lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Racire
Connect with Facebook

Racire Discutii despre coolere, ventilatoare si temperaturi


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 28-01-2022, 13:26   #41
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by madhorsefuzzy View Post
Am zis mai sus:
- all core light load (TestMem5)- TOATE core-urile fac boost simultan la 4.65Ghz
- all core heavy load (R20, R23) - core-urile fac boost simultan la 3.75-3.85Ghz
Păi nu pricep cu ce te ajută că light load toate fac boost la 4.65 când dacă se înfoaie puțin load-ul mor toate simultan?


Cu MSI nu mulțumesc, nu servesc și niciodată nu o să-mi mai pun așa ceva în PC.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 14:06   #42
madhorsefuzzy
Senior Member
 
madhorsefuzzy's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Location: Bucuresti
Posts: 4,066
Mentioned: 169 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai nu toti dam drumul la PC si la Cinebench simultan: mai un browsing, mai un Win update, mai un joc, mai o perioada indelungata de idle. In astfel de situatii prcesorul se infoaie cat trebuie inloc sa fie tinut la 4.4-4.5Ghz cu un voltaj prestabilit.

Am zis ca o sa bibilesc un pic la el sa se infoaie mai mult de acei 3.75-3.85Ghz.

Cu MSI, Asus, ASRock si Gigabyte e o chestie de gust si de serie: unele bune, altele crap. Are si Asus crap-ul lui in destule situatii.
Totul e sa iti faci research-ul si sa iei ce iti trebuie. Fara research e o loterie indiferent de brand sau de pret.

Am pus mai sus filmuletul cu VRM-urile pe B550 boards. Se vede acolo ca unele sunt mai bune altele mai slabe.
Apoi trebuie sa iti ofere si bios-ul optiuni (care evident unele sunt in functie de ce e implementat fizic pe placa).
madhorsefuzzy is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 14:37   #43
first snow
Member
 
first snow's Avatar
 
Join Date: Jan 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 22
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

@db00m: Multumesc pentru raspunsul prompt si la subiect!

Da, i5-ul e probabil cel mai bun sfat in teorie, ca in practica prefer sa ma multumesc cu AM4 si sa nu schimb platforma inca, cel putin pana nu apare seria Ryzen pe AM5, nu apar memorii mai bune sau macar mai ieftine pe DDR5 si nu lanseaza Intel ceva cel putin la fel de bun ca presupusa serie Ryzen 7000, eu stau pe tusa.



@madhorsefuzzy: Mersi fain pentru rabdarea care ai avut-o sa imi povestesti in detaliu cum sta treaba cu PPT, EDC, TDC si nu numai.

Am testat ce mi-ai sugerat la punctul (1) si confirm ca am obtinut aproximativ aceleasi valori ( +/-5% cum e vorba ).

La punctul (2) vorbeai de spike-uri si de acel echilibru intre inca "putin" boost pentru mai mult voltaj/temps decat merita.

Am sa incerc si eu sa ma joc cu acele limite atat pentru temperaturi/voltaje dar si pentru ca de cand am schimbat 3700X la 5950X am inceput sa am mic coil noise in idle.

Cum ii dau ceva de "lucru" si se fixeaza/stabilizeaza voltajul cum "tace".

Dupa ce am sapat pe net in lung si in lat mi-am dat seama ca e de la VRM-uri si are legatura cu Turbo Boost-ul ( presupun ca modificarea f frecventa a voltajului ) din moment ce daca dau disable la T.Boost, tace, la fel cum tace si daca selectez Low Power Plan din Windows ( nu ca ar fi o solutie).

Tot ce e posibil sa fiu avut problema si cu 3700X, dar nu l-am sesizat si oricum l-am tinut destul de mult in 4.2 Ghz cu 1.175V.

@kvarq: Desi am garantie 6 ani si e luat de la eMAG care presupun ca e decent la rezolvat garantii, pentru linistea mea, mai ales dupa ce ai povestit si ce mai stiu si eu despre AIO-uri ( din reviews ) prefer sa nu ma risc.



Concluzia e ca desi multe solutii date au sens, nu is deschis sa schimb ( inca ) carcasa, sa iau AIO mai mare in cazul in care poate reusesc totusi sa bag un 240 mm in tavan la R4, pentru ca simt ca is niste solutii oarecum extreme pentru gain-uri minime/moderate.

Fiecare are alt use case si la mine 5950X e un moft ( 100% ) dar cu raciri de 360mm si/sau custom loops, obtineti asa multa valoare adaugata incat sa merite ori investitia ori in cazul celor cu raciri mai putin bune, temperaturile?

Plus ca asa cum spunea @Bugsy004 intr-un alt topic despre AIO-uri, e cumva impotriva convingerilor mele sa trebuiasca sa iau cel mai "baban" AIO ca sa tin in frau, procesoare din ce in ce mai gurmande ( ineficiente? impinse la limita? )

Adica "visul meu umed" e ca pe viitor sa imi iau o carcasa mai compacta, poate chiar ITX, de aici si incapatanarea sa schimb pe INTEL ( care seria asta e la fel destul de fierbinte ) sau sa schimb carcasa.
Sau poate is eu genul care schimba mai rar ceva ce merge ( inca... ?).

Ps. Nu vreau sa par gica contra, dar simt ca daca nu o iau spre ITX-uri, alta carcasa si 360 AIO, o sa fie dar in episodul "urmator"

Last edited by first snow; 28-01-2022 at 20:27.
first snow is offline   Reply With Quote
Old 28-01-2022, 19:08   #44
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Au sens.

Soluțiile au sens.

"Fac sens" nu există. Makes sense există, dar în altă limbă.

Pls.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 20-02-2022, 01:53   #45
crissbm
Member
 
crissbm's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Baia Mare
Posts: 151
Mentioned: 8 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pentru cine mai vrea sa limiteze boost-ul, am găsit o varianta mai bună ca si cea a lui @madhorsefuzzy. Direct din windows fara a pierde frecvență în all core load.

Vedeți aici

Sent from my SM-G998B using Tapatalk

Last edited by crissbm; 20-02-2022 at 01:56.
crissbm is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Recomandare laptop pt o fata Kimi Notebooks & netbooks 17 23-12-2012 10:40
CeBIT 2011 - MSI N580GTX Lightning isi arata fata Micutzu Stiri 4 01-03-2011 12:01

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,106
Total Online: 4171

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 18:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.