lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Procesoare si chipseturi
Connect with Facebook

Procesoare si chipseturi CPU, MCP, MCH, ICH, IOH, etc


Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-08-2021, 13:27   #21
UY.Scuti
Member
 
Join Date: Apr 2021
Posts: 41
Mentioned: 0 Post(s)


Default

.

Last edited by UY.Scuti; 03-08-2021 at 15:26.
UY.Scuti is offline  
Old 02-08-2021, 16:18   #22
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Quote:
Originally Posted by UY.Scuti View Post
m-am uitat pe olx si sub 1150 ron nu gasesc varianta cu procesor i7 4770+ o placa de baza decenta.CA nu o sa pun acum micro atx.urasc genul acela de placi de baza
Doar procesorul i7 4770 e 550 ron.Eu nu am vazut sub 550 sa se dea.
Cauta si 3770 cu placa socket 1155.


l.e. https://www.olx.ro/d/oferta/procesor...tml#2e6c3396f0
Si o placa de baza, in functie de ce ai nevoie, gasesti pana in 300 de lei una.
Dar dai banii degeaba, 2600 si 3770 sunt cam acelasi procesor, eu as zice sa iei doar o placa de baz 1155 si sa refolosesti 2600-le.
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.

Last edited by augustus; 02-08-2021 at 17:07.
augustus is offline  
Old 02-08-2021, 20:16   #23
DavidMMM
Senior Member
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 533
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

gasesti 1600X 6c/12t lot nou fara linux bug, cu placa B450 ATX la 700-750 RON / ai SATA3 si slot M2 minim unul pe placa si 2x8GB DDR3000-3200 gasesti la 300 RON/ upgrade path asigurat si pentru ryzen 5000
DavidMMM is offline  
Old 02-08-2021, 20:43   #24
FlorinTim
Banned
 
Join Date: Nov 2020
Posts: 78
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Threadul ăsta e de noaptea minții....
FlorinTim is offline  
Old 02-08-2021, 20:59   #25
suzuki
Moderator
 
suzuki's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Location: Iasi
Posts: 4,577
Mentioned: 200 Post(s)

PC-ul meu



Default

Asta cere sfat, il primeste si o tine tot pe al lui.

990x va fi intotdeauna scump, e capat de linie, la fel si 4790k. Placile de baza gen Rampage extrene sunt cautate, de colectionari, deci nu vor fi ieftine.
Ia solutie de generatie actuala sau mai asteapta cateva luni pana ai bani de upgrade.

Ps: ai fost intrebat de cateva ori de sursa, nu am vazut raspuns.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
__________________
suzuki is offline  
Old 02-08-2021, 21:09   #26
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

990x e prea scump. Daca vrei sa fii cu adevarat zgarcit, iti iei i7 920, mult mai ieftin si mai disponibil. Cu tot cu placa de baza x58 ajunge la ~ 350 lei.

Uita de jocuri noi, procesorul i7 990x nu are instructiuni avx / avx 2 deci fara perspective ca unele jocuri foarte noi sa functioneze.

Last edited by mike_1; 02-08-2021 at 21:12.
mike_1 is online now  
Old 02-08-2021, 21:36   #27
UY.Scuti
Member
 
Join Date: Apr 2021
Posts: 41
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by suzuki View Post
Asta cere sfat, il primeste si o tine tot pe al lui.



Ps: ai fost intrebat de cateva ori de sursa, nu am vazut raspuns.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
nici n-o sa-l vezi din partea mea ASTA!
Se poate inchide topicul
UY.Scuti is offline  
Old 02-08-2021, 22:34   #28
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline  
Old 03-08-2021, 14:36   #29
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Wăt dă fac ai giăst riid?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline  
Old 03-08-2021, 15:25   #30
UY.Scuti
Member
 
Join Date: Apr 2021
Posts: 41
Mentioned: 0 Post(s)


Default

nu stiu de ce naiba m-am intors pe forumul asta uitat de Dumnezeu sa suport majoritatea copiilor de 18 max 20 ani.Ce sa le ceri daca atata pot?De aia se duce dracu tara asta de rahat.Eu sunt de vina ca n-am de lucru....
Chiar acum o sa-mi stergh singur toate posturile,si nici ca mai postez aici
UY.Scuti is offline  
Old 03-08-2021, 15:29   #31
ZorracK
Ancient friend
 
Join Date: Oct 2014
Posts: 1,304
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Default

Man cu atitudinea asta ce sa zic! Nu stiu daca e chiar ok, si multi de pe aici au 30-40 ani
nu cum zici tu
daca nu poti accepta niste sfaturi/ critici...
ZorracK is offline  
Old 03-08-2021, 15:35   #32
UY.Scuti
Member
 
Join Date: Apr 2021
Posts: 41
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by ZorracK View Post
Man cu atitudinea asta ce sa zic! Nu stiu daca e chiar ok, si multi de pe aici au 30-40 ani
nu cum zici tu
daca nu poti accepta niste sfaturi/ critici...
inseamna ca e foarte trist daca aveti 30 / 40 ani si va comportati ca niste redusi unii dintre voi.Va compatimesc
Sfaturile le accept daca sunt intr-o forma constructiva,nu raspunsuri date la misto cum le da kretu ala de exemplu sau altii.Dar ce naiba ma mira cand moderatorii aproba astfel de comportament.Staim de cand mi-am facut contul ca sunt putini oameni seriosi pe aici.

Last edited by UY.Scuti; 03-08-2021 at 15:37.
UY.Scuti is offline  
Old 03-08-2021, 16:10   #33
gg0
Senior Member
 
gg0's Avatar
 
Join Date: Aug 2017
Location: Bucuresti
Posts: 1,098
Mentioned: 37 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by UY.Scuti View Post
nu stiu de ce naiba m-am intors pe forumul asta
Nici eu.


Quote:
sa suport majoritatea copiilor de 18 max 20 ani.
Adevarat, ca eu la botez mi-au pus un 990x in cristelnita, sa se lipeasca high endu de mine.


Quote:
De aia se duce dracu tara asta de rahat.
Eh, e putin invers aici, tara [b]inca[/n] nu se duce dracu ca unii ca mine si colegii mei de forum au ales sa mai ramana pe aici prin Romania.


Quote:
Eu sunt de vina ca n-am de lucru....
Uadafac nu cred ca ai zis asa ceva. In caz ca erai tehnoredactor si in urma unui accident nu mai poti munci, da, e numai vina ta.


Realitatea este ca esti gască, ca sa nu zic fraier, si lumea s-a cam prins.
gg0 is offline  
Old 03-08-2021, 16:30   #34
augustus
Ancient friend
 
augustus's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Location: Bucuresti
Posts: 8,013
Mentioned: 323 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to augustus Send a message via Skype™ to augustus
Default

Quote:
Originally Posted by UY.Scuti View Post
nu stiu de ce naiba m-am intors pe forumul asta uitat de Dumnezeu sa suport majoritatea copiilor de 18 max 20 ani.Ce sa le ceri daca atata pot?De aia se duce dracu tara asta de rahat.Eu sunt de vina ca n-am de lucru....
Chiar acum o sa-mi stergh singur toate posturile,si nici ca mai postez aici
Ti s-au dat atatea sfaturi aici, tu tot insisti sa iei un rahat de placa de baza/platforma high-end de acum coișpe ani care in momentul de fata e EOL. Acea placa rampage mai are valoare doar pentru cativa pasionati, in rest nu valoreaza 2 bani la ce dotari are. Ai optiuni sa iei ceva nou low-end, gen ryzen 1600/2600/3100 cu o placa de baza a320/b450 sau ramai la platforma de acum si cauti ce ai lipsa, adica placa de baza.
Dar hai sa ne bagam peula in noi...
__________________
O carte citita este un gratar pierdut.
augustus is offline  
Old 03-08-2021, 17:43   #35
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Quote:
Originally Posted by UY.Scuti View Post
nu stiu de ce naiba m-am intors pe forumul asta uitat de Dumnezeu sa suport majoritatea copiilor de 18 max 20 ani.Ce sa le ceri daca atata pot?De aia se duce dracu tara asta de rahat.Eu sunt de vina ca n-am de lucru....
Chiar acum o sa-mi stergh singur toate posturile,si nici ca mai postez aici
Eu la 5 ani imi luam jucariile si plecam, nu la 18-20 ani.
Sfaturi ti s-au dat. Te-a durut in 14 de ele.
Iar postul meu nu a fost un raspuns. Deja se raspunsese. Doar m-am mirat de raspunsul tau demn de un adevarat redus la intrebarea lui suzuki despre sursa:
Quote:
Originally Posted by UY.Scuti View Post
nici n-o sa-l vezi din partea mea ASTA!
Se poate inchide topicul
Vezi ca pe aici nu merge cu atitudinea asta de plod razgaiat, care crede ca i se cuvine tot. Ma mir cum au avut atata rabdare precedentii cu tine. Poate nu s-au uitat la topicurile si posturile tale anterioare.
Ei doar au incercat sa te ajute. Chiar ti-au explicat diverse. Dar tu nu si nu, batman. Daca tot esti batman, nu mai bine falfai tu aripile in alta parte?
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline  
Old 03-08-2021, 18:49   #36
labuser
Senior Member
 
labuser's Avatar
 
Join Date: Apr 2019
Posts: 1,712
Mentioned: 35 Post(s)

PC-ul meu

Default

Noul dedeman isi aplica singur gdpr
__________________
"nu mai exista dup-aia"
labuser is offline  
Old 03-08-2021, 20:39   #37
UY.Scuti
Member
 
Join Date: Apr 2021
Posts: 41
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Eu la 5 ani imi luam jucariile si plecam, nu la 18-20 ani.
Sfaturi ti s-au dat. Te-a durut in 14 de ele.
:


Vezi ca pe aici nu merge cu atitudinea asta de plod razgaiat, care crede ca i se cuvine tot. Ma mir cum au avut atata rabdare precedentii cu tine. Poate nu s-au uitat la topicurile si posturile tale anterioare.
Ei doar au incercat sa te ajute. Chiar ti-au explicat diverse. Dar tu nu si nu, batman. Daca tot esti batman, nu mai bine falfai tu aripile in alta parte?
mai REDUSULE MINTAL care esti, de unde si pana unde sti tu daca am luat de bun sau nu unele sfaturi primite?Ia raspunde ca deja ma calci pe draci.Am pomenit eu in vreun post aici ca gata iau i7 990x?Sti tu ce decizie am luat ,ce am cumparat ,daca am cumparat sau nu acel 990x?mai du-ten pm.Si pana la urma ce te intereseaza pe tine ce decizie am luat?Am pus o intrebare,voi mi-ati oferit niste sfaturi daca ati vrut,iar eu iau ce e bun din ele.Pana la urma tot eu decid ce fac,ca nu cred ca sunt obligat sa fac ce m-ati sfatuit voi.Nu inteleg care ti-e frustrarea.Nu-ti place topicul CARA-TE in plm.Ca tu chiar ma scoti din sarite papagal prost ce esti cu limbajul tau de copil razgaiat.Eu nu sunt copil razgait tu si unii de pe aici sunteti razgaiati si inapoiati mintali si luati totul numai in bascalie,cu raspunsurile voastre date numai si numai in bascalie.Daca un anumit cerc de prieteni iti permite limbaj de 2 bani nu inseamna ca toata lumea trebuie sa accepte asta.Acum cara-te si da report la moderator ca te-am lezat cu limbajul meu "fara sa-ti fac nimic" maica Precista....
Numai de oameni cretini si inapoiati care ma scot din sarite am parte mereu....
UY.Scuti is offline  
Old 03-08-2021, 20:50   #38
UY.Scuti
Member
 
Join Date: Apr 2021
Posts: 41
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by kretzu77 View Post
Eu la 5 ani imi luam jucariile si plecam, nu la 18-20 ani.
Sfaturi ti s-au dat. Te-a durut in 14 de ele.
Iar postul meu nu a fost un raspuns. Deja se raspunsese. Doar m-am mirat de raspunsul tau demn de un adevarat redus la intrebarea lui suzuki despre sursa:
iar raspunsul meu catre Sukuzi a fost asa pt.ca m-a luat de sus cu forumularea ASTA si i-am raspuns si eu cu aceasi moneda ASTA.Eu nu sunt "ASTA: cu nimeni ok?Cu asta cu BA si cu FA sa vorbiti voi intre voi ok?
Da esti prea redus ca sa intelegi de ce m-a deranjat si de ce nu i-am raspuns
Si cand ma gandesc ca legea va permite unora sa va inmultiti precum sacii de cartofi te doare capul efectiv!!

Last edited by UY.Scuti; 03-08-2021 at 20:53.
UY.Scuti is offline  
Old 03-08-2021, 21:01   #39
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Epic shit, FĂ! Epic. =)))
Ce ce as apela la vreun moderator cand ne distram atat de bine? Doar ai grija sa nu-ti crape vreo vena, ca nu am bani de coroana in prag de concediu.

Quote:
Originally Posted by UY.Scuti View Post
mai REDUSULE MINTAL care esti, de unde si pana unde sti tu daca am luat de bun sau nu unele sfaturi primite?Ia raspunde ca deja ma calci pe draci.Am pomenit eu in vreun post aici ca gata iau i7 990x?Sti tu ce decizie am luat ,ce am cumparat ,daca am cumparat sau nu acel 990x?mai du-ten pm.Si pana la urma ce te intereseaza pe tine ce decizie am luat?Am pus o intrebare,voi mi-ati oferit niste sfaturi daca ati vrut,iar eu iau ce e bun din ele.Pana la urma tot eu decid ce fac,ca nu cred ca sunt obligat sa fac ce m-ati sfatuit voi.Nu inteleg care ti-e frustrarea.Nu-ti place topicul CARA-TE in plm.Ca tu chiar ma scoti din sarite papagal prost ce esti cu limbajul tau de copil razgaiat.Eu nu sunt copil razgait tu si unii de pe aici sunteti razgaiati si inapoiati mintali si luati totul numai in bascalie,cu raspunsurile voastre date numai si numai in bascalie.Daca un anumit cerc de prieteni iti permite limbaj de 2 bani nu inseamna ca toata lumea trebuie sa accepte asta.Acum cara-te si da report la moderator ca te-am lezat cu limbajul meu "fara sa-ti fac nimic" maica Precista....
Numai de oameni cretini si inapoiati care ma scot din sarite am parte mereu....
Quote:
Originally Posted by UY.Scuti View Post
iar raspunsul meu catre Sukuzi a fost asa pt.ca m-a luat de sus cu forumularea ASTA si i-am raspuns si eu cu aceasi moneda ASTA.Eu nu sunt "ASTA: cu nimeni ok?Cu asta cu BA si cu FA sa vorbiti voi intre voi ok?
Da esti prea redus ca sa intelegi de ce m-a deranjat si de ce nu i-am raspuns
Si cand ma gandesc ca legea va permite unora sa va inmultiti precum sacii de cartofi te doare capul efectiv!!
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.

Last edited by kretzu77; 03-08-2021 at 21:14.
kretzu77 is offline  
Old 03-08-2021, 21:15   #40
UY.Scuti
Member
 
Join Date: Apr 2021
Posts: 41
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Uite ce limbaj ai,si ma faci pe mine plod razgaiat.
Macar daca tot vrei s-o faci pe interesantul scrie si tu: What the fuck i just read.Nu trebuie sa te alinti ca un copil redus pe aici crezand ca esti mai interesant.Sunteti atat de penibili unii dintre voi pe aici de te doare pla nu capul.,dar o sa-ti dai tu seama cand o sa mai cresti.Se vede ca ati fost crescuti in puf si razgaiati de mici,cand trebuia sa va dea cu curul in zapada.generatie de autisti.Daca se ia curentul pt o zi pe intreaga planeta muriti de foame,nu stiti sa faceti nimic, decat sa stati toata ziua si sa butonati pe telefoane si pe tastatura

Da ai dreptate, imi crapa o vena pe capul plii.Fix acolo imi crapa.se tot umfla si nu stiu ce sa-i fac...
Inmultiti-va precum bolovanii ca n-are nimic,are pamantul resurse,vai de capul vostru.
UY.Scuti is offline  
Closed Thread

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Achizitionare Placa Video Vanghe Placi video 3 15-12-2012 18:14
Help... Achizitionare Placa Video dumi24 Placi video 15 19-01-2011 19:52
Achizitionare Placa Video Play4HacK Placi video 3 05-08-2010 17:01

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,135
Total Online: 3467

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 00:22.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.