lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 07-06-2021, 00:00   #1
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default PSA : Modificari TVA la importul de bunuri din 01.07

Incepand cu 01.07, se anuleaza plafonul de 10 eur respectiv 22 eur sub care nu se aplica TVA pentru bunurile importate - mai ales cele din China (import = achizitie de bunuri din afara UE).

Ca rezultat -> se va plati in plus TVA de 19%, aplicata la valoare produs + transport + asigurare, pentru orice produs cumparat din afara UE (ex. Aliexpress, Banggood, Ebay non UE), indiferent de valoarea acestuia, ca e 1 eurocent sau 21.99 euro.

E posibil sa apara sume de platit in plus pentru serviciul de comisionare vamala, de exemplu Posta Romana cere 20 lei pentru comisionare vamala, DHL cere 120 lei pentru dar pentru bunuri peste o valoare etc. Exista posibilitatea ca fiecare cumparator persoana fizica sa-si obtina numar EORI, sa-si faca singur formalitatile in vama, incadrarea (dupa caz) si sa plateasca taxele datorate.

Pentru amatorii de senzatii tari, adica sa subevalueze bunurile (sa treaca 1 EUR pe factura sau "gift", sa nu se plateasca taxe), comisionarul de regula cere copia facturii, conformata cu originalul - mai exact, scrii de mana pe factura sau pe documentul de plata din paypal "conform cu originalul" si semnezi. Fiecare va decide cat e de norocos. In cazul meu, atat CNPR cat si DHL mi-au cerut documentele justificative de fiecare data, fara exceptie - factura sau plata din paypal, descrierea bunului in limba romana, eventual traducerea facturii.

Ca prim impact, ma astept ca toate importurile din China sa dureze minim 2 luni in plus pana vor ajunge la expeditor, formalitatile vamale merg foarte greu, cel putin in Bucuresti. Nu are importanta ca se trimite pachetul din China cu PostNL, eu de exemplu am platit taxe de import si pentru astfel de colete. La fel, nu are importanta cand s-a facut comanda, conteaza cand ajunge in tara. Peste 01.07 -> se aplica noile taxe

Peste 150 EUR se platesc si taxe vamale, aici nu se schimba nimic.

Scopul modificarii a fost sa loveasca maxim vanzatorii chinezi, care vindeau in UE fara taxe, facand concurenta neloiala vanzatorilor din UE.

In ce ma priveste, o sa continui sa cumpar de pe ebay (china), aliexpress si alte site-uri de genul. Chiar si cu taxele suplimentare, macar nu e adaosul de 300% minim pe care il vedem la raft in Romania, la cele mai multe produse importate din China.

diverse surse:

Fedex: https://www.fedex.com/ro-ro/eu-vat-changes.html

Autoritatea Vamala: https://www.customs.ro/calatori/intr...at-necomunitar

Last edited by mike_1; 07-06-2021 at 00:33.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 08:27   #2
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

E win-win. Lovesc in China ca stat, ca si asa's reci apele intre UE&USA vs China. Pentru ca oarecum sunt "speriati" si dau in spate: https://www.bbc.com/news/world-asia-china-57327177

Apoi castiga si economic direct, prin ce ziceai si tu. Sunt prea mari interesele incat sa le pese de oameni si ce se intampla. "Dupa mine, potopul". Welcome to the new normal.

Last edited by revox; 07-06-2021 at 08:29.
revox is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 09:48   #3
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,317
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Problema nu sunt sunt aia 19%, problema e tariful de 20Ron / trimitere pe care-l ia posta. Hai ca la astea de peste 10eur mai era cum era si cu norocul, dar sa-mi ia 20Ron ca sa-mi elibereze un pachet de 10Ron, care ar fi fost 12Ron dupa e aberant. Ajungi fix la aia 300% vs ce-ai platit initial.

Plus ca evident, daca n-ai chestia asta cu comisionariatul, o sa trebuiasca sa te duci la oficiul cu vama pentru fiecare colet mic, cu tot cu dovezile de plata? Si credeati ca e aglomeratie acolo acum? )

E un pic aberant, si-asa erau dati complet peste cap, o sa fie super aglomeratie iar intarzierile de 2 luni sunt.... sa zicem optimiste la ce volum de lucru si taraganare o sa fie.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 10:31   #4
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

S-au gandit si ei sa ia pielea de pe saracii care-si cumpara chestii de cativa euro. Da bravo!

Cum zice si @Boggy problema e cu aia 20 lei, sincer n-am platit niciodata tva la posta, dar daca e 20 lei pentru orice rahat, o sa trebuiasca sa comandam cate un sac de chinezarii de la acelasi seller ca sa renteze.

Si nu ar fi fost nici o problema daca as fi gasit aceleasi produse in tara sau in UE, la costuri decente, mai ales de transport.

Sper sa-mi ajunga coletele din mai ))))
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.

Last edited by Drazzy; 07-06-2021 at 10:34.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 10:33   #5
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,317
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Iar pe termen mediu si lung, din cauza lipsei de competitie (pentru ca devenise o competitie, mai toata lumea are posibilitatea sa-si ia de pe Ali/eBay acum), o ca creasca si preturile locale.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 10:49   #6
alinn28
Senior Member
 
alinn28's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 313
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to alinn28 Send a message via AIM to alinn28 Send a message via Yahoo to alinn28
Default

Nu prea va înțeleg. Daca luați ceva de la eMAG nu va deranjează sa dați 20 de lei pe transport sau + 10 sau cat o fi daca vreți ramburs, dar va deranjează daca trebuie sa plătiți când cumpărați de la chinezi. Noi romanii numai la smecherii ne sta gândul. Personal nu am cumpărat nimic niciodată de la un magazin din afara RO si nici nu cred/vreau sa o fac vreodată.
alinn28 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 10:52   #7
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Foarte putine chestii am luat si eu de pe ali sau d'astea. Problema nu e cand gasesti in Ro si totusi iei din afara. Problema e cand nu gasesti in Ro deloc.
Eu de exemplu mi-am luat o figurina de metal ce in Ro nu exista, deloc.
revox is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 11:16   #8
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

In Ro, sortimentele de marfuri disponibile sunt mult mai putine comparat cu ce exista pe Aliexpress.

Cine tine pe stoc in Romania emulator de floppy, de exemplu?
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 11:30   #9
Drazzy
Senior Member
 
Drazzy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Tg. Mureș / Cluj Napoca
Posts: 9,700
Mentioned: 276 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by alinn28 View Post
Nu prea va înțeleg. Daca luați ceva de la eMAG nu va deranjează sa dați 20 de lei pe transport sau + 10 sau cat o fi daca vreți ramburs, dar va deranjează daca trebuie sa plătiți când cumpărați de la chinezi. Noi romanii numai la smecherii ne sta gândul. Personal nu am cumpărat nimic niciodată de la un magazin din afara RO si nici nu cred/vreau sa o fac vreodată.
Atunci nu inteleg de ce iti dai cu parerea ?
De pe emag nu cumperi o chestii de 2$ 3$ si de fapt transportul la easybox e mult mai ieftin.
__________________
Quote:
Originally Posted by kspic
Ani de zile m-am ocupat de construit pc-uri, instalat windows-uri, am facut bani grei pe chestia asta
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
... A bagat ventilatoare la refuz in el. M-am uitat la temperatura si ajunge si al lui pana la 10 grade Celsius.
Drazzy is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 12:07   #10
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,317
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sa nu mai zic ca stai sa cauti surubele, conectori, module electronice, samd de-ti vine rau la noi. Timp pierdut enorm prin magazine fizic, cand pe Ali cauti de exempu "Bullet Connector Set" si in 1 minut ai terminat comanda. Ca vine in 1-3 luni e alta treaba, daca ai nevoie urgent sau esti habarnist la luat de-afara iei de-aici de 3-10x mai scump. Ne dam noi civilizati vs mancatorii de lilieci dar sunt niste chestii pe care nu le gasesti deloc sau exceptional de greu.

Cred ca asta o sa fie solutia, cum a zis Drazzy. Cautat chestii de la acelasi seller si luate intr-un pachet mai mare de minim 100-200 Ron ca sa renteze. Sau cumparate mai mult decat iti trebuie si apoi surplusul pus pe OLX

Bine ca mi-am luat chestii de vreo 700 de ron acum cateva luni auzind ca o sa se intample asta, sper sa vina si restul pana incepe nebunia.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 12:45   #11
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Bine ca mi-am luat chestii de vreo 700 de ron acum cateva luni auzind ca o sa se intample asta
De banii astia iti vin 2 camioane cu produse.
revox is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 13:36   #12
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu inca mai astept vreo 6 colete din China ... sper sa ajunga luna asta.

in Iunie/Iulie nu mai comand nimic sa vad cum se aseaza treburile.

Ca "nevoi" tot apar.
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 13:59   #13
Gaminggrade
Senior Member
 
Gaminggrade's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,599
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu



Send a message via Yahoo to Gaminggrade
Default

Si eu astept de 58 de zile un ***** de pompa de la barrow ...abia azi a ajuns in tara la noi.
Gaminggrade is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 14:21   #14
cristi_io
Senior Member
 
Join Date: Sep 2011
Location: Bucuresti
Posts: 2,680
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pe Aliexpress, la unele produse, poti sa selectezi sa iti fie aduse din depozite din Spania, Polonia, Cehia sau Franta, depozite chinezesti.
In acel caz, banuiesc ca nu mai platesti taxe vamale si TVA, ca vin din UE, sau platesti?
__________________
Through quiet reflection and great dedication Master the art of karate,
Lo, we shall rise up And then we'll make the bugger's eyes water
cristi_io is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 14:24   #15
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

In acel caz, tva-ul e deja in pret
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 15:12   #16
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,317
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu mai platesti vama daca vin din EU, problema e ca uneori sunt mult mai scumpe decat cele din China, pentru ca asa cum s-a zis mai sus au deja adaosurile in pret. Dar nu aici e problema mare, la unele transportul costa prea mult.
Asadar diferenta notabila nu e doar micul bump de pret, ci transportul care la chestii mici costa de multe ori mult mai mult decat produsul daca vine din EU. Aici depinde de la seller la seller sau de la produs la produs, am vazut de multe ori chestii de 5$ cu free shipping din Franta, Cehia, Polonia, etc.

Oricum, partea buna e ca multi incep sa aiba astfel de depozite, preturile per total sunt in scadere la variante de genul asta, iar produsele ajung in 1-2 saptamani, which is nice.

Chiar nu ma deranjeaza tva-ul, ma enerveaza ca pentru un rahat de modul electronic de 1$, teoretic as plati 4 ron produsul, sa zicem 5 cu TVA, si rahatul ala de comision de 20Ron. Deci de la 4 ron ajungem la 25Ron.

Eu in oficiile cu vama nu mai calc in viata mea.

Sper sa introduca o varianta alternativa ca altfel o sa fie dezastru la modul general la Poștă. N-o sa facă față absolut deloc noului volum de colete care trebuie vămuite si distribuite "cu dovezi". Cred ca 90% din volumul din afara erau astea sub 10$, deci o sa le creasca volumul de lucru de minim 5-10x. Si eu deja am colete care stau de o luna la BSI.

Nu inteleg cum nu s-a digitalizat complet institutia asta pana in anul de gratie 2021. Trebuiau scannere cu cod de bare, etc. In clipa asta pentru fiecare colet extern trebuie ca lucratorul sa treaca manual detaliile intr-o "Actă", apoi sa-ti treaca detaliile din buletin cand il iei, iar apoi tu sa semnezi. E oribil sa ai de ridicat 20 colete si sa se faca coada in urma ta. ) Ii inteleg si pe astia care lucreaza acolo ca-s sictiriti.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.

Last edited by Boggy; 07-06-2021 at 15:19.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 16:19   #17
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

China are un tratament postal preferential in UPU, fiind tara in curs de dezvoltare - cica.

De asta au transport gratis la toate expedierile din China. Din momentul cand livreaza din depozit din UE, la revedere transport gratis

Sursa
https://www.vox.com/2018/10/19/17996...l-union-treaty

Last edited by mike_1; 07-06-2021 at 16:22.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 18:28   #18
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nimic nu e gratis, chiar daca au tratament preferential.
Am cumparaturi facute de peste 1000 de dolari in ultimul an si la jumatate din ele refund.
E clar, interesul nu este sa "subventioneze" China la nesfarsit.
Din pacate nici China nu a dorit sa fie mai flexibila.
De cand a inceput Trump "bombardamentul", usor-usor au ineput sa se simta marginalizati si sa devina mai vocali si agresivi.
Asta nu e in interesul nostru, totusi, dar China produce si o cantitate uriasa de "trash" pe care-l exporta "gratuit" pe tot globul.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 20:08   #19
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,317
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daca nu te referi la gunoiul fizic rezultat din industrie, ci te referi la produsele de proasta calitate, atunci macar stii ca dai pretul corect cand iei de-acolo. Problema e ca fix aceleasi produse apar la noi de 5x mai scumpe de zici ca-s facute in DE si-s semnate manual de cine le-a facut, cum semneaza mecanicii de la Lamborghini pe V12.

Sent from my MI 8 using Tapatalk
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 07-06-2021, 20:48   #20
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si cand te gandesti ca sunt achizitii facute cu vaporul, unde sunt discounturi bune...
Cica "economie de piata, bazata pe cere si oferta".
kobro is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,124
Total Online: 3473

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:21.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.