lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Cutia de sub birou
Connect with Facebook

Cutia de sub birou Aici se discuta despre configuratii prezente sau viitoare


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-05-2012, 14:15   #41
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

HD7850 reprezinta in momentul de fata cea mai buna placa video la capitolul pret/performante/consum. Cat despre sursa, daca crezi ca in viitor vei face crossfire, mergi pe http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-...t-bronze-700w/ .Daca nu, atunci http://www.pcgarage.ro/surse/seasoni...0-bronze-430w/ . Nu cred ca modularitatea te va ajuta cu mare lucru, dar daca vrei neaparat o sursa modulara, atunci cea mai buna sursa in bugetul asta ar fi http://www.pcgarage.ro/surse/ocz/fatal1ty-series-550w/ .
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 15:24   #42
Apocalypse Now
Ancient friend
 
Apocalypse Now's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: under the bed
Posts: 2,408
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by augustus View Post
HD7850 reprezinta in momentul de fata cea mai buna placa video la capitolul pret/performante/consum. Cat despre sursa, daca crezi ca in viitor vei face crossfire, mergi pe http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-...t-bronze-700w/ .Daca nu, atunci http://www.pcgarage.ro/surse/seasoni...0-bronze-430w/ . Nu cred ca modularitatea te va ajuta cu mare lucru, dar daca vrei neaparat o sursa modulara, atunci cea mai buna sursa in bugetul asta ar fi http://www.pcgarage.ro/surse/ocz/fatal1ty-series-550w/ .
Nu, nu si nu..

@ OP, Seasonic M12II Bronze 520 sau Nexus RX 5300.
__________________
...Indienii mei tot așa fac, mai uită o virgulă, programul crapă, eu bag buguri în sistem, viața trece, leafa merge, suntem cu toții fericiți. - Arise
Apocalypse Now is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 15:40   #43
simple
Banned-Tepar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Vitan
Posts: 516
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am mai adaugat 500 ron la cei 4500 si am ajuns la http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/509690/. E ok , probleme d ecompatibilitate ?
simple is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 15:48   #44
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Ia domnule 3570K,sursa recomandata de apolipse,o placa de baza asrock cu z77(fugi de gigicrap) si da comanda.
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 16:05   #45
simple
Banned-Tepar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Vitan
Posts: 516
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pai asta ar insemna sa mai adaug ceva bani la buget si nu prea vreau.

LE : http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza...i-dvi-vga-atx/ si http://www.pcgarage.ro/procesoare/in...70k-34ghz-box/ + 1 cooler = 350 ron in +....

Last edited by simple; 06-05-2012 at 16:07.
simple is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 16:20   #46
Apocalypse Now
Ancient friend
 
Apocalypse Now's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Location: under the bed
Posts: 2,408
Mentioned: 11 Post(s)


Default

S12II Bronze 430 nu merita banii ceruti, daca te'ai razgandit cu privire la modularitate ia acel ZS 550.
__________________
...Indienii mei tot așa fac, mai uită o virgulă, programul crapă, eu bag buguri în sistem, viața trece, leafa merge, suntem cu toții fericiți. - Arise
Apocalypse Now is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 17:03   #47
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by simple View Post
Pai asta ar insemna sa mai adaug ceva bani la buget si nu prea vreau.

LE : http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza...i-dvi-vga-atx/ si http://www.pcgarage.ro/procesoare/in...70k-34ghz-box/ + 1 cooler = 350 ron in +....
da,in loc sa mai dai 70 ron in plus pe o placa z77 si radiatoare pe vrm,tu iei gigibut...La fel si la procesor.Zici ca nu vrei oc,ramai pe stock acum,cand iti vine cheful sau nevoia cumperi atunci cooler-ul.Vad ca iei 3 ventilatoare desi ai unul inclus,ce nevoie ai de inca 3?Ia doar unul si scoti 60 lei.


Am uitat,exista si alte magazine in afara pcgarbage,poti sa mai tai banuti buni
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 18:34   #48
DeDeRa
Banned
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 12,096
Mentioned: 229 Post(s)

PC-ul meu

Default

El cere sfaturi dar nu asculta nici unul. Ne agitam complet aiurea.
DeDeRa is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 18:42   #49
Brunch
Banned
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 227
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Poate vrea sa ziceti ca el sa se felicite in sinea lui ca e destept cel putin ca voi toti combined
Brunch is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 19:09   #50
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default

Nu. El stie ce i-a zis nea' Gigel de la parter sau pareri preconcepute facute din ce a citit, pe unde a citit (gresit).


Acum serios prietene. Crezi ca daca baietii iti dau sfaturi, o fac doar de dragul de a face posturi? Ia asculta de ei si o sa vezi ca mai bine ajungi. Faci un thread dar oricum stii dinainte ce o sa iei? OK. Macar specifica.
madalin is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 19:22   #51
sakagoka
Senior Member
 
Join Date: May 2011
Location: Bucharest
Posts: 311
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to sakagoka Send a message via Skype™ to sakagoka
Default

Daca vrei sa scutesti ceva banuti poti face un wishlist la MediaDOT si iti garantez eu ca va fi mai ieftin, cred ca este valabil si pentru SigmaNET. Cu siguranta mai sunt si alte site-uri mai ieftin decat cele mentionate de mine, nu te bucura de 3% reducere cand oricum au preturi cu 5%+ mai scumpe decat concurenta (exceptam emag-ul). Bafta!
sakagoka is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 20:46   #52
simple
Banned-Tepar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Vitan
Posts: 516
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Wow , ati luat foc (unii din voi) nu stiu de ce , n-am dat in cap , idei preconcepute , Gigei de la parter ....Hai sa facem asa :
Salut , numele meu este Dragos , am 31 de ani si de ceva timp nu mai sunt in tema cu subiectul IT-hardware , doresc sa-mi cumpar un desktop + periferice si m-am gandit la : http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/509804/ , doresc sa pastrez sistemul 2-3 ani fara sa umblu in el , OC nu fac (doar la inceput cateva teste sa vad ce si cum) il voi folosi pentru jocuri , download torente (la greu) , filme si cam atat. Bugetul cam 5000 ron (m-am intins un pic la aceasta cfg , pot face efortul). MUltumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.Bafta.
simple is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 21:30   #53
ursulache
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Île-de-France
Posts: 1,833
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Salut Dragos, daca tot vrei sa dai 5k ron pe sistem merita sa iei un procesor i5 2500k pe care poti lejer (cum au spus si altii) sa il duci spre 4 GHz.

La banii astia iei si un 7850 video caci nu are sens sa iei placa video medie-low pe un asa procesor.

Daca vrei torente "la greu" nu stiu daca iti ajunge 1 TB. Eu am 2 TB fara hdd-urile de backup si mai am liber cam 600 GB. Si eu nu fac torente la greu, doar las f mult timp la upload.

Variante de surse ti-au dat colegii mai priceputi ca mine mai sus, coolere la fel. De carcasa te ocupi singur caci e pe gusturi acolo. La fel mouse si tastatura.

La boxe cel mai bine le asculti inainte sa le iei.

EDIT: EU am sistemul din semnatura si ma pot juca lejer orice joc pe 1080p (nu cu totul la maxim la unele), deci nu ai nevoie de monstru de proc/video ca sa poti face asta.

Last edited by ursulache; 06-05-2012 at 21:33.
ursulache is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 21:30   #54
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Salut Dragos,
In primul rand nu stiu ce vrei sa faci cu 2 carcase
HAF-ul ala e ok, desi personal mi se pare fugly. Bani in plus pe ventilatoare si pe fan controller, eu sincer nu as da. Cel putin nu pana nu vezi cum este zgomotul ventilatoarelor default. Ventilatoare in plus nu ai nevoie. Unul in fata care baga, si unul in spate care scoate este suficient.
Pasta termoconductoare iarasi nu prea merita sa dai banii pe ea, mai ales daca nu esti interesat de overclocking prea mare.
Placa video, 7850 este ok, dar personal nu ma omor dupa sistemul de racire al celor de la MSI. Sapa si tu pe internet prin review-uri si vezi ce si cum.

La procesor eu nu m-as baga sa comentez prea tare ca nu stiu suficient de multe. Din ce am citit, Ivy se incinge mai tare decat SB daca ii dai voltaj. In review-ul de pe site, diferentele intre i5-uri au fost infime (in jocuri). In opinia mea, daca o sa fie nevoie sa il overclockezi (in viitor), Ivy nu stiu cat de mult o sa il poti duce, pentru a il putea mentine la temperaturi decente. Dar asta poate o sa iti spuna altii mai avizati decat mine.

Si neaparat ia un SSD, preferabil de 128GB. In bugetul ala, e inadmisibil, in opinia mea, sa nu ai SSD.
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 21:39   #55
simple
Banned-Tepar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Vitan
Posts: 516
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Multumesc pentru raspunsurile rapide , ca placa de baza este ok http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza...7-pro3-rev-b3/ si procesor i5 2500 k ? Asta inseamna sa schimb sursa ? Fara sa vreau am pus 2 carcase.@ ursulache , torente "la greu" m-am referit la faptul ca upload tin in medie 10 ore pe zi , ca download 4-5 gb pe zi , dar ce trag si are vechime 1 luna sterg. Ssd imi aduce un prieten care e plecat din tara.
simple is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 21:42   #56
xdan
Ancient friend
 
xdan's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: pe langa ARAD
Posts: 5,426
Mentioned: 20 Post(s)

PC-ul meu



Default

E ok placa poti un 2500k 24/7 la 4.5ghz fara probleme.
Are porturi pentru ventilatoare din belsug 5 sau 6.
__________________
Voucher PcGarage : C8WFPAXR, foloseste-l daca vrei sa faci economie de 1% in comenzile tale.
xdan is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 22:10   #57
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default

Asa mai merge, Dragos.

Eu m-am gandit la asta, urmand ca sa mai adaugi ce doresti. La monitor am ales acel LG deoarece e IPS, superior Benq-ului ales de tine.

L.E: HDD poti lua de aici daca mai e valabil anuntul.

Last edited by madalin; 06-05-2012 at 22:14.
madalin is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 22:57   #58
simple
Banned-Tepar
 
Join Date: Feb 2010
Location: Vitan
Posts: 516
Mentioned: 0 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dar ca idee , eu am mentionat de la inceput ca OC nu intentionez sa fac , detalii in jocuri nu doresc ultra high , la treaba cu ssd-ul ...ok mi-l aduce un prieten , altfel n-as fi dat banii pentru ca nu m-ar interesa acele cateva secunde in + care le astept la incarcarea unui joc pe hdd.Nu zic ca nu sunt incantat de un sistem cu i5 2500 k + 7850 , dar pentru un home-user merita investitia ?
simple is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 23:02   #59
madalin
Senior Member
 
madalin's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Location: Cluj-Napoca
Posts: 2,436
Mentioned: 2 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to madalin
Default

Daca CHIAR nu vrei OC si esti sigur ca pe viitor nu vrei sau nu o sa ai nevoie, poti merge si pe un i5 2320.. Sau chiar un i3 2100 daca nu vrei ultra. Nu cred ca o sa te limiteze undeva.

Si cu ocazia asta poti scapa si de cooler si sa investesti banii in boxe mai bune.
madalin is offline   Reply With Quote
Old 06-05-2012, 23:08   #60
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by simple View Post
Dar ca idee , eu am mentionat de la inceput ca OC nu intentionez sa fac , detalii in jocuri nu doresc ultra high , la treaba cu ssd-ul ...ok mi-l aduce un prieten , altfel n-as fi dat banii pentru ca nu m-ar interesa acele cateva secunde in + care le astept la incarcarea unui joc pe hdd.Nu zic ca nu sunt incantat de un sistem cu i5 2500 k + 7850 , dar pentru un home-user merita investitia ?
Da,da,de 3 ori da,mai dai 100 ron acu in plus si stii o treaba,default merge ca ala,dar intr-o zi ai chef sa dai un bench,ai chef sa randezi o chestie mai repede,ai nevoie peste 2 ani sa simti un spor de viteza.Iei un cooler,modifici 3 setari si pac,ai 50% peste stock.Tac-pac.7850 in banii aia e best-buy,doar nu o sa iei 560Ti sau 6950,mai vechi,consum mult mai mare,etc,ca sa economisesti banii de 3 pachete de tigari si 2 iesiri in oras.

Daca tot faci o treaba si bagi un ban,fa-o ba nene ca la carte.
__________________
oMU'IE inainte de toate ....
Iubitel is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,142
Total Online: 3343

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 04:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.