lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Telefoane mobile si alte gadgeturi
Connect with Facebook


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 06-05-2010, 23:19   #1
geonikon
Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 71
Mentioned: 1 Post(s)


Default Parere GPS

Salut,
Vreau sa achizitionez un GPS, si modelul care mi-a atras atentia este Smailo HD5.0:
http://www.smailo.ro/produse/smailo-...caracteristici
Nu sunt prea cunoscator in secretele GPS-urilor, asa ca poate cineva imi poate spune daca fac o alegere buna.
Mersi
geonikon is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2010, 08:22   #2
xplaur
Senior Member
 
xplaur's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Ville de Boisbriand
Posts: 1,095
Mentioned: 11 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via AIM to xplaur Send a message via Yahoo to xplaur Send a message via Skype™ to xplaur
Default

Nici eu nu ma pricep inca la aparate GPS, dar tind sa cred ca ai ales acel model numai din cauza ca e foarte agresiv promovat in aceasta perioada!
__________________
website
xplaur is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2010, 09:25   #3
hellfish
Super Moderator
 
hellfish's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Timisoara
Posts: 4,184
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to hellfish
Default

GPS-ul ales de tine este bun. Are ecran mare, spatiu suficient pentru stocarea hartiilor. Ii o alegere buna.
__________________
http://www.partkeepr.org - electronic component manager
hellfish is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2010, 10:36   #4
ursulache
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Île-de-France
Posts: 1,833
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu pana acuma am folosit cateva GPS-uri.

Pot sa iti zic ca cele cu cip sirfstar III au fost mai precise decat cele cu cip Qualcomm. Diferenta nu e f mare dar exista (cu toate astea il folosesc pe cel cu qualcomm caci e mai comod fiind pe telefon).

Daca vrei "sa fi in legalitate" atunci alege un aparat cu toate hartile ce te intereseaza, daca nu, incearca sa iei unul care nu are nici o harta/soft de navi caci se poate instala ulterior iGo spre exemplu.

Am facut sa ruleze iGo si pe cele mai ieftine GPS de pe la noi. Nu mai stiu marca dar un coleg si-a cumparat ceva la 180-200 ron. Pot sa zic ca se misca decent, se putea folosi fara prea mari probleme. Sporul de viteza dat de unele modele ce costau cel putin dublu nu se merita din punctul meu de vedere.

Pe de alta parte daca alegi un model cu HW f slab e posibil ca in 1-2 ani sa nu mai poti folosi urmatoarea generatie de softuri de navi si implicit ultimele harti.

Nu am folosit niciodata in masina modul handsfree de la ale mele caci ma enerveaza vorbitul pe mic de fond si ascultat pe speaker.

Spatiu de stocare pe el sau pe un card trebuie sa fie de minim 2 gb ca sa nu te agiti cu schimbarea hartilor in functie de unde mergi.

Ca dimensiune a ecranului GPS-urile mele au 2.8" respectiv 3.2" si nu am nici o problema in a le folosi si a vedea pe unde trebuie sa merg.

Eu consider ca e mai util un gps mai mic cu ecran pe la 3" pe care sa il poti lua si in buzunar ca pieton decat unul mare cu care sa nu poti face acelasi lucru. (in multe situatii am avut nevoie de GPS ca pieton)
ursulache is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2010, 11:21   #5
hellfish
Super Moderator
 
hellfish's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Timisoara
Posts: 4,184
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to hellfish
Default

Mai exista varianta de un modul gps care il pui in geam si il contectezi prin bluetooth la telefon/laptop/nettop. Daca ai un telefon cu ecran mare este si mai comod, aproape ca ai un gps autentic. Softul de navigare se poate compara sau se descarca versiuni free. Acel modul gps are o autonomie de 9 ore si se poate incarca de la masina.
__________________
http://www.partkeepr.org - electronic component manager
hellfish is offline   Reply With Quote
Old 07-05-2010, 18:06   #6
geonikon
Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 71
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Multumesc tuturor pentru raspunsuri !
Asa cum a remarcat si Laur, modelul l-am ales pentru ca am vazut cateva pareri pozitive despre el. Mai mult, am avut ocazia sa-l vad in magazin si mi-a placut foarte mult cum arata. Softul propriu de navigatie e Mireo Black Edition 3.1, insa am inteles ca se poate folosi si cu iGO. O sa revin cu impresii dupa achizitie.
geonikon is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2010, 13:39   #7
geonikon
Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 71
Mentioned: 1 Post(s)


Default

Am cumparat pana la urma Smailo. Sunt multumit de el, dar inca nu am avut ocazia sa-l testez la drum lung. As putea sa reprosez vizibilitatea ecranului pe timp de lumina mai puternica si calitatea transmitatorului radio-FM.
Harta proprie este chiar foarte detaliata, insa are si cateva lacune, de exemplu nu poti include in cautare si numarul strazii.
Am avut ocazia sa fac un test si cu iGO si a mers fara probleme. Trebuie doar copiat pe card-ul microSD si modificata calea spre executabil din meniu (navipath).
geonikon is offline   Reply With Quote
Old 17-05-2010, 17:08   #8
ursulache
Senior Member
 
Join Date: Mar 2010
Location: Île-de-France
Posts: 1,833
Mentioned: 19 Post(s)

PC-ul meu

Default

Felicitari! Sa il stapanesti sanatos!
ursulache is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,920
Posts: 783,150
Total Online: 4887

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by matose
- by suzuki
- by Kspic

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 15:23.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.