lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 29-04-2021, 09:02   #2061
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Si din nou dezinformezi, ca in topicul emag. Nu inteleg de ce faci pe justitiarul cand tu nici nu prea intelegi anumite situatii si/sau termeni.

Garantia de conformitate este exact ce zice denumirea, cand un produs nu este conform cu ce ai cumparat. Gen tu ai cumparat pe hartie un telefon X de 64gb si ai primit de 32. Sau ai cumparat varianta 5G si de fapt ai primit non5G. Comerciantul este obligat sa iti aduca la conformitate produsul, prin reparatie, inlocuire sau sa iti dea banii inapoi. Si este intre de 2 ani.

Garantia comerciala este garantia ce iti garanteaza buna functionare a produsului timp de CEL PUTIN 2 ani(obligatoriu legal). Si daca produsul se defecteaza in termenul asta, magazinul este obligat sa iti reparare/inlocuiasca/storneze suma achitata. Desigur, garantia comerciala poate fi si de "lifetime" la unele produse. Dar niciodata nu are voie sa fie mai mica de 24 luni.
https://legi-internet.ro/blogs/index...tele-cu-consum

Sfatul meu, citeste inainte de a emana opinii. Pentru ca te bazezi pe opinia ta subiectiva. Si nici informat corect nu esti.

l.e.
Iar in cazul defectiunilor tehnice, NICIODATA nu se aplica garantia de conformitate. Iar daca un produs prezinta urme de deteriorare fizica, din start nu mai indeplineste termenii si conditiile de garantie. Orice producator mentioneaza chestiile astea.
Si repet, nu tin partea magazinelor, dar nu ar strica sa fim informati corect si sa nu mai aberam. Pt ca de asta "pierdem" lupta cu magazinele tot timpul. Pt ca aberam si nu ne stim drepturile CORECT. Nu cai verzi pe pereti.

Last edited by revox; 29-04-2021 at 09:16.
revox is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2021, 09:26   #2062
alinn28
Senior Member
 
alinn28's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 313
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to alinn28 Send a message via AIM to alinn28 Send a message via Yahoo to alinn28
Default

Nu prea sunt de acord cu ultima afirmatie. De exemplu daca ai luat o pereche de pantofi si dupa 1 saptamana s-au dezlipit rezulta garantie de conformitate. Parca asa am invatat la scoala, poate ma insel nu stau acum sa caut pe google diferentele.
alinn28 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2021, 09:42   #2063
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Nu incerc sa schimb opiniile nimanui, fiecare face cum il taie capul. Dar cum am zis, de asta nu castigam mai niciodata, ca aberam si nu punem problema corect.
Quote:
poate ma insel nu stau acum sa caut pe google diferentele.
Pai si in baza a ce iti soliciti drepturile daca nici nu cunosti diferentele dpdv legal? Pentru ca intram in zona de legal.
revox is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2021, 09:55   #2064
alinn28
Senior Member
 
alinn28's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 313
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to alinn28 Send a message via AIM to alinn28 Send a message via Yahoo to alinn28
Default

Sa stii ca faptul ca raspunzi la fiecare post nu insemna ca ai dreptate. Am zis ca asa am invatat la scoala/facultate. daca vrei sa ma convingi ca nu am dreptate vino cu ceva concret. Tu in ce baza zici ca nu am eu dreptate ? )
alinn28 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2021, 10:40   #2065
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by revox1 View Post
Si din nou dezinformezi, ca in topicul emag. Nu inteleg de ce faci pe justitiarul cand tu nici nu prea intelegi anumite situatii si/sau termeni.

Garantia de conformitate este exact ce zice denumirea, cand un produs nu este conform cu ce ai cumparat. Gen tu ai cumparat pe hartie un telefon X de 64gb si ai primit de 32. Sau ai cumparat varianta 5G si de fapt ai primit non5G. Comerciantul este obligat sa iti aduca la conformitate produsul, prin reparatie, inlocuire sau sa iti dea banii inapoi. Si este intre de 2 ani.

Garantia comerciala este garantia ce iti garanteaza buna functionare a produsului timp de CEL PUTIN 2 ani(obligatoriu legal). Si daca produsul se defecteaza in termenul asta, magazinul este obligat sa iti reparare/inlocuiasca/storneze suma achitata. Desigur, garantia comerciala poate fi si de "lifetime" la unele produse. Dar niciodata nu are voie sa fie mai mica de 24 luni.
https://legi-internet.ro/blogs/index...tele-cu-consum

Sfatul meu, citeste inainte de a emana opinii. Pentru ca te bazezi pe opinia ta subiectiva. Si nici informat corect nu esti.

l.e.
Iar in cazul defectiunilor tehnice, NICIODATA nu se aplica garantia de conformitate. Iar daca un produs prezinta urme de deteriorare fizica, din start nu mai indeplineste termenii si conditiile de garantie. Orice producator mentioneaza chestiile astea.
Si repet, nu tin partea magazinelor, dar nu ar strica sa fim informati corect si sa nu mai aberam. Pt ca de asta "pierdem" lupta cu magazinele tot timpul. Pt ca aberam si nu ne stim drepturile CORECT. Nu cai verzi pe pereti.
Nope. Conformitatea nu e cand cumperi de 64 si ti se livreaza de 32 (nici garantie comerciala nu e, despre ce naiba vorbesti tu acolo? Cazul asta este acoperit de altceva, nu de garantie).
E cand cumperi de 64 si nu mai vede decat 32 peste 1 luna.

Si trebuie adus la coformitate, de producator.
Conformitatea acopera si viciile ascunse de exemplu, dar nu are rost sa intram pana la asa detalii din cate imi dau seama.

Iar asta cu defectiunea tehnica e jenant, zau. Daca un laptop nu mai incarca pt ca i s-a busit chipul de control intern, e pura defectiune tehnica. Si ghici ce, tine de conformitate.

Sincer, nu stiu care dintre noi e mai habarnist pe tema asta

Sper doar sa nu lucrezi in departamentul de garantii al vreunui importator sau magazin. Sau mai rau, la ANPC.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 29-04-2021 at 10:50.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2021, 10:48   #2066
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,308
Mentioned: 380 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Ai facut reclamatie la ANPC?
Nu am mai făcut... nu am avut timp și sper să nu mai cumpăr de la ei.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2021, 10:55   #2067
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Ok, nu imi mai bat capul ca nu are rost. Tu nici acum nu intelegi ca cele 2 garantii sunt "identice" pana la un anume punct. Si ca aducerea la conformitate se face in toate situatiile(ambelor garantii) dar depinde de anumite variabile. Spor.
revox is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2021, 10:59   #2068
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Pana la urma tu sugerezi ca acest magazin de doi bani nu isi bate joc de clienti ci e mana importatorilor nu? Hard to believe, sorry dar sunt zeci de cazuri care au primit CID pe motive aberante fara ca respectivele produse sa mai ajunga la importator.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2021, 11:10   #2069
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pentru ca nu au fost luate prin importatorul oficial din Ro poate? Iar solutionarea ar fi insemnat strict gaura la ei?
Ca sa nu mai vorbim ca pt garantie producator trebuie sa ai parteneriat cu service autorizat de acel producator, nu gigi srl si ap x al blocului y.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 29-04-2021 at 11:12.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2021, 11:24   #2070
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by revox1 View Post
Ok, nu imi mai bat capul ca nu are rost. Tu nici acum nu intelegi ca cele 2 garantii sunt "identice" pana la un anume punct. Si ca aducerea la conformitate se face in toate situatiile(ambelor garantii) dar depinde de anumite variabile. Spor.
Nici juridic, nici comercial nu sunt identice man. Ca rezultatul pt clientul final este acelasi nu inseamna ca sunt identice.
Plm, vorbesti cu unul care a discutat cu 2 avocati pe tema asta (oficial) si cu un angajat anpc (neoficial). In plus, care a mai si castigat un proces pe tema cu un fost magazin. Si care a ajuns la Asus HQ cu o problema mobo (vezi ce importator Asus in Ro a pierdut acest drept acum multi ani pe una din temele astea).
Nu stiu de ce dreac imi mai bat capul sincer.
Nu dezinformez pe nimeni. Doar incerc sa explic faptul ca ni se vor tot ciunta drepturile in timp daca nu luptam pentru ele si daca nu ii ardem de fiecare data cand putem.
Ca fapt divers, pe niste mese de autoritati tocmai se monitorizeaza o practica inceputa de cativa ani:
- scadem intentionat calitatea transportului la comenzile online
- venim cu oferta de abonament pt livrare prioritara
- scadem in timp si calitatea acesteia
- venim cu alta oferta de abonament pt livrare superioara precedentei la data lansarii
O sa fie fun.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 29-04-2021 at 18:55.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2021, 13:45   #2071
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

... Courier...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 30-04-2021, 08:30   #2072
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Nu e problema curieratului cand e ales unilateral de magazin.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2021, 09:42   #2073
TheDragon
Senior Member
 
TheDragon's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Bucuresti
Posts: 410
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cica CID, "produsul prezinta defecte mecanice, produsul este indoit" ... Primit notificare de la ei in a 12 zi de service. Telefon Xiaomi Redmi Note 7 trimis in garantie pentru ca nu boota, statea mult si bine cu ecran negru.

Pentru prima data in viata, am facut o reclamatie la ANPC, a trecut o luna de atunci si din cate am citit pe aici pot astepta chiar si 3 luni )

Telefonul nu are niciun semn de lovitura/cazatura, a fost tinut in permanenta cu husa si folie, cred ca oamenii nu au avut alt motiv sa il scoata din garantie. Imi aduc vag aminte ca importatorul era Rainbow International... deci nu a ajuns la ESD sau depanero.

Live, telefonul are o usoara curbura, nu la fel de proeminenta ca in poze, dar nu cred ca a jucat un rol asa de mare incat sa `moara`.

Indirect, nu este vina PCGARAGE ca nu stiu ce agarici a scos telefonul din garantie fara sa il desfaca si sa arunce un ochi in interior. Dar magazinul este vinovat ca si-a ales un "distribuitor" de 2 lei

Voi ce parere aveti? Aceasta usoara indoitura/curba ar putea provoca daune iremediabile ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dovada cid.jpg
Views:	183
Size:	379.9 KB
ID:	72500   Click image for larger version

Name:	dovada cid1.jpg
Views:	179
Size:	349.4 KB
ID:	72501  
TheDragon is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2021, 10:08   #2074
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

A functionat indoit asa sau ... ? Eu nu cred ca are de ce sa nu mearga, daca era un defect cauzat de curbura ma gandesc ca nu se mai aprindea deloc ecranul sau....

Asta confirma inca o data ca PCGARAGE e un magazin de jepcari care ar face orice sa anuleze garantii pe motive foarte discutabile. In concluzie garantia la PCGARAGE e cam degeaba...
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2021, 11:05   #2075
TheDragon
Senior Member
 
TheDragon's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Location: Bucuresti
Posts: 410
Mentioned: 4 Post(s)

PC-ul meu

Default

A funcționat perfect până în momentul în care a intrat într-un boot loop...

Sunt curios de informarea ANPC. dacă ma pune să plătesc contra expertiza, merg direct la ESD, service autorizat de producător...
TheDragon is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2021, 12:23   #2076
Stecheru
Senior Member
 
Stecheru's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 285
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu nu inteleg logica pentru care anuleaza garantii la produse la care producatorul ofera garantie fara probleme sau discutii?

Inteleg sa "o dea la intors" la produse aduse in RO pe cai neoficiale (de exemplu cumperi de la quickmobile un mobil Samsung cu Snapdragon care nu e pentru piata europeana si care nu e primit nici de ESD -- deci magazinul trebuie sa-si bata capul cu garantia care nu exista),
dar cand produsul este adus oficial si distribuitorul iti rezolva garantia instant, tu ca magazin de ce vrei "sa pui bete in roate"? Ce ai avea de castigat? 20 de lei transportul prin curier?
Stecheru is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2021, 12:28   #2077
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Pai...importatorul te despagubeste pe tine ca magazin daca produsul nu se poate repara sau schimba cu unul identic cu suma pe care tu ca magazin ai platit-o. Deci pierzi comisionul tau. Evident e de porc, dar asta poate fi unul dintre motive, dai vina pe prost si iti vezi de treaba.

Al doilea este ca acel chelios de la retururi/garantii are o parere foarte buna despre sine si sincer cred ca se amuza trantind garantiile la oameni.
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2021, 12:55   #2078
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Trebuiesc facute cit mai multe reclamatii la ANPC sau mers chiar direct la ANPC cu decizia service si cu produsul.
Garantat sint mina in mina dar daca le vin 3, 4, 5, 10 reclamatii lunar, cred ca trebuie sa se intimple ceva.

Ajungi pe banii si pe dreptul tau legal, sa-ti titie curu' la garantie pentru un labagiu chelios care se crede pe tarlaua lui ta-su.

Ala trebuie asteptat si capacit. Lasat si un bilet linga el cu "multumim de garantiile refuzate".
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2021, 14:49   #2079
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

De ce ai transforma ceva de drept civil/comercial in ceva de drept penal?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 11-05-2021, 16:59   #2080
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pentru ca nu mai ai niciun drept dupa cum se vede, ala face ce vrea si cum ii place lui, nu-l trage nimeni la raspundere.
Ca parca ce fac ei, nu este ILEGALITATE.
__________________
GAMING gear™ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.

Last edited by DjLeco; 11-05-2021 at 21:03.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,140
Total Online: 3453

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 01:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.