lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-03-2017, 23:37   #281
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

misto jucaria si facuta frumos.

am luat saptamana trecuta un laptop best buy de la niste baieti din timisoara cu facturica si garantie 12 luni (are si garantie in baza de SN dar asta cred ca a fost bulan)

au avut pe stoc X240 si T440 la pret identic, era mai tentant X240 dar n-am mai prins si pana la urma am luat T440 cu 980RON cand au dus in alta transa, baterie interna, externa de 6 celule, 8GB DDR3L,SSD128 samsung (am nimerit pe al meu toshiba), au ceva uzura pe exterior dar nu deranjant, depinde de noroc asta ca a avut si mai impecabile, per total face banii lejer, bateria tine lejer 8-10 ore folosit destul de intens luminozitate spre maxim, pacat ca n-am mai prins si ecranul de 14 HD+, au avut si asa ceva, i-am cerut inspe baterie de 68+, baterie interna si 8GB DDR ca majoritatea vin cu 4GB si mi-a dat totul in acelasi pret, bateria interna 7 cicluri, cea externa 74 cicluri.

pe site nu au produsele up tot timpul, oamenii iau thinkpadurile din afara, danemarca in general asa ca tastatura vine pe layout-ul ala din pacat, unele au bios-ul blocat si se pot folosii, fac reducere mare la ele dar recomand sa asteptati pana aduca o transa noua deblocate, va lasati datele de contact si nu uita de voi.

multumit de cum a decurs totul d'asta ii si recomand, cred ca daca cautati un model anume vi-l poate aduce dar nu's sigur, spor.

LE: http://www.smart-computers.ro/

Last edited by agarici cu pedale; 06-03-2017 at 23:43.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2017, 00:00   #282
Kimi
Ancient friend
 
Kimi's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 4,513
Mentioned: 131 Post(s)


Default

Vreau sa trec si eu inapoi pe laptop + dock, dar nu mai iau 2570p.

Ce imi recomandati intre un 8470p cu 3610QM si un 9470m cu i7 3667U? Merita sa sacrific autonomia pentru performanta unui quad? Dimensiunile si greutatea nu ma intereseaza.
Kimi is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2017, 00:09   #283
viasat
Member
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 51
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sincer,daca alegerea este strict dintre cele doua modele,si spui ca nu te intereseaza dimensiunile,as merge pe 8470p.
O baterie cu 9 celule se poate adauga ulterior la 8470p,dar un 3740qm sau 3820qm nu ai cum sa pui la 9470m.
Cheers
viasat is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2017, 00:22   #284
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Depinde ce vrei.

Rezistenta fizica, fiabilitate, rezistenta la apa pe tastatura - Thinkpad T

Ieftin - HP.

Altceva - Dell. Dell e foarte rentabil sa cumperi cu garantie. Suportul in timpul garantiei este excelent.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2017, 02:01   #285
polter
Senior Member
 
polter's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: UK
Posts: 4,462
Mentioned: 183 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Depinde ce vrei.

Rezistenta fizica, fiabilitate, rezistenta la apa pe tastatura - Thinkpad T

Ieftin - HP.

Altceva - Dell. Dell e foarte rentabil sa cumperi cu garantie. Suportul in timpul garantiei este excelent.
+1 ...
Sustin afirmatia pentru Dell ,am apelat la garantia lor si pot sa spun ca suportul este cat se poate de eficient .
Raspund repede ,incearca sa rezolve rapid si nu fac nazuri .
Am schimbat placa de baza la ultraportabilul nevestei cu 1 zi inainte de expirarea garantiei .
Ca sa fiu mai explicit am facut sesizarea cu o zi inainte sa expire garantia ,la o saptamana dupa am primit placa de baza noua ...
__________________
Quote:
Originally Posted by Kspic View Post
...Un singur cuvant am: " Rusine " .
Server discord Lab501 https://discord.gg/FcDNnRe
polter is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2017, 10:12   #286
viasat
Member
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 51
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post

Rezistenta fizica, fiabilitate, rezistenta la apa pe tastatura - Thinkpad T
Povestea asta este pentru cei care traiesc in anii '90,pe vremea IBM-ului,cand tot ce era inovatie in materie de portabil purta numele de Thinkpad (alintat de fani Tank-pad,datorita constructiei).
De la preluarea brandului de catre Lenovo,nu mai au absolut nimic deosebit,plus sunt pline forumurile de plangeri ale proprietarilor referitoare la calitatea constructiei,plastic crapat pe la palmrest,si multe alte bube.
La garantie la fel,pe notebookreview forum,din cauza aventurilor cu suportul,multi proprietari afirma ca urmatoarea lor alegere va fi alt brand.
Este o opinie personala,omul poate sa cumpere ce doreste,nu sunt actionar la nici unii,ca sa ii ridic in slavi.
Cheers
viasat is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2017, 10:28   #287
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Depinde la ce folosesti notebook-ul, oricand as lua un thinkpad in defavoarea multora, inainte sa cumperi un model cauti si tu pareri si review-uri ca e logic, acum ca veni vorba despre asta, daca multi sunt tampi si stau cu curul pe ele sau mai fute cate o bucata la electronica nu te astepta sa nu cedeze, n-am avut pana acum nici un laptop crapat sau busit decat pe plasticul de la balamale fiindca au fost construite prost si aici a fost greseala mea fiindca nu m-am asigurat cand am luat produsul ca nu au problema asta.

Nu exista laptop de care sa nu se planga oamenii in commenturi asa ca pana la urma conteaza cum il folosesti tu.

Faptul ca activez in domeniu imi da si un mic avantaj sa vad rate-ul de RMA al lor:
toshiba toate sunt strambe (in special cele din aliaje) si au probleme chiar si cele fancy indiferent de price range nu prea ma voi mai atinge de ele si nici nu recomand
pe partea de entry lvl:
delul e o mizerie crunta din orice punct de vedere, aproape 60% din laptopuri au probleme pe mobo, pe partea de mainstream sunt decente, partea proasta e ce te faci dupa ce se duce garantia ca se cam duc, atata timp cat beneficiezi de ea e oke.
lenovo chiar ca nu ii suport sunte decente chiar si pe entry lvl, mainstream-ul e bun iar highend-urile sunt cam limitate la conectivitate si ma dispera in general ca se zgarcesc unde nu trebuie, nu sunt fan lenovo dar recomand.
asus, nu prea am mai luat, nu stiu cum mai stau acum, pe partea de gaming stau bine.

atat lenovo cat si asus sunt overpriced de cele mai multe ori.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2017, 10:47   #288
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by viasat View Post
Am nevoie de 3 unitati de stocare.Momentan am doar doua,cea principala si un ODD.Uite aici munca rusului ca sa iti faci o idee cum a inghesuit totul in ODD:
https://www.techinferno.com/index.ph...comment=156062
Desi a facut mod-ul acesta anul trecut,l-am rugat in PM sa publice niste poze,si omul a fost amabil.


A lucrat frumos rusul, eu inițial mă gĆ¢ndeam la ssd doar pentru că Ć®l poți decoperta și scoate placa cu memoriile și controllerul din el și va fi mai slim.
Dar la hdd nu mai ma intorc never ever, prea mult zgomot și vibrații, folosesc doar SSD-uri.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2017, 11:24   #289
viasat
Member
 
Join Date: Dec 2013
Posts: 51
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Intr-adevar,ssd-ul e rege,nu contest,dar e cam costisitor sa tii un ssd in laptop pe conexiune usb.Daca rusul ar fi optat pentru doua ssd,lucrarea ar fi fost si mai simpla,pentru ca cei 3.3V de la bluetooth ar fi fost suficienti pentru a alimenta ssd-ul m-sata.
El avea nevoie de maxim de storage,ca cica lucreaza undeva prin locuri indepartate,si e plecat cu lunile in zone izolate,si isi duce o groaza de filme sa ii treaca vremea mai usor.
Cheers
viasat is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2017, 19:22   #290
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by viasat View Post
Povestea asta este pentru cei care traiesc in anii '90,pe vremea IBM-ului,cand tot ce era inovatie in materie de portabil purta numele de Thinkpad (alintat de fani Tank-pad,datorita constructiei).
De la preluarea brandului de catre Lenovo,nu mai au absolut nimic deosebit,plus sunt pline forumurile de plangeri ale proprietarilor referitoare la calitatea constructiei,plastic crapat pe la palmrest,si multe alte bube.
La garantie la fel,pe notebookreview forum,din cauza aventurilor cu suportul,multi proprietari afirma ca urmatoarea lor alegere va fi alt brand.
Este o opinie personala,omul poate sa cumpere ce doreste,nu sunt actionar la nici unii,ca sa ii ridic in slavi.
Cheers
Tu ma vezi sa ma refer la laptopurile din anii 90? Vorbeam de laptopurile de azi. Am un Thinkpad T530 ca si computer de serviciu care in curand va fi inlocuit cu T570, sotia are un T410, am avut si HP 2570p si 8460p (sper ca asta era modelul). Si am un Dell Latitude E6410. La firma sotiei avem un Dell Latitude E5540. Sper ca nu am gresit ceva numere, oricum toate sunt seriile de business iar concluziile mele se bazeaza pe experienta. Eu inca n-am vazut incarcator de Thinkpad T stricat. In schim la HP-uri... cu gramada. N-am vazut Thinkpad T care sa fi baut apa si sa se fi stricat. HP-uri, din nou, doar la serviciu vreo 2. Am auzit ca si Thinkpadul da coltu' daca folosesti suficienta apa, dar n-am vazut.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2017, 10:30   #291
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cu cat dai T530-ul
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2017, 12:18   #292
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cam 1500 in configul de fabrica + 200lei pentru docking daca te intereseaza asa ceva.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2017, 12:24   #293
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Strang din buci sa vad ce iese si vorbim.
E complicata rau luna asta la mine (mai ales ca ziua nevestei e pe 1 Martie).
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2017, 12:29   #294
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ai vorbit cu aia de la care am luat T440 ?
Vezi ca e limitat la un slot de ram dar 8GB imi ajung pentru moment + vroiam portabilitate usoara.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2017, 12:29   #295
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

E un laptop foarte tare. Si are multe extrauri peste standard. Daca e pentru tine personal, putem povesti si despre pret un pic.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2017, 14:58   #296
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
E un laptop foarte tare. Si are multe extrauri peste standard. Daca e pentru tine personal, putem povesti si despre pret un pic.
Nu pot vorbi de pret decat in momentul in care am 90% din ele man. E chestie de bun simt fata de cel cu care vorbesc.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Cool Pad silentios pentru Laptop mbb Notebooks & netbooks 2 10-04-2013 22:32
Incarcator universal pentru laptop scipio Periferice 3 17-03-2013 11:27
Help cu sfaturi pentru laptop! xgeox Notebooks & netbooks 2 21-09-2012 16:49

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,093
Total Online: 3906

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 13:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.