lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Procesoare si chipseturi
Connect with Facebook

Procesoare si chipseturi CPU, MCP, MCH, ICH, IOH, etc


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 12-11-2021, 10:51   #6041
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

BIOS Updates Begin Appearing For New Intel Privilege Escalation Vulnerabilities
https://www.phoronix.com/scan.php?pa...mber-2021-BIOS

"INTEL-SA-00562 was made public on Tuesday around security vulnerabilities in the BIOS reference code for processors ranging from 3rd Gen Xeon Scalable to 11th Gen Core to Celeron and Pentium processors..."
doru is offline   Reply With Quote
Old 12-11-2021, 11:07   #6042
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cand citesc despre intel si imi aduc aminte de meltdown si spectre, Si ororile cu microcode ma bucur ca am luat amd
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 13-11-2021, 00:22   #6043
Dacus
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 295
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by labuser View Post
Cand citesc despre intel si imi aduc aminte de meltdown si spectre, Si ororile cu microcode ma bucur ca am luat amd
În viața totul este relativ.

Eu unul cu sistemul actual nu am avut absolut nicio problemă. Mi se rupe'n paișpe de Spectre și "vulnerabilități". În schimb să nu aud de deconectări USB, probleme cu placa de rețea, frame drop și stuttering în jocuri etc. Să stau cu o problemă, să pierd ore și zile să încerc să o rezolv, ca după câteva luni bune să aflu că-i o bubă la hardware, că trebuie să fac update la BIOS etc.

Viața reală nu înseamnă numai grafice și teste.

Cel mai bun calculator este ăla pe care uiți că-l ai, atunci când lucrezi sau când te joci.
__________________
"Spatiul public e ala care nu dispare daca trag eu serverul din priza. - Monstru dixit"
Dacus is offline   Reply With Quote
Old 13-11-2021, 00:26   #6044
Ares
Senior Member
 
Join Date: Dec 2013
Location: Cluj Napoca
Posts: 499
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

Deocamdata vanzarile Alderlake nu cred ca sunt stralucite din cauza lipsei totale ale memoriilor DDR5 si a unor placi capabile cu DDR4.
Ares is offline   Reply With Quote
Old 13-11-2021, 12:43   #6045
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Dacus View Post
Cel mai bun calculator este ăla pe care uiți că-l ai, atunci când lucrezi sau când te joci.
biosul am vrut mereu sa am ultimul agesa, nu-i mare jmecherie sa dai 2 restarturi, diferenta e ca nu am avut scadere de performanta dupa update. deconectarile am avut vreo 5 in 3 ani, nu e chiar asa enervant sa bagi mouse-ul la loc in usb. in rest, am uitat ca exista, doar sa ii pun driveri noi cand si cand. pt placa retea ori iau driveri de la windows, ori am placa dedicata pe pci de la Intel.
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline   Reply With Quote
Old 13-11-2021, 17:12   #6046
Dacus
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 295
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Problema este însă alta. Nu vedem elefantul din cameră.

Vremurile lui Celeron 300A au apus. OC nu mai contează.
Ce mai ținea "competiția" erau scorurile din teste. Nu mai sunt relevante nici ele.

Nu mai contează performanța. Am ajuns după punctul în care un utilizator obișnuit (adică cel care nu face bani cu PC-ul) are prea multă performanță pe partea de CPU pentru ce-i trebuie în mod uzual.

Ce contează acum sunt prețurile, care sunt extrem de mari.
Nu mă interesează sincer să am 10000 puncte în Cinebench și să scot din buzunar 5000 ron pentru asta.

Oamenii pentru care asta este relevant s-au împuținat și trendul va continua.

Vremurile s-au schimbat. A ajuns o placă de bază mainstream să coste cât un laptop, ceea ce era de neconceput acum 10 ani.

Asta e problema.

De plăcile grafice nu vorbesc, că nu e locul, dar după numărul de postări la categoria plăci video, se vede cât de mare este interesul în condițiile actuale. Deja a devenit un subiect irelevant pentru oamenii normali (la cap). Pur și simplu nu mai ai ce discuta când o placă video mainstream este 5000 ron.

Până și Black Friday a devenit o glumă proastă.
2800 RON pentru o placă video GTX 1660 Ti? Pe bune?

Și pe noi ne doare de "vulnerabilități"?
__________________
"Spatiul public e ala care nu dispare daca trag eu serverul din priza. - Monstru dixit"

Last edited by Dacus; 13-11-2021 at 17:14.
Dacus is offline   Reply With Quote
Old 13-11-2021, 18:33   #6047
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Performanta din punct de vedere al benchmark-urilor nu conteaza. Doar aia care lucreaza chestii grele au nevoie de procesor de top, sunt de acord..

Dar uite ca in jocuri nu e chiar asa...si asta doare destul de tare
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 13-11-2021, 21:13   #6048
Dacus
Senior Member
 
Join Date: May 2018
Location: Bucuresti
Posts: 295
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Da, sunt de acord. În jocuri contează performanța mai ales că sunt introduse tehnologii noi.
Aici placa video contează. Niciun joc nu este dus actual în 4K la 100 fps cu setări ultra în titlurile noi.
Este loc de evoluție.

Dar cu ce preț?
2340 EUR pentru un ASUS GeForce RTX 3080 Ti?

Mă bucuram că e competiție, că producătorii vor fi obligați să scadă prețurile, dar degeaba.

În ritmul ăsta PC Master Race se transformă în PC Extinct Race.
Cel puțin la noi, dar nici ăia din afară nu sunt scutiți.
Viitorul nu prea arată bine din păcate .
__________________
"Spatiul public e ala care nu dispare daca trag eu serverul din priza. - Monstru dixit"
Dacus is offline   Reply With Quote
Old 13-11-2021, 21:57   #6049
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Dacus View Post
Dar cu ce preț?
2340 EUR pentru un ASUS GeForce RTX 3080 Ti?
1999 vs 2021 da si mai bine, 2987E.
Gf256 vs ASUS GeForce RTX 3080 Ti ratio, cred ca la 2987E iei 3090.

Cand esti obisnuit cu cheap nu iti mai convine(nu tie) schimbarea, new gen way of life, mi se cuvine etc
Ahh, Quake mergea bine si pe TNT2, Vanta16, doar pe Vanta8 sughita rau la 800/600 sau 1024/768

E enervant rau ca nu am gasit un pret din 2000 2001 pentru intel ca sa facem comparatie, lameo faptul ca atasez amd pe post de intel dar ideea e tot acolo, din ce stiu era mai scump.

2001: 3.019.424lei salariu mediu net, 1USD 30774lei, 98USD.
2021: 717E din care poti sa iti iei o MULTITUDINE de CPUs.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	amd tb pret2001.PNG
Views:	168
Size:	203.0 KB
ID:	73774  

Last edited by db00m; 13-11-2021 at 22:01.
db00m is offline   Reply With Quote
Old 13-11-2021, 23:35   #6050
PasatoiuTD
VIP
 
PasatoiuTD's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,178
Mentioned: 17 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by db00m View Post
2001: 3.019.424lei salariu mediu net, 1USD 30774lei, 98USD.
2021: 717E din care poti sa iti iei o MULTITUDINE de CPUs.
Din 2001 pana in 2021 euro s-a depreciat doar cu vreo 37%, iar salariile medii in Franta, Germania, SUA au crescut cu ~50-60%. Cui ii pasa de salariul mediu din Romania? Celor de la AMD, Intel sau Nvidia cu siguranta nu.

Abit IC7 Max3 era 225$ in 2003, adica vreo 200 euro - si asta era recunoscuta ca fiind exagerat de scumpa: https://www.extremeoverclocking.com/...C7_MAX3_1.html
200 + 50% = 300 euro vs idioteniile din prezent de 800-1000-2000 euro/$

Pana prin 2013, cel putin, preturile nu au luat-o razna complet - Maximus VI Extreme era 400$. 3 ani mai tarziu Maximus VI Extreme era vreo 500$ si tot asa ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Inflatie euro.jpg
Views:	144
Size:	89.7 KB
ID:	73775  
PasatoiuTD is offline   Reply With Quote
Old 13-11-2021, 23:37   #6051
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

... și totuși vor exista cumpărători... din păcate
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 13-11-2021, 23:39   #6052
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by PasatoiuTD View Post
Din 2001 pana in 2021 euro s-a depreciat doar cu vreo 37%, iar salariile medii in Franta, Germania, SUA au crescut cu ~50-60%. Cui ii pasa de salariul mediu din Romania? .
Well, traiesc in RO si sunt platit in RO, ca si cumparator compar ceea ce pot sa iau aici, nu trebuie sa iei doar TOP ca si exemplu. Salariile din RO cu cat au crescut? (cu 1000E in general, nu media)
Ideea mea a plecat de la faptul ca e un ciclu precum in 2000 daca ne rezumam la preturi vs venit.

In 99 2000 nu existau cumparatori or what?
Baiul e ca s-au dus preturile in sus iar omu era obisnuit sa isi permita tech, acum mumu, tech e sus, ghinion.
2008: 1.282ron, Asus P5E a fost 800 si ceva ron, E8400 nu mai stiu. 8Gb DDR2 1066 Muschin tot 800 si ceva.

PS: Abit...care e precum cel mai top Asus, cmon,cand ziceai Abit ziceai alah, mniezau si tot restu' pe vremea aia. Iar tie, probabil, Abitu ti se pare precum mie CUSL2-C, pentru care am suferit o gramada.....Iar imi prezent pot sa imi iau orice doar ca mi se rupe, gettin' old si s-a dus farmecu'

Last edited by db00m; 14-11-2021 at 00:04.
db00m is offline   Reply With Quote
Old 14-11-2021, 00:21   #6053
bireescu_alin
Member
 
Join Date: Sep 2018
Posts: 56
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Totusi e normal o placa de baza vai de ea sa fie peste 1000 de lei? Luam inainte placi decente cu toate dotarile la maxim 450-600 lei pe Intel, AMD nu mai vorbesc (Asrock Z77 Extreme 4 luat de la Emag). Procesoarele erau intr-adevar mai scumpe, i5 pe la 1200-1700 lei, dar trageai de ele cel putin 3 ani si nu te stresai ca ceva merge mai greu. Acum nivelul mediu e peste puterile unui om simplu, adica sa poti cumpara un PC decent in 4000 de lei sa te tine 3-5 ani e un vis. Eu de exemplu am luat un Gigabyte x470 Gaming 7 la 1000 lei, apoi apare X570 si cu aceleasi dotari+PCx 4.0 la 1500 de lei daca vroiam Aorus x570 Ultra, deci cam 50% pret mai mare. Nu stiu daca e ok de la un an la altul sa fie asa cresteri. Si acum daca vreau upgrade la al meu R5 2600x luat cu 600 de lei acum 2 ani jumate SH, trebuie sa dau cel putin dublu pe SH sau triplu daca vreau nou pentru 50% performanta (5600x, ca 5800x e in alta galaxie) daca imi face cineva cadou un RTX 3090. Nu mai vorbim ca am dat 2700 lei pe un amarat de RX 6600XT, prins pe ultima suta de metri la sfatul unui coleg de pe forum. Fa upgrade cu ceva daca mai poti. PS:Acel Gigabyte RTX 3060Ti de pe emag nu stiu cum au reusit asa multi sa il cumpere si deja sa il aibe in anunturi pe OLX, a disparut in cateva secunde, nu mai vorbim ca altii stam ca prostii 2 saptamani pentru un pachet dupa BF, altii fac smecherii din astea. Pai sa mai poata omul normal si cinstit face ceva?

Oricum asta e situatia, inteleg, legea junglei. Totusi nu ii inteleg pe cei care sustin preturile mari. Eu daca as fi miliardar nu m-as supara sa fie si altii, sau daca eu am Ferrari sa nu aibe altii ca sa fiu eu mai smecher, mi se pare o atitudine aiurea, dar probabil ca daca eram bogat aveam si eu aceeasi caracter, nu stiu. Eu intotdeauna vroiam sa aibe si prietenii mei PC performant a ne putem juca impreuna, nu sa ma laud eu ce smecher sunt si ei sa se uite la mine cum ma joc.
bireescu_alin is offline   Reply With Quote
Old 14-11-2021, 00:53   #6054
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by bireescu_alin View Post
Totusi nu ii inteleg pe cei care sustin preturile mari. Eu daca as fi miliardar nu m-as supara sa fie si altii, sau daca eu am Ferrari sa nu aibe altii ca sa fiu eu mai smecher, mi se pare o atitudine aiurea, dar probabil ca daca eram bogat aveam si eu aceeasi caracter, nu stiu. Eu intotdeauna vroiam sa aibe si prietenii mei PC performant a ne putem juca impreuna, nu sa ma laud eu ce smecher sunt si ei sa se uite la mine cum ma joc.
Ideea e ca preturi mari au fost si in trecut, inainte de gen anilor 2000. Faptul ca unii nu stiu, ghinion, idem faptul ca mana pe cartea de istorie nu e fun vs tiktok iar ghinion. Istoria e ceea ce defineste prezentul, ghinion again, and so on.
Eu unul nu cred ca tu mega bogat ai da la toti arzatorii de aer degeaba doar de dragul sa aiba si ei. Idem vezi cum reactioneaza lumea pe ici cand unu doneaza ceva mai scump aka eu. ha ha, lol.
Ca si gramatica...VOIAM, dar nah, ce mai conteaza, conteaza sa ne intelegem si sa ne fie bine la toti. Idem jante vs jenti and so on. Si uite asa ...bogatii se separa de restul and so on again, books again, alea de la biblioteca si librarie, nu de pe online shit. Era o vorba draguta legata despre cum fac unii bani online iar ma-sa i-a zis, pai cotizati toti restu dumb, aia bogati voi cu dorinta.
De P5E am tras 10 ani cu Q9550...Merge si in prezent.

PS: nu am gasit inca kktu ala de factura din 2003 cu toate ca am rascolit colectia chip si xtrem, in pandemie cand am facut ordine am dat de ea si m-am minunat, caut in continuare. Abitu ala nu era atat de scump, ca si paralele, de ce 3090 atat de scump. #life.

Last edited by db00m; 14-11-2021 at 01:02.
db00m is offline   Reply With Quote
Old 14-11-2021, 01:17   #6055
bireescu_alin
Member
 
Join Date: Sep 2018
Posts: 56
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu ziceam ca nu mi-ar fi ciuda pe altii ca au si ei ceva la fel sau mai bun. Au fost preturi mari pentru vremea aia, asa este.

Dar mai dadeai SH ceva si plusai mai putin, erau totusi preturi mai ok si te puteai juca. Intr-adevar cand am vazut FIFA 98 si 99 pe un vodoo cu 3D activat parca era alt joc, eu mi-am permis doar un Geforce 256 (sper ca am zis corect). Erau vremuri cu componente din Ungaria, se aduceau in complex si puteai lua mai ieftin. Acum dupa 21 de ani chiar nu mai tin minte configuratia mea, dar stiu ca am luat un Abit si era placa de baza stricata, am montat primul PC cu un prieten la el in camera (first time ever). Am mers noaptea cu un monitor de 17 CRT un KM in brate ca atunci a venit ala din Ungaria cu microbuzul. Nu e obligatoriu sa faci upgrade, dar nu cred ca e normal ca un 3700x sa fie la acelasi pret ca si in 2019 la lansare, plus alte componente. Parca trebuia ca sa progresam un 10-15% la acelasi pret, nu 20% la pret cu 50% mai mare (Ryzen 5600x si 5800x). Normal era sa fie Ryzen 5900x si 5950x Ferarri si celelalte doua pentru oamenii care folosesc PC-ul casual si nu scot bani cu el sa isi poata recupera investitia.
bireescu_alin is offline   Reply With Quote
Old 14-11-2021, 01:28   #6056
dangrig
Senior Member
 
dangrig's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 1,059
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Asteptam cu interes lansarea asta a Intel, dar ... ghinion.

Calculatorul meu are mai bine de 4 ani jumatate.
Si in cateva luni as fi vrut sa fac un upgrade pentru ca deja doar 4c/8t se simt cand ma joc pe un monitor si am browser, discord, teamspeak deschise pe celalalt.

Speram ca daca apar alea noi sa se ieftineasca alea vechi si sa prind si eu ceva cu 8/10/12 core redus calumea.

Dar s-a intamplat exact ca la placile video, seriile noi sunt mult mai scumpe ca alea vechi astfel incat alea vechi nu mai scad ...

Ce ma sperie este ca am vazut zielele astea ca unii incepeau sa mineze pe procesoare Ryzen


---------------------------------------------


Quote:
Originally Posted by bireescu_alin View Post
PS:Acel Gigabyte RTX 3060Ti de pe emag nu stiu cum au reusit asa multi sa il cumpere si deja sa il aibe in anunturi pe OLX, a disparut in cateva secunde, nu mai vorbim ca altii stam ca prostii 2 saptamani pentru un pachet dupa BF, altii fac smecherii din astea. Pai sa mai poata omul normal si cinstit face cev

Placa aia video a fost la eMag, eu pe ea am intrat de curiozitate sa vada daca este out of stock si inca era
Practic am avut timp sa o vad, apoi sa intru iar pe newsletter, sa intru si sa vad si SSD-ul ala verde in stoc si apoi sa ma intorc sa placa video si sa o vad iar in stoc.
Abia la vreo 30 secunde dupa ce am ajuns iar la placa video a disparut.
Daca eram chitit sa dau foc la niste bani cred ca aveam sanse sa fie comanda cu finalizare )))
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 14-11-2021, 01:28   #6057
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Well, piata e volatila precum in crypto.
Ma repet iarasi, eu doar am facut o comparație cu preturile de acum 20 de ani vs prezent in RO.
Mai departe... It sucks a lot. Probabil mama China s-a suparat rau. Oricum primim stiri filtrate, ca deh, geolocatie..
db00m is offline   Reply With Quote
Old 14-11-2021, 01:43   #6058
bireescu_alin
Member
 
Join Date: Sep 2018
Posts: 56
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by dangrig View Post
Placa aia video a fost la eMag, eu pe ea am intrat de curiozitate sa vada daca este out of stock si inca era
Practic am avut timp sa o vad, apoi sa intru iar pe newsletter, sa intru si sa vad si SSD-ul ala verde in stoc si apoi sa ma intorc sa placa video si sa o vad iar in stoc.
Abia la vreo 30 secunde dupa ce am ajuns iar la placa video a disparut.
Daca eram chitit sa dau foc la niste bani cred ca aveam sanse sa fie comanda cu finalizare )))
Am reusit sa apas pe cos, dar apoi nu mai aveam optiunea sa cumpar, posibila ca am ajuns la un minut si asta mi-a fost fatal. Eu nu intelegeam cum de unii le-au pus seara pe olx la 12.30 si apoi zic ca le si au, desi dureaza pana vine curierul cateva zile.

Se mineaza poate, dar doar pe 5900x si 5950x. Oricum e de rau. Dar cum ziceai si tu, stam ca fraierii 2-3 ani dupa o componenta si ea e la fel sau mai scumpa. Avea Iubitel 3700x anul trecut la preturi bune, dar am fost fraier si nu am luat de stres ca nu il vand fara sa am cutie. Acum e greu sa dai mai mult dupa un an pe un R5 5600x sau pe un R7 3700x. Oricum la mine e mai mult de pasiune decat ca ma trage 2600x-ul in jos cat timp am doar un amarat de 6600xt si joc pe 1440p. Doar in NFS Heat, Assetto Corsa Competizione si putin in Forza 5 am probleme cand sunt multe masini si public.
bireescu_alin is offline   Reply With Quote
Old 14-11-2021, 02:59   #6059
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by bireescu_alin View Post
dar am fost fraier si nu am luat de stres ca nu il vand fara sa am cutie.
Cutia e ceva la moda de cand cu dumbphones.. 2013 2015 parca.
Pretul de la Iubitel face pipi pe garantii si cutii. Mai departe, fiecare alege.
db00m is offline   Reply With Quote
Old 14-11-2021, 09:05   #6060
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by db00m View Post
Well, piata e volatila precum in crypto.
Ma repet iarasi, eu doar am facut o comparație cu preturile de acum 20 de ani vs prezent in RO.
Mai departe... It sucks a lot. Probabil mama China s-a suparat rau. Oricum primim stiri filtrate, ca deh, geolocatie..
Da, nu avem de unde sti adevarul, UE pune incet incet cenzura in aplicare. Dar hei, aia sunt comuniste iar noi cetateni europeni si avem drepturi =)) Preturile sunt mari pentru ca produsele sunt cumparate. Si vor fi si mai mari pentru ca tot se vor vinde. Asta e, era consumerismului.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre telefoane mobile Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 6289 06-03-2024 19:05
Noutati despre placile video ATI/AMD Monstru Placi video 11475 29-02-2024 10:01
Noutati despre placile video Nvidia Monstru Placi video 19847 28-02-2024 14:10
Noutati despre procesoare AMD Monstru Procesoare si chipseturi 9098 21-02-2024 13:54
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3358

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 05:38.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.