lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 07-12-2020, 10:37   #1901
Dashu
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 1,009
Mentioned: 40 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by dangrig View Post
wtf e aia
Planul meu pentru viitor, sau cel putin ceva asemanator. Ca sa nu mai vorbim ca as vrea sa schimb layout cu ceva custom. Nu Colemak, dar ideea ramane, ceva cat mai apropiat de qwery. (Ctrl+C, V & Co tre sa cam ramana in locul ala).

Last edited by Dashu; 07-12-2020 at 10:42.
Dashu is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 12:00   #1902
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by db00m View Post
Din ce tin minte USB-ul e interogat iar PS/2 dicteaza direct sau ceva de genul.
Anyway, nu le numesc relicve, eu personal le consider galagioase iar tare demult lumea cauta liniste, acum s-a intors moda (curentele sunt ciclice) la mecanice again(OT: precum la Pegas). Nu ma iau de gusturile nimanui, doar mi-am exprimat parerea personala.
Tind sa cred ca experienta e data de sunete si acel tactil pe care unii il indragesc.
Quote:
Originally Posted by db00m View Post
Ehh, astea sunt discutii punctuale. Tocmai ce am testat apasatul nervos intr-o tastatura slim si abia se aude vs o imitatie de "gaming".
Raman la: "Tind sa cred ca experienta e data de sunete si acel tactil pe care unii il indragesc."
Curentele sunt ciclice, iar părerea mea este alta - tastaturile mecanice au fost mereu scumpe (remember Alps și tastaturile de la Apple?). Tastaturile cu membrană sunt ușor de produs, ușor de pus la prețuri de mizerie și lumea cumpără ieftin. Și cumpără mult. Și de ce ai produce o tastatură la care ai profit 20-30% când poți produce una la care ai profit 80% dar vinzi de 10 ori mai mult?

O tastatură IBM Model M funcționează fără probleme și-n ziua de astâzi și cu puțină grijă va suna chiar fain - trebuie ceva vaselină pe stabilizatoare - și va mai funcționa și peste încă 20-30 de ani la fel fără probleme. O tastatură cu membrană este mult mai complicat de curățat iar folia aceea se degradează în timp. Un switch mecanic duce 10-50 milioane de apăsări, iar cele contactless de tip Hall effect cel mai probabil 100 milioane++ (nu mai trebuie altă tastatură vreo 5 generații dacă nu varsă vreunul ceva pe ea între timp ).


Hai să-ți dau ceva la care să te gândești - ce înseamnă o tastatură mecanică?

__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 12:01   #1903
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Dashu View Post
Planul meu pentru viitor, sau cel putin ceva asemanator. Ca sa nu mai vorbim ca as vrea sa schimb layout cu ceva custom. Nu Colemak, dar ideea ramane, ceva cat mai apropiat de qwery. (Ctrl+C, V & Co tre sa cam ramana in locul ala).
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 19:31   #1904
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Wink

Quote:
Originally Posted by Neo View Post

Hai să-ți dau ceva la care să te gândești - ce înseamnă o tastatură mecanică?

https://www.youtube.com/watch?v=H66XwhzhdnA
Daca te mai apuci once again de DCE ce se preda la Automatica dupa anii 2000 promit ca o sa studiez iar literatura despre ce inseamna tastatura mecanica.
Pana atunci parerea legata de gusturi si feels mi-am exprimat-o.
Daca tu speri sa te tina o tastatura 10 20 30 de ani si sa gasesti piese si dupa atatia ani e alegerea ta.
In legatura cu membrane etc, daca tin bine minte exista un articol intr-un CHIP sau XtermPC intr-un numar fie dintre anii 97-00, fie 00-04.
Ma retrag din discutie.

PS: partea cu usurinta igienizarii and so on imi suna a ocd

Last edited by db00m; 07-12-2020 at 19:34.
db00m is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 20:02   #1905
gogusrl
Senior Member
 
gogusrl's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Timisoara
Posts: 2,792
Mentioned: 159 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Skype™ to gogusrl
Default

@Neo, beware of trolls, sunt lubuiti cu untura de automatica si nu te prinzi cand pun mana pe tine
gogusrl is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 20:44   #1906
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by gogusrl View Post
@Neo, beware of trolls, sunt lubuiti cu untura de automatica si nu te prinzi cand pun mana pe tine
Troll pana la moarte. Sper ca esti mai vesel. Nu vad nimic legat de topic in expunerea ta.

Last edited by db00m; 07-12-2020 at 20:55.
db00m is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 21:22   #1907
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu vezi pentru ca are un typo in post: in loc de "mana" trebuia "tasta"
Acum nu pe bune, chiar crezi sa bunem botul la ce zici tu ai cu membranele?
Ca exista tastaturi cu membrana mai bune decat mecanice? Sigur. O groaza. Mai ales ca nd compari o membrana peste medie cu mecanice prastii. Sau o membrana top cu o mecanica entry.
Dar cand comparam pe clasa de produse, nu pe suma, nici in cele mai umede vise nu are cum o membranata sa se apropie de o mecanica.
Cat despre servisare, intretinere & shit ... deja vorbim de filme diferite.
Si da, curatirea tastaturii e o chestie f importanta pentru oricine normal la cap.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 07-12-2020 at 21:24.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 21:43   #1908
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Nu vezi pentru ca are un typo in post: in loc de "mana" trebuia "tasta"
Ca exista tastaturi cu membrana mai bune decat mecanice? Sigur. O groaza.
Si da, curatirea tastaturii e o chestie f importanta pentru oricine normal la cap.
Typo, hater, troll, sunt mai batran ca sa mestec.
Cu ce este mai buna am intrebat? Nu am nevoie de vectori de apasare a unei taste, fiabilitate. Cand vine copilu si da cu ea de pereti sar toate butoanele, de aceea am expus 10 15 30 de ani (cel mai vechi MS pe care il am e din 2005, merge si acum)
Da, igienizarea e buna, si eu mancam cipsuri si toate cele deasupra lor prin camine pe vremea mirc-ului si dial-up.

Sariti precum curcile, vad ca aveti un mic trend catre $, suntem multi care ne permitem dar probabil nu avem nevoie nici de senzatii, nici de alte chestii in trend, asta va intrebati vreodata? Repede TROLL-er, fac eu o donatie de 100E pentru unul care vrea sa isi faca upgrade la mecanica, primul venit primul servit, IBAN in PM. 30min timer din acest moment.

PS: sper sa fie unul care chiar isi doreste, nu toti blablaistii

Last edited by db00m; 07-12-2020 at 21:54.
db00m is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 22:07   #1909
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Voi cum curatati o tastatura?
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 22:08   #1910
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cash sau card.
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 22:13   #1911
silviugamer
Member
 
Join Date: Feb 2015
Location: Bucuresti
Posts: 225
Mentioned: 6 Post(s)


Default

doar ce am dat comanda pe olx de un SS Apex Pro, pot sa partikip?
silviugamer is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 22:25   #1912
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ce o fi atât de greu de curățat o tastatură mecanică?
Scoți tastele, le pui într-un bol/lighean cu apă cu soluție de săpun, le învârți puțin, le lași în soluție și continui cu curățarea tastaturii cu o cârpă sau chiar cu un șervețel antibacterian.
Clătești tastele, le usuci bine, le montezi la loc și gata munca. Cred că într-o oră e gata.
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 22:26   #1913
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
Cash sau card.
Card, normal

Today at 20:54 -- 21.28 in prezent. Am uitat de editare, 20:43 inital, ignor 11minute.

Last edited by db00m; 07-12-2020 at 22:28.
db00m is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 22:29   #1914
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Ce o fi atât de greu de curățat o tastatură mecanică?
Scoți tastele, le pui într-un bol/lighean cu apă cu soluție de săpun, le învârți puțin, le lași în soluție și continui cu curățarea tastaturii cu o cârpă sau chiar cu un șervețel antibacterian.
Clătești tastele, le usuci bine, le montezi la loc și gata munca. Cred că într-o oră e gata.
Yep, cam atat iti ia. Dupa o luna o iei de la capat, daca vrei sa o ai luna...
db00m is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 22:33   #1915
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,841
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
Voi cum curatati o tastatura?
Scot toate caps-urile si le las la inmuiat in apa calda cu sapun lichid. Dupa 1 ora (sau o saptamana, dupa cum vine cheful) iau o periuta de dinti de aia de 1 leu bucata si dau pe fiecare individual pana se curata, pe fiecare parte. Baza tastaturii o curat cu servetele umede de curatare, universale. Praful il suflu cu aspiratorul de suflat cu tastele scoase.

E mult de lucru daca vrei sa o faci calumea. Eu imi curat tastatura principala cel putin o data pe an. Tastele astea ieftine se pot coji, deci ai grija daca ai taste infill.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 22:43   #1916
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

I summon thee @Neo.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 22:44   #1917
db00m
Senior Member
 
Join Date: Nov 2019
Posts: 770
Mentioned: 29 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by gogusrl View Post
@Neo, beware of trolls, sunt lubuiti cu untura de automatica si nu te prinzi cand pun mana pe tine
Loteria e gata, donatia se duce la @silviugamer care poate confirma donatia.
Mai departe invatati sa va exprimati.
PS: am testat mecanice, am avut parte din copilarie de mecanice.
Trolezz ca sa ma bag precum musca in typo, yay mie.
De mai misc si peste 10 ani o sa revin cu intrebarea gen "si ce mai fac tastaturile voastre mecanice?" sunt curios ce pareri o sa mai aveti atunci si ce alte minuni o sa mai folositi si ce scuze o sa mai gasiti. (in 2003-2007 aveati mecanice sau cu membrana? din ce tin eu minte ceea ce era mecanic era de kko, iar prin 2001 cand era xnet mai toti xxx mecanica pentru ca ne auzeau ai nostri din camera alaturata si dupa research toti voiam SILENT ones.)

Eu intreb care e faza, gainile sar cu blabla.

Daca te vrei util pune mana si contribuie cu o donatie la sectiunea LAB de mos craciun.

Last edited by db00m; 08-12-2020 at 01:10.
db00m is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 23:00   #1918
silviugamer
Member
 
Join Date: Feb 2015
Location: Bucuresti
Posts: 225
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Confirm donatia. Multumesc @db00m
Fac upgrade de la un Micro$oft cu membrana la un SS Apex Pro.
silviugamer is offline   Reply With Quote
Old 07-12-2020, 23:22   #1919
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Scot toate caps-urile si le las la inmuiat in apa calda cu sapun lichid. Dupa 1 ora (sau o saptamana, dupa cum vine cheful) iau o periuta de dinti de aia de 1 leu bucata si dau pe fiecare individual pana se curata, pe fiecare parte. Baza tastaturii o curat cu servetele umede de curatare, universale. Praful il suflu cu aspiratorul de suflat cu tastele scoase.

E mult de lucru daca vrei sa o faci calumea. Eu imi curat tastatura principala cel putin o data pe an. Tastele astea ieftine se pot coji, deci ai grija daca ai taste infill.
Habar nu am ce taste am, e o cougar attack 2. Eu pana acum scot tastele si le frec pe fiecare in parte cu o carpa de microfibra si spirt sau doar microfibra daca nu sunt foarte murdare. Plus curatare carcasa. E cam migaloasa treaba.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 08-12-2020, 02:12   #1920
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by korby View Post
I summon thee @Neo.



Quote:
Originally Posted by db00m View Post
Typo, hater, troll, sunt mai batran ca sa mestec.
Cu ce este mai buna am intrebat? Nu am nevoie de vectori de apasare a unei taste, fiabilitate. Cand vine copilu si da cu ea de pereti sar toate butoanele, de aceea am expus 10 15 30 de ani (cel mai vechi MS pe care il am e din 2005, merge si acum)
Da, igienizarea e buna, si eu mancam cipsuri si toate cele deasupra lor prin camine pe vremea mirc-ului si dial-up.

Sariti precum curcile, vad ca aveti un mic trend catre $, suntem multi care ne permitem dar probabil nu avem nevoie nici de senzatii, nici de alte chestii in trend, asta va intrebati vreodata? Repede TROLL-er, fac eu o donatie de 100E pentru unul care vrea sa isi faca upgrade la mecanica, primul venit primul servit, IBAN in PM. 30min timer din acest moment.

PS: sper sa fie unul care chiar isi doreste, nu toti blablaistii
Eu nu cred că am sărit cu altceva decât cu explicații politicoase. Dar vezi dumneata, treci totul prin filtrul personal. Tot aud de ceva timp încoace motive gen copil, franzele, starea vremii și că pământul este rotund.

Eu nu am spus că tastaturile cu membrană vechi nu merg, doar că merg prost pentru standardele mele personale. Dumneata explici cu lux de amănunte că toate mecanicele fac zgomot (fals) și că tot ce folosești dumneata este mai bun (pentru că-i ieftin) apoi îmi spui că "sună a OCD" că-mi vreau tastatura curată - în plină pandemie. Dacă-ți spun că mă duceam la muncă cu propria tastatură ca să nu folosesc tastaturile de pe acolo - îmi spui direct că sunt nebun?

Da, există oameni care își permit dar nu au nevoie - am tot auzit asta de-a lungul vieții - de obicei este un semn foarte clar de ignoranță, atât despre ce înseamnă să-ți "permiți" ceva cât și informații despre respectivul domeniu. Salamanderul din linkul pe care l-am pus mai sus costă probabil pe la 2000$ (nu am pus niciun zero în plus) și asta SH (că noi nu se mai fac pentru că-s produse de super nișă și se produc în jur de 200 de bucăți odată la câțiva ani). Doar switchurile (Zeal Zilents V2) costă 105$ (1.2$ bucata x87).

Mă bucur în schimb că ai ajutat copilul de aici să-și ia Steelseries Apex Pro, se va bucura mult timp de ea

Da, o tastatură mecanică bună va ține minim 10-30 de ani. Ce piese crezi că se strică la ea dacă o îngrijești și o cureți cum trebuie?


Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Ce o fi atât de greu de curățat o tastatură mecanică?
Scoți tastele, le pui într-un bol/lighean cu apă cu soluție de săpun, le învârți puțin, le lași în soluție și continui cu curățarea tastaturii cu o cârpă sau chiar cu un șervețel antibacterian.
Clătești tastele, le usuci bine, le montezi la loc și gata munca. Cred că într-o oră e gata.
Da, și va suna totul ca un raton într-o magazie de fiare vechi după aceea.

Curățarea unei tastaturi nu implică doar asta. Dacă era doar atât, era foarte simplu. Problemele apar la stabilizatoare, care sunt de obicei lubrifiate din fabrică. Iar stabilizatoarele sunt de mai multe tipuri - de la jegurile model Costar de pe tastaturile Razer de exemplu până la cherry stabs care pot fi plate mounted sau screw-in pe PCB direct - și fiecare din astea au nevoie de TLC în mod diferit, pentru că de ele depinde minim 70% din sunetul unei tastaturi. Chiar și tastaturile cu membrană le au și la alea este și mai complicat pentru că din cauza proiectării defectuoase sunt plastic pe metal pe clipsuri de plastic și 'mnezo cu mila cum sună biata tastatură după ce ai spălat-o de absolut tot.


Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Scot toate caps-urile si le las la inmuiat in apa calda cu sapun lichid. Dupa 1 ora (sau o saptamana, dupa cum vine cheful) iau o periuta de dinti de aia de 1 leu bucata si dau pe fiecare individual pana se curata, pe fiecare parte. Baza tastaturii o curat cu servetele umede de curatare, universale. Praful il suflu cu aspiratorul de suflat cu tastele scoase.

E mult de lucru daca vrei sa o faci calumea. Eu imi curat tastatura principala cel putin o data pe an. Tastele astea ieftine se pot coji, deci ai grija daca ai taste infill.
Nici nu vreau să știu ce duamne-iartă-mă faci pe și cu tastatura aia de ai nevoie de atâta efort să o cureți


---

Personal curăț tastatura odată pe săptămână:
- pensulă de curățat lentilele foto printre taste să adun praful care se adună acolo;
- suflat cu compresorul;
- un șervețel umed peste toate tastele + carcasă;
- cârpă moale de microfibră peste tot să usuc;
- îmi ia 5 minute maxim.

Dacă lași să se adune mizeria, timpul crește exponențial și problemele care pot apărea la fel. Păr pe sub taste înfășurat pe sârmele de la stabilizatoare sunt printre cele mai blânde, în cel mai rele cazuri am văzut taste care nu mai funcționau (chiar la mecanice) și totul arăta absolut dezgustător.

De asemenea, tastaturile din comerț care au keycaps ABS ajung să se mizerească foarte rapid pentru că sunt keycaps ieftine și subțiri - prind luciu rapid și își pierd inscripțiile dar și prind și mențin grăsimea de pe degete mult mai rapid. Din păcate nu doar cele ieftine, este o problemă chiar și la tastaturi de sute de EUR - de aia este bine să te uiți după keycaps ABS, mai ales dacă ai un buget relativ restrâns* (sub 200-300$).



*cel mai ieftin set de keycaps ABS bune** este GMK White on Black și începe la 99$.
**tastele sunt double shot (legendele sunt injectate tot din plastic, de altă culoare decât tasta, deci nu se vor șterge niciodată) și sunt groase (1.5mm+). Dacă vreți să înțelegeți de ce asta-i important, puneți un șubler pe un keycap Razer.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3818 Today 16:19
Discutii despre mousi matose Periferice 1664 29-11-2023 13:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,106
Total Online: 4210

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:14.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.