lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Zona libera
Connect with Facebook

Zona libera Aici poti aborda orice subiect, in limitele decentei

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 14-06-2020, 17:04   #841
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

Mentioned: 239 Post(s)

PC-ul meu

E un Genius de 1000 de euro, care se calibreaza singura, si trebuie sa petreci o zi cu asamblatul.
kpy_here is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 17:09   #842
maski
Senior Member

Mentioned: 18 Post(s)

Eu am trecut de la PLA La PETG; si pentru ca sticla de la Genius-ul meu pare sa aiba un pic de burtica pe mijloc (mica dar care nu a iesit dupa ce am desurubat patul si am stat cu el 20 min. la 80 grade), am comandat asta: https://www.amazon.it/gp/product/B07...?ie=UTF8&psc=1
Sper sa rezolve problema, pentru ca din 30 de incercari doar o singura data am reusit sa printez acel sistem de racire dubla (nu vrea petg-ul sa se lipeasca nici sa-l f....).
Am bagat 2 randuri de saibe (pe si sub arcuri), am facut update de firmware (cu mufa scoasa de la display pt. ca nu mergea), am facut calibration dupa tutorial, folosesc IdeaMaker cu setarile lui @kpy_here (de fapt tot ce am facut, mai putin treaba cu saibele sunt preluate de la kpy_here ) si .............mai am putin si arunc imprimanta pe geam.
maski is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 17:15   #843
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

As zice ca faceai o afacere mai buna daca luai un PEI Spring Steel Sheet si foloseai senzorul stock .
Old 14-06-2020, 18:27   #844
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 824 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kpy_here View Post
Cumpără un V6 și un Bi-metal. Ieși mai ieftin
E problema cu V6 la mine, intr-un fel ma bucur ca n-a ajuns NF-V6 si am primit refund. E prea sus daca-l pun in configuratia DirectDrive de acum (cu motorul/extruderul sus). Asta ar insemna sa mut motorul/extruderul in fata, iar greutatea aia o sa atarne aiurea pe carriage. Plus ca daca pun si V6 dupa pe el, pierd vreo 40-50mm din Z axis, si cred ca si din Y. Nu ca printez constant la 305mm pe Z, but still.

O sa bag bi-metalul in radiatorul stock.

Last edited by Boggy; 14-06-2020 at 18:30.
Boggy is online now   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 18:32   #845
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

Mentioned: 680 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Incearca sa printezi asta si sa pui o poza cu rezultatul. E pentru X1 dar o sa mearga la fel si pe Genius.
Singura chestie e ca o sa fie printat undeva in dreapta sus.
Am printat. Prima data s-a desprins la treimea de sus. A doua oara am urmatit si, undeva la inceput pune temp bed la 0 (l-am.ajustat manual inapoi la 60 si pe urma asa a ramas).
A iesit asa
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG-20200614-WA0013.jpg
Views:	228
Size:	43.0 KB
ID:	69590   Click image for larger version

Name:	IMG-20200614-WA0014.jpg
Views:	224
Size:	69.7 KB
ID:	69591   Click image for larger version

Name:	IMG-20200614-WA0010.jpg
Views:	242
Size:	59.0 KB
ID:	69592   Click image for larger version

Name:	IMG-20200614-WA0009.jpg
Views:	234
Size:	69.4 KB
ID:	69593   Click image for larger version

Name:	IMG-20200614-WA0011.jpg
Views:	228
Size:	55.1 KB
ID:	69594   Click image for larger version

Name:	IMG-20200614-WA0012.jpg
Views:	239
Size:	51.7 KB
ID:	69595  
Old 14-06-2020, 18:49   #846
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Well ... zicra cineva pe.aici de problema mecanica?
Am dat din nou.astronautul si am.auzit un.sunet ciudat.
Ce sa fie, ce sa fie.
S-a infundat sau ce plm se intampla? Sau s-a dus extruderul?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG-20200614-WA0018.jpg
Views:	237
Size:	84.7 KB
ID:	69596   Click image for larger version

Name:	IMG-20200614-WA0016.jpg
Views:	235
Size:	76.8 KB
ID:	69597   Click image for larger version

Name:	IMG-20200614-WA0017.jpg
Views:	230
Size:	58.8 KB
ID:	69598  
Old 14-06-2020, 19:10   #847
allexb
Senior Member

Mentioned: 32 Post(s)

PC-ul meu

Din pacate da, ai nozzle infundat. Si la mine s-a intamplat spontan in mijlocul unui print.
Ai un nozzle de rezerva in punguta aia de la imprimanta.
Da comanda de nozzle-uri de rezerva sa aiba timp sa ajunga.

Eu am dat comanda de nozzle-uri de vreo 2 luni si inca nu au venit, deci cand mi se infunda si asta pun in cutie imprimanta.

Mare grija cand il schimbi, setezi la 190-200 temp si tii heatblock-ul cu un patent cand desfaci/strangi nozzle ca sa nu bulesti heatbreak-ul.
Ai grija la firele de la thermistor si heater cartridge sa nu le distrugi cu patentul.

Sent from my iPhone using Tapatalk
allexb is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 19:12   #848
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Cu ce naiba curat pla-ul de pe rotita aia?
Old 14-06-2020, 19:14   #849
allexb
Senior Member

PC-ul meu

Eu am curatat manual cu o surubelnita fina. E ceva de migala dar nu dureaza mult.

Sent from my iPhone using Tapatalk
Old 14-06-2020, 19:44   #850
maski
Senior Member

Mentioned: 18 Post(s)

@kpy_here am vazut tutorialul respectiv dar am preferat metoda cu BLTouch. BLTouch ajunge in 2 saptamani, PEI Spring Steel Sheet, probabil in 3 luni (probabil ca va urma si aceasta achizitie).
Am uitat sa trec in lista de adineauri, am schimbat si nozzle-ul cu cel de rezerva, cu cel vechi PETG-ul iesea in orice directie numai in jos, nu.
maski is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 20:18   #851
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Cred ca sunt din ce in ce mai prost fabricate imprimantele.astea. La inceput se pare ca au fost ok. Pe la revieweri au dat ce trebuie, primele loturi au fost ce trebuie si pe urma .... duca-se.
Old 14-06-2020, 20:19   #852
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Quote:
E un Genius de 1000 de euro, care se calibreaza singura, si trebuie sa petreci o zi cu asamblatul.
Cred ca a luat varianta deja ansamblata. M-am uitat si eu pe site-ul lor si kit-ul asamblabil nu e 1000 eur.
Old 14-06-2020, 20:35   #853
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

@Kretzu,

Se vede clar in testul de temperatura ca tu printezi la o temperatura prea mare. Ai putea printa lejer la 180C cu rezultate mai bune la overhang-uri.

Vezi ca ai un surub desurubat in extruder. Strange-l la loc.

Plasticul de pe rotita se da jos usor. Daca sufli putin, o sa vezi ca se curata singur.

Ignora recomandarile cu inlocuit nozzle. Ce ai tu acolo e un clog, dar asta nu inseamna ca trebuie sa arungi nozzle-ul.

Recomandarea ar fi sa incalzesti la ~200C, si sa incerci sa impingi manual filamentul, si sa vezi daca iese plastic prin nozzle. Posibil sa trebuiasca sa dezasamblezi extruderul ca sa cureti pe acolo.
Dar daca ai noroc sa se scurga putin filament, ai sanse sa cureti cu un cold pull. Opresti incalzirea si cand hotend ajunge la ~70c tragi usor de capatul de filament. Ar trebui sa se intinda si o sa-l poti scoate dintr-o bucata.

Daca dai jos nozzle, o faci cu el incalzit. Cand il pui la loc si strangi tot, sa te asiguri ca nu exista spatiu intre heatbreak si nozzle. De asemenea, cand il strangi folosesti temperatura maxima pe care o poti seta. Daca folosesti 200 cum s-a recomandat mai sus, o sa ai probleme daca te decizi sa printezi PETG. O sa se dilate si o sa ai scurgeri de plastic. Am pus ghid cum sa schimbi nozzle.

Oricum, banuiesc ca ti s-a intamplat asta pentru ca ai oprit imprimanta imediat dupa ce a terminat. Trebuie sa astepti pana cand hotendul ajunge la 50C sau mai jos. Daca nu, o sa ti se topeasca filamentul in heatbreak.

Si ar fi fain daca in loc sa dai vina pe imprimanta, ai da vina pe skill-uri
Nu exista review units "speciale" toate vin la fel. Dar daca in loc sa citesti informatii corecte si sa urmezi niste ghiduri, tu iei informatii din recomandari de la altii care probabil stiu mai putine dar spun multe.

Last edited by kpy_here; 14-06-2020 at 20:37.
Old 14-06-2020, 20:46   #854
kretzu77
Ancient friend

kretzu77's Avatar

PC-ul meu

Din contra. Am oprit imprimanta dupa vreo 3-4 ore dupa ce a terminat, va am fost plecat.
E incleiata cu pla toata zona. Trebuie desfacut tot. Naspa treaba, ca nu am timp de ea acum si fi-miu imi freaca ridichea. Daca o sa pot pune mana pe ea in 4-5 saptamani, sa fiu fericit. Oricum trrbuie sa-mi rezerv 2-3 ore sa o bibilesc.

Problema mare e alta. Zimtii aia sunt cam compromisi (tociti rau). Va tr3bui sa iau alta rotita sin aia zimtata mai mult ca sigur.

Last edited by kretzu77; 14-06-2020 at 20:49.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 14-06-2020, 21:29   #855
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

Ok, fă-ți de cap. Spor.
Old 14-06-2020, 21:38   #856
Boggy
Ancient friend

Boggy's Avatar

Mentioned: 824 Post(s)

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Problema mare e alta. Zimtii aia sunt cam compromisi (tociti rau). Va tr3bui sa iau alta rotita sin aia zimtata mai mult ca sigur.
La rotitele astea zimtate concave, zimtii sunt mai putini proeminenti, pentru ca per total suprafata cu care prind de filament e mai mare. Fiind asa nu-ti deformeaza filamentul prea mult inainte sa intre in hotend. E de bine.

Curat-o cu o penseta sau dremel cu perie de sarma/plastic, probabil fiind PLA, s-a incins cand s-a frecat ala de el si s-a inchegat acolo avand punctul de topire foarte mic. Scapa de clog cum a zis kpy si abia apoi vezi daca trebuie alta rotita.
Old 14-06-2020, 22:32   #857
allexb
Senior Member

PC-ul meu

Faptul ca ai site de review-uri si ca probabil primesti una alta gratis de la asiatici nu face din imprimanta asta the shit! Asa cum zice si @kretzu77 si cum se poate confirma pe grupurile de FB, aceste imprimante vin cu destul de multe probleme. Destul de putine sa isi justifice pretul? Depinde de la persoana la persoana cat timp si cati bani are de investit in hobby-ul asta.

Vad ca te si contrazici in ce scrii, ii zici omului sa ignore ce am zis referitor la schimbarea nozzle-ului dar ii zici sa desfaca extruderul si sa curete pe acolo. Adica...***** daca tot il desfaci il schimbi naibii ca e 1$ si macar stii ca nu ai batai de cap. E clar ca e ceva naspa la el din moment ce s-a infundat in mijlocul printului.

Ca orice imprimanta chinezeasca cheapies, necesita timp investit in tinkering, pe care se pare ca unii nu il au. In plus, trebuie sa ai si oarecare inclinatie tehnica sa poti rezolva problemele si multiple scule.
Parca am amintit ca a mea a venit cu Z end-stop bulit. Din care au rezultat vreo 3h de troubleshooting pana am descoperit ca avea contactele rupte.

Ca idee si pentru altii care mai citesc pe aici, imprimantele astea necesita timp si bani investiti in piese, fie de schimb fie de upgrade. De aia sunt ieftine, nu fiindca e chinezul darnic. Trebuie sa iti placa sa surubaresti si sa ai inclinatie tehnica, altfel te plictisesti repede si o arunci intr-un colt.
Old 14-06-2020, 22:47   #858
Tile
Ancient friend

Tile's Avatar

Mentioned: 37 Post(s)

PC-ul meu

Aici ai dreptate ca imprimantele 3d necesita un pic de bibileala, mai mult sau mai putin. Ender 3 Pro-ul meu a venit cu niscaiva bube: wiremanagement-ul inexistent, cateva suruburi stranse prea tare si cea mai mare a fost platfroma deformata. Platforma am adus-o la drept (cu tehnica si dibacie), wiremanagement-ul l-am facut top-spec, suruburile cu probleme le-am aranjat. Apoi am modificat destule pe la ea: direct drive, underplate in spate, un inchizator pentru protectia contactelor sursei, montant separat pentru sursa, kit dual Z si heatbreak-ul bimetalic si placa silent.
Heatbeeak-ul bimetalic mi-a dat de cap cu scurgerile de plastic dar l-am facut sa nu mai curga.
Mie personal imi place sa modific mai tot ce intra in posesia mea
Old 14-06-2020, 23:31   #859
kpy_here
Ancient friend

kpy_here's Avatar

PC-ul meu

Quote:
Originally Posted by allexb View Post
Faptul ca ai site de review-uri si ca probabil primesti una alta gratis de la asiatici nu face din imprimanta asta the shit! Asa cum zice si @kretzu77 si cum se poate confirma pe grupurile de FB, aceste imprimante vin cu destul de multe probleme. Destul de putine sa isi justifice pretul? Depinde de la persoana la persoana cat timp si cati bani are de investit in hobby-ul asta.

Vad ca te si contrazici in ce scrii, ii zici omului sa ignore ce am zis referitor la schimbarea nozzle-ului dar ii zici sa desfaca extruderul si sa curete pe acolo. Adica...***** daca tot il desfaci il schimbi naibii ca e 1$ si macar stii ca nu ai batai de cap. E clar ca e ceva naspa la el din moment ce s-a infundat in mijlocul printului.

Ca orice imprimanta chinezeasca cheapies, necesita timp investit in tinkering, pe care se pare ca unii nu il au. In plus, trebuie sa ai si oarecare inclinatie tehnica sa poti rezolva problemele si multiple scule.
Parca am amintit ca a mea a venit cu Z end-stop bulit. Din care au rezultat vreo 3h de troubleshooting pana am descoperit ca avea contactele rupte.

Ca idee si pentru altii care mai citesc pe aici, imprimantele astea necesita timp si bani investiti in piese, fie de schimb fie de upgrade. De aia sunt ieftine, nu fiindca e chinezul darnic. Trebuie sa iti placa sa surubaresti si sa ai inclinatie tehnica, altfel te plictisesti repede si o arunci intr-un colt.
Pai, dacă știi sa o folosești chiar e the shit. Dar e mare hate și voi sunteți meșteri.

Ma rog. ultimul post aici ca nu prea are rost sa pierd timpul.

Spor
Old 15-06-2020, 02:58   #860
Bobby
Senior Member

Mentioned: 11 Post(s)

Problema e destul de simpla zic eu, fie ei ceva mai ieftin si investesti timp (si bani) sperand ajungi la ceva decent fie dai ceva mai mult si ei ceva ce merge din prima.

Ca si novice e greu sa-ti dai seama daca setarile sunt gresite, daca imprimanta nu e reglata corespunzator sau putin sau mai mult din ambele.

Iar de aici rezulta timp pierdut, filament consumat aiurea pe printuri nereusite, frustrari si nervi - in acest caz fiecare decide daca merita sau nu.

Nu cred ca o imprimanta gen Prusa costa cat costa doar ca e "Made in EU".

Urmaresc acest topic desi nu detin imprimanta 3D iar in viitorul apropiat nu cred ca i-mi voi lua una.

Cel mai probabil voi plati daca voi avea nevoie de vreo piesa iar in acest caz voi avea pretentia ca aceasta sa fie facuta cum trebuie pana la ultimul layer exact ca in review-urile de pe YT.
Bobby is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules