lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 17-10-2022, 23:23   #581
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Posibil să fie ultimul iPhone fără USB Type-C. Eu mă g?ndesc să ?l iau pentru accesorii.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 18-10-2022, 15:38   #582
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by reflavius View Post
Al meu a venit din service reparat, innlocuită placă de bază și bateria, iar la cat de profi sunt au ***** ceva la partea frontala, mere doar pe speaker conversația sau via BT, face ID din intamplare , nici la Depanero nu aveau servicii așa de bune, deci a petrecut mai mult de 120 de zile, prin service, de cand e plecat , iar acuma e plecat din nou, a treia oară o fi cu noroc ))

Trimis de pe al meu M2011K2G folosind Tapatalk
Vrei sa zici ca ti-a stat juma de an in service?!
In ce tara traim?
Am unul de 3 luni pentru un rahat de display. L-au scos din garantie desi m-am trezit cu el fisurat fara sa-l trantesc sau lovesc...
Sper sa nu stea 6 luni, ca am dat si spre ANPC reclamatie.
kobro is offline   Reply With Quote
Old 19-10-2022, 21:58   #583
mirciusx
Senior Member
 
mirciusx's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 9,818
Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Default

Cred ca ar merita Apple Care+ desi pare mult 149usd la prima vedere, ar putea sa te scapa din multe belele. Si apropo, are coverage si la noi in tara.

Get everything included in AppleCare+ and up to two incidents of theft or loss coverage every 12 months.

https://www.apple.com/support/products/iphone/

Eu am luat un 12 pro max sh 256gb cu apple care+. Ma gandesc sa trec la 13 pro max ca sa nu pierd nu stiu ce la revanzare spre deloc luat din afara unde unii au programe de upgrade prin abonament, altfel, in afara ca sacadeaza un pic la unele chestii, e chiar okish. 12 pro 128gb prietenei merge impecabil insa, chiar si unde imi agata mie (unele aplicatii, whatsapp, etc).
__________________
The human foot is a masterpiece of engineering and a work of art. -DaVinci
mirciusx is offline   Reply With Quote
Old 15-11-2022, 23:59   #584
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2023, 12:17   #585
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Vreau sa imi schimb telefonul in urmatoarele luni. Astept sa vad putin cum se prezinta S23 Ultra...dar sincer sunt tentat si sa trec pe iPhone.
Nu am avut iPhone niciodata si intrebarea mea: exista ceva asemanator Youtube Vanced pe iOS? Deasemenea, pe Android am Spotify gratis cu un apk "special"...pot sa fac asta si pe iPhone? Bineinteles fara sa fac modificari ce duc la pierderea garantiei.
Mersi.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2023, 12:30   #586
Dnbs
Member
 
Join Date: Mar 2015
Posts: 82
Mentioned: 6 Post(s)


Default

Deci vrei sa iei telefon de 5000 de lei + si te zgarcesti la 20 de lei pe luna cat e spotify? Poate nu sunt pentru tine S23 sau Iphone-urile.
Dnbs is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2023, 15:57   #587
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Multumesc. Extrem de util comentariul tau.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2023, 21:40   #588
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Are dreptate, totuși. iOS este un SO unde nu ai chestii "speciale", este walled garden bine păzită. Fie plătești fie iți cauți Android și continui cu "gratis".

Evident poți face jailbreak și face de toate dar aia este pe barba ta.

Evident poți să-ți pui muzica ta pe iPhone chiar dacă i-ai făcut tu rip, dar online services "moca" nu prea. Evident poți renunța la youtube crap și Spotify gratis.

Depinde la ce folosești telefonul. Personal nu aș folosi absolut nimic dubios pe telefonul personal (iPhone, ales fix pentru asta) cu care plătesc și pe care desfășor operațiuni bancare. Sunt foarte sigure, primești updated de securitate ani buni (cam 5-6) vs Samsung care uită de flagship-urile lor după 1-2 ani.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2023, 22:08   #589
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Neo, presupun ca nu ai flagship Samsung, altfel nu ai vorbi prostii. Inafara de o data cand a intarziat cateva zile, am avut update lunar cu security update. Foarte repede 3 variante de OS update, toate astea la un telefon care nici macar nu e flagship flagship, este un pic mai jos. Telefon lansat in 2020, track record exemplar si acum dupa 2.5 ani.

La flagshipuri Samsung promite 3-4 ani de support, deci nu 1-2 ani.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is offline   Reply With Quote
Old 19-01-2023, 23:19   #590
Jim Beam
Senior Member
 
Join Date: Aug 2013
Location: Brasov
Posts: 521
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Default

Samsung sta bine de tot la update-uri, Neo.
Jim Beam is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2023, 00:35   #591
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

sta bine da.... s10 scos in 2019 poate ai update dar nu ai ultimu android.(ultimu update la mine ii Nov 2022)
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2023, 09:00   #592
RyanAD
Senior Member
 
Join Date: Jun 2015
Location: CT
Posts: 296
Mentioned: 9 Post(s)

PC-ul meu

Default

@Neo pentru streaming aproape moca... faci un server plex
RyanAD is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2023, 09:48   #593
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by vibeup View Post
sta bine da.... s10 scos in 2019 poate ai update dar nu ai ultimu android.(ultimu update la mine ii Nov 2022)
Irelevant, eu sunt pe 12 ?n continuare, nu vreau să pun 13 și să descopăr că nu mai merge nu știu ce aplicație.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 20-01-2023, 13:27   #594
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Are dreptate, totuși. iOS este un SO unde nu ai chestii "speciale", este walled garden bine păzită. Fie plătești fie iți cauți Android și continui cu "gratis".

Evident poți face jailbreak și face de toate dar aia este pe barba ta.

Evident poți să-ți pui muzica ta pe iPhone chiar dacă i-ai făcut tu rip, dar online services "moca" nu prea. Evident poți renunța la youtube crap și Spotify gratis.

Depinde la ce folosești telefonul. Personal nu aș folosi absolut nimic dubios pe telefonul personal (iPhone, ales fix pentru asta) cu care plătesc și pe care desfășor operațiuni bancare. Sunt foarte sigure, primești updated de securitate ani buni (cam 5-6) vs Samsung care uită de flagship-urile lor după 1-2 ani.
Nu stiu cata dreptate are...eu am intrebat niste chestiuni legate strict de iOS, fiind un Android user (si nu unul foarte experimentat), nu am cerut sfaturi financiare. E strict problema mea personala pe ce vreau sa dau banii.

Exista o gramada de entuziasti si pe iOS care probabil fac "chestii", iar eu am intrebat daca exista acea posibilitate sau nu. Si, personal, nu cred ca e neaparat dubios sa pui un apk de pe un 3rd party site reputabil.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2023, 13:35   #595
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by mbc View Post
Neo, presupun ca nu ai flagship Samsung, altfel nu ai vorbi prostii. Inafara de o data cand a intarziat cateva zile, am avut update lunar cu security update. Foarte repede 3 variante de OS update, toate astea la un telefon care nici macar nu e flagship flagship, este un pic mai jos. Telefon lansat in 2020, track record exemplar si acum dupa 2.5 ani.

La flagshipuri Samsung promite 3-4 ani de support, deci nu 1-2 ani.
Asta este bine, mă bucur. 3-4 ani de suport la Samsung flagships oricum este penibil față de 5-6 ani la Apple dar să zicem, măcar acum promite și pare să se țină de cuvant. Era mult mai nasol pană acum cațiva ani cand m-am interesat ultima dată de Note 9 VS XS Max. Nu, nu am flagship Android, dacă dau 1000+ EUR pe un telefon prefer să fie Apple.



Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Nu stiu cata dreptate are...eu am intrebat niste chestiuni legate strict de iOS, fiind un Android user (si nu unul foarte experimentat), nu am cerut sfaturi financiare. E strict problema mea personala pe ce vreau sa dau banii.

Exista o gramada de entuziasti si pe iOS care probabil fac "chestii", iar eu am intrebat daca exista acea posibilitate sau nu. Si, personal, nu cred ca e neaparat dubios sa pui un apk de pe un 3rd party site reputabil.
Da, foarte corect, părerea personală este ceea ce ne conduce și tot prin păreri personale informate decidem ce punem sau nu pe un telefon. Apple este foarte strict cu ce ajunge pe telefoanele lor, dacă faci jailbreak pui ce vrei tu pe el și sunt sigur că există și gratuități dubioase de genul Spotify Premium moca.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2023, 13:38   #596
gg0
Senior Member
 
gg0's Avatar
 
Join Date: Aug 2017
Location: Bucuresti
Posts: 1,098
Mentioned: 37 Post(s)


Default

Pe scurt nu, pe ios nu pui aplicatii hacuite.
gg0 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2023, 14:40   #597
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pe iOS nu se pot pune craci, crackuri, customizări, bălării, etc. decat dacă faci jailbreak. Iar de vreo 5 ani așa e destul de complicat să o faci și vine la pachet cu multe alte bătăi de cap și complicații că mai bine il lași așa și te bucuri de viață.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 20-01-2023, 15:00   #598
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Ok. Multumesc de info, asta e tot ce vroiam sa stiu. Oricum mai astept pana apare S23 si apoi ma decid daca are rost sa dau 7.000 de lei pe un telefon sau inca sa mai trag de batranul P30 Pro si sa folosesc banii pentru altceva.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 20-01-2023, 16:43   #599
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Există și iPhoane mai ieftine de 7000 lei, ai și mini, ai și modele mai vechi, nu trebuie neapărat să te oprești la 14.
Dpmdv acum e un moment prost să cumperi un iPhone 14, oricare ar fi el. Cel mai probabil de la anul vor lansa ceva cu mufă Type-C, deci dacă tot cumperi ceva cu lightning poți să o faci și la alte modele mai vechi, 12, 13.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is online now   Reply With Quote
Old 20-01-2023, 17:07   #600
fubu
Senior Member
 
fubu's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: San Jose, Praga
Posts: 2,993
Mentioned: 65 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by ithanium2 View Post
Ok. Multumesc de info, asta e tot ce vroiam sa stiu. Oricum mai astept pana apare S23 si apoi ma decid daca are rost sa dau 7.000 de lei pe un telefon sau inca sa mai trag de batranul P30 Pro si sa folosesc banii pentru altceva.
Coincidență... foloseam fix P30 Pro căruia i-a cedat sistemul de camere la ?nceputul lunii Decembrie. M-am uitat la multe review-uri și de fiecare dată debate-ul era ?ntre 14 Pro / Pro Max vs Pixel 7 Pro vs S22 Ultra.

Pentru mine sunt importante: camerele foto, bateria, ecranul, construcția / materialele, Prețul la rev?nzare... și am ales 14 Pro Max.

S22 Ultra e superb ca software mai ales: Multi-task, DEX, Stylus Features etc. Camera e top 3 dar are anumite minusuri pe video. Dar bateria e jalnică pentru mine. Sunetul e cel mai slab dintre cele 3. ?n maxim un an se devalorizează serios. Nu e nici chiar ca ?n cazul Xiaomi, Oppo unde plătești 1000E+ pe un flagship și după un an abia mai recuperezi 250-300E.

Pixel 7 Pro are optimizări interesante, aplicații neașteptat de avansate aș spune(unblur, dictation etc) dar marele minus e calitatea slabă a materialelor. Zona metalică a camerelor se zg?rie extrem de ușor. Bateria e maxim acceptabilă, nimic mai mult. Camera foto e cam top după mine, dynamic range excelent, culorile destul de accurate, pe video e spre bine. Totuși, are momente c?nd o dă de gard cu procesarea grav.

14 Pro Max - Baterie, video, ecran, boxe e top vs restul. Nu ai din păcate mode Pro ca pe androiduri, dar compensează cu modul RAW.
Software-ul e bine optimizat, nu ai lag, erori etc.
Face ID e genial.

MINUSURI
Customizarea e slabă de tot! E la polul opus vs celelalte 2. Nu poți micșora iconurile să ai gen 5 pe un r?nd. Pe un cran de 6.7 te face să te simți un boșorog care nu mai vede.

Migrarea e jalnică de tot. Dacă vrei să migrezi istoricul din WhatsUp, Signal nu merge. Am ?ncercat toate variantele free. Plănuiesc să ?ncerc o aplicație plătită - cele 2 aplicații le folosesc intens și am informații extrem de importante ?n istoric.

Garanția e numai 12 Luni... nu știu cum se pupă asta cu legislația UE care prevede minim 24. Poate alți colegi știu mai multe și mi-ar fi util să aflu.

Cablul e standard USB 2.0 ca transfer... jenant, penibil după părerea mea. Da, am un MacBook Pro 16 din 2021 (M1 Max, 32Core GPU,32GB RAM, 1TB - superb) iar integrarea cu el e genială. Am acces instant la orice ca și cum aș avea fișierele pe telefon. Dar mai am și un PC și acolo devine incomod. Totuși, am rezolvat cu un shared folder.

Deși e foarte similar cu celelalte două ca mărime, e mai incomod de ținut ?n m?nă.

Dacă nu printezi fotografiile și nu ai pretenții extreme, seria 13 Pro e mai atractivă - zic prin review-uri că ecranul e mai rezistent chiar, bateria mai bună nițel.

Dynamic island... mă lasă rece. Nu mă deranjează, dar nici nu mă impresionează.

...opinia mea, poate te ajută.
__________________
We are here to laugh at the odds and live our live so well that Death will tremble to take us

Last edited by fubu; 20-01-2023 at 17:11.
fubu is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,131
Total Online: 3948

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 23:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.