lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Periferice
Connect with Facebook

Periferice Monitoare, tastaturi, mousi, sisteme audio, elemente de retelistica


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-11-2020, 18:29   #1901
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Stie cineva de ce un unifi USG gateway in momentul in care ii bag IP fix pe WAN1 da doar DHCP dar fara gateway ?
Am incercat sa configurez totul cu DHCP pe WAN1 la mine acasa si totul functioneaza pana in momentul in care trec totul inapoi pe static WAN1 si aici se cam incheie subiectul.

Configul final = USG + CloudKey + Swich POE+ 150W + 8 LR , imediat cum pun WAN1 pe static imi moare tot ecosistemul pentru ca ramane fara gateway

Urmatorul pas daca nu stie sa faca un basic routing = Retur.
Momentan am resetat tot si am zis fuck it e weekend.

Last edited by agarici cu pedale; 06-11-2020 at 18:34.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2020, 23:28   #1902
allexb
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucurstadt
Posts: 1,192
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce ai ales la setari-networks-lan-dhcp server?




Sent from my iPhone using Tapatalk
allexb is offline   Reply With Quote
Old 06-11-2020, 23:43   #1903
Bugsy004
Ancient friend
 
Bugsy004's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Location: bucuresti
Posts: 11,306
Mentioned: 379 Post(s)

PC-ul meu



Default

Cu comanda top se observă clar că e folosit...
Pe celelalte switch-uri SAN este alocat maxim 400MB de RAM.
Aplicația de monitorizare a echipamentelor m-a avertizat cu privire la switch... problema există... o să văd luni... noroc că face parte din mediul de testare.
Bugsy004 is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2020, 03:44   #1904
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by allexb View Post
Ce ai ales la setari-networks-lan-dhcp server?




Sent from my iPhone using Tapatalk
Stai ca vorbim de configurarea basic al lui USG
Cazul 1 (neadoptat) nu poti configura CK ca nu ajungi acolo.Tu daca te duci in interfata lui USG si ii pui pe WAN1 IP FIX si lasi DHCP on = mort total => iti da DHCP fara Gateway adica fara internet => nu poti configura nici CK pentru ca are nevoie de net. End of Storry!
Cazul 2 daca lasi WAN-ul pe DHCP ajungi sa-l manage-uiesti cu CK si faci tot ecosistemul iar intr-un final tot trebuie sa-i pun IP FIX pe WAN1=> WAN1 iar nu face ruta default in LAN1 adica multumesc fuking UBIQUITI for missing basic feature din firmware-ul USG_ului.

Una peste alta, este exact cum am zis in trecut. Pe routing tot Mikrotik e tatic dar la ani lumina, pe WiFi-uri e UBNT si cam end of storry, UBNT au un DHCP leash extrem de slow, cum nu am mai vazut la nimeni.
Wombo-Combo = Router MKT + SWICH POE+ si AP-uri UBNT iar controler-ul in docker sau pe undeva atarnat, nu merita cumparat CK.

Este penibila situatia nefix-uita pentru ca bug-ul asta e de acum 4 ani scris pe forumuri si inca nu a fost reparat absolut deloc Trebuie sa te scarpini cu piciorul drept la urechea stanga (TLDR vezi ultimul post lin link).
Maine le fac reset la toate echipamentele ca sa le fac clean si sa incerc metoda unga bunga ca maimuta.
https://community.ui.com/questions/U...3774c63?page=2

Last edited by agarici cu pedale; 07-11-2020 at 04:08.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2020, 12:50   #1905
allexb
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucurstadt
Posts: 1,192
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default Retelistica - intrebari care nu necesita un thread nou

Verifica ce versiuni de firmware ai instalate, poate e ceva cu bugs pe acolo.

Eu am configurat sisteme unifi cu WAN IP static de cel putin 10 ori si nu am avut niciodata probleme.

Am legat toate device-urile intre ele, m-am legat cu laptopul in switch pe cablu, intrat in usg (default gateway) si vazut ce ip are CK, logat pe CK, configurat si apoi in Unifi Controller tot pe IP.
Dupa ce configurezi tot si adopti toate dispozitivele, schimbi si modul de conectare WAN.
Iti setezi tot in controller access via cloud, iti pui contul si apoi o sa poti accesa controllerul de oriunde via internet.

Sa inteleg ca tu vrei sa faci toate astea remote? Adica nu ai access fizic on site? Ca atunci da, e complicat sa faci adoption via layer3


Sent from my iPhone using Tapatalk
allexb is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2020, 14:35   #1906
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Asa mi-a venit din fabrica cu bug-ul asta, m-am chinuit o gramada cu el pana m-am prins ce se beleste si de ce, toate au latest fw logic, le pune automa la adoption.
Ceea ce zici tu este normal sa se intample dar la mine nu o face si pierde gateway-ul doar cand modific WAN1 in IP FIX, adevarat e ca modificarea am facut-o din USG nu din CK.
Singura varianta e sa incerc sa le adopt pe DHCP pe toate, apoi incerc din CK sa configurez WAN-ul fara sa mai umblu in USG absolut deloc.
Solutii unifi am facut si eu dar USG-ul asta e primul folosit si-mi vine sa-l arunc pe geam, nici macar n-am vrut sa-l cumpar dar mi-a zis cineva "ia ce e bun"

Am echipamentele in fata, nu are treaba asta cu subiectul partea asta.
CK l-am luat fiindca fac o retea de guest si vreau sa fie separata total de reteaua de munca, iar mngm il fac via cloud si se poate configura doar IP FIX pe WAN.

LE:Initial am facut prep.-ul in alta retea setat tot, multiple wlan si lans, etc si apoi cand le-am pus pe live nu aveam gateway-ul. Totodata cu beleaua asta a venit la packet si lockdown-ul pe SSH, userul meu de ssh setat in CK nu mai functiona si de aici am inceput sa investighez belele, backup nu avea nimic insa device-urile dupa reset total tot erau locked via local admin dupa ce setam prima data parola pe ele (before adoption), dat inca 2-3 reset-uri si apoi si-au revenit, again inca un comportament penibil pentru o firma care are pretentii de enterprise, factory reset-ul trebuie sa fie 100% functional.

Last edited by agarici cu pedale; 07-11-2020 at 15:46.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2020, 15:36   #1907
allexb
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucurstadt
Posts: 1,192
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default Retelistica - intrebari care nu necesita un thread nou

Ok, asta zic si eu, in USG te loghezi doar ca sa vezi ce IP are CK. Apoi configurezi totul din controller. Nu mai ai nici o treaba cu interfata USG odata ce e adoptat in controller.
Cu toate ca la baza e absolut identic cu ER Lite, USG nu a fost facut sa functioneze stand alone.

EdgeOS sau cum se cheama pe Unifi, este fork de Vyatta, debian la baza. Deci e pretty strong si customizabil.


Userul de admin il setezi din controller si se aplica pe toate dispozitivele adoptate. Atentie, controller, ca ai CK config si Controller. Sunt doua chestii cand intrii pe IP-ul CK.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Last edited by allexb; 07-11-2020 at 15:38.
allexb is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2020, 15:55   #1908
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

M-ai inteles gresit, nu sunt new to this enviroment si ai inteleg gresit explicatia mea cu lockdown-ul cu SSH-ul cel mai probabil de-mi spui basic stuff.
Stiu ca USG_ul este stand alone doar ca am ajuns la varianta in care il setez din interfata lui ca sa replic buba. Am mai lucrat cu ele in trecut iar cu AP-uri nu mai zic. Acasa am ERX + LR si controler-ul in docker si am zero probleme, insa bube mici de firmware exista si in ERX si in LR dar astea de regula se fix-uiesc si nu afecteaza reteaua prin downtime altfel zbura pe geam, cat despre ERX nu am fost multumit de el din day1 vs mikrotik dar asta e alta discutie offtopic.

Degeaba e linux la baza daca pe firmware update stau prost. Am gasit firmware-ul cu buba (3 versiuni in urma, ceva oarecum similar) problema e ca la USG genul astea de "bube" sunt dese, multi se plang de ele => ca e un produs prost overall sau mai bine zis cu design flaw sau e facut special cu limitari ca sa te faca sa iei variantele mai mari. La baza lui este fix ERX Lite care e OLD si destul de matur => ceva nu ar trebui sa existe dupa atat timp, iti garantez 100% ca-l pot face din SSH sau cu un json, am si gasit pe net cum insa asta e peticeala si e NU E OK fiindca la primul firmware update e posibil sa reapara buba fiindca rescrie "munca mea".

Inainte de ERX-ul din dotare acasa am avut Mikrotik si am simtit downgrade-ul cand l-am pus insa abia astept sa-l schimb inapoi cu un mikrotik cand apare ceva pe gustul meu.

LE: voi face o rescriere de firmware pe ele fortat din SSH si reiau totul de la zero ca sa fiu sigur ca nu am firwamre bug residue ca sa zic asa.

Last edited by agarici cu pedale; 07-11-2020 at 16:21.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2020, 16:27   #1909
allexb
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bucurstadt
Posts: 1,192
Mentioned: 42 Post(s)

PC-ul meu

Default Retelistica - intrebari care nu necesita un thread nou

Pai daca esti avansat, atunci de ce nu ai gasit solutia?
Ti-am zis doar cum am facut eu si a mers in nspe cazuri. Nu ma dau expert in unifi sau retelistica. Doar inteleg cum functioneaza.
Da, stiu ca poti sa iti bagi nasul cu ssh si sa il configurezi, dar nu asta e ideea. El functioneaza impreuna cu controller-ul, fie ca e pe CK, sau docker sau pe unde vrei tu sa il pui, punct. Nu vrei controller unifi, folosesti EdgeRouter.

Da, USG e destul de limitat, dar e la fix pt foarte multe solutii care nu au nevoie de mai mult.

Pana la urma inteleg ca nu ai o problema, doar hate pe ubiquiti??


Sent from my iPhone using Tapatalk
allexb is offline   Reply With Quote
Old 07-11-2020, 16:57   #1910
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Scrisesem TLDR-ul dar l-am sters ca n-are rost si ma umplu de nervi si cu siguranta te enervam si pe tine asa ca ma duc sa-mi pun o bere sa ma linistesc si m-am apucat de bibileala.

Intre timp am gasit si solutia, era exact cum am presupus.
Dupa rescriere firmware de 2 ori (ca sa fiu sigur) pe USG si CK acum am rootare corect din WAN1-LAN1 acum rooteaza default cu setare din CK pe WAN. Probabil acum pot avea control cum trebuie si pe WAN2 fiindca si ala era belit. Ceva in FW lui avea buba prin rutare/dns mai mult ca sigur si nu putea rezolva cand modificai orice mic config pe WAN1 sau LAN1 fata de default se rupea filmul.

LE: Pus back-up inapoi care anterior facea fite, functioneaza si el dar tot ii voi da reset to factory si refac de la zero ca sa fiu sigur ca merge cum trebuie. Una peste alta never again USG si uite cum am pierdut cateva zile bune aiurea ca sa-i dau de cap la un router banal care trebuia sa mearga out of the box. Multumesc UBNT. Si nu nu sunt hater UBNT dar pe partea de routing mai au de lucrat la dezvoltare.

Last edited by agarici cu pedale; 07-11-2020 at 17:10.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 10-11-2020, 19:20   #1911
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

UAP-AC-PRO sau Ubiquiti UniFi AP AC Nanohd Wave2, PoE-Inj incl ? Vreau sa schimb Ac1200 tp-link



Sent from my SM-G973F using Tapatalk
__________________
Lab501 Discord Server
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 10-11-2020, 22:43   #1912
Bennedict
Senior Member
 
Bennedict's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2,168
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Default

nanohd
__________________
"Questions belong in the forum, not in my mailbox, no support via PM!"

Nickname anterior: Kynyo
Bennedict is offline   Reply With Quote
Old 15-11-2020, 17:06   #1913
vibeup
Senior Member
 
vibeup's Avatar
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 7,177
Mentioned: 284 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ubiquiti astea vin toate cu poe injector?
vibeup is offline   Reply With Quote
Old 16-11-2020, 00:12   #1914
Jozsi
Member
 
Join Date: Feb 2019
Location: Oradea
Posts: 136
Mentioned: 3 Post(s)

PC-ul meu

Default

@vibeup - cele la cutie single de obicei da, dar am mai vazut si bulk-uri fara injector. Multi-packs vin fara.
Jozsi is offline   Reply With Quote
Old 16-11-2020, 00:15   #1915
Bennedict
Senior Member
 
Bennedict's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 2,168
Mentioned: 83 Post(s)

PC-ul meu

Default

Single unit vin toate cu injector. Pt five pack tre sa-ti cumperi switch PoE.
__________________
"Questions belong in the forum, not in my mailbox, no support via PM!"

Nickname anterior: Kynyo
Bennedict is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2020, 19:55   #1916
walterescuq
Member
 
walterescuq's Avatar
 
Join Date: Sep 2019
Posts: 221
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

salutare
dupa lupte seculare care au durat 7 ani la mine in catun a ajuns fibra optica si minunatul distribuitor AKTA a devenit inutil
prin urmare tras prin patul de cablu de la strada la perete una buncata fir sticla subtire, bagat in priza una bucata router HUAWEI EchoLife HG8247W5. Cum peretii au fost cablati din constructie a fost oki.... 1 zi


MASURI
La mansarda semnal WIFI slab, dintr-un AC66U B1 folosit aproximativ 1 an am facut un repeater.
plusuri - semnal oki sus
minusuri - 2 retele 2,4 + 5 si inca 2 retele aidoma dar diferite ca denumire
- creat haos - unii conectati sus cand coboara nu mai au semnal altii cand urca plang la fel. Dupa o perioada am inceput sa am plangeri la userii de sus care erau conectati sus (probabil)
- incomod / inestetic
- trecut routerul in mod ambalat cutie
- trecut 1 leptop pe fir

PLANURI
cumparam una bucata Range Extender wireless AC1750 TP-Link RE450

INTREBARI
in mod acces point nu va genera alte 2 rele - sper !!! - daca nu baga inca 2 e perfect
va pasa utilizatorii de la o sursa la alta ??? -
va primi semnalul pe fir chiar daca routerul HUAWEI nu are buton WPS ?

alte pareri ?
MULTUMESC !

Last edited by walterescuq; 26-11-2020 at 20:00. Reason: habarnist
walterescuq is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2020, 20:00   #1917
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default

de ce nu pui acelasi nume retelelor din repeater-ul ac66u? Din experienta, device-urile trec mai usor de pe o retea pe alta daca au acelasi nume


Alternativ, dezactivat wifi pe mizeria de huawei si pus un access point puternic undeva central sa acopere totul
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2020, 20:05   #1918
walterescuq
Member
 
walterescuq's Avatar
 
Join Date: Sep 2019
Posts: 221
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by poker_x View Post
de ce nu pui acelasi nume retelelor din repeater-ul ac66u?
am incercat singur sa il fac accespoint habar nu am daca merge pe el sau de jos
ca repeater nu am reusit sa folsoesc acelasi nume de retea ( aaa cel care m-a ajutat)

Quote:
Originally Posted by poker_x View Post
Alternativ, dezactivat wifi pe mizeria de huawei si pus un access point puternic undeva central sa acopere totul
Alternativ...........buna ideea cu dezactivarea. Central nu prea estem cablu in camere, voi verifica daca ma hotarasc sa iau unul. POt accesa routerul de la orange sa opresc wifi sau o fac ei la cererea mea ?
revin cu stresanta intrebare - un acces point nu dubleaza denumirile si totodata paseaza conexiunea ?


LE mai am una..........portul LAN al unui acces point poate lua semnal de la router pe fir pentru eficienta sau e destinat nu mai sa impinga.........?
Range Extender wireless AC1750 TP-Link RE450 - ????

Last edited by walterescuq; 26-11-2020 at 20:14. Reason: v-am explicat o data, nu ati inteles/a doua oara, nu ati inteles/a treia oara am inteles chiar si eu-voi tot nu ati inteles
walterescuq is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2020, 20:16   #1919
poker_x
Senior Member
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 802
Mentioned: 10 Post(s)


Default

Se poate face range extend si pe porturile de lan, de fapt asa e si recomandat.
Routerul ar trebui sa il poti accesa si tu, ar trebui incercat.

Daca pui access point nu dubleaza nimic, ala nu e router sa faci double NAT. Il conectezi pe un port de cablu care sa mufeaza in huawei si cam aia e.


Recomand un Access point ubiquiti - de ex UAP AC LR. Nu as baga bani in tplinku ala.
poker_x is offline   Reply With Quote
Old 26-11-2020, 20:34   #1920
walterescuq
Member
 
walterescuq's Avatar
 
Join Date: Sep 2019
Posts: 221
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by poker_x View Post
Se poate face range extend si pe porturile de lan, de fapt asa e si recomandat.

Recomand un Access point ubiquiti - de ex UAP AC LR.
scumpi biscuitii dar am inceput sa calculez
multumesc mult de sprijin
walterescuq is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
ultimul thread care il fac jur pls cat mai multe raspunsu deci este ultimul jur steam23 Cutia de sub birou 40 19-12-2013 15:02
Problema retelistica 2dor Cutia de sub birou 13 30-12-2011 17:25
GigaWorks T20 vs Logitech Z520 care pe care? puff0086 Periferice 9 12-06-2011 15:29
Sectiune despre retelistica segamarius lab501 2 09-06-2011 19:22
D-Link DIR 524 - problema de retelistica Monstru Periferice 13 15-01-2010 10:15

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,919
Posts: 783,120
Total Online: 3320

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by Kspic
- by suzuki
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 20:51.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.