lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 09-02-2022, 14:30   #2201
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Foarte faine, îmi place că mai văd un pasionat de profil SA

Probabil ar trebui să încerc și eu niște silent inks v2 (black), singurele silent de pe aici sunt zilents v2.

@korby - ok. Nu este 100EUR, este 124$. Sunt convins că dacă sapi poți să găsești una neagră, mai aproape și cu mai puține taxe vamale
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2022, 14:31   #2202
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Deci e 150$.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2022, 14:45   #2203
UEL
Senior Member
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 348
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Nu ma asteptam de la silent ink v2 sa presteze asa misto - cel putin pt mine -
Din fabrica cum vin nu impresioneaza cu nimic, dar dupa mozolire si pus film suna ntr-un mare fel.
BobaGum sunt dead silent mai ales daca le ungi si le pui film - desi se recomanda a nu se pune, eu le-am pus - dar le lipseste ceva.
Sunt convins ca totul este din materialul din care sunt facute cele 2 modele + arcuri + design-ul stem-urilor la fiecare (BobaGum / Slent Ink V2)
De Roselios nici nu mai mentionez , foarte dezamagit de ele, normale si extraordinar de scumpe.

Last edited by UEL; 09-02-2022 at 14:48.
UEL is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2022, 18:26   #2204
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by korby View Post
Deci e 150$.
Nu, este 124$ la acel vânzător. Apoi știi prețul, ce cauți și te apuci să sapi pe internet și să dai telefoane să vezi de unde poți cumpăra mai de aproape. Like - work a bit for it.

Da, dacă vrei să o iei de acolo e 150$, ceea ce înseamnă 131EUR, care este un preț foarte decent pentru o tastatură excelentă.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2022, 18:27   #2205
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by UEL View Post
Sunt convins ca totul este din materialul din care sunt facute cele 2 modele + arcuri + design-ul stem-urilor la fiecare (BobaGum / Slent Ink V2)
Foarte posibil. Eu încă îmi dau palme că nu am luat mai multe Marshmallows, sunt absolut minunate chiar și stock.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 09-02-2022, 21:21   #2206
UEL
Senior Member
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 348
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Si asta-i setul Maxkey’s SA Western
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_3116.jpg
Views:	129
Size:	315.2 KB
ID:	74429   Click image for larger version

Name:	IMG_3117.jpg
Views:	125
Size:	299.2 KB
ID:	74430  
UEL is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2022, 01:34   #2207
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Nu, este 124$ la acel vânzător. Apoi știi prețul, ce cauți și te apuci să sapi pe internet și să dai telefoane să vezi de unde poți cumpăra mai de aproape. Like - work a bit for it.

Da, dacă vrei să o iei de acolo e 150$, ceea ce înseamnă 131EUR, care este un preț foarte decent pentru o tastatură excelentă.
Nu cred că a contestat cineva că-i o tastatură excelentă, da' 131E nu-s 100. "domnule Neo, piesele de 100E comandate sunt de fapt 131E"... mă-'nţelegi?
Să zicem că-i interesant modelul (şi mă pot lipsi de iluminare, it's just nice to have - pe alb mai ales), dar fiindcă e un produs de nişă care nu se găseşte la magazinele de duzină şi eu nefiind implicat în domeniu, de unde recomandaţ' să se ia? Pe bune acuma. Pt. că goagălu' meu e mai defect aşa, de pe prima pagină de rezultate ajung pe site-uri din US, Australia şi Rusia.

PS: ce switch-uri ar trebui să iau? Acum o ard de ceva ani cu MX Black într-o implementare de la Thermaltake (yeah, shocker), i-am pus şi inele de vreo câţiva ani. Zgomotul e... acceptabil. Feeling-u' la apăsare... OK, I guess?
PS2: am găsit ceva în UK. However: Shipping International Zone 4: £45.00.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!

Last edited by korby; 10-02-2022 at 01:41.
korby is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2022, 16:56   #2208
one111
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 848
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu as evita tastaturile cu carcasa metalica,ESD chiar nu e de bine.La mine o gmmk tkl si-a dat cateva restarturi(am vazut cum se stinge rgb) sin cauza esd.

Am vazut ca si altele mai scumpe au problema asta,iar sa stai sa te descarci de fiecare cand atingi tastatura deja e aiurea.
Hobbyul asta cu tastaturi custom este money sink,una hotswap si niste switchuri pe gustul fiecaruia,maxim 5-600ron si aia e.
In rest ,consider ca este obsesie.
one111 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2022, 17:50   #2209
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by UEL View Post
Si asta-i setul Maxkey’s SA Western
<3


Quote:
Originally Posted by korby View Post
Nu cred că a contestat cineva că-i o tastatură excelentă, da' 131E nu-s 100. "domnule Neo, piesele de 100E comandate sunt de fapt 131E"... mă-'nţelegi?
Să zicem că-i interesant modelul (şi mă pot lipsi de iluminare, it's just nice to have - pe alb mai ales), dar fiindcă e un produs de nişă care nu se găseşte la magazinele de duzină şi eu nefiind implicat în domeniu, de unde recomandaţ' să se ia? Pe bune acuma. Pt. că goagălu' meu e mai defect aşa, de pe prima pagină de rezultate ajung pe site-uri din US, Australia şi Rusia.

PS: ce switch-uri ar trebui să iau? Acum o ard de ceva ani cu MX Black într-o implementare de la Thermaltake (yeah, shocker), i-am pus şi inele de vreo câţiva ani. Zgomotul e... acceptabil. Feeling-u' la apăsare... OK, I guess?
PS2: am găsit ceva în UK. However: Shipping International Zone 4: £45.00.
Bre, să ne înțelegem, mă "leg" de tine pentru că ai o gioarsă de ani de zile care refuză să moară și cred că poți suplimenta puțin bugetul ca să iei ceva mai serios.

Quote:
Because keyboards are accessories to PC makers, they focus on minimizing the manufacturing costs. But that’s incorrect. When America’s cowboys were in the middle of a trip and their horse died, they would leave the horse there. But even if they were in the middle of a desert, they would take their saddle with them. The horse was a consumable good, but the saddle was an interface that their bodies had gotten used to. In the same vein, PCs are consumable goods, while keyboards are important interfaces.

Prof. Wada (designer of HHKB)
Acum despre de unde iei, serios nu cred că are nimeni timp să sape pentru tine. @mbc parcă comandase prin Korea de Sud și au livrat ok și fiind sub 150EUR nici vamă nu cred că plătești, încearcă să-i dai un PM.


Quote:
Originally Posted by one111 View Post
Eu as evita tastaturile cu carcasa metalica,ESD chiar nu e de bine.La mine o gmmk tkl si-a dat cateva restarturi(am vazut cum se stinge rgb) sin cauza esd.

Am vazut ca si altele mai scumpe au problema asta,iar sa stai sa te descarci de fiecare cand atingi tastatura deja e aiurea.
Hobbyul asta cu tastaturi custom este money sink,una hotswap si niste switchuri pe gustul fiecaruia,maxim 5-600ron si aia e.
In rest ,consider ca este obsesie.
Tastaturile custom și cele prebuilt așa cum trebuie au PCBuri proiectate de pasionați și au inclusă ESD-protection. Am tastaturi cu carcase metalice care nu m-au "curentat" niciodată, deși am avut plăcerea să îmi iau zap-uri de la Macbook și de la alte laptopuri cu carcasă metalică.

Orice hobby este money sink dacă te bagi serios în el și orice se poate transforma într-o obsesie și nu este treaba absolut a nimănui să se intereseze de ce face cineva cu banii proprii în materie de hobby.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2022, 18:02   #2210
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

Legătorule.
Nu e vorba de săpat pt. mine, ci dacă există recomandări pt. X sau Y are/a avut experienţe bune cu magazinu' W.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2022, 18:03   #2211
one111
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 848
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Normal ca fiecare face ce vrea cu banii lui,dar intre o tastatura 1-200E si una de 5-600E sunt diferente extrem de mici la sunet,smothness etc.

Este cam aceiasi diferenta intre rtx3080ti si 3090,dar pretul nu justifica gain-ul.

Poate unii useri nu "vaneaza" top of the line.Scuze daca am deranjat pe cineva,dar eu asa vad lucrurile.Prea am ajuns o societate consumerista,"punem botul" la toate vrajelile de marketing si sarim cu banul cand nu e cazul.
one111 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2022, 18:51   #2212
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by one111 View Post
Normal ca fiecare face ce vrea cu banii lui,dar intre o tastatura 1-200E si una de 5-600E sunt diferente extrem de mici la sunet,smothness etc.

Este cam aceiasi diferenta intre rtx3080ti si 3090,dar pretul nu justifica gain-ul.

Poate unii useri nu "vaneaza" top of the line.Scuze daca am deranjat pe cineva,dar eu asa vad lucrurile.Prea am ajuns o societate consumerista,"punem botul" la toate vrajelile de marketing si sarim cu banul cand nu e cazul.
Dpmdv clar nu ai pus în viața dumitale mâna pe o tastatură custom și atitudinea depinde de fiecare. Nu bagă nimeni nimănui mâna în buzunar și în același timp nici nu poți afirma cu siguranța dumitale că diferențele sunt "extrem de mici" la sunet, smoothness șamd.

În același timp se poate moda o tastatură foarte banală să sune foarte bine, dar nu se va putea compara niciodată cu tastaturi proiectate cu acustică în minte, de oameni care fac și refac prototipuri până sună cum se dorește. Este o lume total diferită de ideea "mă duc la magazin și dau 20$ pe o tastatură", poate la capătul celălalt al spectrului. După cum și Loganul te duce din punctul A în B fără probleme la fel o face și un RUF, dar nu poți sub nicio formă să afirmi că experiența este aceeași.

Și nu pot înțelege cum poți spune că un hobby de hiper-nișă este "consumerism", mie îmi vine o RAMA săptămâna viitoare după ce am așteptat 18 luni de la comandă. Seturile GMK care nu sunt pe Drop în stoc au timpi de așteptare de 14-18 luni. Este literalmente definiția delayed gratification, opusul consumerismului.


@korby - where to buy.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2022, 19:07   #2213
UEL
Senior Member
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 348
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Neo, faci ceva mini review la Rama aia?
UEL is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2022, 19:08   #2214
one111
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 848
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Normal ca diferentele sunt minime,dar trebuie justificate cumva cheltuielile.Ma rog,fiecare cu piticii lui.
Stiti vorba aia,de banii mei ma distrez singur.Nelamurirea mea era despre tastaturi,nu despre tastaturi ce costa cat o masina,total nejustificat,nici daca stai toata ziua cu ea in fata.

Inca o data,scuze daca am deranjat pe cineva,eu sunt mai zgarciob cu banii mei.De la o varsta incolo nu mai arunc banii pe toate draciile umflate de marketing agresiv.
Sa cumperi cablu custom,ca merg mai bine switchurile,este ok?

Este trendy sa cheltuiesti inutil,dar cum ai spus,fiecare face vrea cu banii lui.Problema este ca la recomandari mai sunt si useri normali,ce vor tastaturi de 1-200E,nu fashion keyboards.
one111 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2022, 20:37   #2215
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by UEL View Post
Neo, faci ceva mini review la Rama aia?
Eu am un articol (mult) mai mare pe țeavă, RAMA este ultima "piesă" pe care o așteptam



Quote:
Originally Posted by one111 View Post
Normal ca diferentele sunt minime,dar trebuie justificate cumva cheltuielile.Ma rog,fiecare cu piticii lui.
Stiti vorba aia,de banii mei ma distrez singur.Nelamurirea mea era despre tastaturi,nu despre tastaturi ce costa cat o masina,total nejustificat,nici daca stai toata ziua cu ea in fata.

Inca o data,scuze daca am deranjat pe cineva,eu sunt mai zgarciob cu banii mei.De la o varsta incolo nu mai arunc banii pe toate draciile umflate de marketing agresiv.
Sa cumperi cablu custom,ca merg mai bine switchurile,este ok?

Este trendy sa cheltuiesti inutil,dar cum ai spus,fiecare face vrea cu banii lui.Problema este ca la recomandari mai sunt si useri normali,ce vor tastaturi de 1-200E,nu fashion keyboards.
Nu înțeleg pe cine încerci să convingi de ce anume, serios. Ești efectiv persoana care se scuză pentru deranj apoi jignește în aceeași frază, alege una din două și mergi cu aia până la capăt măcar.

Să știi că trebuie să ai o anumită vârstă ca să-ți poți permite așa ceva oricum ar fi, nu văd vreun elev de liceu cu vreun Keycult în față, deci "am o vârstă la care nu mai cheltuiesc aiurea" nu te ridică în vreun fel deasupra nimănui.

Suntem toți pasionați de câte vreun hobby, că-i hardware, că-i fotografie, că-s timbre - fiecare cu a lui. Important este să înțelegi că este un hobby și că nu-i al tău și nu are absolut niciun rost să miauni de pe margine frângându-ți mâinile că "omg ce scumpe sunt aceste DOAR tastaturi". Eu personal nu mă leg nici de colecționarii de timbre, nici de ăia de mașini, arme, cuțite, fluturi, cărți, obiective/aparate foto, date sau mai știu eu ce. Le admir pasiunea și mă uit uneori cu jind, apreciez de la distanța potrivită și caut să-mi iau din discuții informații potrivite pentru mine.

Tonul dumitale este nepotrivit.

Edit: iar diferențele între o tastatură de 45% și una de 450$ sunt absolut imense, nicidecum minime și efectiv afirmând asta demonstrezi că habar nu ai despre ce discutăm.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 10-02-2022, 21:14   #2216
one111
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 848
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ok,asta voiam sa subliniez,atitudinea asta elitista.Parca era thread despre tastaturi,nu despre ce-mi permit eu sau tu.

Este ca tine,probabil ca strugurii sunt acrii,asta crezi.Nu ma mai obosesc sa te conving ce-mi permit eu sau altii.
Nu am vazut sa recomanzi o tastatura normala,la asta ma refeream.Doar highenduri,cand unii cereau sfaturi si despre tastaturi mai ieftine.
Stai linistit,mereu este cineva ce-si permite mai mult si investeste si 3000E intr-un rahat de tastatura.

LE:ar trebui schimbat threadul in tastaturi custom pentru elitisti,restul go olx si emag

Cu aroganta asta de ce bani ai tu si nu am eu ai demonstrat despre ce vorbeam eu.Ca vrei sa justifici hobbyul tau ,este problema ta.Ce recomanzi pe aici este si treaba altora.

Last edited by one111; 10-02-2022 at 21:17.
one111 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2022, 08:08   #2217
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ultimul post în sfârșit clarifică discuția offtopic. Acum că am ajuns la concluzia dorită, putem reveni la tastaturi, indiferent de care sunt acestea, ieftine, scumpe, metalice, din plastic, custom, duzină și așa mai departe?
doru is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2022, 12:05   #2218
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by korby View Post
Legătorule.
Nu e vorba de săpat pt. mine, ci dacă există recomandări pt. X sau Y are/a avut experienţe bune cu magazinu' W.
Vezi că are kobro tastatură de vânzare... ieși mai ieftin din acest cerc...
Bugsy004 is online now   Reply With Quote
Old 11-02-2022, 17:37   #2219
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by one111 View Post
Ok,asta voiam sa subliniez,atitudinea asta elitista.Parca era thread despre tastaturi,nu despre ce-mi permit eu sau tu.

Este ca tine,probabil ca strugurii sunt acrii,asta crezi.Nu ma mai obosesc sa te conving ce-mi permit eu sau altii.
Nu am vazut sa recomanzi o tastatura normala,la asta ma refeream.Doar highenduri,cand unii cereau sfaturi si despre tastaturi mai ieftine.
Stai linistit,mereu este cineva ce-si permite mai mult si investeste si 3000E intr-un rahat de tastatura.

LE:ar trebui schimbat threadul in tastaturi custom pentru elitisti,restul go olx si emag

Cu aroganta asta de ce bani ai tu si nu am eu ai demonstrat despre ce vorbeam eu.Ca vrei sa justifici hobbyul tau ,este problema ta.Ce recomanzi pe aici este si treaba altora.
Ce recomand eu este în funcție de persoana care cere recomandarea. Eu cu @korby ne cunoaștem din online de peste 10 ani și îmi permit să-l împung și în același timp să-i fac o recomandare sinceră.

În același timp nu cred că mi-ai luat tu posturile la mână să vezi ce recomand. Recomand produse pe care le-am folosit și în care cred, prin urmare nu voi recomanda în vecii vecilor tastaturi de gaming generice pentru că mi se par scumpe pentru ce sunt de fapt. Singura prebuilt pe care o recomand din seriile "dă gaming" este Steelseries Apex Pro pentru că are switchuri Hall Effect și cam atât.

Atitudinea mea o fi elitistă, dar atitudinea dumitale este tot nepotrivită și la fel este și înțelegerea dumitale a mesajelor mele. Prin urmare îți sugerez să folosești cu încredere butonul de ignore și să treci mai departe, fără să te deranjeze recomandările mele cu tastaturi decente la un preț decent - apropos, nu am recomandat numănui tastatură de 3000EUR, despre ce discutăm aici?

Iar "rahat de tastatură" oi avea dumneata pe birou, eu nu și nici (mulți) alții de pe aici.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 11-02-2022, 17:57   #2220
korby
Ancient friend
 
korby's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Cluj-Napoca
Posts: 4,768
Mentioned: 178 Post(s)

PC-ul meu



Default

10? Vezi că-s aproape 20 imediat, moşule.
__________________
The evolution of the Ryne PC
Inrolează-te azi in echipa de traforaj viteză!
korby is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii despre monitoare matose Periferice 3818 Today 16:19
Discutii despre mousi matose Periferice 1664 29-11-2023 13:40

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,105
Total Online: 3877

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 16:42.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.