lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > IT&C - best of the rest > Foto/Video
Connect with Facebook

Foto/Video Aici discutam despre tot ce tine de foto/video, inclusiv creeatiile forumistilor lab501.


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 11-07-2011, 15:04   #1
tiribomba
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Romania
Posts: 855
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Thumbs up Ce trepiede aveti si ce parere aveti despre ele?

Pentru ca de ceva vreme am m-a luat valu cu DSLR-uri,obiective si tot felu de accesorii foto m-am gandit ca ar merge un thread unde sa vorbim depre trepiede si monopiede.Eu am un CULLMANN NANOMAX 250,un trepied foarte bun,relativ ieftin si care nu dezamageste indiferent de situatie,sunt foarte multumit de el.
Pentru cei interesati de acest trepied il puteti studia la http://www.cullmann.de/en/detail/id/...f264f/cache/1/
__________________
Cel ce va fi prins cu stromeleagul invartosat primrejurul partilor fatatoare ale muerii,i se va taia scarbavnicul madular spre vesnica lui nefolosire.

Last edited by tiribomba; 13-07-2011 at 00:32.
tiribomba is offline   Reply With Quote
Old 12-07-2011, 17:03   #2
hellfish
Super Moderator
 
hellfish's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Timisoara
Posts: 4,184
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to hellfish
Default

Buna idee thread-ul.

Si eu stau de ceva vreme pe ganduri ce trepied sa-mi cumpar. Mi-as lua un Manfrotta 190XB dar pretul este cam maricel, plus ca-mi trebuie cap pentru el.

Trepiedul tau se poate lasa mai jos decat in aceasta poza? Adica aproape desfacut complet, ca acel manfrotto.

Ce nu-mi place la amblee trepiede este tipul blocarii picioarelor. Daca cumva te agheti de acea clema si o rupi va fi distractiv.
__________________
http://www.partkeepr.org - electronic component manager
hellfish is offline   Reply With Quote
Old 12-07-2011, 23:05   #3
Gobar
Senior Member
 
Gobar's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 398
Mentioned: 0 Post(s)


Default

Din ce am vazut eu ce m-ar tenta e Benro.
__________________
Gobar is offline   Reply With Quote
Old 13-07-2011, 00:12   #4
tiribomba
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Romania
Posts: 855
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by hellfish View Post
Buna idee thread-ul.

Si eu stau de ceva vreme pe ganduri ce trepied sa-mi cumpar. Mi-as lua un Manfrotta 190XB dar pretul este cam maricel, plus ca-mi trebuie cap pentru el.

Trepiedul tau se poate lasa mai jos decat in aceasta poza? Adica aproape desfacut complet, ca acel manfrotto.

Ce nu-mi place la amblee trepiede este tipul blocarii picioarelor. Daca cumva te agheti de acea clema si o rupi va fi distractiv.
giotts,manfrotto si cullmann sunt marci foarte bune nu ai cum sa gresesti alegand un trepied facut de una din ele,dar best bang of the buck cred ca este cullman nanomax 250 sau orice nanomax sau primax,iar distanta de la pamnat pana la cap este de 29 de cm la al meu,clemele de blocare a picioarelor sunt identice mai pe la toate trepiedele,la al meu sunt facute din plastic nesimtit chiar si din greseala nu le poti rupe,doar sa fii un ciobanoid necioplit si sa tragi ca milogu de ele atunci le rupi
__________________
Cel ce va fi prins cu stromeleagul invartosat primrejurul partilor fatatoare ale muerii,i se va taia scarbavnicul madular spre vesnica lui nefolosire.
tiribomba is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2011, 00:23   #5
criso
Senior Member
 
criso's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 317
Mentioned: 1 Post(s)

PC-ul meu

Default

Am un Cullmann Magnesit 519, destul de multumit, un mic repros ar fi cauciucul de pe placuta, care e cam moale si surubul clemei de blocare a acesteia, care are tendinta de a se desface. In rest, foarte usor si versatil.
criso is offline   Reply With Quote
Old 24-07-2011, 10:02   #6
dorubm
Senior Member
 
dorubm's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: https://t.me/pump_upp
Posts: 1,531
Mentioned: 17 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via ICQ to dorubm Send a message via AIM to dorubm Send a message via Yahoo to dorubm
Default

Eu am un Velbon DF 60 si sunt multumit de el; Daca inainte de a-l lua ma uitam si dupa alte modele mai usoare , cand am fost in magazin am renuntat rapid la ele tocmai din cauza nestabilitatii prea bune acestora...
Am ales acest model pt ca acesta mi s-a parut a sta cel mai stabil din cele ce erau in acel moment in magazin .
Ce mi-a placut ( n-am stiut inainte ) e ca are si o geanta f practica in care sa-l porti, ce nu-mi place este ca surubul care tine aparatul de talpa are tendinta de a se desface ( cel putin eu nu l-am strans ff tare )
Ce-mi mai place este ca dupa fixarea picioarelor la o anumita inaltime mai poti ajusta aceasta inaltime cu inca vreo 20-30 parca de cm fara a fi nevoit sa umbli la picioare...
( Poate aceste sunt chestii banale la un trepied , nu stiu ...sunt incepator)

Last edited by dorubm; 24-07-2011 at 10:14.
dorubm is offline   Reply With Quote
Old 24-07-2011, 16:49   #7
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Stabil, foarte rezistent, extraordinar de greu:
http://www.f64.ro/fancier-wt666-trep...p-foto-3d.html

4.3kg doar el, dar cu tot cu cap + aparat cu grip, obiectivul ajunge peste capul meu(1.80).

Pana la urma isi face banii, dar e crima de carat impreuna cu restul echipamentelor.
Macar daca ma ataca cineva pe strada stiu ca-l bat si pe el, si pe aia care vin sa-l ajute, si ma duc si la el in cartier si-i daram casa. Dupa, il desfac si le fac poze tuturor.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 24-07-2011, 19:01   #8
tiribomba
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Romania
Posts: 855
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by Boggy View Post
Stabil, foarte rezistent, extraordinar de greu:
http://www.f64.ro/fancier-wt666-trep...p-foto-3d.html

4.3kg doar el, dar cu tot cu cap + aparat cu grip, obiectivul ajunge peste capul meu(1.80).

Pana la urma isi face banii, dar e crima de carat impreuna cu restul echipamentelor.
Macar daca ma ataca cineva pe strada stiu ca-l bat si pe el, si pe aia care vin sa-l ajute, si ma duc si la el in cartier si-i daram casa. Dupa, il desfac si le fac poze tuturor.
smecher trepiedul pt bani,si capul pare destulde bine facut din pozele de pe f64,sa-l stapanesti sanatos
__________________
Cel ce va fi prins cu stromeleagul invartosat primrejurul partilor fatatoare ale muerii,i se va taia scarbavnicul madular spre vesnica lui nefolosire.
tiribomba is offline   Reply With Quote
Old 24-07-2011, 22:24   #9
Boggy
Ancient friend
 
Boggy's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 15,313
Mentioned: 883 Post(s)

PC-ul meu

Default

Mersi frumos. E foarte bine facut, dar ma rupe la greutate. Oricum, daca vrei ceva la fel de stabil/bine facut, dar mai usor, dai de la 800 ron in sus cu tot cu cap.
__________________
Boggy doesn't have a computer.
Just a basement full of Asian kids that memorize numbers.
Boggy is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2011, 17:45   #10
495
Senior Member
 
495's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Location: Preston, UK
Posts: 1,907
Mentioned: 39 Post(s)

PC-ul meu

Default

Eu am rasnita asta.

http://www.f64.ro/fancier-wt3570-trepied-foto-husa.html

L-am cumparat inainte sa am dslr-ul, nu am mai avut rabdare... Mai scartaie el, se mai misca "jerky", dar isi face treaba. Il folosesc la timelapse foarte mult, e destul de stabil, dar nici nu am fost pe munte cu el, sau intr-o zona foarte vantoasa. Relativ usor, chiar si cu camera montata.

Mi-as dori unul mai scump, mai istet ca asta, mai ales pt macro, sau pt un cap 3d mai bun, dar deocamdata cu asta imi fac pozele.
__________________
495 is offline   Reply With Quote
Old 30-07-2011, 23:09   #11
hellfish
Super Moderator
 
hellfish's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Timisoara
Posts: 4,184
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to hellfish
Default

Salut, am pus ochii pe un Cullmann Magnesit 519 Diferentele intre el si nano 250 nu sunt cine stie ce dar totusi sunt acolo. Eu ma gandesc ca il cumpar pentru mult timp asa ca prefer sa fac o investitie mai serioasa.


Imi place ultimul comentariu din acest articol. Articolul desrie utilitatea unui trepied http://www.f64.ro/articles/Trepiedul...ecat_util.html
__________________
http://www.partkeepr.org - electronic component manager
hellfish is offline   Reply With Quote
Old 08-08-2011, 10:03   #12
tiribomba
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Romania
Posts: 855
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by hellfish View Post
Salut, am pus ochii pe un Cullmann Magnesit 519 Diferentele intre el si nano 250 nu sunt cine stie ce dar totusi sunt acolo. Eu ma gandesc ca il cumpar pentru mult timp asa ca prefer sa fac o investitie mai serioasa.


Imi place ultimul comentariu din acest articol. Articolul desrie utilitatea unui trepied http://www.f64.ro/articles/Trepiedul...ecat_util.html
diferenta parca e la picioare se misca partile care cad pe pamant si sus unde sunt prinse in tot ansamblul de la cap e diferit de cel de la 250,nu cred ca e mare dif intre ele avand in vedere ca pretul e cat de cat apropiat,cumpara ce e mai ieftin din cele doua nu ai sa regreti
__________________
Cel ce va fi prins cu stromeleagul invartosat primrejurul partilor fatatoare ale muerii,i se va taia scarbavnicul madular spre vesnica lui nefolosire.
tiribomba is offline   Reply With Quote
Old 08-08-2011, 10:06   #13
hellfish
Super Moderator
 
hellfish's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Timisoara
Posts: 4,184
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to hellfish
Default

Ala ales de mine e ceva mai inalt cand e extins la maxim si poate cara mai mult.
__________________
http://www.partkeepr.org - electronic component manager
hellfish is offline   Reply With Quote
Old 08-08-2011, 15:26   #14
tiribomba
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Romania
Posts: 855
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Default

Quote:
Originally Posted by hellfish View Post
Ala ales de mine e ceva mai inalt cand e extins la maxim si poate cara mai mult.
nanomax cara 3 kg si 519 4kg acu depinde la ce il mai folosesti,daca faci si video nanomax e cel mai bun dar faci doar foto 519
__________________
Cel ce va fi prins cu stromeleagul invartosat primrejurul partilor fatatoare ale muerii,i se va taia scarbavnicul madular spre vesnica lui nefolosire.
tiribomba is offline   Reply With Quote
Old 08-08-2011, 18:12   #15
hellfish
Super Moderator
 
hellfish's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Location: Timisoara
Posts: 4,184
Mentioned: 23 Post(s)

PC-ul meu

Send a message via Yahoo to hellfish
Default

Fac doar foto. Pe mine ma intere ala care cara mai mult deoarece ma gandesc ca poate pun un 70-200si nu vreau sa pice in bot aparatu.

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk
__________________
http://www.partkeepr.org - electronic component manager
hellfish is offline   Reply With Quote
Old 08-08-2011, 21:52   #16
tiribomba
Senior Member
 
Join Date: Mar 2011
Location: Romania
Posts: 855
Mentioned: 6 Post(s)

PC-ul meu

Default

[QUOTE=hellfish;130171]Fac doar foto. Pe mine ma intere ala care cara mai mult deoarece ma gandesc ca poate pun un 70-200si nu vreau sa pice in bot aparatu.

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk[/QUOTE519
cara mai mult dar nu-ti face probleme ca nu pica,eu pe al meu am 550d cu 70-300 si speedlite 430,si nu am probleme
__________________
Cel ce va fi prins cu stromeleagul invartosat primrejurul partilor fatatoare ale muerii,i se va taia scarbavnicul madular spre vesnica lui nefolosire.
tiribomba is offline   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Ce parere aveti despre Android ? razvy_10 Telefoane mobile si alte gadgeturi 48 30-08-2012 19:08
Ce parere aveti despre acest model de Asus GTX 570 tphase Placi video 1 25-03-2011 12:04
Parere urgenta despre acest sistem pls!:( R@ZV@N Cutia de sub birou 13 23-01-2011 23:27

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,090
Total Online: 2449

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 11:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.