lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Sectiuni anexe > Magazine IT&C
Connect with Facebook

Magazine IT&C Discutii despre locurile de unde va cumparati componente: recomandari, observatii si neplaceri intalnite.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 04-06-2021, 12:36   #2121
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

Doar că la anu', emagul îi va da lui Bugsy un alt PS5 la schimb și ăla cu garanție diminuată, nu o să îi dea 6000 lei.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 12:37   #2122
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by codpin View Post
Pai storno nu se da la pretul platit de tine? Nu inteleg unde s-au calicit cu 50 de lei. Storno se face la o factura deja existenta, ca pana la urma asta inseamna. Ei avand factura cu valoarea de 320 nu aveau cum sa faca storno 370...

La fel cum teoretic daca iei acum un PS5 de la samsarii aia de pe emag cu 6000 de lei si la anul se pun stocurile in ordine si gasesti la orice colt de strada consola la 2500, tie daca ti se strica si se ajunge la storno primesti 6000 nu 2500, ca atat ai pe factura.
Storno se dă la factura plătită, în cazul meu 319,99 lei.
DAR pcgaraj trebuia să îmi înlocuiască produsul, din moment ce acesta era disponibil la furnizor, doar că noul preț era cu 50 lei mai mare.
Acum ai înțeles de unde s-au calicit cu 50 lei?
Probabil că procedează asemănător cu produsele cu care nu le convine, nu mai spun că la multe refuză garanția pe motive absurde sau inexistente.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 12:37   #2123
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by Arise View Post
Doar că la anu', emagul îi va da lui Bugsy un alt PS5 la schimb și ăla cu garanție diminuată, nu o să îi dea 6000 lei.

Sent from my Pixel 4a using Tapatalk
Ești prost, stai jos!
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 12:46   #2124
revox
Member
 
revox's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 123
Mentioned: 2 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
DAR pcgaraj trebuia să îmi înlocuiască produsul, din moment ce acesta era disponibil la furnizor, doar că noul preț era cu 50 lei mai mare.
Mai omule, ai dat mail si le-ai solicitat asta? Ce tot aberezi atat? Poate a fost intentionat, sa te lase pe tine sa iti alegi orice alt produs. Poate a fost o greseala. AI DAT MAIL sa intrebi sau sa soliciti ceva?
In fine, ma retrag ca deja e penibila toata discutia. Ramai in lumea ta, in care toti tepuiesc pe toti.
revox is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 13:04   #2125
codpin
Senior Member
 
codpin's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 1,208
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Bugsy004 View Post
Storno se dă la factura plătită, în cazul meu 319,99 lei.

DAR pcgaraj trebuia să îmi înlocuiască produsul, din moment ce acesta era disponibil la furnizor, doar că noul preț era cu 50 lei mai mare.

Acum ai înțeles de unde s-au calicit cu 50 lei?

Probabil că procedează asemănător cu produsele cu care nu le convine, nu mai spun că la multe refuză garanția pe motive absurde sau inexistente.
Acum am inteles unde bati.
@Arise de aia am si zis teoretic. Alt exemplu nu mi-a venit la indemana.
codpin is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 13:08   #2126
bebe_sorin30
Senior Member
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 321
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu trebuia să de-a nici un mail. In lege scrie clar: produsul care nu mai poate fi reparat trebuie înlocuit cu unul nou. Nu scrie nimic de o înțelegere amiabilă între părți sau sa se tina cont de diferența de preț. Dacă produsul nu mai exista la furnizor se restituie suma de bani plătită.

Trimis de pe al meu POT-LX1 folosind Tapatalk
bebe_sorin30 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 13:16   #2127
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by revox1 View Post
Mai omule, ai dat mail si le-ai solicitat asta? Ce tot aberezi atat? Poate a fost intentionat, sa te lase pe tine sa iti alegi orice alt produs. Poate a fost o greseala. AI DAT MAIL sa intrebi sau sa soliciti ceva?
In fine, ma retrag ca deja e penibila toata discutia. Ramai in lumea ta, in care toti tepuiesc pe toti.
Nu trebuie sa dai mail. Legea e pt toti si spune ca se inlocuieste, iar daca nu mai e posibil, se storneaza.
Ca te suna ei si poti alege e alta treaba, ce nu se mai aplica de ani de zile.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 04-06-2021 at 16:48.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 14:07   #2128
Iubitel
VIP
 
Iubitel's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 10,871
Mentioned: 327 Post(s)




Default

Quote:
Originally Posted by bebe_sorin30 View Post
Nu trebuia să de-a nici un mail. In lege scrie clar: produsul care nu mai poate fi reparat trebuie înlocuit cu unul nou. Nu scrie nimic de o înțelegere amiabilă între părți sau sa se tina cont de diferența de preț. Dacă produsul nu mai exista la furnizor se restituie suma de bani plătită.

Trimis de pe al meu POT-LX1 folosind Tapatalk
Esti sigur ca produsul nu trebuie sa fie in stocul magazinului adica sa il aiba efectiv in depozit? Cel mai bine postati exact legea sa avem si material de lectura si sa elucidam misterul...

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
__________________
oMU'IE inainte de toate ....

Last edited by Iubitel; 04-06-2021 at 20:37.
Iubitel is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 14:21   #2129
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Condiții de garanție

http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/209226

Articolul 22
Quote:
(4) Produsele de folosință îndelungată care înlocuiesc produsele defecte în cadrul termenului de garanție vor beneficia de un nou termen de garanție care curge de la data preschimbării produsului.
Quote:
(5) Produsele de folosință îndelungată defectate în termenul de garanție legală de conformitate, atunci când nu pot fi reparate sau când durata cumulată de nefuncționare din cauza deficiențelor apărute în termenul de garanție legală de conformitate depășește 10% din durata acestui termen, la cererea consumatorului, vor fi înlocuite de vânzător sau acesta va restitui consumatorului contravaloarea produsului respectiv.
Produsul a fost trimis către pcgarage cu toate documentele solicitate, factură, certificat de garanție, descrierea defectului și persoana de contact (singur proprietar).

Încerc să vă atrag atenția, să fiți foarte atenți dacă vă aflați într-o asemnea situație să fiți nevoiți să apelați la soluționarea garanției cu pcgarage.
Atât și nimic mai mult. Aveți grijă!

Last edited by Bugsy004; 04-06-2021 at 14:27.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 15:45   #2130
Stecheru
Senior Member
 
Stecheru's Avatar
 
Join Date: Apr 2018
Location: Bucuresti
Posts: 285
Mentioned: 13 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Iubitel View Post
Cel mai bine postati exact legea sa avem si material de lectura si sa elucidam misterul...
Aici:
Quote:
Legea nr. 449/2003, republicata 2008, privind vanzarea produselor si garantiile asociate acestora

Art. 11
(1) In cazul lipsei conformitatii, consumatorul are dreptul de a solicita vanzatorului, ca masura reparatorie, inlocuirea sau repararea produsului in functie de optiunea sa, in fiecare caz fara plata, cu exceptia situatiei in care aceasta solicitare este imposibila sau disproportionata.
[...]
Art. 13
Consumatorul poate solicita o reducere corespunzatoare a pretului sau rezolutiunea contractului in oricare dintre urmatoarele cazuri:
a) daca nu beneficiaza nici de repararea, nici de inlocuirea produsului;
[...]
Conform art.11 intai consumatorul alege daca vrea inlocuire sau reparare.
Aici fara sa mai aleaga consumatorul se merge intai pe reparare, intrucat se poate argumenta ca repararea e mai ieftina decat inlocuirea, deci "disproportionata".

Iar conform art.13, daca nu se poate repara, in teorie consumatorul poate alege intre produsul stricat si niste bani pentru defectul suferit sau sa primeasca toti banii inapoi.
Si aici, nu mai sta nimeni sa aleaga consumatorul, se dau totii banii inapoi si gata, pentru ca ar fi prea greu si s-ar ajunge la expertize in instante pentru cat ar valora un defect sau altul.

Deci: 1. --> SE REPARA; 2. --> STORNO FACTURA. Nici o alta varianta.

Nimeni niciodata n-a prevazut situatia in care UN BUN SH ar costa pe piata libera mai mult decat a costat cand a fost cumparat. Chiar si daca ar fi "cu tiplele pe el" tot ar interveni uzura morala.

Later-edit: Iar asta cu toti banii inapoi care s-au platit si nu valoarea de piata de la momentul constatarii defectului a fost gandita in avantajul consumatorului.
Daca acum vrem la valoarea de piata daca se strica placa video e o chestie, dar daca ti s-ar strica - sa zicem - MB-ul Asus Z97 Formula sau altceva in acelasi gen, nu cred ca ai vrea sa primesti valoarea de pe olx in loc de cei 5-600 euro cat a fost noua.

Si acum imi aduc aminte cu placere cand mi s-a ars un Radeon HD 7970 GHz Edition cu vreo luna inainte sa imi expire garantia. L-am trimis in garantie doar cu speranta ca poate mi-l baga ei in cuptor ca sa mai tina cateva luni si sa scape si ei de garantie. Cand mi-au zis sa ma prezint sa-mi dea inapoi aproape vreo 2000 lei, nu mi-a venit sa cred. Mi-am luat urmatoarea generatie fara sa mai pun nici un ban. Deci?...

Last edited by Stecheru; 04-06-2021 at 16:01.
Stecheru is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 17:32   #2131
Selky
Senior Member
 
Selky's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 4,107
Mentioned: 66 Post(s)

PC-ul meu

Default

Magazinele lucreaza cu mai multi furnizori/imporatatori.
Daca service-ul a dat negatie de service si furnizorul respectiv nu are in stoc produsul, ti se storneaza.
Magazinul nu are interes sa-ti stornze, ca pierde adaosul de la comanda initiala.
Selky is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 19:16   #2132
memol
Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 48
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
DAR pcgaraj trebuia să îmi înlocuiască produsul, din moment ce acesta era disponibil la furnizor, doar că noul preț era cu 50 lei mai mare.
Zi zau cu limba scoasa, ia mai citeste inca odata acel paragraf cu partea in care vanzatorul inlocuieste produsul si pe urma citeste si quote-ul de mai sus.

Dupa ce te trezesti din betie sa ne zici si noua rezultatul analizei.
memol is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 19:50   #2133
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Chiar nu beau alcool, deja ai întrecut niște limite!
Te prezinți aici cu cu 3 posturi și faci pe deșteptul.

Produsul este disponibil pe site-ul vânzătorului. Nu e treaba mea cine-l distribuie.
Nu te duce capul? Have a brake!
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 19:53   #2134
memol
Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 48
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pe tine nu te duce capul: furnizorul este o entitate, vanzatorul este alta entitate.
Legea este clara: VANZATORUL ITI INLOCUIESTE PRODUSUL, nu furnizorul sau importatorul, asadar in acest caz storno a fost acordat conform legii.
memol is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 19:55   #2135
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by memol View Post
Pe tine nu te duce capul: furnizorul este o entitate, vanzatorul este alta entitate.
Legea este clara: VANZATORUL ITI INLOCUIESTE PRODUSUL, nu furnizorul sau importatorul, asadar in acest caz storno a fost acordat conform legii.
https://www.pcgarage.ro/mouse-gaming...m65-rgb-elite/

Acesta este și este disponibil pe site! Bați câmpii cu brio!
Produsul l-am cumpărat de la pcgarage, nu de la distribuitor!
Punct.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 20:06   #2136
memol
Member
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 48
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

Esti tare greu de cap: tu in momentul in care plasezi o comanda pt un produs listat pe site ca fiind in stoc furnizor trebuie sa astepti mai multe zile pana cand primesti produsul, asta deoarece acel produs nu este in stoc fizic in magazin, este la furnizor.
In urma comenzii tale plasate pe site, operatorul dedicat plaseaza o comanda catre furnizor pt produsul dorit de tine.

Dupa ce produsul dorit de tine ajunge de la furnizor la sediul magazinului produsul este expediat catre tine.

Ca tie sa-ti fie inlocuit acel mouse PC Garage trebuia sa dea comanda la furnizor, si pt ce?

Atata timp cat legea spune clar vanzatorul iti inlocuieste produsul, nu furnizorul, si acel produs nu se afla in stoc magazin ci in stoc furnizor, de unde vroiai sa scoata magazinul produsul tau, din locul ala unde nu bate soarele?

Gandeste logic.

Last edited by memol; 04-06-2021 at 20:11.
memol is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 20:25   #2137
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Pai el zicea ca e in stoc magazin cand am intrebat.
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 21:20   #2138
Arise
VIP
 
Arise's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 18,987
Mentioned: 790 Post(s)

PC-ul meu



Default

O fi greșit și el, acum ce vrei, să îl scalpezi?
__________________
Using your brain is good for you.
Arise is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 22:44   #2139
ithanium2
Senior Member
 
ithanium2's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Location: Bistrita
Posts: 4,454
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to ithanium2
Default

Mie mi se pare ca bugsy se cam agită degeaba. Legea este oarecum interpretabilă și sincer daca ai depune o plângere la ANPC, nu ți-ar fi favorabilă tie.

Dacă era Amazon...poate primeai produsul. Moral vorbind, poate că ar fi trebuit să îți dea produsul. Dar un business se conduce obiectiv și bazat pe profitabilitate.

Si tot obiectiv...ai dat suma x pe produs acum un an... l-ai folosit, s-a stricat, ti s-a restituit suma x. Care e problema?
ithanium2 is offline   Reply With Quote
Old 04-06-2021, 22:56   #2140
alinn28
Senior Member
 
alinn28's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 313
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to alinn28 Send a message via AIM to alinn28 Send a message via Yahoo to alinn28
Default

Cred ca in mod normal orice comerciant ar trebui sa te întrebe pe tine cum dorești sa se procedeze(asta bineînțeles daca produsul respectiv se mai fabrica). Totuși mi se pare cam mare tam-tam pentru 50 de lei. Personal când mi se strica ceva(orice ar fi acel lucru) consider ca am avut ghinion si asta este. Orice recuperare de suma sau produs este un bonus, in felul asta rămân mereu pozitiv fără sa ma stresez prea mult. In general este mai avantajos, așa cum scria cineva mai sus, sa îți dea banii decât sa îți schimbe produsul.
alinn28 is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,113
Total Online: 4100

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by Kspic
- by suzuki

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 19:25.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.