lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Procesoare si chipseturi
Connect with Facebook

Procesoare si chipseturi CPU, MCP, MCH, ICH, IOH, etc


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 26-02-2017, 16:05   #4521
R2Strike
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 1,140
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Gata sefu... scuze

Ia uite ce frumoasa e cutia, gigea.

__________________
- USER OFFLINE -

Last edited by R2Strike; 26-02-2017 at 16:12.
R2Strike is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2017, 16:16   #4522
dragos2014
Member
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 174
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Amd au bagat un 1 miliar dolari in dezvoltarea arhitecturii zen si cu proces de fabricatie de 14nm de 2 ani pe piata cum are intel ar fi batut poate chiar si skylake-E.
Cam 2 milioane de 8 core/16 threads la 400 dolari media cum se prefigureaza ca vor vinde in martie fac 800 milioane de dolari in prima luna de la lansare.
Pe piata de servere 20 la suta din piata daca iau fata de 1-2 la suta cat au acum si la preturi de 3 ori mai mari scot bani bani grei pentru arhitecturi noi pentru diviza de procesoare si placi viedeo la un loc.
Daca mai punem laptop si notebook la care acum vand cam 0 acum pot face bani nu gluma.
ARM pe servere in cadrul unor APU.
Sunt foarte curios de ce poate face versiunea ARM customizata de amd. ARM pana acum a umilit si scos de pe piata atomul intel cu tot cu avantajele nesimtite de procese de fabricatie avute cu tot cu discounturi, bobacat si jaguar de asemenea desi erau peste intel ca arhitectura au avut aceeasi soarta.
dragos2014 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2017, 17:05   #4523
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by dragos2014 View Post
Cei pasionati chestii extreme stuff+bench sunt o categorie aparte. Gandesc totul din punctul lor de vedere. Ei daca nu pot face recorduri pe nici un benchmark atunci procesorul e inutil pentru ei si record inseamna si 0,1 la suta in plus ipc dat de un procesor. Ruleaza toate benchmark-urile din ultimii 10 ani (s-ar plictisi sa ruleze doar 2-3 bench-uri daca un procesor ar face recorduri doar la alea) 90 la suta din ele beneficiaza maxim 4 core.
E deformatie profesionala partea cu consumul si temperaturile data de experienta in teste si e intr-o forma foarte agravata la unii, tulburare obsesiv-compulsiva de-a dreptul.
Un pasionat de teste face cam asa:
-da teste mult si se joaca putin ca atare cu proc care nu are capacitatea de a face recorduri e 0 pentru el sau s-ar plictisi de el in doua luni cel mult. Experienta superioara multi-tasking, lejeritatea cu care ruleaza e irelevanta atata timp cat nu scoate fie si acel 0,1 la suta in plus de care au nevoie el.
Fiecare cu ce-l doare fratilor!!!!! Pacat ca nu se pot desprinde deloc de gandirea lor obtuza caci cu experienta lor formidabila ar putea fi utili comunitatii cu sfaturi. Cunostintele lor le permit sa se adapteze si sa recomande lejer pe nevoile reale ale clientului daca ar avea un pic de rabdare sa gandeasca outside the box.


O povestioara ca sa intelegeti gandirea unui gamer si nu a unui entuziast it devorator de tehnologie:
Eu de exemplu am patit-o cu un prieten caruia i-am vandut gtx 650ti sh (el avea o gtx 260 si o sursa care ceda).
In jocurile lui 650 ti a scos aceleasi fps intr-un joc foarte vechi, si dublu in civ 5 (cel mai nou joc in care se juca care cerea multa tessaliation). Omul nu simtea deloc diferente de putere de procesare la placa si imi zicea ca merge la fel si ca l-am pacalit (vanduse cu 250 lei gtx 260 si luase cu 400 lei de la mine 650ti acum cam doi ani si doar pentru ca nu-i mai tinea sursa).
Si-a luat dupa 6 luni ca nu suporta cum merge 650ti un gtx 970 si e super incantat si acum de upgrade. De atunci eu nu mai recomand niciodata vreo componenta dupa parerile argumentate de entuziasti it. Nu mai spun ca mi-a scos ochii ca n-o poate vinde ca nimeni nu vrea sa cumpere placi cu terminatia 50 de la nvidia ca-s de ***** ). A dat-o dupa 6 luni cu 270 lei si mi-a scos ochii ca a pierdut bani desi a aparut seria 900 de la nvidia intre timp si a cumparat gtx 970 nou in loc de gtx 770 nou la aceeasi bani dar n-a contat pentru el. Tin sa precizez ca a schimbat sursa intai si apoi a pus gtx 970 ca nu mai ducea decat 650ti in conditii bune.


In general spui adevarul dar apoi bagi cate o prostie (parere din burta) pe care nu o apreciez.
Eu nu vad nimic in neregula cu un entuziast care nu simte placere in a se juca asa cum simte cand scoate un anumit scor.
Pune-l pe ramiro sau nachtfalke sa se joace,ca asa ti se pare tie ca e menirea tuturor procesoarelor si placilor video scoase pe piata.
Daca cineva isi permite sa schimbe hardware ca pe sosete ( @kvarq ) ) ,persoana respectiva e de apreciat,sunt banii lui si asta ii da satisfactie,am vazut multe "opinii avizate" pe aici ca cei care au cumparat kaby au kkt in loc de creier,vai de pielea lor etc,la urma urmei iti cumperi ceva ce iti trebuie conform nevoilor tale,nu ca zice Titi Bombonaru' pe thread-ul cu Amd,genul celor exprimate de @Protech .
Am 2 procesoare 7700k si cel mai probabil voi cumpara si un 1800x pentru ca ce ofera unul nu ofera si celalalt,cel putin pentru ce am eu nevoie.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
__________________
suzuki is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2017, 18:43   #4524
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

De luat pe nepregatite pe Intel nu i-au luat, le-a luat 5 ani sa vina macar aproape de ei. De afectat in mod negativ nu o sa ii afecteze, ba din contra, eu vad o crestere a pietei de desktop-uri anul acesta.

In schimb, poate Intel nu vor mai fi (chiar atat de) nesimtiti acum si vom vedea mai multa putere de calcul per pret. Primii pasi se pare ca sunt facuti in sensul asta, cu procesoare de la quad la ten core pe X299, respectiv cu dual, quad si hexa pe segment mainstream. CHiar daca nu ma astept sa se ieftineasca procesoarele actuale, iar gama mainstream va ramane probabil la aceleasi preturi cateva generatii, sper totusi ca pe urmatoarea generatie high-end sa revina la preturi de bun simt, cu varful de gama maxim 1000 USD, asa cum a fost in ultimii 10+ ani. Nu stiu daca va fi asa, dar sincer sper sa se intample asta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Intel.jpg
Views:	502
Size:	75.9 KB
ID:	57750  
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2017, 20:25   #4525
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Bine ca Monstru e cu picioarele pe pamant.
In rest multi fanatici
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2017, 20:53   #4526
Keyon
Senior Member
 
Join Date: May 2012
Posts: 675
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Avand in vedere ca intel merge pe o arhitectura din care au stors cam tot ce se mai poate iar zen-ul e o arhitectura noua unde mai e loc de bibilit, sunt putin incantat de prospectul asta.
__________________
Epic Quotes:"O sa faca manechiura si pedichiura la ursi " by Iubitel
"Eu l-am luat de pe "fraierlist"" by R2Strike
"Nu se poate inchide.Pe forumul asta topicurile sunt inchise doar de Dumnezeu. " by kretzu77
Keyon is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2017, 20:57   #4527
Protech
Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 40
Mentioned: 4 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by sammurai View Post
Bine ca Monstru e cu picioarele pe pamant.
In rest multi fanatici
Monstru e platit sa fie... sa speram ca e impartial

Nu acuz dar in general este bine sa nu crezi 100% ce scriu ce ce sunt platiti sa faca review-uri
[emoji6]

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Protech is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2017, 21:00   #4528
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Fugi mah d'aici cu "e platit".
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2017, 21:40   #4529
sammurai
Ancient friend
 
sammurai's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Iasi
Posts: 3,561
Mentioned: 101 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Protech View Post
Monstru e platit sa fie... sa speram ca e impartial

Nu acuz dar in general este bine sa nu crezi 100% ce scriu ce ce sunt platiti sa faca review-uri
[emoji6]

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Man, am trait Core2Duo vs Athlon64 si stiu ce e ala boost de performanta intre generatii/arhitecturi.
Ceea ce a facut AMD acum este super si, sincer, mi-as lua si eu un 1700 dar momentan am alte prioritati. AMD a ajust in zona Intel dar cam atat (+/- 10% se regleaza din...).
__________________
Lenea este principalul factor de dezvoltare tehnologica
sammurai is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2017, 22:05   #4530
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Quote:
Originally Posted by Protech View Post
Monstru e platit sa fie... sa speram ca e impartial

Nu acuz dar in general este bine sa nu crezi 100% ce scriu ce ce sunt platiti sa faca review-uri
[emoji6]

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Ma sa fiu al naibii...as vrea aa il cunosc si eu pe ala care ma plateste... nu de alta dar poate ii cer mai mult....

Nici nu s-au publicat review-urile si au inceput... "pasionatii" care se uita la lansari ca la un meci de fotbal... echipa mea e mai buna...huo ailalti. Mda...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2017, 22:10   #4531
Jim Beam
Senior Member
 
Join Date: Aug 2013
Location: Brasov
Posts: 521
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Default

asa a fost mereu. Si eu sunt fanboy. Tin cu portofelul meu.
Jim Beam is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2017, 22:32   #4532
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Sa tii cu portofelul tau inseamna sa fi impartial si informat. Sa fi fanboy inseamna cu totul altceva...
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2017, 22:33   #4533
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Da da, din banii de review-uri mi-am luat eu credit la bancă. FFS.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2017, 23:04   #4534
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Inseamna ca e platit sa scrie de naspa nu? ) vestea circula repede in ziua de azi si nu plateste nimeni asa de bine in cat sa risti tot pentru un review impartial. Pe langa asta romania inseamna 0.001% vanzari pentru intel, amd, nvida si ce mai vrei tu...de aici poti trage singur o concluzie
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2017, 23:40   #4535
adrian3
Senior Member
 
Join Date: May 2014
Posts: 1,096
Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce sa mai, l-a prins. Si inca una in exclusivitate: Monstru e ofiter acoperit !
adrian3 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2017, 23:46   #4536
Jim Beam
Senior Member
 
Join Date: Aug 2013
Location: Brasov
Posts: 521
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Default

Clar, SRI au program special de antrenat agenți pentru overclock
Jim Beam is offline   Reply With Quote
Old 26-02-2017, 23:53   #4537
Protech
Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 40
Mentioned: 4 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Monstru View Post
Ma sa fiu al naibii...as vrea aa il cunosc si eu pe ala care ma plateste... nu de alta dar poate ii cer mai mult....

Nici nu s-au publicat review-urile si au inceput... "pasionatii" care se uita la lansari ca la un meci de fotbal... echipa mea e mai buna...huo ailalti. Mda...
First. Dont feed the trolls!

Second. I like you, singurul site de review-uri pe care-l urmaresc este lab501

Tird. Sa le ziceti mersi celor care cumpara AMD, astfel ei vor avea bani sa evolueze suficient cat sa oblige intel-ul sa nu vi-o traga ca in ultimii 5-6 ani ... valabil pentru diehard overclockeri care-i urca in slavi

4th. Daca veti primi 6 core la mainstream... ziceti sarumana nenea AMD... altfel va lingeati ranile cu 8700k si 3 % spor de performanta pentru inca vreo 2 ani

5th. Nu furati si nu votati cu PSD

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Protech is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 00:02   #4538
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

asta e var cu dedera
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 00:27   #4539
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu manca maro ca te faci de ras.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 27-02-2017, 00:49   #4540
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Quote:
Originally Posted by cristi_io View Post
Din articol reiese ca Ryzen (probabil doar cele 8core) vor avea 20 PCI Express lanes din CPU? Monstru, poti confirma?
Nu mai credeti toate informatiile de pe net, informatiile corecte vor fi in review-ul de lansare. Pentru VGA, Ryzen are 16x ce pot fi configurate in 2 x 8x pe X370... restul de lane-uri (8x) au alte scopuri . Cred ca poti sa calculezi acum cat are in total, nu?
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6287 18-03-2024 16:04
Noutati despre telefoane mobile Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 6289 06-03-2024 19:05
Noutati despre placile video ATI/AMD Monstru Placi video 11475 29-02-2024 10:01
Noutati despre placile video Nvidia Monstru Placi video 19847 28-02-2024 14:10
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,105
Total Online: 3955

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 16:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.