lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 08-05-2021, 13:40   #18541
doru
Senior Member
 
doru's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Location: Bucuresti
Posts: 2,184
Mentioned: 59 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dacă stai pe la ecuator ai șanse să vină rachetele la tine chiar zilele astea
doru is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2021, 14:08   #18542
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Deci soluția ta este ceva gen "stop being poor" sau cum?

Succes să îți cumperi placă video integrată cu 1000$, pentru că într-acolo ne îndreptăm și HDDuri de 8TB cu 999$ bucata. Apoi să fluieri a pagubă când crypto în care ai investit face ditai crashul pentru că în ritmul ăsta va fi nevoie de o sferă Dyson să mineze toți nefericiții
Eu zic de investit în Crypto, nu de minat Crypto. Ce contează cât costă placa video atâta timp cât ți-o permiți?
Eu nu aș vrea să recomand nimănui în ce să investească, mi se pare total aiurea, cam deplasat, plm... fiecare cu banii lui, face ce știe, pe barba lui.

Repet, nu vreau să dau sfaturi, DAR!!! asta într-o lume "normală".

Doar că nu mai este lumea normală deloc, s-a întors evident cu fundul în sus, așa că în acest moment dacă te vaiți că minerii, că crypto, că 3090, că Xbox, că... poate ar trebui să ieși din papucii ăia comozi de casă, să îți iei parașută în spinare și să sari în lumea asta, altfel este evident că tot "sărac" vei fi și mâine și poimâine.

Ce vreți voi cu blestemele voastre este să sărăcească ăia ca să nu mai fiți voi săraci. Ceea ce este oarecum evident că nu se va întâmplă cel puțin 1 an de acum înainte.

Apropo de script-uri, astea sunt un pas înainte, adică pentru tine reprezintă un avantaj comparativ cu alți regular guys. Dar... cine este pus pe așa ceva are cel mai probabil un script mai bun ca al tău, care e mai rapid și mai accurate decât al tău, deci... e cam degeaba script-ul tău.

PC nu este, laptop nu este, PS5 și Xbox nu este... hai să vedem ce mai este.
Păi mai sunt PS4, Xbox One, tablete, telefoane, femei cu țâțe mari, important este să conștientizezi situația și să te adaptezi la noul format, noul stil de gaming ca să zic așa.

Sau dacă chiar vrei să uiți de joacă și distracție, încearcă să faci un copil, îți garantez că dacă ne întâlnim o să arunci cu el după mine.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2021, 15:06   #18543
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Aha, acum de ce-mi vrei răul cu sugestii d-astea? =))

Da, eu sunt de acord cu ce spui tu pe-acolo, dar nu vreau să sărăcească nimeni, ci doar hardware la preț decent. Atitudinea ta este cumva similară cu a spune că dacă pâinea se scumpește mai bine faci mai mulți bani chiar dacă iei o baghetă cu 50-100 lei. Daaa, de acord, 3090 nu este nici esențială supraviețuirii, dar nici pâinea nu este

Și nu mă vait, doar comentez. Când mi se va așeza și mie bugetul la loc probabil se va mai așeza și piața, dacă nu, asta este. Mă bucur că nu trebuie să iau o decizie acum
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2021, 16:09   #18544
EvilPie
Member
 
EvilPie's Avatar
 
Join Date: Dec 2020
Posts: 48
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by doru View Post
Asa e mai bine?
"Pe aceeași idee, atâta timp cât există producător/ furnizor/ magazin ce vinde la suprapreț, prost să fii ca și potențial client să le distribui sau atribui justificările ".
Nici macar nu mai are sens ce incerci sa faci asa ca revin la ce ti-am zis. Si cititul e misto.
EvilPie is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2021, 16:27   #18545
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Aha, acum de ce-mi vrei răul cu sugestii d-astea? =))
Păi numai la mine să muară crapa?

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Și nu mă vait, doar comentez. Când mi se va așeza și mie bugetul la loc probabil se va mai așeza și piața, dacă nu, asta este. Mă bucur că nu trebuie să iau o decizie acum
Da, atunci când nu e cazul, poate că e bine să PUTEM să ne permitem luxul să așteptăm. Sau să ne reorientăm la alte chestii, alternative, alte hobby-uri, alte metode de a ne omorî timpul liber.

Altfel, în astfel de vremuri există soluția cu preorder și waiting list. Funcționează, e dovedit, au făcut-o și alții, știu 2 oameni cu preorder din februarie la G733 și au primit jucăriile în prima și a treia săptămână din aprilie, krețu a luat așa Xbox/PS5?!?, rodarkone este iar un exemplu.
A... că unii nu înghițim așa ușor gălușca asta e altceva, dar trebuie să ne adaptăm.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2021, 17:10   #18546
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

xbox. din nov preorderul (pe la sfarsit parca). nu mai stiu exact. poate inceput de decembrie, ca venea Craciunul.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2021, 17:27   #18547
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Da, atunci când nu e cazul, poate că e bine să PUTEM să ne permitem luxul să așteptăm. Sau să ne reorientăm la alte chestii, alternative, alte hobby-uri, alte metode de a ne omorî timpul liber.

Altfel, în astfel de vremuri există soluția cu preorder și waiting list. Funcționează, e dovedit, au făcut-o și alții, știu 2 oameni cu preorder din februarie la G733 și au primit jucăriile în prima și a treia săptămână din aprilie, krețu a luat așa Xbox/PS5?!?, rodarkone este iar un exemplu.
A... că unii nu înghițim așa ușor gălușca asta e altceva, dar trebuie să ne adaptăm.
Ne adaptăm, dar comentăm, iar dacă este sau nu cazul - serios, uită-te în jur și vezi GTX970 la 200-300$

Și da, este bine că ne permitem luxul de a aștepta. Dar aici discutăm de chestii care nu-s de nișă - adică un PS5, XBox X, 3070 - astea nu-s produse de lux și nici de nișă. Keycult #2 Stainless Steel este produs de lux și de nișă și nici la aia nu aștepți atât

Iar cu criza semiconductorilor or să vină altele și mai nasoale. A, vrei să comentezi când o să coste telefoanele high end dublu/triplu? Be my guest
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2021, 20:43   #18548
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Abia aștept să comentez.

P.S. Am Pixel 4a, rupe în daily. Dar na, dacă tu vrei să îmi explici de ce avem nevoie de un telefon highend în 2021 și în anii următori, sigur, îmi aduc o pungă de popcorn.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2021, 20:54   #18549
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Nu discut despre Android pentru că nu mă interesează. Tu nu oi avea nevoie, eu am nevoie de cameră bună la telefon (mă distrează maxim cum își bate organul Apple de useri cu updates minimaliste la camere etc)

Era vorba despre foamea de siliciu. Tu nu pari să înțelegi că, la fel ca și cu petrolul - siliciul este aproape ubicuitar în produse. Petrolul nu înseamnă numai benzină/motorină/GPL, ci și plastice, deci aproximativ 90% din ce folosim/atingem zilnic. La fel, siliciul nu înseamnă doar GPU-uri, ci intră în absolut orice electronic. Dacă tu ai descoperit în 2021 că te descurci cu ciocan + nicovală și atât, foarte bine. Dar produsele în IT în general sunt proiectate cu un termen de expirare - că apare o tehnologie mai rapidă, că whatevs, nu poți ține un telefon prea mulți ani. Eu am ținut 6S Plus o grămadă de ani până să-mi iau un XS Max și acum sunt liniștit. Dar peste 1-2 ani s-ar putea să plângă lumea cu vorbe că dispozitivele lor mult iubite nu mai primesc updates de securitate și un telefon nou mediocru costă 1000$.

Da, știu, există producători chinezești etc, dar vezi One Plus și Xiaomi cum au sărit prețurile laolaltă cu competiția.

Trendul general mi se pare că este schimbat. La un moment dat, apărea un produs bun și ieftin => produsele scumpe mai scădeau din preț. Acum apare un produs bun, prețul este setat în funcție de competiție (în sus). Vezi Ryzen, GPU de la AMD, telefoanele gen OnePlus, etc. Chestia asta vine de la ideea de-a dreptul tâmpită că trebuie să crești mereu pentru că metrica este cum apari la bursă. Dar creșterea infinită în contextul resurselor finite este imposibilă. Prin urmare, dacă nu crește numărul de produse, crește prețul. Numai că remunerația nu crește și ea (poți să analizezi situația salariilor în general, nu doar în România) - nici măcar în ritm cu inflația, gen.

Una peste alta scumpirile peste tot rezultă în produse mai scumpe overall, la fel cum prețul crescut la combustibili duce la scumpirea alimentelor (un exemplu, nu sări). Iar dacă accelerezi/extrapolezi procesul rezultă cel mai mic numitor comun care este stingerea.

Ar fi interesant un split aici într-un thread nou, din nou, eu doar comentez, este un exercițiu intelectual, mi se rupe practic ce se întâmplă în 2021 cu piața hardware. 2022 este posibil să mă intereseze iar 2023 va fi cu titlu sigur. Iar până atunci va fi interesant de analizat evoluția pieței, prețurilor și atitudinilor. Poate ne mutăm cu toții de la gaming la tenis, cine știe


Edit: aruncă un ochi și aici.
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2021, 20:59   #18550
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

Ce ,se scumpesc și unitățile de stocare?
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2021, 21:43   #18551
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by torque49 View Post
Ce ,se scumpesc și unitățile de stocare?
Aruncă un ochi aici și mai caută despre chia coin
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2021, 21:55   #18552
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

Toate se scumpesc oricum....Problema cea mai mare la criptomonede e poluarea pe care o produc....
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2021, 21:57   #18553
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,989
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Înțeleg perfect ce înseamnă siliciul, înțeleg cum afectează asta industria, dar hai să nu ne aruncăm în prăpastie pentru că nu vine neapărat sfârșitul lumii.

Există alternative.

Îmi place cum te-ai înfipt direct în iPhone când ai zis de telefoane. Păi stai, că nu trebuie Pro Max. Ai și Pro, ai și 12 normal, ai și mini (ăsta mai e sau nu mai e?!?).
Dar ai și iPhone 11, ai și modele mai vechi.
Ai și telefoane Android. Pe bune. Poți încerca, o să îți vină să arunci cu el cam 1 lună de zile și o să plângi după vechiul iPhone, dar apoi te vei acomoda. O să vezi că este absolut ok.

Repet, lumea nu începe și nu se sfârșește cu iPhone.

Iar aia cu security updates e o falsă problemă. Oricum, la Apple știu că 6 încă primește updates, deci povestea drobului.

La fel cu criza semiconductorilor de pe piața auto. E nașpa rău să vrei o mașină să zicem anul ăsta sau la anul. Dar mașini găsești și mai vechi, și SH și ... Da, înțeleg faptul că trebuie o mașină nouă, acum, mâine, că ai banii, ai vorbit și cu banca, dar totuși, există și variante care să amâne marea achiziție.
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2021, 22:02   #18554
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Neo View Post
Una peste alta scumpirile peste tot rezultă în produse mai scumpe overall, la fel cum prețul crescut la combustibili duce la scumpirea alimentelor (un exemplu, nu sări). Iar dacă accelerezi/extrapolezi procesul rezultă cel mai mic numitor comun care este stingerea.
Buna dimineata, se numeste inflatie. Si nu are legatura cu crypto, are legatura cu fluxul de bani nemunciti, dati gratuit de guverne. Vezi stimulus check in SUA, tot felul de ajutoare pentru oamenii care nu fac nimic, dar trebuie ajutati pentru ca... pandemie.

Vad o gramada de oameni care critica monedele crypto si urasc minerii. Dar nu prea vad pe nimeni care sa injure guvernele si bancile care scot bani din absolut nimic.

Sincer, mie mi se pare mult mai legit un crypto pentru care cineva a facut ceva, chiar daca doar a calculat niste numere si a poluat. Ba, a facut ceva. Bancile ce fac? Vine unu rupt in c*r la banca si zice: aaaa, stiti, eu n-am bani nici sa-mi cumpar o paine, dar as vrea sa-mi iau un TV mare in rate. Si banca zice: perfect, uite aici 5.000 lei, puf! De unde? Ah, pai i-am generat noi aici si tu o sa ni-i dai inapoi. OK, dar voi ce PLM ati facut pentru banii aia? Nimic, noi suntem smecheri.

Sau vine guvernul american si zice: ba, John, tu te scarpini in c*r toata ziua si nu produci nimic, dar ia de aici 1000 dolari pe luna pentru ca e pandemie. Serios?
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2021, 22:13   #18555
Otorongo
Senior Member
 
Join Date: Dec 2018
Posts: 903
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Buna dimineata, se numeste inflatie. Si nu are legatura cu crypto, are legatura cu fluxul de bani nemunciti, dati gratuit de guverne. Vezi stimulus check in SUA, tot felul de ajutoare pentru oamenii care nu fac nimic, dar trebuie ajutati pentru ca... pandemie.

Vad o gramada de oameni care critica monedele crypto si urasc minerii. Dar nu prea vad pe nimeni care sa injure guvernele si bancile care scot bani din absolut nimic.

Sincer, mie mi se pare mult mai legit un crypto pentru care cineva a facut ceva, chiar daca doar a calculat niste numere si a poluat. Ba, a facut ceva. Bancile ce fac? Vine unu rupt in c*r la banca si zice: aaaa, stiti, eu n-am bani nici sa-mi cumpar o paine, dar as vrea sa-mi iau un TV mare in rate. Si banca zice: perfect, uite aici 5.000 lei, puf! De unde? Ah, pai i-am generat noi aici si tu o sa ni-i dai inapoi. OK, dar voi ce PLM ati facut pentru banii aia? Nimic, noi suntem smecheri.

Sau vine guvernul american si zice: ba, John, tu te scarpini in c*r toata ziua si nu produci nimic, dar ia de aici 1000 dolari pe luna pentru ca e pandemie. Serios?
Bravo, in sfarsit cineva cu capul pe umeri
Otorongo is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2021, 22:16   #18556
torque49
Senior Member
 
Join Date: Apr 2018
Location: Nu-s din Bucuresti
Posts: 2,325
Mentioned: 14 Post(s)


Default

Bani nemunciți = consum mai mare ,consum mai mare =dezechilibru cerere/oferta ,dezechilibru cerere/oferta =preturi mari
torque49 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2021, 22:37   #18557
Neo
Ancient friend
 
Neo's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: event horizon
Posts: 10,355
Mentioned: 386 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
dar hai să nu ne aruncăm în prăpastie pentru că nu vine neapărat sfârșitul lumii.
Mda, e cam ca și cu treaba asta

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	climate change.png
Views:	4144
Size:	303.0 KB
ID:	72486  
__________________
In Țara minunilor Periferice [Partea 1]. Keyboard Wonderland [Part 1].
HHKB Hybrid Type-S review - ro & en.
GMMK Pro Review - ro. GMMK2 Review - ro.
Neo is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2021, 23:55   #18558
Dreamcatcher_Reloaded
Senior Member
 
Dreamcatcher_Reloaded's Avatar
 
Join Date: Jan 2021
Posts: 305
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by RaverX View Post
Sau vine guvernul american si zice: ba, John, tu te scarpini in c*r toata ziua si nu produci nimic, dar ia de aici 1000 dolari pe luna pentru ca e pandemie. Serios?
Cand o sa inteleaga lumea ca Guvernul nu ar trebui sa functioneze ca o companie, cine e productiv sta, cine nu, moare?!

Cam pe sistemul asta vad ca actioneaza baietii nostri de sus si multi le sufla-n...taieri, scaderi, plafonari, disponibilizari, inghetari si cresteri sau investitii fix oha.Pentru ca cifrele de la final aka "cresterea economica" sa zburde. Salariul minim nici macar nu l-au indexat cu, cota de inflatie. Iar pe ala zac cel putin 1.6 milioane de oameni, care probabil sunt vreo 3, daca socotim ca au si urmasi!

Hai sa-i criticam noi pe Johni cand le vom vinde noi placi video, iar atunci le putem pune ce pret vrem cum fac si ei...
__________________
Vechiul profil: Dreamcatcher https://forum.lab501.ro/member.php?u=20673

Last edited by Dreamcatcher_Reloaded; 09-05-2021 at 00:06.
Dreamcatcher_Reloaded is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 01:45   #18559
VLV
Member
 
VLV's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 208
Mentioned: 7 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ar fi de 100 de ori mai bine daca ar actiona ca o companie guvernul. Poate atunci ar fi bugetarii, in special cei in functii de conducere, trasi la raspundere. Altceva in afara de taxe si aparate ce face guvernul si nu poate fi preluat de o companie privata?

Daca ai minim pe economie iti meriti soarta.
VLV is offline   Reply With Quote
Old 09-05-2021, 03:18   #18560
Dreamcatcher_Reloaded
Senior Member
 
Dreamcatcher_Reloaded's Avatar
 
Join Date: Jan 2021
Posts: 305
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by VLV View Post
Ar fi de 100 de ori mai bine daca ar actiona ca o companie guvernul.

Daca ai minim pe economie iti meriti soarta.
Din afirmatiile astea 2 imi imaginez pentru cine ar fi de 100 de ori mai bine. Exista visul asta, e putin mai la est...

Restul sa crape: bugetarii aia nenorociti niste trantori buni doar sa manance salarii din taxe, iar astia pe salariul minim niste prosti ca stau pe el(ca aia si-au dorit toata viata). Placa tipica...

Hai sa ne intoarcem la nvidiile noastre, 61 de noi jocuri in GeForce Now si sper sa ia in serios proiectul asta, directia e clara fortati si de imprejurari:

https://www.connect.ro/2021/05/07/nv...ocuri-noi-mai/
__________________
Vechiul profil: Dreamcatcher https://forum.lab501.ro/member.php?u=20673
Dreamcatcher_Reloaded is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Noutati despre procesoare Intel Monstru Procesoare si chipseturi 6287 18-03-2024 16:04
Noutati despre telefoane mobile Monstru Telefoane mobile si alte gadgeturi 6289 06-03-2024 19:05
Noutati despre placile video ATI/AMD Monstru Placi video 11475 29-02-2024 10:01
Noutati despre procesoare AMD Monstru Procesoare si chipseturi 9098 21-02-2024 13:54
Noutati despre SSD-uri Monstru Memorii & stocare 1541 08-01-2024 18:55

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,133
Total Online: 3494

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.