lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 24-05-2019, 13:03   #2001
droopy_ro
Senior Member
 
droopy_ro's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucharești
Posts: 1,564
Mentioned: 40 Post(s)

PC-ul meu

Default

X58 cu un Xeon 6c/12t inca tine un sistem pentru jocuri fara probleme(poate doar lipsa AVX sa fie). Am o Rampage II cu Xeon x5765 si un i7 920. Xeon in unele aplicatii e aproape egal cu i5 8600k. Daca nu ar avea consumul mare in idle l-as fi tinut ca sistem principal.
Cu o RX570 are vreo 160W idle fata de vreo 60W la i5 8600k. Pentru mine X58 e platforma preferata dupa LGA775.

Asta e al meu, facut anul trecut pe vremea asta, dar nu am prea avut timp sa il bibilesc.
https://imgur.com/Y4WzX0X
https://imgur.com/42IRfBh
https://imgur.com/KfmXJI6
https://imgur.com/JhF5vgu
__________________
“The nail that sticks out gets hammered down”

Last edited by droopy_ro; 24-05-2019 at 13:11.
droopy_ro is offline   Reply With Quote
Old 27-05-2019, 20:08   #2002
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mr Oizo "Flat beat"

Titan CU5TB on i7-920? Sure! Only at idle speeds and a little Windows 7! Cand nu ai cooler mai improvizezi oleaca! Doar nu era sa scot Archon-ul din build-ul principal...



Uhhh Shiny Copper!



Am gasit la talcioc un cooler stock pentru s1366 dar excuse me SIR! What the F..K is stock?!?!?!?

I need a beefy cooler! X58 is HOT AS HELL!!! Un cooler Prolimatech ar fi just what the doctor has ordered but the prices are too high for something that will be kept in a box...

More later.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 28-05-2019, 09:02   #2003
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,988
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Eu nu reușesc să le curăț bine cu alcool izopropilic. Adică grosierul se ia, dar aș avea nevoie de ceva mai special, gen ceva cu presiune, jet... cum e karcherul de spală cu apă, numai că lichidul să fie alcool.
Evident la o scară mult mai mică și la o presiune mai mică.

Am văzut că unii mai spală în baie cu ultrasunete.


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 28-05-2019, 11:45   #2004
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Intradevar, IPA 99% nu curata tot la o prima trecere. Secretul sta insa in rabdare. Dupa minim doua spalari grosiere este necesara o etapa de fine detailing care se poate intinde de la 30 de minute pana la ore bune, cu betigase de vata inmuitate in IPA 99% si uneori apa distilata. Anumite tipuri de murdarie se inlatura mult mai usor cu apa decat IPA 99%.

Fara atentie la detaliu si rabdare nu o sa iasa ceva "like glass". Depinde insa ce urmaresti. Daca componenta va fi folosita nu are sens sa o cureti la marea arta. De multe ori, o spalare cu alcool este suficienta.

Am experimentat cu succes si varianta cu piesa scufundata in IPA 99% si lasata acolo ore bune. Depinde insa de la caz la caz.

Uneori indifierent cat cureti o piesa tot nu va fi ca noua. Orele de functionare lasa uneori urme in lacul de pe PCB si nu le poti inlatura sau estompa.

Varianta de curatare sub jet este posibila insa nu am idee daca exista asa ceva sau daca se poate adapta. Am un vermorel de mici dimensiuni insa nu l-am folosit. Daca folosesti ceva ce scoate IPA99% sub presiune ar fi bine sa ai ceva eye protection. You dont want that stuff in your eyes. In plus mirosul o sa fie si mai puternic. Bonusul insa s-ar putea sa fie o evaporare mai rapida a alcoolului.

Uneori folosesc un compresor cu aer ca sa scot alcoolul sau apa de sub toate chip-urile. Lately apelez la aceasta metoda doar in cazul placilor de baza.

Baia cu ultrasunete este o varianta insa aparatul costa ceva $$$.

Daca vrei sa experimentezi ia o piesa, bag-o intr-un recipent cu capac gen caserola de mancare pune IPA 99%. Asteapta cateva ore si vezi e iese. S-ar putea sa fii uimit de rezultate. I say that it's better to keep it simple.

When all fails, Fairy/Pur (ce aroma iti place) cu apa calda si apoi spalare cu IPA 99%, usually is the answer to all the problems. Evit pe cat posibil spalarea cu apa de la robinet insa uneori am apelat si la aceasta metoda. Mi-a fost lene sa cumpar apa distilata. All in all nu ma simt confortabil cand folosesc orice tip de apa ca sa curat o placa.

Recomand pensule moi din par de animal/porc de la raionul cu vopseluri. Costa cativa lei.

Dupa sute de piese curatate, prefer spalarea cu IPA 99%, pulverizat dintr-un recipent gen. solutie de spalat geamuri, cu placa asezata la un unghi ca sa permit alcoolului sa se scurga. Apoi the rule of the thumb: rabdare, rabdare, rabdare dar mai ales atentie la detaliu. Easier said than done. YMMV.

Hanged to dry.


Last edited by Robert B; 28-05-2019 at 11:51.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 04-06-2019, 17:58   #2005
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Son Lux - Easy

Another Gainward wonder! (GLH)



LORN - ANVIL [Official Music Video]

Abit KN8 nforce4 Ultra Alive or Dead? In Purgatory for now, aka pe aparate.



Billy idol - sweet sixteen (1986)

P60 - SX835 with FDIV bug and friend(s).



More later?

Last edited by Robert B; 04-06-2019 at 18:27.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 16-06-2019, 20:18   #2006
RaverX
Senior Member
 
Join Date: Apr 2013
Posts: 1,445
Mentioned: 52 Post(s)


Default

Azi am gasit in targ Abit KT7A + Athlon 1333. Placa foarte apropiata cu ce am avut in tinerete - KT7E. Am luat-o instant, inca n-am testat-o, sper sa mearga. Robert, ai plecat in concediu?
RaverX is offline   Reply With Quote
Old 16-06-2019, 22:01   #2007
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Concediu abia in August

Daca te referi la postat ai putea spune ca am luat un fel de concediu.

De ceva vreme am mai terminat una alta insa inca nu am reusit sa creionez nici un episod.



Legat de KT7A, in cel mai rau caz poti avea ceva probleme cu condensatorii. Eu zic ca o sa mearga.

Last edited by Robert B; 16-06-2019 at 22:06.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 18-06-2019, 18:45   #2008
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

TODAY! Another Gainward wonder ...
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 18-06-2019, 19:40   #2009
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

SVET. feat. SevenEver - Is It Love

Another GAINWARD wonder ... is it love?

"Is it love, love, love
Love, love, love that I'm feeling?"


Oh boy ... here we go!

Inainte de toate trebuie sa va spun un secret evident...sant mort dupa placile Gainward. Aici ma refer la placile fabricate in vremea lor de glorie si nu la aratarile care le gasim acum pe piata.

Si acum pot sa "simt" aura care inconjura placile de top Gainward cand back in the day citeam despre ele pe internet. Unobtanium in its purest form. Vedeti voi, nu am putut sa-mi cumpar nici o placa Gainward atunci cand erau pe val. Era suficient doar sa vezi chipul pictat sau PCB-ul rosu si deja stiai cu cine ai de a face. Acum who the F..K is Ali.. ops Gainward...just a shadow of its former self asa cum s-a intamplat cu alte nume mari cu care am crescut ...

Prima mea placa Gainward, a luat forma unei placi Gainward Geforce4 MX460 Golden Sample 64MB AGP si la momentul in care am scos-o din punga am simtit ca si cum l-am prins pe Dumnezeu de picior. Good Times! Placa a sosit bulk de la firma SISTEC si faptul ca nu a fost retail nu m-a deranjat deloc. Culoarea PCB-ului, heatsink-ul colorat, sticker-ul unde scria citet GS, mirosul placii, mi-au ramas adanc intiparite in minte. Sunt sigur ca nu voi mai simti asa ceva nici daca mi-as lua un 2080 RTX Ti batut in diamante. Vedeti voi, there is a first time for everything... so you should make it count! If possible ...

Is it love, love, love ? YOU BETCHA!!! Soooo REEEEEDDDD!!!

Am sarbatorit cum se cuvine momentul in care am pus mana pe o noua placa Gainward. (Detaiile exacte ale modului in care am obtinut aceasta placa vor fi relatate in episodul dedicat placii Abit KN8. Povestea este destul de funny.)



"How can I do this?
I've never felt this way before
You keep on staring at me
And I can't take it anymore

But I want you to know
I'm looking for a place where we can go
And I can say the words as I'm tryin break through
But you already know that I really want you?


Is it me or is it getting kind of hot in here? Enough lyrics for today!

Sa cunoastem frumusetea: GAINWARD Model 6800GS PCI-E 512MB TV-OUT DVI / P/N:NE/6800SXTD52-PM8070-GLH



Cei ageri au vazut intr-o clipita dincolo de bling bling si poate au strambat putin din nas cand au privit conectorul PCI-E. Not me! I'm still blinded by love at first sight so my opinion might be "a little" biased...PCI-E or not, for me this card has a scent of retro. Placa are undeva in jurul a 14 ani si chiar daca ne dam seama sau nu, that is a long time ago. Getting older SUX BIG TIME!

Placa a sosit in stare relativ buna. Prafuita si murdara. Just another day at the office for me. Nimic deosebit. Status unknown.

M-am abtinut sa dau o cheie la placa si am decis ca inainte de toate sa o curat asa cum se cuvine. Era posibil ca placa sa fie dusa demult in Lumea Celor Drepti insa eu nu am luat in calcul aceasta varianta si pur si simplu am vrut sa recreez momentul ipotetic in care another me a scos placa din punga si a infipt-o in slot, fericit pentru achizitia facuta.

Chiar daca modelul 6800GS nu a fost varf de gama, imi place aceasta placa no matter what. To spice thing up, avem de a face cu varinta GLH aka Goes Like Hell!!! cu frecvente de functionare simtitor mai ridicate decat varianta stock. Core 485MHz vs 425MHz stock / Memorie video 1300MHz DDR3(650x2) vs 1000MHz stock. De asemenea, cantitatea de memorie video este de 512MB vs 256MB in mod uzual. All in all this card is a keeper!

Dust bunnies!



Dirt? CHECK!



You can leave your hat on!



Sistemul de racire reprezinta unul dintre punctele de atractie ale placii. Ventilatorul alb da o nota distinctiva acestei placi.



Ready to be made GREAT AGAIN!!!

Robert B is online now   Reply With Quote
Old 18-06-2019, 19:40   #2010
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Intr-o prima faza m-am ocupat de curatarea sistemului de racire.



Murdarie aderenta peste tot! To make things worse, cleaning the white fan was quite a challenge. Sa nu va faceti insa iluzii ca celelalte elemente de plastic alb au fost mai usor de curatat...Nooooo SiiiiiiiiiiiRRRR!!!



Cand am inlaturat sticker-ul alb de sub ventilator am fost intampinat de o dilema. Am vazut axul gros si alb al elicei si initial am crezut ca am de a face cu o pelicula alba de vaselina sub care ma asteptam sa vad axul de metal insa nu mica mi-a fost mirarea cand mi-am dat seama ca am intalnit primul meu ventilator cu o elice cu ax de plastic. Dilema era daca sa desfac complet ventilatorul care by the way inca se invartea super ok sau sa incerc sa-l curat asa cum este. Dupa o tentativa de curatare pe gaura cheii m-am lasat pagubas si am desfacut complet ventilatorul.

Deoarece IPA 99% nu prea facea fata la pelicula fina de mizerie aderenta, am spalat tot cadrul alb cu motor, folosind apa calda si detergent de vase Fairy Lemon. Am avut mare grija sa nu belesc firele fine de la bobinaj atunci cand am frecat cu periuta. Elicea a avut parte de acelasi tratament. Ulterior am spalat motorul cu IPA 99% just to be safe.

Am curatat bracket-ul cu pasta de polisat si o carpa moale. Radiatoarele au fost si ele curatate.

Rezultatele au fost peste asteptari.



Am acordat atentie deosebita fetei de plastic a sistemului de racire. Apa calda si Fairy Lemon plus carpa de microfibra. I dont need more scratches!



Am curatat fiecare lamela a heatsink-ului de cupru. Nimic nu a fost lasat la voia intamplarii.



Parca va spuneam undeva mai sus ca rezultatele au fost peste asteptari ...



Cu ocazia desfacerii placii, am observat ca lipseste o saiba de plastic alb de la sistemul de prindere al racirii, asa ca am luat masurile care se impuneau si am taiat o saiba mai groasa in doua. Problem fixed.



Ready for assembly!


Last edited by Robert B; 19-06-2019 at 21:12.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 18-06-2019, 19:41   #2011
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Vaselina siliconica atent dozata.



Almost there...



Fine tools needed!



Done and done!



Stored until further orders!!!



Toata munca asta de restaurare s-a desfasurat la un ritm de "melc" si m-am bucurat de fiecare moment.



The main course.



Mirror like! Robert B (TM)

Robert B is online now   Reply With Quote
Old 18-06-2019, 19:41   #2012
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Video memory.



Pe parcursul curatarii PCB-ului cu IPA 99% o eticheta de pe spate a cazut asa ca am luat masurile care se impuneam si am restabilit "echilibrul".



Nothing is complete without the utmost attention to detail. Pentu ca mi-a fost lene sa protejez seria de pe spatele heatsink-ului de cupru atunci cand l-am curatat cu IPA 99%, a trebuit sa o recreez asa cum trebuie. Almost perfect aka As good as it gets!



And now for the Grand Finale!



Better than new!

Dupa multa munca aveam in maini, the object of my desire, my passion and my love. Intreabarea era insa was it all worth it?

Only one way to find out. Fire it up!



Pentru ca placa Abit KN8 s-a dovedit incapabila sa ofere tot ceea ce placa Gainward avea nevoie, am folosit the BFG aka the Big F..k..g Gun aka GA-EX58-EXTREME care tocmai avusese parte de o recuperare miraculoasa. This was a match made in Heaven... The rest is history ...


Last edited by Robert B; 18-06-2019 at 19:51.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 18-06-2019, 19:42   #2013
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ultra Durable indeed!



gallery: https://postimg.cc/gallery/1n3i3mysk/

I absolutely love Gainward cards dar in acelasi timp iubesc si multe alte componente. My passion is all consuming!

As putea sa mai insir zeci de randuri insa I think that it is better to keep it short. Se poate citi printre randuri tot ce am avut de spus.

Gainward, Beyond Your Senses!

Cya later with the next episode(s).

More later.

Last edited by Robert B; 18-06-2019 at 20:06.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 18-06-2019, 22:08   #2014
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Arată bestial placa, felicitări man pentru pasiune, practic ești un fel de restaurator componente, foarte frumos ceea ce faci dar si foarte multa muncă, migală, rabdare.

Am si eu o placă video mai veche , o Leadtek 6600GT agp ediție limitata, pcb negru, a fost placa mea video prin 2005 sau 2006, dădusem 5mil jumate pe ea la acea vreme, o grămadă de bani.
După un timp am vandut-o împreună cu sistemul de la acea vreme, apoi dupa mulți ani am recuperat-o, imi pare rau că nu am pastrat cutia care arata într-un mare fel.
Problema la ea e ca ventilatorul face zgomot, nu știu cum as putea sa-l repar, cred ca e uzat, are un mic joc la ax din ce am observat, nu stiu unde as gasi ceva similar să-l înlocuiesc.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 18-06-2019, 23:43   #2015
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesct pentru apreciere Danos.

La placa mea Leadtek 6600GT AGP normala cu PCB verde, trebuia periodic sa curat ventilatorul si sa-l ung. Era de o calitate proasta. De aceea placa a murit dupa ce am vandut-o cuiva. Efectiv s-a gripat si nu a mai functionat. Bye bye placa...

Daca elicea are joc lateral in lagar / sleeve nu prea ai ce face. Trebuie un ventilator nou.

Daca ventilatorul este pe rulment s-ar mai putea face ceva. Eu am desfacut un astfel de rulment si am pus vaselina proaspata si astfel a fost ca nou.

Am incercat sa schimb doar miezul cu unul de la un ventilator bun insa si aici trebuie noroc sa nimeresti unul indentic sau macar 90% ca cel original.

All in all, poate ca ar fi mai bine sa pui o racire aftermarket mai buna pe placa ta sau sa o pastrezi asa cum este.

Pune niste poze cu ea cand ai timp.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 19-06-2019, 13:00   #2016
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

O să o păstrez așa cum este, nu-i pun altă răcire, i-aș strica aspectul original.

Poze cu placa:



Last edited by Danos; 19-06-2019 at 13:31.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2019, 13:19   #2017
Monstru
Administrator
 
Monstru's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 21,135
Mentioned: 770 Post(s)


Send a message via Yahoo to Monstru
Default

Misto Robert!
__________________
Suma prostiei ramane constanta. Doar prostii se schimba...
Monstru is offline   Reply With Quote
Old 19-06-2019, 14:25   #2018
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesc Monstru!

@Danos - daca ai rabdare si in zona ta este un talcioc, mai mult ca sigur ca vei gasi o placa Leadtek cu un ventilator identic. Am vazut modele normale 6600GT si 7600GT cu aceeasi racire. Placa zici ca este facuta din ciocolata. YUMMY!!!
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 23-06-2019, 11:09   #2019
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ahmet Kilic & Eyup Celik Snap VS Freddie Mercury - Living On My Own (Massive mashup)

THE SLEEPER!





This PUPPY will be made GREAT AGAIN! Full restoration in progress!!!

Time capsule. Untouched. What's in store for me? Hardship or Smooth sailing? Only time will tell!!!

More later.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 23-06-2019, 13:13   #2020
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,230
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Interesant, sunt curios ce se ascunde acolo !
Danos is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,124
Total Online: 3482

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 21:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.