lab501 forum  

Go Back   lab501 forum > Hardware > Placi video
Connect with Facebook

Placi video Zise si acceleratoare grafice


Reply
 
Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 21-01-2022, 20:45   #61
DavidMMM
Senior Member
 
Join Date: Jan 2016
Posts: 533
Mentioned: 5 Post(s)

PC-ul meu

Default

Abit BE6, placa cu staif
DavidMMM is offline   Reply With Quote
Old 21-01-2022, 23:34   #62
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Not YET! It is still missing a WINBOND W83783S chip!!!

In other turn of events, reparing battery leak damage is a PITA!



Am mai gasit una alta insa o sa pun poze later.

More parts have joined the herd!

Last edited by Robert B; 21-01-2022 at 23:37.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 22-01-2022, 20:37   #63
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Beastie Boys - Sure Shot



More later.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 24-01-2022, 01:05   #64
agarici cu pedale
Ancient friend
 
agarici cu pedale's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Location: Bucuresti
Posts: 11,794
Mentioned: 177 Post(s)

PC-ul meu



Default

Ha! Ce tare e procul ala AMD cu tot cu socket-ul de plastic
agarici cu pedale is offline   Reply With Quote
Old 24-01-2022, 15:33   #65
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Yep! Nu se stie cand mai am nevoie de un alt soclu pentru o placa de baza Sk.A!

2100+ -ul ala este cel mai rapid procesor cu nucleu Palomino. Back in the day am avut un 1900+ cu o placa KT333. Good times!
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 07-02-2022, 00:28   #66
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

@Robert, cum e cel mai bine de scos rugina de pe piese / parti sensibile? Am o placa video cu conectorul EGA ruginit, si parca nu-mi vine sa dau cu feruginol pe acolo.
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-2022, 11:25   #67
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Baga o poza sa vedem "dezastrul"

Toata treaba este insa ca daca gold plating-ul este compromis nu prea ai multe de facut.

L.E. Era vorba despre conectorul EGA. Nu am citit cum trebuie si m-am gandit la conectorul care intra in slot /ISA. My bad.

Last edited by Robert B; 23-02-2022 at 20:10.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 15-02-2022, 01:09   #68
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

iata problema

https://imgur.com/a/NpWtLWM

placa este un GD-510, stie CGA / EGA / VGA, ISA 8 biti, 256k RAM, nu reusesc sa o conving sa functioneze in windows 95
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 23-02-2022, 20:01   #69
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Problema respectiva nu este o problema, ci mai degraba un impediment daca ma pot exprima asa. La cati ani au anumite piese este aproape imposibil ca ele sa mai fie minty fresh. Unde unii vad junk and a lost cause I see opportunity. "Motto-ul" asta m-a facut sa caut solutii la fel de fel de probleme de ordin estetic, asa cum este in cazul tau.

Prin urmare, ai urmatoarele solutii:


1. Inlaturare mecanica a ruginei cu smirghel fin de 1500-2000. In acest caz recomand tehnica de wet sanding. Adica pui apa pe conector si faci muschi la mana in timp ce dai la smirghel. Dupa ce ai inlaturat mare parte din rugina, treci la pasta de polisat (vopseaua/metalul, auto sau alt gen, fa niste teste si vezi ce iti place sau merge mai bine) plus carpe sau betigase de vata. Dupa circa 5-10 minute de efort sustinut ar trebui sa ai parte de rezultate mai mult decat prezentabile. Inainte de a smirghelui sau a polisa, recomand acoperirea suprafetelor de plastic sau a PCB-ului cu banda de hartie adeziva pentru a usura munca de curatare si totodata pentru a proteja respectivele suprafete. Ai putea folosi o unealta gen dremel insa eu nu agreez astfel de unelte pentru ca nu pot controla turatia lor pana la un nivel pe care eu il consider safe. Bineinteles ca daca as avea $$$ as putea cumpara o unealta mai profi dar let's be honest I do not have that kind of disposable income.

2. Folosesti o solutie de indepartat rugina si cu rabdare (multa) elimini rugina strat cu strat. Eu foloseam o solutie care se cheama Szuper Evipass insa nu am mai gasit prin magazine, asa ca am folosit o alta solutie Rozsdaoldó és átalakÃ*tó RO-55. Super Evipass avea o actiune mai mild, cealalata e putin mai agresiva insa nu atat de mult incat sa scoata fum cand actioneaza. De obicei eu pun putina solutie intr-un capac si apoi cu betigase de vata tamponez zona afectata care va capata o culoare neagra. Repet procedura de cateva ori si apoi daca stratul de rugina este gros, intervin cu o lama sau cu un ac si inlatur mecanic rugina /stratul negru de rugina convertita apoi pun iar solutie antirugina. Repet procedura pana cand obtin rezultatele pe care le doresc. Dupa tratamentul antirugina urmeaza mai multe etape de polisare cu pasta de polisat si carpe sau betigase cu vata.

3. O combinatie a celor de mai sus. 1 & 2.

4. Uneori o simpla polisare cu pasta de polisat si o carpa sau betigase cu vata poate da rezultate nesperate!

5. Daca esti mai aventuros, poti inlatura partea de metal si o poti inlocui cu una noua de la alta placa donatoare. Partea de metal este prinsa cu un fel de nit care contine si filetul pentru surub. Cu atentie se poate scoate folosind o bormasina. O data inlaturate niturile insa partea de metal va fi prinsa doar de suruburile care prind bracket-ul. All in all doar pentru cazuri in care conectorul a fost mancat de tot de rugina.

6. Daca ai cu ce si stii ce faci se poate inlocui conectorul. Eu unul nu am trecut de pasul 5 pana acum.

Uneori rugina se prezinta sub forma unor pete care pot fi eliminate aproape in totalitate. Alteori lasa in urma pitting, insa chiar si asa cu putina munca si dedicatie poti face ca totul sa arate mult mai bine.

In cazul tau as pune putina solutie antirugina cu un betigas cu vata si as urmari cum evolueaza situatia. Apoi as trece la pasta de polisat si carpe. Daca nu as obtine un rezultat decent as trece la chestii mai abrazive sau invazive.

Atentie ca solutia antirugina poate afecta jacheta de plastic a unor condensatori. Am patit asa ceva la o placa ATI 9800. Pana acum solutia nu afectat conectorul, plasticele groase, PCB-ul sau alte IC-uri de pe placile unde am folosit-o. Asta nu inseamna ca nu trebuie sa ai grija!

Atentie la etapa de polisare. La unele placi mai ieftine, partea de metal poate fi acoperita cu un strat de protectie iar dupa polisare sau dupa ce ai folosit solutie antirugina sa te trezesti cu un conector auriu in loc de argintiu. Pana acum nu am patit asa ceva la conectoare VGA insa am patit la unele bracket-uri.

Anumite suprafete de metal le-am polisat cu roata de pasla si pasta insa aici turatie polizorului de banc este prea mare si toata treaba necesita atentie maxima.

Nu uita de manusi si ochelari de protectie. Mai nou trebuie sa port mereu ochelari de protectie pentru ca, statistic vorbind, nu stiu ce se intampla, dar imi sar mereu in fata chestii fata de cum era situatia acum sa zicem zece ani. Ori inainte nu bagam de seama ori se intampla ceva. So, better safe than sorry.

Solutia antirugina am avut-o si pe degete si piele minute bune insa nu recomand sa aiba contact cu pielea. Nu am patit nimic dar chestia aia contine acizi care sant mai al dreq asa ca use it wisely.

Dupa ce am folosit solutia antirugina am spalat piesele cu apa si detergent de vase sau cu IPA 99%.

Concluzia: elbow grease si rabdare. It is not rocket science.

Succes!


Last edited by Robert B; 23-02-2022 at 20:07.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 23-02-2022, 20:25   #70
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

New HW found!!!

Inceputul de an fost cam subtire. Asta m-a facut sa caut HW si in alte parti. Surse noi au facut ca visteria mea sa se umple cu alte minunatii.

Totodata, pe masura ce aria mea de interes a trecut de bariera anilor 2003-2005, am inceput sa inregistrez o rata a mortalitatii mult mai ridicata, mai ales in randul placilor video dar si in ceea ce priveste placile de baza. Nu pot spune insa ca treaba asta este ceva neasteptat.

Robert B is online now   Reply With Quote
Old 23-02-2022, 20:27   #71
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default



Last edited by Robert B; 23-02-2022 at 20:30.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 23-02-2022, 20:29   #72
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Intr-una din zielele acestea o sa pun si un episod nou cu o minunata placa Slot A plus doua procesoare care au primit the treatment.



Am comandat 6 chip-uri Winbond W83783S din China. Cu tot cu transport am ajuns la circa 34 de lei. ETA 30 Martie. Placa Abit BE6 va fi atunci done and done. O sa fie un episod pe cinste.

More later.

Last edited by Robert B; 23-02-2022 at 20:32.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 25-02-2022, 18:35   #73
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Al Bano & Romina Power - Sempre Sempre 1986

Eu pe data de 24.12.2021, asta ca sa vedeti cat de "dedicat" sant "meseriei" mele. Sediul DPD Brasov cu program scurt.



Ce contine pachetul? Well, e kind of strict secret. I could tell you but then I would have ...., you know what I mean.

More later.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 25-02-2022, 18:41   #74
rodarkone
Senior Member
 
Join Date: Sep 2012
Posts: 2,153
Mentioned: 110 Post(s)


Default

OMG cum e ram-ul ala de sexy .. felicitari my man, e threadul pe care il iubesc enorm pe forum.

Uite poluez si eu cu o poza

SPOILER:





Last edited by rodarkone; 25-02-2022 at 18:43.
rodarkone is offline   Reply With Quote
Old 25-02-2022, 19:43   #75
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Damn, I'm a sucker for that box art. Keep 'em coming! Pe cand desfaci cutia sa savurezi the scent of the prey?

Xtreem-ul ala m-a facut sa zambesc. La o inspectie mai atenta, the factory heatsink nu sta flush cu chip-urile de memorie si efectiv e tinut in "aer" de un mic integrat. So much for cooling. Din pacate nu am gasit perechea. Stick-ul esta inca @100% in pofida perversiunilor la care a fost supus la talcioc.

Fresh MEAT!

Un K5 si un K7. K6-ele nu era de gasit.



More later.

Last edited by Robert B; 25-02-2022 at 19:47.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 26-02-2022, 04:44   #76
mike_1
Senior Member
 
Join Date: Jul 2019
Posts: 435
Mentioned: 11 Post(s)


Default

Quote:
Originally Posted by Robert B View Post
Problema respectiva nu este o problema, ci mai degraba un impediment daca ma pot exprima asa. La cati ani au anumite piese este aproape imposibil ca ele sa mai fie minty fresh. Unde unii vad junk and a lost cause I see opportunity. "Motto-ul" asta m-a facut sa caut solutii la fel de fel de probleme de ordin estetic, asa cum este in cazul tau.

Prin urmare, ai urmatoarele solutii:

.....
Concluzia: elbow grease si rabdare. It is not rocket science.

Succes!

Mersi de idei, trec la treaba . E foarte corecta ideea cu echipament de protectie, curatam o placa de baza cu IPA si am dat cu un spray, cu presiune. Evident ca mi-a sarit spre fata / ochi, noroc ca avem ochelari de vedere si am scapat la milimetru. Despre pus mana pe soda caustica nu mai zic, nu e funny deloc!
mike_1 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-2022, 20:47   #77
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Men At Work - Down Under

Man at work aka Men at work.

Am o mare restanta sau mai multe episoade de postat. Chiar daca nu am pus nimic nou nu inseamna insa ca m-am culcat pe o ureche. Repar tot ce prind si nu scap nimic din "gheara". Zeci de componente au intrat in posesia mea. Full speed ahead! Nimic nu este imposibil si nimic nu este lasat la voia intamplarii.

Adevarul este insa ca, avand in vedere toata situatia asta de rahat din jurul nostru, nu am mai gasit acea liniste interioara ca sa pot posta ceva mai de Doamne Ajuta. Material am insa nimic nu se leaga. Zeci de proiecte sant in diferite stadii de executie. Spun asta cu modestie si fara urma de bragging. Cand astrele se vor alinia voi impartasi cu voi trairile si emotiile prin care am trecut la momentul in care m-am ocupat de fiecare piesa in parte. Nimic nu se compara cu momentul in care dupa un efort sustinut vezi ca acea bucata de textolit prinde viata si functioneaza in parametrii. This stuff is better than any drug.

Sper ca totul sa se schimbe in perioada urmatoare.



More later.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 09-03-2022, 22:45   #78
kretzu77
Ancient friend
 
kretzu77's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Location: după colţ, vis a vis de clădirea aia din faţă
Posts: 22,609
Mentioned: 736 Post(s)

PC-ul meu



Default

Il rugam pe @Monstru sa-ti faca o medalie cu "Skilled Scavenger"?
Merge si "Restaurator Dibaci"
__________________
Ne nastem pe rand si murim pe sarite.
Sa-ti dea iubita papucii spunand ca puteti ramane prieteni e ca si cum ti-ar muri cainele si maica-ta iti spune ca poti sa-l pastrezi.
kretzu77 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-2022, 22:52   #79
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Buna idee.

Trebuia sa vezi fata celui care m-a intrebat ce fac cu mortaciunea aia de S3.

Tot ce vedeam eu insa era WINNER si asa a si fost. ELSA WINNER 1000PRO FTW!!!

Placa aia Biostar cu chipset Bioteq aka UMC a fost un caz similar. Nu vezi bateria aia scursa? O vad! Si care e faza? Nimic nu este over until the fat lady sings!


Last edited by Robert B; 09-03-2022 at 23:35.
Robert B is online now   Reply With Quote
Old 15-03-2022, 22:55   #80
Robert B
Ancient friend
 
Robert B's Avatar
 
Join Date: May 2011
Posts: 2,311
Mentioned: 48 Post(s)

PC-ul meu

Default

Reinforcements have arrived!!! nu ca nu as fi avut si asa destul de lucru ... Rimworld Royalty OST #12 Alignment - Alistair Lindsay

1. Chip-urile Winbond W83783S au sosit din China. 23 days. Not bad! Abit BE6 will be great again! From left 4 dead to standing tall!
2. Am gasit o placa Matrox Mystique 220. 4MB. Nimic deosebit ati putea spune insa alaturata unui setup de V2 SLI ai parte de the best of the two worlds 2D and 3D.
3. O placa V3 2000 a pierdut lupta cu viata dupa ce chipul grafic a inregistrat o separare violenta. Nenorocitul ala de thermal glue e asa al dreq ca efectiv heatsink-ul s-a indoit la un colt iar chipul grafic a tras dupa el pad-urile de pe PCB. Daca thermal glue-ul era mai cooperant placa ar mai fi fost inca in viata. RIP.
4. Got me a Leadtek that is so FAST it is WIN(NER)FAST! 4 6 0 0 T i! YAY!
5. Al doilea cooler Purple Fan + Cooper HS a fost restaurat. These puppies will look bitchin' pe MSI K7D Master-L MS-6501
6. O placa de sunet ISA a cam luat-o, insa se va rezolva si situatia ei, one capacitor at a time.
7. Caps, caps, from reputable brands, from crappy brands, they all have something in common ... sucky yucky Bad Caps Era ...
8. Misc items galore. One beefy 350W PSU with strong hairy 3.3V and 5V rails. A mistery Sk.3 CPU. Another A8V. A PCI-E X800 GTO. A 2600XT.




More later.

Last edited by Robert B; 15-03-2022 at 23:04.
Robert B is online now   Reply With Quote
Reply

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search
Display Modes

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Vreau sa "trimit"un telefon in garantie,"cum fac"... kppus Telefoane mobile si alte gadgeturi 17 23-07-2015 22:20
[Review]Western Digital WD5000AADS sau "cel mai verde dintre verzi" iulli User test & review 12 29-11-2010 14:16

 
Forum Stats
Members: 9,575
Threads: 27,918
Posts: 783,092
Total Online: 4082

Newest Member: Skylinedoom

Latest Threads
- by suzuki
- by Kspic
- by matose

Advertisement

Partner Links



All times are GMT +3. The time now is 12:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.6
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.