total Online: 3979

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 17:55.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.