lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Procesoare si chipseturi
Connect with Facebook

Procesoare si chipseturi CPU, MCP, MCH, ICH, IOH, etc


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 05-04-2017, 18:07   #401
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Eu am folosit lipici gel, nu ciano acrilat care topeste (SuperGlue)
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2017, 18:42   #402
Artanis
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2009
Location: capitala
Posts: 673
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Default

E posibil ca in timp de la dilatari termice (ai vreo 60C delta) ca IHS-ul delidded sa se deplaseze usor fata de die?
Artanis is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2017, 19:48   #403
Robÿ
Ancient friend
 
Robÿ's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Bucuresti
Posts: 3,862
Mentioned: 125 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by kvarq View Post
poți sa dai și de 1 mai un prime de control de vreo 5-10 min sa vezi dacă mai sunt in linie temps
Will do.
__________________
Something happened
Something happened
Robÿ is offline   Reply With Quote
Old 05-04-2017, 21:37   #404
matose
Administrator
 
matose's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,803
Mentioned: 106 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to matose
Default

Quote:
Originally Posted by Artanis View Post
E posibil ca in timp de la dilatari termice (ai vreo 60C delta) ca IHS-ul delidded sa se deplaseze usor fata de die?
Depinde cu ce e lipit si daca a fost razuit sau nu siliconul original de pe PCB / IHS. In principiu nu ar trebui sa se miste pentru ca socket-ul aplica destula presiune.
__________________
matose is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2017, 00:01   #405
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,229
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by [Wanted] View Post
Eu am testat initial cu siliconul la locul lui si cu cu mx4 intre die si IHS (care este destul de vascoasa) si aveam cu 2 grade peste tim-ul stock ... asa ca am dar jos siliconul ala (cu mare grija frecand cu degetul) si am pus pe direct , cu mx4 scazand cu 2 grade fata de stock

Eu nu as recomanda cu superglue ... posibil sa arda siliconul ala si sa se lipeasca de pcb ... iar daca vrei sa faci delid din nou sa ai probleme cu pcb-ul...
Daca e vb de doar 2C grade diferenta , categoric nu are rost sa ma complic cu MX4, nu se va simti nimic, poate doar o uniformizare a temperaturilor intre core-uri.
Deci trebuie neaparat CLU pentru diferente notabile.
Am mai citit comentarii pe http://www.overclock.net/t/1313179/o...ub-guide/32780 si era vb ca s-ar castiga 5-6 grade diferenta fata de stock tim Intel, asa ar mai merge colaborat cu uniformizarea temperaturilor, dar mi-e ca nu voi lipi cum trebuie ihs-ul si voi avea temperaturi mai slabe decat cu stock tim, am vazut ca trebuie un silicon negru special rezistent la temperaturi inalte.
Cu superglue nu stiu daca e in regula, chiar daca e gel, cand se intareste , oare se mai poate dezlipi ihs-ul de pcb ?
Cel mai probabil il voi lasa asa, vorba lui kvarq, eu pot sa-l tin acum si la 4,8GHz cu 1,3v, daca nu bag prime 95 nu ajunge nici la 75 de grade, acum la 4,6GHz in jocuri nu trece de 60 de grade, dar ma gandesc ca la vara vor creste temperaturile, la 4,6GHz va fi ok si la vara, ma gandeam ca daca i-as face delid sa-l tin acum in perioada rece la 4,9-5GHz si vara la 4,8GHz.

Totusi si eu am ajuns la concluzia ca pasta stock folosita de intel nu e chiar asa proasta, tinand cont ca nu se degradeaza in timp, probabil depinde foarte mult grosimea stratului dintre ihs si die si daca e uniforma pe toata suprafata.
La procesorul meu probabil stratul e mai gros intr-o parte a die-ului, altfel nu-mi explic de ce pe un core am temperaturi extrem de bune chiar si in prime 95 vers 28.10 iar pe primele doua am cu vreo 15 grade mai mult, al treilea core e undeva intre.

Quote:
Originally Posted by Artanis View Post
E posibil ca in timp de la dilatari termice (ai vreo 60C delta) ca IHS-ul delidded sa se deplaseze usor fata de die?
Din ce am citit eu daca nu ai dispozitiv special pentru relid, cand pui ihs-ul pe die acesta aluneca usor si nu isi pastreaza pozitia initiala, acelasi lucru se intampla si cand pui procesorul in socket , de asta e recomandat sa fie lipit bine ihs-ul de pcb, unii nu mai lipesc cu nimic ci pur si simplu pun ihs-ul pe die si folosesc presiunea sistemului de prindere in socket care e destul de buna, doar ca atunci cand apesi acea clema, ihs-ul aluneca putin pe die si isi schimba pozitia initiala, asta poate influenta temperatura.

Last edited by Danos; 06-04-2017 at 00:04.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2017, 10:55   #406
kvarq
Senior Member
 
Join Date: Aug 2015
Location: Nagybanya
Posts: 472
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

Dacă rămâne încă Silicon, Contactul intre IHS si die nu e deloc bun, a se vedea in poza cum a ramas urma pe die, dar cert e ca face contact doar partial cumva, desi s-a pus presiune pe IHS. Clar trebuie curatat siliconul...

http://forum.lab501.ro/attachment.ph...0&d=1489782752
__________________
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
kvarq is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2017, 12:13   #407
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,229
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Ce-i cu acea poza ? E procesorul tău ? Pasta aia nu pare deloc CLU.
Se vede ca a fost lipit în colțuri peste siliconul vechi, necurățat.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2017, 12:38   #408
kvarq
Senior Member
 
Join Date: Aug 2015
Location: Nagybanya
Posts: 472
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

Pasta nu e cu clu, e procesor desfăcut după delidul original și pregătire pentru relid.
O simulare a urmei de die când e pus înapoi IHS fără curățare de Silicon, chiar dacă e presat cu relid tool.
(a dreq Silicon cu superglue ala acolo rămâne e super greu de dat jos).
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_2658.JPG
Views:	388
Size:	465.1 KB
ID:	58321  
__________________
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
kvarq is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2017, 12:54   #409
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,229
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Îi faci relied la al tau ? Nu cred ca influențează cu ceva acele urme de silicon rămas, sunt pe partea mai adâncă a ihs-ului, nu pe marginea mai inalta care vine în contact cu pcb-ul procesorului.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2017, 13:12   #410
kvarq
Senior Member
 
Join Date: Aug 2015
Location: Nagybanya
Posts: 472
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

s-a curățat cât s-a putut, fără sa se umble la PCB, efectul în final e ca nu are contact perfect, poate va fi compensat de CLU
încă o simulare cu pasta normala
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_2657.JPG
Views:	523
Size:	24.8 KB
ID:	58322  
__________________
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
kvarq is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2017, 14:25   #411
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

doar eu am impresia ca e multa pasta acolo ?
pasta normala nu as pune la delid fiindca sigur imbatraneste mai devreme sau mai tarziu.

vad in ambele poze aceeasi amprenta la pasta pe aceeasi parte, baga silicon doar fara superglue ca nu-l mai dai jos.

Last edited by agarici cu pedale; 06-04-2017 at 14:51.
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 06-04-2017, 15:01   #412
kvarq
Senior Member
 
Join Date: Aug 2015
Location: Nagybanya
Posts: 472
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

nu e final, e doar simulare cu pasta pentru a vedea cum e contactul
prima poza e după delidul original cum am primit procesorul

pai aia e ideea sa bag silicon final final
dar din cauza siliconului original îmbibat cu super glue care nu se poate da jos deloc deloc, mai mult nu se poate râcâi, rămâne gâlmă, e efectul efectul arătat

sa le ia dreacii
__________________
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
kvarq is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2017, 21:35   #413
kvarq
Senior Member
 
Join Date: Aug 2015
Location: Nagybanya
Posts: 472
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default 7700K relided reloaded. De aceasta data cu silicon nou si CLU

Am avut timp sa fac ceva teste dupa înca un relid, de data aceasta cu CLU si prins cu silicon în tool de relid...
Dupa cum a spus si [Wanted] si am vazut în timp pe propria piele (confirmat si de Artanis), înlocuind pasta originala dintre IHS si die cu pasta normala Gelid, curatat IHS dar pastrat silicon original pe PCB apoi super glue aplicat peste siliconul original nu e absolut deloc o idee buna pentru delid/relid sa tina în timp.
Ce e super super ciudat e ca chiar și așa, după relid cu metoda superglue/silicon original, au fost PERFECTE temps pentru cateva zile, apoi au început sa se ducă dreq'...
Nu cred sa fie Gelid de vina, asa cum s-a confirmat pentru Grizzly, poate de la superglue, se intarea de la caldura si isi marea volumul, chiar si foarte putin, ridica IHS-ul si aia era.
De fapt e clar ca IHS în simulari cu pasta normala pentru relid cu CLU statea ridicat cel putin în 2 colturi, chiar daca s-a raschetat cu card de platstic cât s-a putut combinatia de superglue cu silicon original cat sa nu se strice pcb-ul...
La viitorul procesor (sper cât mai departe posibil, Tigerlake, cine știe) nu ma mai ating de delid...
Diferentele fata de un relid cu Gelid si repus superglue in patru colturi peste siliconul original care nu a tinut nici macar o saptamana nici in prime la 4.6 GHz sau in cinebench la 5.2 cu max de 1450 rpm sunt la prima vedere impresionante
* temps de mai jos sunt in conditii in care am un AIO Corsair H105 racit cu doua Noctua F12 push, iar rotatiile nu au deposit 850 rpm - chiar e... silent

Sa vedem cât tine în timp si relid-ul acesta. Sper ca "odiseea" Krappy Lake pentru mine sa se încheie aici.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	4.6-prime.JPG
Views:	790
Size:	347.5 KB
ID:	58338   Click image for larger version

Name:	5.2-1.32-CB15.JPG
Views:	775
Size:	250.0 KB
ID:	58339   Click image for larger version

Name:	4.6-occt - Copy.JPG
Views:	776
Size:	122.9 KB
ID:	58340  
__________________
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro

Last edited by kvarq; 08-04-2017 at 22:13.
kvarq is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2017, 22:13   #414
Artanis
Ancient friend
 
Join Date: Nov 2009
Location: capitala
Posts: 673
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nice temps. Daca tin asa, 4.8GHz daily e perfect realizabil.
Artanis is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2017, 22:28   #415
kvarq
Senior Member
 
Join Date: Aug 2015
Location: Nagybanya
Posts: 472
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

Sa vedem cât tin si temps astea ca mie mi s-a luat =))
Da, e realizabil 4.8 GHz, dar în real life / jocuri chiar nu se simt cei 200 MHz fata de 4.6 GHz, mi-am pierdut o seara aici.

De fapt, fata de X99, în jocuri pe Z270 chiar conteaza foarte mult ramii (desi, sincer, n-as fi zis - aici are Iubitel dreptate), cum zice si Richard (aka Digital Foundry) - min 4:58...

E interesanta comparatia pentru procesorul 7700K stock @ 4.2 GHz si cu ramii la 3000 si cu procesorul OC @ 4.8 GHz si ramii la 2133 - e mai fluid si are fps-uri mai multe in primul caz... - aspect pe care îl confirm, am verificat si eu în Rise of the Tomb Raider, GTA V, The Witcher 3, Ghost Recon® Wildlands
__________________
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro

Last edited by kvarq; 08-04-2017 at 22:43.
kvarq is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2017, 22:42   #416
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,229
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Chiar sunt si eu curios daca se vor mentine asa temperaturile pentru mai mult timp, mai ales ca acum a fost indepartat siliconul vechi, imi place ca nu sunt diferente mari de temperaturi intre core-uri.
Trebuia sa tii macar 10 minute prime95, intr-un minut nu ajunge la temperatura maxima, eu am vazut ca la minutul 5 temperaturile cresc foarte mult si apoi iar pe la 10-12 minute.
Peste o saptamana , doua, o luna eventual sa ne tii la curent kvarq cu ce s-a mai intamplat cu procesorul tau.

Din ce am citit eu pe mai multe forumuri, se pare ca daca se foloseste pasta traditionala intre die si ihs de genul mx4, gelid sau altele asemanatoare, dupa un anumit timp apare fenomenul de "Pump out efect", nu prea am inteles nici eu bine ce inseamna dar cred ca dupa un timp datorita variatiilor mari de temperatura, pasta iese in exterior si nu sta pe die, fiind suprafata foarte mica de contact intre die si ihs ceea ce nu se intampla cand e folosita intre ihs si baza coolerului unde variatia de temperatura nu e asa mare.
Fenomenul nu apare si la pasta tip metal lichid gen CLU si astfel temperaturile raman constante mult timp, deci pentru delid neaparat trebuiesc folosite CLU, CLP sau Thermal Grizzly Conductonaut.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2017, 22:47   #417
kvarq
Senior Member
 
Join Date: Aug 2015
Location: Nagybanya
Posts: 472
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

nu mai stresez inutil procesorul, am folosit prime 28.10 pentru "check" acelasi timp dupa reliduri diferite, OCCT 4.5.0 bate si ultimul prime, e cu "de toate" - AVX2, FMA3 etc
OCCT pe care l-am lasat pentru pitici o ora, ultima poza e din OCCT 4.5.0
__________________
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
kvarq is offline   Reply With Quote
Old 08-04-2017, 22:57   #418
Danos
Senior Member
 
Join Date: Feb 2012
Location: Braila
Posts: 2,229
Mentioned: 79 Post(s)

PC-ul meu

Default

Nu am incercat OCCT deloc de cand am luat procesorul, dar daca spui ca bate si ultimul prime atunci sunt mai mult decat ok temparaturile timp de o ora, max temps 70*C, e foarte bine.
Oricum Kvarq, ai un procesor bun, merge Cinebench in 5,2GHz cu 1,33v.

Eu am cam renuntat la ideea de delid desi mi-ar placea si mie sa am temperaturi asa constante intre core-uri si in idle si in load.
Poate la vara daca o sa am chef, dar neaparat va trebui sa iau CLU.
Danos is offline   Reply With Quote
Old 09-04-2017, 01:00   #419
kvarq
Senior Member
 
Join Date: Aug 2015
Location: Nagybanya
Posts: 472
Mentioned: 50 Post(s)

PC-ul meu

Default

parerea mea umila (non-educated guess :P): pentru userul "average"/gamer cam orice processor 7700K (oricât de cartof malaezian ar fi) va putea tine macar 4.6 GHz cu temperaturi (relativ) decente, atat pe aer cât si pe AIO, frecventa care este mai mult decat suficienta pentru jocuri...
aparent, Krappy Lake+Z270 fata de Skylake+Z170 nu aduce cine stie ce câstig clock-per-clock, însa câstigul e adus pe partea de scalare a ramilor, care, în mod asteptat sau nu, aduce un plus de fluiditate în gaming.

In cele din urma este ok si delid (chiar sine qua non daca se doresc frecvente mari), dar ca sa fie calitativ si fiabil, ar cam trebui - nota bene:

Quote:
Originally Posted by [Wanted]
Concluzia mea : ...
- daca nu pui CLU intre die si ihs ... faci degeaba delid ...
- daca nu cureti bine vechiul silicon de pe pcb + ihs ... la fel ... ai presiune uniforma si diferente mari intre coreuri ...
De vazut cum vor fi cele cu batch-uri X (Made in Vietnam), care vad ca întârzie sa apara la noi...
__________________
Folosind voucherul NYB762HU beneficiati de un discount de 1% din valoarea cumparaturilor la orice produs de pe PCGarage.ro
kvarq is offline   Reply With Quote
Old 09-04-2017, 13:19   #420
nitzadrian
Senior Member
 
Join Date: Aug 2015
Posts: 509
Mentioned: 30 Post(s)


Default

ptr kretzu77, ryo si altii
Ce parere aveti de acest CPU si MB
http://www.pcgarage.ro/procesoare/in...60-350ghz-box/
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza...te/b250m-ds3h/
nitzadrian is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Discutii si experiente cu IvyBridge MadMaxXx Procesoare si chipseturi 591 20-12-2017 23:43
Ghidul articolelor LAB501 & NEXT pentru lansarea Kaby Lake LAB501 Stiri 7 06-01-2017 14:17
Review ? Acer Aspire VX15 ? Kaby Lake + GTX 1050Ti LAB501 Articole 0 03-01-2017 21:10

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,092
Total Online: 3450

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.