lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Notebooks & netbooks
Connect with Facebook

Notebooks & netbooks Macbook users strictly forbidden. Trespassers will be shot on sight. Survivors will be shot again.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-06-2012, 00:24   #1
x3ckid
Banned
 
Join Date: Nov 2011
Location: Deva, Hunedoara
Posts: 569
Mentioned: 2 Post(s)


Default Probleme cu laptop-ul face figuri la aprindere si se misca greu

In ultima vreme laptop-ul meu ruleaza destul de greu, l-am curatat de praf l-am bibilit i-am facut de toate, dar din pacate tot face figuri, nu stiu daca ii ceva de bios sau ii alta problema, ca aplicatiile ruleaza ok, dar cand copiez ceva pe memory card, imediat se strica de cap laptop-ul. Am monitorizat temperatura si este in parametrii normali, deci problema cred ca ar putea fi de Bios, dar aici vine intrebarea, CE? am reinstalat windows-ul si tot imi face aceleasi figuri, sa fie oare vreo problema cu hard disk-ul?
x3ckid is offline   Reply With Quote
Old 21-06-2012, 06:42   #2
Jocker
Ancient friend
 
Jocker's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 5,238
Mentioned: 100 Post(s)

PC-ul meu

Default

Testeaza hdd-ul cu HD Tune si vezi ce-ti spune (Benchmark si Error scan), este foarte posibil ca acesta sa fie in cadere libera.
__________________
Viata nu se masoara în numarul de respiratii pe care le-ai avut, ci in momentele care iti taie rasuflarea.
Jocker is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2012, 11:38   #3
Kspic
Banned
 
Join Date: Sep 2011
Location: Brasov
Posts: 1,521
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Default

Schimba os-ul si vezi dupa cum face.
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2012, 12:01   #4
x3ckid
Banned
 
Join Date: Nov 2011
Location: Deva, Hunedoara
Posts: 569
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Treaba ii ca daca schimb windows-ul imi da eroare blue screen, nu stiu de ce, trebuie sa rad tot si dupa aceia sa il reinstalez. Ii destul de ciudat. Uneori cand incerc sa il sting vad ca butonul de shutdown nu merge de asemenea daca il inchid fortat iar nu merge, ce pot face? ar merge mai bine daca m-as apuca sa bibilesc ventilatoarele si sa le curat de praf ca oricum a iesit din garantie.

Last edited by x3ckid; 22-06-2012 at 12:05.
x3ckid is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2012, 12:29   #5
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

Intotdeauna primeam mai putine ecrane albastre cand aveam ventilatoarele curate. Mereu curatatu' de praf al PC-ului sau laptopului ajuta problemele software.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 22-06-2012, 14:12   #6
Kspic
Banned
 
Join Date: Sep 2011
Location: Brasov
Posts: 1,521
Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Default

=)))) dap asa e.
Vezi cu bibileala aia cum faci. Poate te prinde incarcat static si il faci sa inchida ochii definitiv.
1 daca iti da ecrane albastre ai o posibilitate sa vezi din ce cauza. Daca e din vina windows-ului sau daca e din partea hardware. Dai pe my computer click dreapta -> manage -> event viewer si de acolo te descurci.
2 lasa curatatul de praf in mod excesiv.
3 daca ai 2 placute de memorie, scoate una din ele si vezi dupa cum merge.

Last edited by Kspic; 22-06-2012 at 14:14.
Kspic is offline   Reply With Quote
Old 23-06-2012, 17:01   #7
Caponescu
Senior Member
 
Caponescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 423
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Intotdeauna primeam mai putine ecrane albastre cand aveam ventilatoarele curate. Mereu curatatu' de praf al PC-ului sau laptopului ajuta problemele software.
Exact, curata laptopul calumea de praf, schimba pasta de la CPU si GPU. Verifica si temperaturile.
__________________
Caponescu is offline   Reply With Quote
Old 23-06-2012, 18:33   #8
Sparky000
Member
 
Sparky000's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 114
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by DeDeRa View Post
Intotdeauna primeam mai putine ecrane albastre cand aveam ventilatoarele curate. Mereu curatatu' de praf al PC-ului sau laptopului ajuta problemele software.
Quote:
Originally Posted by Caponescu View Post
Exact, curata laptopul calumea de praf, schimba pasta de la CPU si GPU. Verifica si temperaturile.


:|

Last edited by Sparky000; 23-06-2012 at 18:35.
Sparky000 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-2012, 21:40   #9
x3ckid
Banned
 
Join Date: Nov 2011
Location: Deva, Hunedoara
Posts: 569
Mentioned: 2 Post(s)


Default

nu trollez if this is your concern, am o problema serioasa cu componentele de la laptop si nu stiu ce sa ma fac, am vorbit si cu astia de la service si nu stiu nimic asa ca intreb pe forum poate mi se aprinde vreun bec si ma luminez si eu.
x3ckid is offline   Reply With Quote
Old 23-06-2012, 22:25   #10
Caponescu
Senior Member
 
Caponescu's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 423
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu se referea la tine
__________________
Caponescu is offline   Reply With Quote
Old 23-06-2012, 22:34   #11
x3ckid
Banned
 
Join Date: Nov 2011
Location: Deva, Hunedoara
Posts: 569
Mentioned: 2 Post(s)


Default

k atunci retrag ce-am spus si fac cinste cu o tastatura
x3ckid is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2012, 02:08   #12
mbc
VIP
 
mbc's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Location: Cluj-Napoca
Posts: 28,844
Mentioned: 1491 Post(s)

PC-ul meu



Default

Daca intrebi ce sa faci sa mearga mai bine, pentru nimic in lume nu te baga sa schimbi pasta. Pasta aia e foarte bine unde e si sunt sanse mari sa strici ceva avand in vedere ca nu stii cu ce se mananca. Nu are nici o treaba blue screenul cu racirea la laptop pentru ca nu poti face OC.

Ce poti sa faci e test HD Tune, Memtest, prime95 (cu monitorizare de temperatura pe procesor)
mbc is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2012, 12:08   #13
x3ckid
Banned
 
Join Date: Nov 2011
Location: Deva, Hunedoara
Posts: 569
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Am facut teste de monitorizare a temperaturii, dar vad ca nu asta este problema, nu stiu sincer ce pot sa mai fac la laptop, am vrut sa bag Starcraft 2 pe el si vad ca nu merge nici de-a naibii, tot da erori si nu se incarca mai ales ca am peste specificatiile minime.
x3ckid is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2012, 12:15   #14
gabrielpost
Senior Member
 
gabrielpost's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Location: Ploiesti
Posts: 866
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to gabrielpost
Default

vezi sa nu fie de vina hdd-ul...eu am patit asa pe un desktop....la instalare win dadea bluescreen sau ramanea blocat...am facut proba cu alt hdd si a mers brici...dar nu stiu daca asta ar trebui sa afecteze partea cu shutdown-ul.......
gabrielpost is offline   Reply With Quote
Old 24-06-2012, 12:17   #15
x3ckid
Banned
 
Join Date: Nov 2011
Location: Deva, Hunedoara
Posts: 569
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Si eu cred ca ii HDd-ul ca imi dadea error message. Da cum pot sa il repar.
x3ckid is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2012, 17:23   #16
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

cu ciocanu... just joking... schimbi hardul si vezi daca mai face la fel... de la cred ca e pana la "e sigur" e drum lung... foloseste HDD tune ultima varianta, e free, fa testele toate si iti zice acolo ce bube ai, daca ai..

problema asemanatoare am avut eu pe un pc vechi... cand bagam windows primeam bsod sau erori cu kernel, a trebuit sa caut mai multe variante de windows si din 10 diferite, doar 2 mergeau (pc-ul meu se saturase de aceasi varianta de os instalata)... pana la urma reuseam sa bag un OS dupa n incercari dar tot mai primeam bsod-uri,mult mai rar... am crezut ca hdd-urile erau cu probleme pana am pus OS-ul pe stick si tot primeam BSOD, procesorul putin spart la un colt dar nu era nici vina lui, prime95 mergea fara probleme, ramii i-am tot schimbat si nimic, defapt moboul era praf... sper sa nu fie si in cazul tau la fel... daca dupa ce ti-ai bagat tu nasu in el si l'ai bibilit face probleme mai mari, clar ai facut ceva gresit... deci pe scurt fiind laptop nu prea ai mobilitate sa testezi totul in parte mai habar nu ai sa-l desfaci... asa ca go la service cu el cel mai simplu...

problemele de le ai tu, cu butonul si alea ale, pot fi din bios, cauta un bios mai nou sau put si simplu daca laptopul e mai vechi s-a oxidat butonul... sau e din cauza ta de la prea multa "bibileala"...

totusi vin cu o intrebare banala, ce specificatii are laptopul tau ? nu de alta dar am o vaga impresie ca tu (cu tot respectul, nu vreau sa te jignesc) habar nu ai cu ce se manaca domeniul IT , hardware te depaseste, iar software nu stii sa instalezi nimic cum trebuie (jocuri, os-uri,etc) ...zic asta pentru ca acu ceva vreme pe alta tema deschisa aveai bube cu desktopul , culmea e ca tot cu starcraft II + alte jocuri... si din cate am retinut eu parca aveai un sistem asemanator cu al meu, chiar putin mai performat pe GPU (parca) si nu te puteai juca pe el ca aveai erori... iar la mine merge totul perfect... trebuie sa fie o explicatie undeva la mijloc...

sfatul meu reseteaza biosul, baga OS clean fresh, nu variante modate + full format la HDD... driverii originali si cat mai putine programe + un joc si vezi ce se intampla...

Last edited by agarici cu pedale; 04-07-2012 at 17:26.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 04-07-2012, 19:11   #17
x3ckid
Banned
 
Join Date: Nov 2011
Location: Deva, Hunedoara
Posts: 569
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Laptopul e un Msi ex623x, ii destul de performant, ma pricep destul de bine la instalari nu is atata de taran cum ma crezi . La desktop era alta treaba cu Starcraft 2 care am descoperit-o de curand, placa de baza imi dadea o incompatibilitate la nivelul de sunet care era presetata astfel ca obtineam freezuri neasteptate destul de intermitent ceea ce m-a facut sa cred ca ii de la casti.

Acuma sa revenim la laptop, butonul de shutdown facea figuri si inainte si destul de des chiar dupa bibileala am observat ca face de mai putine ori astfel de probleme, asa ca am ajuns la concluzia ca ii Harddisk-ul dar l-am testat si ce sa vezi nici o problema.

Concluzia la care am ajuns este ca a cam imbatranit procesorul si ventilatorul a cam lesinat. Ca mi se pare absurd sa nu pot rula Starcraft 2 pe laptop chiar daca are peste specificatile recomandate. Oricum am vorbit si la niste reprezentante de laptopuri si mi-au recomandat sa schimb toate ventilatoarele pe laptop ca se poate sa nu mai functioneze normal.
x3ckid is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2012, 04:16   #18
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ar trebui sa ruleze indiferent cat praf are in el .... tu in general nu dai detalii zici doar ca ai niste errori , ai bibilit, etc...

In functie de ce erori sau ce probleme ai iti putem recomanda un remediu... ventul ala oricat de ciufulit ar fi se poate curata, unge ... atata timp cat nu e descentrat,tocit se poate resurscita sau daca ai bani, iei unu nou/sh... aia au zis sa schimbi toat venturile ? In general laptopurile au doar 1... cele high end au mai multe daca e nevoie... totusi daca e ce zici tu cand te joci ar trebui sa se stinga/restarteze din cauza temperaturilor mari, dar ai zis ca nu se pune problema ca sunt oke... deci cum e ?

Nu uita sa detaliezi eroare din SC2 sau alte jocuri, poate chiar un printscreen, iar in legatura cu butonul de on/off sincer, singura problema intalnita de genul asta a fost cand nu mai mergea deloc butonul fiindca se dezlipise un fir.... sau se oxidase contactul in interior, necesita o apasare mai puternica sau repetata...

LE
Quote:
Originally Posted by x3ckid View Post
Treaba ii ca daca schimb windows-ul imi da eroare blue screen, nu stiu de ce, trebuie sa rad tot si dupa aceia sa il reinstalez. Ii destul de ciudat. Uneori cand incerc sa il sting vad ca butonul de shutdown nu merge de asemenea daca il inchid fortat iar nu merge, ce pot face? ar merge mai bine daca m-as apuca sa bibilesc ventilatoarele si sa le curat de praf ca oricum a iesit din garantie.
Un pc/laptop chiar si 486 nu se inchide fortat din buton pentru ca nu e recomandat... faza cu butonul daca nu e setat din power management sa se inchida la o apasare poti sa-l apesi si cu pikamerul ca nu se inchide, la unele laptopuri ca sa-l inchizi fortat trebuie sa apesi lung pe el cateva secunde... ia vezi merge ?

Last edited by agarici cu pedale; 05-07-2012 at 04:23.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2012, 12:42   #19
x3ckid
Banned
 
Join Date: Nov 2011
Location: Deva, Hunedoara
Posts: 569
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Uneori merge alteori nu merge sa il inchid ce la buton pur si simplu parca se blocheaza si sta aprins si nu pot sa fac nimic, singura modalitate sa il sting este sa ii scot bateria, acuma vad ca nu mai face figuri, ca se joaca fratemeu zilnic League of Legends, dar oricum vad ca merge multumitor singura dezamagire ar fi ca nu pot sa joc jocuri care sunt peste specificatile recomandate.

Ca de exemplu Sc 2 pur si simplu nu imi intra in joc mi se intrerupe, dar cand apuc sa intru sa ma loghez vad ca totul merge foarte bine. Nu stiu ce are dar vad ca imi cam face figuri la jocuri mai pretentioase. In termeni de bibilit, am deschis laptopul jos si i-am scos prafu de la radiator si ventilator.

Dar tot face figuri ciudate gen bluescreen zice ca ii busit ba windows-ul ba harddisk-ul si nu mai vede nimic. Dar in ultima vreme vad ca merge exemplar. Sincer nu prea stiu ce pot face sa arat erorile, ca s-au intamplat cu cateva luni in urma mai random si nu am fost de fata, mi-a spus fratemeu.
x3ckid is offline   Reply With Quote
Old 05-07-2012, 17:46   #20
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ai windowsul praf daca la apasarea butonului face freeze (oricum nu stiu de ce folosesti butonul, atata timp cat exista buton de shutdown in start ) probabil de aici si erorile din windows, cand il inchizi fortat se pierd/corup informatii, mai mult ca sigur trebuie un OS fresh + stergerea partitiilor/refacerea lor apoi formatare again + antivirus decent si vei rezolva problemele...

Cat despre hardware, poate cel mult o schimbare de pasta termoconductoare ar ajuta putin la temperaturi sau un cooling pad


bafta
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Probleme temperatura laptop Valy2010 Notebooks & netbooks 1 28-02-2012 19:24
probleme laptop bogdanonline Notebooks & netbooks 0 17-02-2012 20:47
hdd face ca trenu *ClouD* Memorii & stocare 6 13-01-2012 23:15
Laptop trantit jos....probleme hdd gabrielpost Memorii & stocare 11 28-01-2011 19:05
Laptop antic - Probleme Boot Theo Cutia de sub birou 5 09-02-2010 02:36

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,140
Total Online: 3781

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 02:03.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.