lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > International corner > Open discussions
Connect with Facebook

Open discussions Fell free to discuss anything you like, as long as we're keeping it decent


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-11-2022, 21:25   #241
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,988
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Statul trebuie să facă ceva dacă vrea adopția pe scară largă la electrice. Momentan problemele principale sunt la bloc. Dar nu inseamnă că ăia de stau la casă se grăbesc cu prea mult talent. Din contră, e tot cam pe acolo.

Plus că e o nouă problemă, temporară să zicem, prețul la energia electrică. Care problemă nu pică prea bine, pentru că sunt multe căpușe, plus Moldova pe care trebuie acum să o ținem gratuit?!? in carcă.

Revenind la ce poate să facă statul. Poate să ceară fiecărui dezvoltător să includă in proiect stație de incărcare pentru fiecare loc de parcare.
Fiecare proprietar de mașină (electrică sau și ICE?!?) ar trebui să fie obligat să iși facă stație de incărcare (și aici mă refer la cei ce stau la bloc in special), asta trebuie să vină la pachet cu locul de la primărie. Acum nu știu ce inseamnă exact asta, dar garantez că măcar un șanț și să tragi o priză de 2.20 la fiecare loc de parcare nu este așa complicat.
Locuri preferențiale pentru cei cu mașini electrice ar putea să fie iar un stimulent.

Problema statului este că mașinile electrice pun stres suplimentar pe sistemul energetic, deci pană acolo cred că statul ar trebui să facă ceva cu asociațiile de proprietari, să le convingă să monteze fotovoltaice pe fiecare acoperiș de bloc.
Abia apoi putem să revenim la discuția cu electrice.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 06-11-2022 at 21:27.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2022, 22:45   #242
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Daa...
Asa i-au obligat sa faca bransare pentru locuinte si stiu prea multe cazuri care au depasit 1 an, chiar si cu interventii...
Nu prea le convine sa investeasca pe ceva ce foarte greu se scoate banii...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2022, 00:36   #243
DjLeco
Senior Member
 
DjLeco's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Location: On EARTH...
Posts: 4,945
Mentioned: 182 Post(s)

PC-ul meu

Default

Care "STAT"?
Sintem in 2022, statul a fost pina la sfirsitul lui '89.
Acum se numeste HOTz, nu stat...
__________________
GAMING gearâ„¢ i9-9900K/5000MHz/1,33V||MoRa 360 & LECO custom loop watercooling GPU+CPU||Aorus RTX2080Ti Extreme WB & Nvidia 3D Vision 2||Asrock Z390 Taichi Ultimate||2x8Gb G-Skill@3600MHz CL15-1,365V||Samsung NVMe 2TB+1TB+512GB SSD's||EVGA Gold 1300W||Asus ROG Swift PG27VQ 3D LED 144Hz||NZXT 440 case Win 10 PRO.
DjLeco is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2022, 16:23   #244
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Tot hoti erau si atunci, numai ca nu rasuflau prin Scanteia si pe la TV.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-2022, 20:22   #245
kobro
Ancient friend
 
kobro's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 5,353
Mentioned: 192 Post(s)

PC-ul meu

Default

Si nu se dadeau mari cocalari sau baroni...
kobro is offline   Reply With Quote
Old 11-11-2022, 09:11   #246
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Se dadeau. Dar prin cluburi unde nu intrai decat daca era turist strain (pasaport) sau cu anumite legitimatii. Gaseai si cocaina prin cluburile alea.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2023, 03:33   #247
brhams
Senior Member
 
brhams's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,228
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

Inclin sa cred k nu prea stiti cerintele de incarcare pt. o Auto electrica!
La o priza de 220V o saracie de Logan Spring abia se incarca in 10h
O Locuinta normala (bloc,chiar si casa) mai mult de 4kw nu furnizeaza!

Pt a incarca la o priza de 220V , spre ex. O Tesla 1000D aveti ceva de asteptat...

Daca iesiti doar Duminica pana la mega... Enjoy!
__________________
Save Water!,Drink Beer !

Last edited by brhams; 25-01-2023 at 03:38.
brhams is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2023, 09:18   #248
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu zic ca "se incarca in 10h" si "locuinta normala" sunt termeni care lasa loc mare de interpretare.

Iti dau exemplul casa mea unde am o instalatie monofazata de 32A, avand in vedere tensiunea de referita care e 230v (nu 220v) asta rezulta o putere total instalata de 7.4kw aproximativ. La case nu se instaleaza mai putin de atat. Realist vorbind, ai putea folosi 16A pentru incarcarea masinii electrice, ceea ce inseamna 3.7kw.

Nu o sa iau o Tesla ca exemplu (nici nu ai zis la ce model te referi), o sa iau un Ioniq 5, aceasta fiind masina electrica pe care o voi cumpara la un moment dat, deci lucrurile stau cam asa. Bateria este de 77.4kwh. Incarcatorul portabil cu care vine masina este de 2.2kw deci acesta va incarca masina de la 0 la 100 in 35 de ore, ignorand pierderile care sunt de aproximativ 3%. Eu as zice ca si incarcatorul acesta este ok pentru 90% dintre situatii. Faci roadtripuri? Da, dar nu in fiecare zi a saptamanii. In mod normal cat te plimbi intr-o zi se incarca peste noapte. Dupa aceea, pastrand aceeasi instalatie, iti poti lua un incarcator de 3.7kw care ar reduce timpul de incarcare de la 0% la 100% la 21 de ore aproximativ, fara pierderi. Daca vrei incarcare acasa calumea, iti instalezi curent trifazic si vreo 20kwh si atunci poti folosi un incarcator de 11kw, astfel incat sa incarci masina complet in 6 ore si 6 minute conform datelor Hyundai care includ si pierderile aferente.

https://www.hyundai-motor.ro/model/i...caracteristici
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 25-01-2023, 10:18   #249
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,988
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

O să plătești la curent de o să iți iasă pe nas.
Eu de cand am pus panourile, de prin septembrie nu cred că am văzut mai mult de 7kw varfurile in zilele cele mai bune, asta in condițiile de invertor de 10kw și panouri de 11kw.

Bine acel 7,4kw la care faceți referire este monofazic, dar pe trifazaic dacă oricum nu poți produce mai mult de 7kw, de zgarcit ce ești NU vei incărca la cat poate mașina pentru că vei descoperi repede că ai destul timp să o lași la incărcat cu țaraita.

Iar viitorul sună cam așa... pompă de căldură, rezistență electrică pentru boiler, 1-2 mașini electrice. 10KW sunt cam puțini pentru toate astea...
__________________
Using your brain is good for you.

Last edited by Arise; 25-01-2023 at 10:23.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2023, 11:58   #250
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu din viitor care are bani sa-si ia o masina de 50 000 euro nu cred ca va avea probleme sa plateasca curentul, hai sa fim seriosi.

Cand am facut racordul de curent pe care il am acum nu aveam nici fierbator de apa electric, ce sa mai povestim de AC-uri, deci 7.4kw era destul pentru un computer, un frigider si o masina sa spalat haine. Acum, nu recomand nimanui sa-si faca racord monofazic. Ca sa trec la racord trifazic acum, pe langa niste cheltuieli, trebuie sa schimb un traseu de cablu care merge prin fatada si nu sunt dispus inca sa fac asta. Cand vom fi nevoiti sa folosim curent pentru tot, cu singuranta va fi nevoie sa ma racordez trifazic dar eu vad ca sunt vreo 20 de ani pana atunci. Mai repede nevoia va aparea de la masina electrica.

Ca idee, maxim cat se poate pe monofazic in zona mea este 50A, deci un racord de 11.5kw dar trebuie sa ai cabluri corespunzatoare de la stalp sau sa le schimbi.
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 25-01-2023, 20:14   #251
pishky
Senior Member
 
pishky's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: constanta
Posts: 1,457
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

va rog corectati-ma daca gresesc dar plecand de la niste prezumtii (in care ne incadram mai mult sau mai putin):
1 ) romanul mediu face 10 - 15K km/an
2 ) durata medie de viata a unei baterii (auto EV) este de 8 - 10 ani
3) costul unei baterii este .... dupa 10 ani, la inlocuire - face masina dauna totala economica?
4) costul unei masini electrice vs una clasica (fosila cum ii zic vizionarii electrici - ca sa nu ii fac heitari) - cel putin momentan e mai scumpa electrica (poate in cativa anisori sa se mai echilibreze balanta)
5 ) hibridele vin cu avantaje si dezavantaje - ai consum mic, reduceri la taxe, dar te confrunti atat cu probleme clasice de motor cu ardere interna cat si problemele electrice (EV) - la sfasit de zi = scump.


Mie personal nu mi se potriveste (si va rog sa combateti cu argumente).

Fac de acasa pana la munca - via cresa ~ 7-8 km. Seara la retur fac vreo 10 - 12 ( unul din copii il las la scoala pe jos, unul la cresa cu masina, seara ii pescuiesc de la cresa / bunici cu masina). Masina este de munca (si daca n-ar fi, tot km aia sunt).
Masina personala face 8 - 12 K km / an ( din varii motive - gen e masina de duminica si concedii).

Un diesel mic / mediu are un consum in zona 7-10 % , sunt si benzine normale care se incadreaza in consumurile astea.

Un motor / combo motor + cutie automata - le repari cu 1-3 K euro si mai ai inca hat ani de tras pe ele.

Un motor electric / baterie - cred ca sunt mai scumpe.
nu bagam costurile de achizitie a masinii si revizii normale, taxe, impozite, asigurari - care cred ca sunt comparabile (vb de masini de muritori de rand nu v8-uri)

care sunt avantajele reale, palpabile ale electricei?

dpmdv :
1) muta poluarea altundeva (nu in oras, si da asta e mare lucru - dar ... doar bagam sub pres. depinde cu adevara cum e generata energia aia - ca nu iau tesla sa merg cu dieselgeneratorul in porCbagaj)
2) iti permite sa te gandesti la o locuita langa "oras" si sa faci naveta (depinde si cat de mari si independenti sunt copii, dar ca adult 100% realizabil)
dezavantaj major - costul servisarii / inlocuirii bateriilor - si nu o zic la misto.
avantaj major - daca ai panouri / eoliene ceva - (foarte realizabil la "tara" de langa "oras" - mergi gratis sau aproape gratis)

edit si ps - nu am condus electrica deloc, deci nu am comparatie pentru criteriul "emotie"
In schimb am condus si avut benzinara cu "emotie" (si zamoldacu stie).
pishky is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2023, 20:23   #252
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Un motor / combo motor + cutie automata - le repari cu 1-3 K euro si mai ai inca hat ani de tras pe ele.
)) ha ha aia este doar manopera ce visezi tu acolo... O cutie automata la VW este 10k eur, un motor cam la fel... un prieten a avut reparatie A6 distributie rupta la 150k km 4k euro si acu papa ulei zici ca ii tractor.
Daca faci 7-8km zilnic nici nu apuca uleiul sa se incalzeasca in motor sa curga si el prin toate cele.
In 10 ani nu cred ca ramai cu bateria pe butuci poate ai un range mult mai mic si o poti lasa pentru naveta in oras sau cu 10k euro o readuci la viata cu o baterie mai evoluata(poate) si nu trebuie sa arunci cazanu.

Quote:
1) muta poluarea altundeva (nu in oras, si da asta e mare lucru - dar ... doar bagam sub pres. depinde cu adevara cum e generata energia aia - ca nu iau tesla sa merg cu dieselgeneratorul in porCbagaj)
Lasa ca muta gigel filtru de particule si pune teava goala... daca o sa aibe copiul probleme de respiratie si alte alergi o sa cotizezi mai mult ca la o baterie.
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 25-01-2023, 20:57   #253
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1490 Post(s)

PC-ul meu



Default

Raspunsuri cu rosu, ca sa-mi fie mai simplu

Quote:
Originally Posted by pishky View Post
va rog corectati-ma daca gresesc dar plecand de la niste prezumtii (in care ne incadram mai mult sau mai putin):
1 ) romanul mediu face 10 - 15K km/an
Irelevant discutiei zic eu, dar da.
2 ) durata medie de viata a unei baterii (auto EV) este de 8 - 10 ani
Garantia este de 8-10 ani, nu durata medie. Garantia. La fel cum garantia la un motor termic este 2-7 ani, la baterii este 8 ani si parca la unii 10 ani. Zic la fel ca la motor pentru ca bateria e cea mai scumpa componenta a unei masini electrice, spre deosebire de masina cu motor cu ardere interna, unde e motorul si cutia
3) costul unei baterii este .... dupa 10 ani, la inlocuire - face masina dauna totala economica?
Nu este probabil dupa 10 ani pentru toata lumea, dar la fel cum unii termina o masina termica in 10 ani, la fel sunt cei care termina o masina electrica in 10 ani. Probabil ca cel putin 15 ani va fi fezabil sa conduci o masina electrica fara sa schimbi bateria. Dupa 15 ani, costul bateriei este necunoscut. Acum este mare. Se spera ca vor fi solutii, dar in acest moment nu stiu sa fie.
4) costul unei masini electrice vs una clasica (fosila cum ii zic vizionarii electrici - ca sa nu ii fac heitari) - cel putin momentan e mai scumpa electrica (poate in cativa anisori sa se mai echilibreze balanta)
Faptul ca manifesti lipsa de respect fata de cei cu opinii diferite de ale tale duce la a nu fi respectat de respectivii. Costul unei masini electrice este, in acest moment, mai mare decat o masina cu motor cu ardere interna dar comparatia nu e tocmai corecta. Motorul cu ardere interna este o tehnologie care se afla la maturitate. Masina electrica, din punctul meu de vedere, nu se afla la maturitate.
5 ) hibridele vin cu avantaje si dezavantaje - ai consum mic, reduceri la taxe, dar te confrunti atat cu probleme clasice de motor cu ardere interna cat si problemele electrice (EV) - la sfasit de zi = scump.
Pe cat de useless mi s-a parut mild hybridul inainte sa-mi iau, pe atat de misto mi se pare acum. N-am cum sa-ti explic, trebuie sa il conduci ca sa vezi despre ce povestesc. Plus ca poti avea atat cutie manuala cat si automata, e o minunatie Cat despre hibridele in sensul clasic, depinde daca vorbim de masini noi sau masini de 20 de ani. Probabil ca cele vechi sunt mai complicat de intretinut, dar nu au complexitatea combinata a unei masini cu ardere interna si a unei masini electrice


Mie personal nu mi se potriveste (si va rog sa combateti cu argumente).
E problema ta ce ti se potriveste si e problema ta ce iti cumperi, cel putin cand vine vorba de mine, nu e problema mea sa te conving. Vei avea pana in 2035 sa iti iei masini noi cu motoare cu ardere interna, dupa care oricum piata 2nd hand va avea destule optiuni, va trece mult timp pana vei fi constrans de legi sa folosesti o masina electrica, dar dupa modul in care vorbesti presupun ca n-ai incercat nici masina electrica, nici masina hibrida. Fa-ti un favor si condu un Camry 2022 / 2023 ca si reprezentativ pentru masinile hibride, dupa care hai si zi-mi ca sux. Nu condu un Prius din 2005 si vii si zici ca nu ai confortul din Laguna. Pentru electrice, sunt cateva optiuni, poate Ioniq 5 ar fi reprezentativ pentru viitor.

Fac de acasa pana la munca - via cresa ~ 7-8 km. Seara la retur fac vreo 10 - 12 ( unul din copii il las la scoala pe jos, unul la cresa cu masina, seara ii pescuiesc de la cresa / bunici cu masina). Masina este de munca (si daca n-ar fi, tot km aia sunt).
Masina personala face 8 - 12 K km / an ( din varii motive - gen e masina de duminica si concedii).

Un diesel mic / mediu are un consum in zona 7-10 % , sunt si benzine normale care se incadreaza in consumurile astea.
Dieselul nu se incalzeste in cei 12km pe care ii faci tu in oras. Dupa care, dupa ce ca nu se incalzeste, nu are unde sa-si faca regenerarea

Un motor / combo motor + cutie automata - le repari cu 1-3 K euro si mai ai inca hat ani de tras pe ele.

Depinde de ce masina vorbim. Daca vorbim de un 1.4 MPI, da.. atat costa sa il faci. Daca vorbim de un BMW 3.0 d cu 3 turbine, cu DPF-uri etc, daca le aduni pe toate, cred ca ajungi mult mai sus. Acum eu sper ca tu nu compari un 1.4 MPI de 100cp cu cat costa bateria unei Tesle de 400cp

Un motor electric / baterie - cred ca sunt mai scumpe.
nu bagam costurile de achizitie a masinii si revizii normale, taxe, impozite, asigurari - care cred ca sunt comparabile (vb de masini de muritori de rand nu v8-uri)

Motorul electric nu e atat de scump, bateria e cea mai scumpa si care sufera de degradare. Restul taxelor sunt similare.

care sunt avantajele reale, palpabile ale electricei?
Multa putere instant, nu polueaza in utilizare, toate au "cutie automata" Masina electrica este un component dintr-un sistem. Ca sa nu fie poluanta, va trebui sa producem mai mult curent din regenerabile si mai putin din gaz si carbune.

dpmdv :
1) muta poluarea altundeva (nu in oras, si da asta e mare lucru - dar ... doar bagam sub pres. depinde cu adevara cum e generata energia aia - ca nu iau tesla sa merg cu dieselgeneratorul in porCbagaj)
2) iti permite sa te gandesti la o locuita langa "oras" si sa faci naveta (depinde si cat de mari si independenti sunt copii, dar ca adult 100% realizabil)
dezavantaj major - costul servisarii / inlocuirii bateriilor - si nu o zic la misto.
avantaj major - daca ai panouri / eoliene ceva - (foarte realizabil la "tara" de langa "oras" - mergi gratis sau aproape gratis)

edit si ps - nu am condus electrica deloc, deci nu am comparatie pentru criteriul "emotie"
In schimb am condus si avut benzinara cu "emotie" (si zamoldacu stie).
Condu masina electrica, eu unul zic ca o sa-ti placa. Dar nu condu Spring dupa care imi zici ca sux in comparatie cu BMW 530, ca nu despre asta povestim. Condu un Ioniq5, Ioniq 6, Kia EV6 si compara-le cu masini similare pe benzina / diesel.

Care sunt, dupa mine, problemele cu masinile electrice pe care ar trebui sa le rezolvam inainte de obligativitatea vanzare de electrice exclusiv:
1. Retea de incarcare mai buna - peste tot pe unde este o statie de benzina / diesel sa ai si cel putin 2 incarcatoare de mare viteza.
2. Avem nevoie de o densitate a bateriilor mai buna. Trebuie mai mult research aici. In acest moment e greu sa faci un hatchback de marimea Golfului electric care sa aiba un range bun. E nevoie de range de 500km / incarcare la 130km/h si atunci va fi altceva.
3. Probabil garantia bateriei ar trebui urcata la 10 ani / 200 000km obligatoriu de la 8 ani / 150 000km obligatoriu cat e acum. La fel cum sistemele de control al poluarii vor necesita 10 ani / 200 000km din partea producatorului la Euro 7, la fel se poate implementa masura asta si la baterii.
Na bun, cam asta am avut de zis
__________________
[PC-ul meu], Thinkpad T14
mbc is online now   Reply With Quote
Old 26-01-2023, 07:50   #254
brhams
Senior Member
 
brhams's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,228
Mentioned: 14 Post(s)

PC-ul meu

Default

mbc, Tesla model S 1000D , ring a bell ?!?,cand am zis o locuinta normala bloc, casa m-am referit la ceva construit akm 20 de ani poate mai vechi... Fara 380v! La bloc mai rar trifazic...
Cat despre timp incarcare la 220-230V Tesla model3 similara k putere baterie cu ce ai dorii ...parca ai zis 75kw , E plin Youtube-ul !!!!!!
Deci pe langa Achizitia unui EV, mai trebuie investit in reteaua electrica a casei (pt cine are deja casa ...) cat despre cei care au apartament in complexe rezidentiale sau nu singura optiune este sa piarda timp si bani pe la statii incarcare ,care ce sa vezi? mai nou nu sunt toate libere la orice H! ( Buc.)
Bun care este Avantajul?!? Stiind bine clima Romaniei (anul acesta pana akm am avut o super iarna) dar in zone/perioade cu temp. sub -10grade Autonomia oricarui EV scade drastic ! cu indulgenta...70% asta pt cine tine masina in garajul din casa inacalzit!
Daca esti o persoana mai pretentioasa si pornesti iarna masina cu 15-20min. inainte de 3-4 ori abia ajungi cu ea la Mega...
Sunt persoane care fac lejer peste 150km/zi , k sa nu mai zic de faptul k vezi sute de masini care asteapta o intalnire , cu clima / incalzirea pornita cate 20-60min.
Cine doreste EV sa mearga 15km cu 40km/h si apoi sa stea 5 zile la incarcat e LIBER sa cumpere!
As mai adauga ca trebuie sa fii foarte calculat cand detii 1EV , daca ai o oportunitate si trebuie instant sa te deplasezi 250km ?!? Sau o urgenta in familie?! Sau ma suna vreun pisoi care are chef de pimbare noaptea ...
Un Rolex fata de 1smartwatch ramane o valoare peste 5ani,1 Mercedes S idem fata de o Tesla nu zic de alte trotinete ...
__________________
Save Water!,Drink Beer !

Last edited by brhams; 26-01-2023 at 08:06.
brhams is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2023, 09:46   #255
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,988
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Intri frumos pe mobile.de sau autovit și vezi cat valorează o tesla și cat un s klass. Aia e valoarea, numită de altfel și valoare de piață, nu ce vezi tu și ce văd dușjjjmanii.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2023, 10:13   #256
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Omu vrea masina de +100k si locuinta in bananier...
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2023, 10:32   #257
Marmota
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2013
Posts: 593
Mentioned: 31 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by brhams View Post
Fara 380v! La bloc mai rar trifazic...
Toate blocurile au trifazic. Liftul doar asa functioneaza
Marmota is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2023, 11:45   #258
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Vorbiti de Amperii de la case/bloc fara sa tineti cont de ceva f important.
Si anume de ce e pana la acel BMPT/BMPM.

Va dau un exemplu pe Bucuresti+Ilfov, ca aici stiu de la o persoana care a incercat sa faca ceva si si-a bagat picioarele dupa ce i s-au pus bete in roate 3 ani:
- Daca 60-70% din locuitori ar da drumul al AC-urile existente concomitent (atentie, concomitent), ar pica reteaua electrica. Simple as that.
Si voi visati incarcari auto electrice peste noapte, la o asa infrastructura?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2023, 11:55   #259
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,988
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Și la un concert/adunare ceva cu mulți oameni, dacă se apucă toți să sune in acel moment, ar pica rețeaua de telefonie. Simple as that.

Doar că oamenii nu se sincronizează să iși pornească AC-uri in același timp.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 26-01-2023, 15:30   #260
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

AC-urile nu.
Dar cam toti au serviciu ziua si vor incarca masinile electrice ghici cand. Peste noapte.
Cu un AC ok racesti camera in cateva zeci de minute. Pe urma ele functioneaza intermitent, pt mentinere temperarura, chiar la consumuri mici la astea inverter.
Dar la incarcare auto, tragi maximul incarcatorului pana la 75-80% (deci minim ~5 ore, ca vad ca ati luat in calcul o incarcare medie de 8h pe aici).
Deci sansa de a se suprapune incarcatoarele auto care trag >3.7kW este mult mai mare decat a unor AC-uri
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 26-01-2023 at 15:39.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Efecte si motoare grafice poparamiro Placi video 22 12-09-2017 23:21
Discutii electrice Kimi Modding 15 08-05-2010 20:02

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,125
Total Online: 3634

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 22:24.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.