lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 31-01-2022, 16:14   #1021
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Partea bună e ca nu toți suntem la fel, din fericire, zicea o reclamă de la Mopexpert.

Ideea e că felul cum gândește o anumită persoană, să presupunem că “normal” sau “sănătos”, sunt ferm convins ca acel normal sau sănătos poate fi exact pe dos pentru o alta, dar căreia să îi se pară absolut de “normal și sănătos” ceea ce face, iar celorlalți, să le atribuie eticheta de “fraieri”. Eu îi zic efectul de turmă. Cu cât e mai sănătoasă, cu atât poate să îi educe, în special prin exemplu, și pe ceilalți. Dacă turma se vrea sănătoasă, se pot aplica și alte reguli, cum ar fi frica. Amenzi, bătaie, etc. Și de aici e o altă dezbatere.

Iar exemplu cu imprimanta nu era unul fictiv, din păcate. Se numește DePaNero.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 03-03-2022, 13:02   #1022
RaverX
Senior Member

Mentioned: 52 Post(s)

Trebuie sa trimit in garantie un kit de memorii, un modul e mort. Am facut o cerere pe pagina emag, mi-au dat un nr si cica vine un curier sa le ridice in 2 zile de la aprobare.

Ce naiba completez la destinatar pe colet? Ca n-am adresa, nimic. Scriu "emag - garantie"? Sau?
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 03-03-2022, 13:36   #1023
dangrig
Senior Member

dangrig's Avatar

Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Da, poti sa scrii si asa.
Oricum are curierul.

Eu am facut retur la easybox fara sa scriu nimic si nu am avut probleme.

La 2 chiar am pus in punga / cutia in care au venit ... cu etichetele de curierat cu care au venit inca pe ele ))))
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 03-03-2022, 15:32   #1024
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 735 Post(s)

PC-ul meu

Nu mai puneti ambalajele originale la produsele busite trimise in garantie, ca le cumpara altii ca "desigilate"
Doar la retur in 30 zile trebuie.
Old 06-03-2022, 14:59   #1025
revox
Member

revox's Avatar

Mentioned: 2 Post(s)

Produsele sunt protejate cel mai bine in ambalajele lor originale. In primul rand e interesul tau sa ajunga ok.
Iar memoriile nu se repara.
Old 07-03-2022, 10:46   #1026
mirciusx
Senior Member

mirciusx's Avatar

Mentioned: 324 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Nu mai puneti ambalajele originale la produsele busite trimise in garantie, ca le cumpara altii ca "desigilate"
Doar la retur in 30 zile trebuie.
Touche!
Old 07-03-2022, 11:52   #1027
RaverX
Senior Member

Sincer, nu-i treaba mea ce fac altii, cumperi resigilate, iti asumi problemele. Daca magazinul vinde defecte la resigilate, din nou, nu-i treaba mea.

Ideea e ca am predat coletul curierului vineri, dar m-am lovit de alta problema... Nu vad nicaieri la emag o sectiune in care sa pot urmari ce se intampla. Am sectiune "Garantiile mele" si "Service", dar nu ma ajuta cu nimic, pot doar sa descarc garantia pdf sau sa completez formular pentru memorii, desi ele sunt deja trimise in service.

M-as fi asteptat sa nu pot completa formular, ci sa vad un status, gen "ajunse in service" sau "in tranzit spre service", ceva...

Nu prea inteleg, toata lumea lauda emag, ca-s seriosi cu garantiile, chiar daca-s mai scumpi... Or fi seriosi, dar la capitolul informatii e jale.

Acum ce sa zic... memoriile alea ei nici nu le mai au pe stoc si pretul e considerabil mai mare la alti reselleri (le-am luat la promotie). Ma astept sa-mi returneze banii si ce sa zic, m-am scos, am cumparat ceva si nu-l pot folosi...

Oricum, faza cu trackingul garantiei mi se pare penibila, mai ales cand te numesti "E" mag, s-ar presupune ca ai un sistem electronic, online bine pus la punct, sa nu trebuiasca sa suni sau sa trimiti emailuri ca sa vezi ce se intampla cu produsele tale in garantie.
Old 07-03-2022, 11:55   #1028
torque49
Senior Member

Mentioned: 14 Post(s)

O sa primești email cu toate fazele...
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2022, 11:57   #1029
RaverX
Senior Member

Quote:
Originally Posted by torque49 View Post
O sa primești email cu toate fazele...
OK, mersi. Deocamdata insa n-am primit nimic si, dupa cum spuneam, vineri am predat coletul la curier... O sa vedem.

Din pacate, deja cam sunt pregatit sa-mi returneze banii, o sa trebuiasca sa-mi caut altceva
Old 07-03-2022, 13:31   #1030
dangrig
Senior Member

dangrig's Avatar

Mentioned: 24 Post(s)

PC-ul meu

Eu la retururi la easybox nu am primit nimic, nici sms, nici email ... si nici pe eMag nu scria nimic.
Doar am vazut ca mi-au intrat banii.

Una inca are "Cerere inregistrata", alta arata direct "Restituire suma" ...

Singurele care au "cerere inregistrata", "verificare produs" si "restituire suma" sunt cele returnate de mine direct la ei in magazin.
dangrig is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2022, 13:37   #1031
RaverX
Senior Member

Quote:
Originally Posted by dangrig View Post
Eu la retururi la easybox nu am primit nimic, nici sms, nici email ... si nici pe eMag nu scria nimic.
Doar ca aici nu e retur, e garantie.
Old 07-03-2022, 13:42   #1032
mike_1
Senior Member

Mentioned: 11 Post(s)

daca ai un numar de tracking de la depanero, poti vedea pe site-ul lor statusul.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2022, 14:27   #1033
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Sincer, nu-i treaba mea ce fac altii, cumperi resigilate, iti asumi problemele. Daca magazinul vinde defecte la resigilate, din nou, nu-i treaba mea.
Exact. De ce care cumva maimuta din noi sa se gandeasca la binele altuia. Si te mai minunezi de ce dreac se duce in cap societatea per asamblu, de ce producatorii/vanzatorii isi bat joc de noi cu produse din ce in ce mai proaste la preturi din ce in ce mai mari.
Ignorance is bliss, vorba cantecului.
Old 07-03-2022, 14:27   #1034
RaverX
Senior Member

Nu am, am doar o chitanta de la Cargus.
Old 07-03-2022, 14:30   #1035
RaverX
Senior Member

Quote:
Originally Posted by mike_1 View Post
daca ai un numar de tracking de la depanero, poti vedea pe site-ul lor statusul.
Nu am, am doar o chitanta de la Cargus.

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Exact. De ce care cumva maimuta din noi sa se gandeasca la binele altuia. Si te mai minunezi de ce dreac se duce in cap societatea per asamblu, de ce producatorii/vanzatorii isi bat joc de noi cu produse din ce in ce mai proaste la preturi din ce in ce mai mari.
Ignorance is bliss, vorba cantecului.
Deci eu ar trebui sa am grija ca un magazin sa nu tepuiasca un client. Nu politia, nu ANPC... eu. Bine, sunt o maimuta proasta si egoista. Bine ca exista oameni inteligenti si altruisti ca tine.

EDIT:
Intre timp a venit si email de la emag, exact cum zicea torque49.
Buna ziua,

Am demarat procesul de solutionare pentru produsul Dvs.

Sa vedem mai departe, teoretic e simplu, daca baga memoria defecta intr-o placa de baza o sa vada ca e moarta. Acum depinde de cat de repede se misca depanero si apoi emag. Ideal ar fi daca mi-ar trimite ceva identic la schimb. Dar cum nu mai au pe stoc... cel mai probabil vor face un storno, nasol pentru mine, dar asta e... astea-s legile si conditiile.

Pana in urma cu vreo 2 ani era super sa-ti returneze banii, aproape tot timpul puteai lua ceva mai bun. Acum... inflatie, lipsa de chip-uri, etc.

Last edited by RaverX; 07-03-2022 at 14:41.
Old 07-03-2022, 14:51   #1036
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Deci eu ar trebui sa am grija ca un magazin sa nu tepuiasca un client. Nu politia, nu ANPC... eu. Bine, sunt o maimuta proasta si egoista. Bine ca exista oameni inteligenti si altruisti ca tine.
Eu nu am zis nimic de proasta. Si nici nu am gandit cand am postat. Dar dupa reply-ul tau, daca ma gandesc mai bine .......
Old 10-03-2022, 13:36   #1037
RaverX
Senior Member

Alta informatie pe care n-o gasesc la ei (poate e foarte bine ascunsa): care e termenul de solutionare a garantiilor? Adica a ajuns la depanero luni, cat pot ei "testa" si "repara" produsul? Stiam ceva de 2 saptamani, era ceva lege parca data mai demult, banuiesc ca aia e daca nu scriu ei altceva, dar... poate stie cineva ceva mai bine.

Cu ocazia asta am vazut si eu ce inseamna "garantia" la noi. A trebuit sa-mi cumpar alte memorii inainte sa le trimit astea in garantie, ca altfel ramaneam fara PC. Ma gandesc cum e pentru cineva care-si ia un laptop, de exemplu. Si are nevoie de el sa lucreze... zilnic. Si ii cedeaza in perioada de garantie, poate chiar la inceputul garantiei. Il trimite in service si asteapta 2 saptamani? Intre timp ce dracu face?

O solutie ar fi sa cumpere alt laptop si sa-l returneze dupa ce-l primeste pe ala "vechi" inapoi din garantie, nu mi se pare ok, dar daca magazinul e magar, pai na... Problema e sa si ai banii disponibili.
Old 10-03-2022, 13:50   #1038
UEL
Senior Member

Mentioned: 11 Post(s)

Ai impresia ca in alta parte e altfel?
Da, difera foarte mult timpul de solutionare, mai exista la diverse magazine, un fel de abonament care acopera astfel de probleme si iti pun la dispozitie pe perioada solutionarii componenta inlocuitoare, dar pt acest serviciu trebuie sa cotizezi lunar / anual, depinde de magazin. La noi nu stiu sa fie un astfel de serviciu.
Perioada de solutionare nu trebuie sa depaseasca 15 zile calendaristice.
UEL is offline   Reply With Quote
Old 10-03-2022, 14:34   #1039
RaverX
Senior Member

Quote:
Originally Posted by UEL View Post
Ai impresia ca in alta parte e altfel?
Nu, stiu ca peste tot e la fel, nu doar la emag. Ziceam doar ca acum realizez cum merg lucrurile cu "garantia". Cel putin eu am reusit sa izolez problema si sa comand ceva in schimb pana se rezolva.

Altii, cine stie... cum ziceam, iei un laptop scump si te trezesti ca moare si ai nevoie de el. In fine... asta e.
Old 10-03-2022, 22:50   #1040
codpin
Senior Member

codpin's Avatar

Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Pai asa am patit eu cu nvme pe un sistem de lucru. Imi tot dadea freeze aleatoriu si apoi nu-l mai recunoastea in boot menu decat dupa vreo 10-15 min de stat cu PC-ul inchis.

Dau sa-l trimit in garantie si aflu ca nu apare in cont la garantiile mele. Sun la suport: "e luat de la un partener de aia nu apare, revenim noi cu certificatul pe mail". Produs luat de la emag, vandut de emag, stiu sigur asta pt ca asa am luat tot sistemul si pt ca am cautat special sa fie vandut de ei. Da zic mna, fie!

A durat 2 saptamani sa revina cu certificatul, timp in care i-am sunat de 3 ori. Apoi inca 2 saptamani pana sa imi vina alt nvme fiindca ala era busit.

In total 1 luna de stat pe bara cu piesa aia. Piesa pe care trebuia sa am instalat sistemul. Normal ca am luat alt ssd pe care il aveam prin sertare si mi-am facut treaba cu el. Da tot am injurat printre dinti...
codpin is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules